АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

СТРУКТУРА КУРСОВОЇ РОБОТИ

Читайте также:
  1. I. Мета, завдання та загальні вимоги до виконання курсової роботи
  2. II Методика виконання курсової роботи.
  3. II. ЗМІСТ І ОФОРМЛЕННЯ РОБОТИ
  4. II. СТРУКТУРА КВАЛИФИКАЦИОННОЙ РАБОТЫ
  5. III. СТРУКТУРА И ПОРЯДОК ФОРМИРОВАНИЯ СТУДЕНЧЕСКОГО СОВЕТА
  6. III. Структура Клуба
  7. III. СТРУКТУРА, РУКОВОДЯЩИЕ И КОНТРОЛЬНЫЕ ОРГАНЫ КПРФ
  8. IV. ОРГАНИЗАЦИОННАЯ СТРУКТУРА ПРОФСОЮЗА
  9. IX. СИГНАЛИ, ЩО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ПІД ЧАС МАНЕВРОВОЇ РОБОТИ
  10. IY. ОРГАНИЗАЦИОННАЯ СТРУКТУРА И ОРГАНЫ УПРАВЛЕНИЯ КЛУБА
  11. VI Поточний контроль виконання роботи
  12. VI Поточний контроль виконання роботи

Структура курсової роботи (див. додаток 1) охоплює елементи підприємництва та виробничої діяльності.

Завданням – вихідними даними для виконання розрахунків у 1-2 розділах є останні 5 –ть цифр залікової книжки студента! Наприклад 52878, то для розрахунків приймається значення доходу (виручки. виторгу або надходжень від продажу) – 52 878 у.о. А коли 01234 (тобто першою цифрою є 0) – перед нулем дописуємо цифру 3, тоді значення доходу (виручки. виторгу або надходжень від продажу) – 301 234 у.

 

Зміст та структура бізнес-плану сьогодні не регламентується ніякими нормативними чи інструктивними документами.

Суть, основна ідея підприємницького проекту чітко, лаконічно та переконливо розкривається у зведеному розділі бізнес-плану - узагальнюючому резюме. Всі аспекти проекту деталізуються в таких основних розділах бізнес-плану:

1. Викладення суті проекту та характеристика продукції.

2. Оцінка ринку збуту.

3. Аналіз справ у галузі та оцінка конкурентоспроможності.

4. План маркетингу.

5. Виробничий план.

6. Організаційний план.

7. Оцінка ризику та страхування.

8. Ресурсне забезпечення.

9. Фінансовий план.

Сам фінансовий план узагальнює матеріали попередніх розділів у вартісному втіленні. Основними його елементами виступають:

· прогноз обсягів реалізації у вартісному вираженні;

· зведений план доходів і витрат;

· план грошових надходжень і виплат;

· зведений баланс активів і пасивів;

· графік досягнення беззбитковості.

Загальна сума коштів на реалізацію бізнес-плану повинна бути раціонально розподілена у часі з виділенням одноразових (капітальних) і поточних витрат.

Завданням – вихідними даними для виконання розрахунків у 3 му розділі є методика розрахунку індивідуальних коефіцієнтів та вибору виробів, що випускаються підприємством (якщо студент не отримав індивідуального завдання), або алгоритм розрахунків у курсовій роботі.

При цьому важливо звернути увагу на синхронність надходжень і витрачання фінансових ресурсів, забезпечення достатнього ступеня ліквідності активів.

У належним чином опрацьованому бізнес-плані, звичайно, подається декілька варіантів графіку досягнення беззбитковості (самоокупності) з відображенням постійних і змінних витрат, які відповідають різним рівням цін з виділенням найбільш ймовірного варіанту.

Особливої уваги потребує обґрунтування джерел і форм отримання фінансових ресурсів та термінів повного повернення інвестованих коштів.

У ряді випадків окремим розділом представляється юридичний план, який присвячується аналізу переваг обраної форми власності та правового статусу підприємства.

Третій розділ виробнича програма передбачає розгляд таких питань, як виробнича програма та її виконання, чисельність працюючих, середньорічна вартість основних фондів, складання кошторису витрат і калькуляції витрат на виготовлення виробів а також розрахунок нормативу оборотних засобів і ціни самих виробів.


