АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Підвищення кваліфікації та атестації

Читайте также:
  1. Вогнестійкість будівель і споруд. Заходи щодо підвищення вогнестійкості будівельних конструкцій.
  2. Засоби підвищення фінансової стійкості підприємства
  3. Заходи щодо підвищення стійкості організму тварин
  4. Напрямки підвищення ефективності управлінської праці
  5. Обґрунтування кваліфікації злочину
  6. Основні напрямки підвищення стійкості роботи об'єкта в надзвичайних ситуаціях
  7. Особливості правової кваліфікації колізійних норм.
  8. Підвищення кваліфікації та атестація педагогічних працівників.
  9. Підвищення пропускної спроможності неперервного каналу шляхом прямого розширення смуги пропускання каналу
  10. Підвищення пропускної спроможності шляхом дискретизації смуги пропускання каналу
  11. Пропускна спроможність неперервного каналу. Шляхи підвищення пропускної спроможності каналу

1. Значення методичної роботи для підвищення рівня професійної підготовки вчителя.

Значення методичної роботи для підвищення рівня професійної підготовки вчителя

Методична робота в школі — спеціально організована діяльність педагогічного колективу, що створює умови для підвищення май­стерності педагога.

Методична робота спонукає вчителя до роботи над під­вищенням свого фахового рівня, сприяє збагаченню педа­гогічного колективу педагогічними знахідками, допомагає молодим учителям переймати майстерність у більш досвідчених колег.

Її функції полягають у визначені системи заходів, спря­мованих на досягнення найкращих результатів (плануван­ня); у діяльності з удосконалення структури і змісту мето­дичної роботи (організаційна); у регулярному вивченні спів­відношення між рівнем компетентності педагогів, що виявляється в узагальненому результаті їх праці, та вимога­ми суспільства до якості роботи працівників освіти (діагнос­тична); передбаченні знань та умінь, необхідних педагогам у майбутньому (прогностична); виробленні принципово но­вих положень навчально-виховної роботи, у формуванні, екс­периментальній перевірці та впровадженні передового досвіду (моделююча); відновленні частково забутих або втрачених учителями знань після закінчення навчального закладу (від­новлююча); виправленні недоліків у діяльності педагогів, пов'язаних з використанням застарілих методик (коригую­ча); інформуванні, агітації педагогів щодо впровадження до­сягнень науки, передового досвіду (пропагандистська); на­лагодженні й підтриманні зворотного зв'язку, в оцінюванні відповідності наслідків методичної роботи завданням та нор­мативним вимогам (контрольно-інформаційна).

Методична робота покликана стимулювати підвищен­ня наукового рівня вчителів, їх підготовку до засвоєння змісту нових програм і технологій реалізації, досягнень психолого-педагогічних дисциплін і методик викладання, передового педагогічного досвіду.

Методична робота здійснюється за такими напрямами;

1. Поглиблення філософсько-педагогічних знань. Спря­моване на вивчення педагогічної теорії та методики на­вчання й виховання, психології, етики, естетики, поглиб­лення науково-теоретичної підготовки з предмета й мето­дики його викладання.

2. Вивчення принципів розвитку української національ­ної школи. Передбачає збагачення педагогічних працівни­ків надбаннями української педагогічної думки, науки, культури, вивчення теорії та досягнень науки з викладан­ня конкретних предметів, оволодіння сучасними наукови­ми методами, освоєння оновлених програм і підручників.

3. Освоєння методики викладання додаткових пред­метів. Охоплює вивчення складних розділів навчальних програм з демонструванням відкритих уроків, застосуван­ням наочних посібників, дидактичних матеріалів.

4. Систематичне інформування про нові методичні розробки. Полягає у систематичному вивченні інструктив­

но-методичних матеріалів стосовно змісту і методики на­вчально-виховної роботи.

6. Оволодіння науково-дослідними навичками. Сприяє формуванню дослідницьких умінь, організації власного теоретичного пошуку, аналізу та оцінювання результатів педагогічних досліджень.

2. Основні форми методичної роботи в школі

Форми організації методичної роботи в школі досить динамічні. Вибір конкретної з них залежить від педаго­гічної культури вчителів, морально-психологічного клі­мату в шкільному колективі, матеріально-технічних мож­ливостей школи, інноваційної відкритості та активності вчителів та керівників школи. Загалом проводять її в ін­дивідуальній, груповій та колективній формах.

Індивідуальна форма методичної роботи. Вона є скла­довою самоосвіти вчителя, здійснюється за індивідуаль­ними планами з урахуванням його професійних потреб, результатів взаємооцінки, рекомендацій керівництва шко­ли, досвідчених педагогів. Змістом її є систематичне ви­вчення психолого-педагогічної, наукової літератури, участь у роботі шкільних, міжшкільних та районних методич­них об'єднань, семінарів, конференцій, педагогічних чи­тань, розробка проблем, пов'язаних з удосконаленням на­вчально-виховної роботи, проведення експериментальних досліджень, огляд і реферування педагогічних та мето­дичних журналів, збірників та ін.

У процесі самоосвіти педагог має подбати про зв'язок змісту індивідуального плану з проблемою, над якою пра­цює педагогічний колектив, удосконалення знань та умінь, необхідних для успішного викладання певного навчаль­ного предмета, підвищення власної педагогічної майстер­ності, ефективність самоосвіти залежатиме від того, на­скільки педагог буде послідовним у своїх стараннях. Важ­ливим є постійне ускладнення змісту і форм роботи над собою, забезпеченні конкретних її результатів. Ними мо­жуть бути написання реферату, повідомлення на семіна­рі, науково-практичній конференції, виступ на засіданні педради, публікація в періодиці тощо.

Колективні й групові форми методичної роботи. Ме­тодична рада. Об'єднує всіх педагогів школи, очолює її найчастіше директор або завуч. Методична рада обговорює і обирає варіанти змісту освіти (навчальні плани, про­грами, підручники тощо), форми і методи навчально-виховного процесу та способи їх реалізації. В її компетен­ції — організація роботи з підвищення кваліфікації та майстерності педагогічних кадрів, розвитку їх творчої іні­ціативи, впровадження досягнень науки і передового пе­дагогічного досвіду, взаємодія школи з науково-дослідними установами, добровільними товариствами, творчими спіл­ками тощо.

Методичні об'єднання (комісії) вчителів. Вони покли­кані забезпечити ознайомлення педколективу з новою пе­дагогічною інформацією, передовим досвідом, сприяти впровадженню їх у навчально-виховний процес. Створю­ють їх при методичній раді школи, на свої засідання вони збираються один-два рази на чверть. Керують ними до­свідчені вчителі-методисти. Зміст їх діяльності визнача­ється блоком навчальних предметів, що вивчаються в шко­лі, методикою їх викладання. Методичні об'єднання обго­ворюють найважливіші розділи і теми нових програм та підручників, експериментальні варіанти освітніх програм;

організовують відкриті уроки та виховні заходи, взаємо-відвідування уроків та позаурочних заходів, предметні олімпіади, предметні тижні («Тиждень хімії», «Тиждень народних традицій» та ін.). Особливий напрям їх діяль­ності — вивчення, узагальнення і запровадження вітчиз­няного та зарубіжного передового педагогічного досвіду. Цій меті підпорядковують різні форми своєї роботи, в то­му числі й конкурси кращих методичних розробок, тема­тичні науково-практичні конференції тощо.

Системність, послідовність їх роботи забезпечується завдя­ки спеціальному планові, який охоплює загальну характе­ристику педагогічної діяльності вчителів певного предмета, Якості знань учнів, мету і завдання на навчальний рік, ос­новні організаційно-педагогічні заходи (оформлення кабіне­тів, експертиза дидактичного матеріалу, затвердження текс­тів контрольних робіт), тематику науково-практичних до­повідей, відкритих уроків, позакласних занять, форми і терміни контролю за якістю знань, умінь і навичок учнів.

Об'єднання бувають не тільки предметними (циклови­ми), але й профільними, наприклад, методичне об'єднан­ня класних керівників, вихователів груп подовженого дня, учителів початкових класів, керівників гуртків за інтере­сами та ін.

З розвитком шкіл нового типу (ліцеїв, гімназій, коле­джів, альтернативних приватних навчальних закладів), в яких, згідно зі Статутом; створюються факультети з від­повідними щодо профілю навчання кафедрами, відпала необхідність у предметних (циклових) об'єднаннях, оскіль­ки кафедри є своєрідними предметними (наприклад, ка­федра хімії) або цикловими (наприклад, кафедра природ­ничих дисциплін) об'єднаннями, вирішуючи методичні проблеми, беручи участь у колективних формах методич­ної роботи.

Взаємовідвідування уроків. Сприяє підвищенню май­стерності вчителя. Відвідування молодим вчителем уро­ків досвідченого колеги збагачує його методичний досвід. Досвідчений педагог, відвідавши урок початківця, зможе виявити сильні та слабкі місця в його манері ведення уро­ку, дати відповідні поради, а інколи й запозичити у мо­лодшого колеги корисне для себе.

Єдиний методичний день. Проводять його один раз на чверть для всіх педагогів школи. Напередодні випуска­ють тематичний бюлетень, організовують виставку мето­дичних розробок, творчих робіт учителів і учнів школи, нової психолого-педагогічної літератури. У програмі за­ходів такого дня — відкриті уроки і позакласні заняття, розгорнутий аналіз та обговорення їх, огляд нової мето­дичної літератури, підбиття підсумків (засідання «круг­лого столу» або прес-конференція).

Методичні семінари-практикуми. Орієнтовані вони на забезпечення єдності теоретичної та практичної підготов­ки вчителя, стимулюють їх самоосвітню діяльність, інтег­рацію у сферу педагогічних інновацій. Спрямовані на ви­вчення сучасних педагогічних теорій, аналіз власного досві­ду. Опрацьовані матеріали оформляють у вигляді доповідей, рефератів.

Школа передового досвіду. Реалізує цілі й завдання ін­дивідуального та колективного наставництва. Основне її призначення полягає в методичній допомозі досвідченого вчителя менш досвідченим колегам. Формується вона на добровільних засадах. Цінність її роботи в двосторонній ефективності. Керівник школи, відвідуючи уроки вчите­лів, консультуючи їх щодо планування, методики й тех­нології уроку, обговорюючи теоретичні проблеми освіти, удосконалює й власну педагогічну майстерність, переко­нується в правильності педагогічних позицій. А вчителі мають змогу безпосередньо вивчати творчу лабораторію педагога-майстра.

Школа молодого вчителя. Завдання її полягає у спри­янні професійному становленню учителів-початківців. Як

правило, їх роботою опікується досвідчений вчитель або керівник школи. Здебільшого зосереджується на питан­нях з техніки та методики проведення уроку, позакласно-го заняття, планування роботи класного керівника, ін­ших аспектах психологічного та професійного самоутвер­дження молодого педагога.

Проблемні (інноваційні) групи. Виникають за ініціа­тиви керівників школи, учених-педагогів, учителів. Спря­мовують свої зусилля на вивчення, узагальнення й поши­рення передового досвіду як у своїй школі, так і поза нею. Якщо проблемна група розробляє та впроваджує свої кон­цепції або методичної знахідки, то вона орієнтується на основні вимоги науково-дослідної роботи, зосереджуючись на обґрунтуванні проблеми й теми дослідження, форму­люванні гіпотези, визначенні основних етапів досліджен­ня та передбаченні проміжних результатів. Важливим при цьому є вибір методів дослідження, визначення контроль­них та експериментальних класів. Здебільшого проблемні (інноваційні) групи працюють під науковим керівницт­вом викладачів вищих навчальних закладів, співробітни­ків науково-дослідних інститутів.

Науково-педагогічна конференція. Організовують її за підсумками роботи на певному проміжку часу або після завершення певного етапу роботи. Автори повідомлень ін­формують колег про результати своїх пошуків. Інші учас­ники мають можливість порівняти їх з результатами своєї роботи, переконатися в ефективності запропонованих при­йомів і методів. Конференція може мати урочистий, свят­ковий характер, із заохоченням учителів за результатами дослідницької та методичної роботи, запрошенням педа­гогів з інших шкіл, представників громадськості, науки.

Творчі звіти вчителів. Проводять перед атестацією пе­дагогічних працівників. Учитель у звіті про свій методич­ний доробок знайомить з власним досвідом.

Творчі звіти, конференції, семінари проводять на базі кращих (опорних) шкіл району, міста.

Опорні школи. Ними є загальноосвітні школи, які бе­руть на себе роль методичних центрів кількох найближ­чих шкіл. Їх завданнями є використання, пропаганда і впровадження в практику інших шкіл досягнень психо-лого-педагогічної науки, вивчення й поширення досвіду кращих вчителів; допомога органам освіти в організації методичної роботи, в підвищенні кваліфікації й педаго­гічної майстерності вчителів тощо. Вищі педагогічні на­вчальні заклади, дослідницькі й науково-методичні установи залучають опорні школи до проведення експеримен­тальної роботи. Відзначаються високою результативністю у навчанні та вихованні учнів. Їх визначають на підставі відповідних показників районні, міські органи управлін­ня освітою і наукою. Як правило, вони мають високороз-винену навчально-матеріальну базу, висококваліфікова­ний колектив педагогів, високі показники у навчально-виховному процесі, суттєві творчі методичні розробки уроків (занять) та виховних заходів, які можуть бути за­пропоновані до впровадження в навчально-виховну прак­тику інших шкіл тощо.

Експериментальний педагогічний майданчик. Це за­тверджений відповідним органом державного управлін­ня освітою дошкільний, середній загальноосвітній, про­фесійний, позашкільний або інший заклад освіти, його підрозділ, на базі якого відпрацьовуються нові соціаль­не значущі педагогічні й наукові ідеї, технології та ви­значається їхня ефективність. Статус експериментального майданчика надається після проходження спеціальної експертизи — визначення відповідності ініціативи меті розвитку освіти, забезпечення оптимальних умов для реалізації ідей, що мають бути покладені в основу запро­понованої ініціативи. Створюють для апробації педаго-тічних інновацій, спрямованих на оновлення змісту на­вчання, впровадження нових технологій у практику за­кладів освіти. Ініціатором створення є вчитель, група вчителів або заклад освіти.

Нетрадиційні форми методичної роботи. До них нале­жать: педагогічні ігри (дидактичні, виховні, ділові, рольо­ві); моделювання педагогічних ситуацій; олімпіади мето­дичних інноваційних розробок уроків, виховних заходів, методичні «мости», літературні ярмарки педагогічних під­ручників, методичних рекомендацій, аукціон методичних розробок; конкурсні виставки методичних розробок (уро­ків, виховних заходів). Вони сприяють залученню педаго­гів до пошукової методичної роботи; розвитку уміння спіл­куватися з колегами, учнями, батьками сприяють попере­дженню конфліктів у педагогічних колективах.

3. Підвищення кваліфікації та атестація педагогічних працівників

Підвищення кваліфікації, методичної майстерності пе­дагогів відбуваються завдяки внутрішкільній системі методичної роботи та навчанню^з відривом від основного місця роботи.

Кожний педагог, незалежно від закладу, в якому пра­цює, повинен один раз на 4—5 років проходити підви­щення кваліфікації в закладах післядипломної освіти, на відповідних факультетах педагогічних інститутів, курсах, на факультетах підвищення кваліфікації на базі педаго­гічних університетів. Школи направляють педагогів від­повідно до термінів перепідготовки та офіційного набору певних груп за профілем перепідготовки. Підвищення ква­ліфікації керівників шкіл здійснюється у спеціальних гру­пах (на факультетах, в інститутах), які зосереджують свою роботу на вивченні сучасної теорії управління (менедж­менту).

Внутрішкільну методичну роботу здійснюють певного дня тижня, у найзручніший для всіх членів педагогічного колективу час.

Для стимулювання діяльності вчителів щодо підвищен­ня їх професійної кваліфікації, методичної майстерності, спрямованості до якісних результатів у навчанні й вихо­ванні школярів, починаючи з 1972 p., запроваджено їх атестацію.

Атестація педагогів — комплексна перевірка, що здійснюється спеціальною атестаційною комісією з метою визначення рівня ква­ліфікації педагога, що дає їм змогу претендувати на присвоєння більш високого кваліфікаційного рівня.

Передбачає визначення відповідності педагогічних пра­цівників зайнятій посаді, рівню кваліфікації, залежно від якого та стажу педагогічної роботи їм встановлюють ква­ліфікаційну категорію, визначають тарифний розряд опла­ти праці, присвоюють педагогічне звання.

Атестація проводиться відповідно до Закону України «Про освіту» з метою стимулювання діяльності педагогіч­них працівників, щодо підвищення кваліфікації, профе­сіоналізму, розвитку творчої ініціативи. Вона є дієвим сти­мулом підвищення педагогічної майстерності.

Традиційно проводили її один раз на 5 років. Основна частина спеціалістів (учителі з вищою освітою) підтвер­джувала рівень своєї кваліфікації, кращі з них здобували більш високу кваліфікаційну категорію, окремих атесту­вали як фахівців з низьким рівнем кваліфікації, чиї про­фесійні якості не відповідали вимогам працівників осві­ти. З демократизацією системи освіти з'явилася можли­вість атестуватись педагогу за власним бажанням, який вправі звернутися із заявою до атестаційної комісії з про­ханням атестувати його на будь-яку категорію.

Система атестаційних комісій має таку ієрархічну стру­ктуру: головна, створена органом управління освітою на рівні країни, краю, області, автономії; районна (окруж­на, міська), яка створюється відповідним органом управ­ління освітою; атестаційна комісія освітнього закладу, яка створюється педагогічною радою закладу. Кожна з комісій розглядає коло питань у межах своєї компетен­ції, тобто присвоює відповідні кваліфікаційні категорії:

вищу (головна атестаційна комісія); першу (районна (окру­жна, міська) комісія); другу (атестаційна комісія освіт­нього закладу).

Відповідно встановлено кваліфікаційні категорії: спе­ціаліст, спеціаліст другої категорії, спеціаліст першої ка­тегорії, спеціаліст вищої категорії, а також педагогічні звання: старший учитель, старший викладач, учитель (ви-хователь)-методист, педагог-організатор-методист, майс­тер виробничого навчання першої (другої категорії) та інші.

З розвитком ринку праці помітилася реальна дифе­ренціація в оплаті праці вчителів різних кваліфікаційних категорій, конкуренція при працевлаштуванні у школи нового типу.

Атестація педагогічних працівників на сучасному ета­пі передбачає системність і цілісність експертних оцінок, відкритість, колегіальність, єдність вимог. Суть їх сфор­мульовано в кваліфікаційних характеристиках, затвердже­них Міністерством освіти і науки, регіональними органа­ми управління освітою.

Атестацію проводять одноетапно (з теоретичних і прак­тичних питань одночасно) або в два етапи. На першому організовують теоретичні кваліфікаційні випробування (іс­пити, співбесіди, захист власного творчого звіту) або дослід­ні (експериментальні розробки). Мета їх — з'ясувати рі­вень теоретичної підготовки педагога (спеціальних знань, методики викладання предмета, психолого-педагогічних знань, володіння новими педагогічними технологіями, уміння використовувати знання у власній діяльності). Дру­гий етап передбачає перевірку та оцінювання практичних професійних умінь педагога (результативність праці в на­вчально-виховному процесі). З цією метою члени комісії відвідують заняття, проводять анкетування учнів, бать­ків, колег атестуючого, адміністрації школи. Використання психолого-педагогічних методик дає змогу об'єктивно визначити реальний кваліфікаційний рівень педагога, його творчий потенціал. Атестація робочого місця є одним із елементів атестації педагогічного працівника.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.)