Таблиця 1.1

АЛГОРИТМ РОЗРАХУНКІВ У КУРСОВІЙ РОБОТ1

№ п/п Назва позиції або розділу Сутність внесення змін або певних обчислень
     
  Загальні зауваження 1. Назва і вид діяльності підприємства, яке створюється повинна бути пов’язана із назвою або сутністю спеціальності. Назва підприємства змінюється однозначно. 2. На титульній сторінці і останній (під списком літератури) студент проставляє дату подачі КР на перевірку і ставить свій особистий підпис. 3. Виправлення в роботі допустимі. Вони засвідчують робочий процес виконання самої курсової роботи. 4. Прибуток визначається, як різниця між доходом (виторгом, ви-ручкою або надходженням від продажу) і загальними витратами!!!
І. Вихідні дані (завдання) 1.Необхідно змінити назви виробів (табл. 1 і 2) на початкові букви свого прізвища, імені та по-батькові (а при повторенні букв внести їх нумерацію: В1, В2). 2. В табл. 1 внести зміни в річні обсяги виробництва (по виробу, який міняється, згідно завдання). 3. В позиції - вихідні дані: виручка (дохід) для 1-2 –го розділів –проставити своє значення згідно завдання. 4. На бланку - вихідні дані (завдання) – жодні виправлення і коректування недопустимі!!!
ІІ. Розділ 1. 1. В резюме (п.1.1) необхідно подати значення доходу згідно завдання і значення чистого прибутку по роках, згідно табл.. 1.1. 2. В пункті - п.1.3 - подати своє значення доходу. 3. В пункті - п.1.5 - прорахувати значення Цсер, за умови, що значення Т і tсер. – без змін. 4. В пункті – п.1.8 необхідно: розрахувати план доходів і витрат (табл..1.1). за умови, що податок на прибуток для 1-го року – 21%, 2-го року – 19%, 3-го року – 17% - пункт 4 табл.1.1. 5. Розрахувати точку беззбитковості (значення Тбез. і Qбез) для графіку – див. рис. 1.2. 6. Розрахувати рентабельність виробництва (загальну і розрахункову) на основі значень прибутку (загального і чистого - табл.. 1.1, колонка 3), за умови, що загальні витрати за рік – сума для реалізації проекту (див. резюме) величина без змін. 7. В пункті – п.1.8 необхідно: розрахувати план грошових надходжень і витрат (табл..1.2) на основі свого значення доходу. Сальдо - це сумарне значення залишку коштів на початок планованого періоду і залишку коштів (п.5. табл..1.2). 8. Термін окупності включає складові, значення яких були розглянуті при обчислення рентабельність виробництва (загальної і розрахункової) - (див. п.6 по розділу І).
ІІІ.   Розділ 2.   1. Необхідно підставити своє значення валового доходу і провести розрахунки згідно алгоритму, який подано після табл.. 2.1. 2. Абсолютне відхилення – це різниця між проектним (плановим) значенням і вихідним.(кол. 4 - кол.3) 3. Відносне відхилення – це співвідношення між абсолютним відхи-ленням і вихідним значенням *на 100% (у процентах), кол.5/кол.3*100%, приклад по пункту 2: 15941,37/ 106275,83 * 100%=15%.

 

     
ІV. Розділ 3. 1. В пункті - п.3.1 розрахувати % виконання обсягу випуску, як спів-відношення звітного значення до планового (у відсотках, %). На прикладі 1-го виробу: – 685/600*100%= 114,17%. А також % виконання обсягу реалізації із врахуванням запасів готової продукції на початок і кінець року (див. табл..1, колонки 4-7 бланку „вихідні дані – завдання”). На прикладі 1-го виробу - план: 28,75-30+600=598,75 тис.шт. 2. Числові значення в табл. 3.2 можна залишити без змін. 3. В табл..3.3 нормативна трудомісткість виробничої програми (плано-ве або фактичне значення) визначається, як добуток нормативної тру-домісткості виготовлення виробу і обсягу відповідного виробництва; а чисельність робітників, як співвідношення нормативної трудомісткос-ті виробничої програми (планового або фактичного значення) із вра-хуванням проценту виконання норм до річного бюджету (балансу) робочого часу одного робітника, згідно табл..3.2). На прикладі 1-го виробу - план: 0.15*600 000=90 000 люд.-год,; 106,25% - це є процент виконання норм - тобто норматив, який можна приймати в межах від 6 до 10%. Тоді чисельність робітників: 90 000*1,0625/1645,8= 58,10 роб. Загальна планова чисельність і нормативна чисельність визначаються при тих самих коефіцієнтах, які представлені у дужках. Середні годин-ні ставки по виробах можна залишити без змін. 4. Аналогічно розраховується фонд заробітної плати основних виробничих робітників (робітників-відрядників), табл..3.4. На прикладі 1-го виробу - план: 600*0,22=132,0 тис.у.о., фонд зарплати відрядників з врахуванням премій – 132,0*1,2=158,40 тис. у.о. (1.2 бо розмір премії складає 20%). Тільки фонд зарплати відрядників з врахуванням премій - це тарифний фонд зарплати відрядників із врахуванням середнього розміру відповідної премії. Плановий і фактичний фонди основної заробітної плати всіх працівників, з врахуванням додаткової заробітної плати плановий і фактичний фонди заробітної плати підприємства та середньомісячна зарплата працівника підприємства у плановому і фактичному періодах розраховуються при тих самих коефіцієнтах і відсотках. Висновки після табл.. 3.4 робляться на основі попередніх розрахунків. 5. Пункт 3.3 (середньорічна вартість основних фондів) із врахуванням вихідних даних і того, що ми їх не міняли залишаємо без змін. 6. Складання кошторису витрат (пункт 3.5) є основою для подальших обчислень - без змін. 7. Розрахунок сумарних матеріальних витрат (табл..3.9) включає: - формування витрат по виробах із врахуванням видів ресурсів (згідно табл..2 бланку „Вихідні дані – завдання ”). Для 1-го виробу ресурс – Х, для 2-го виробу ресурси – W, Y, для 3-го виробу ресурси – Х, Y. - зaгaльнi витрати ресурсів на технологічні потреби по окремому виробу = ціна одиниці* норму витрат* обсяг випуcкy; - на прикладі 1-го виробу - план: 0,96*0,29*600 = 166,75 тис.у.о.. - далі обчислюємо зaгaльнi витрати ресурсів на технологічні потреби по всіх виробах (разом): сума колонок 9-11 дає разом (колонку 12); на прикладі 1-го виробу - план: 166,75 + 603,78 = 770,53 тис.у.о.. - інші потреби складають: для ресурсів Х,W, Y - 30%. для палива - 45% і для електроенергії 40% від разом (колонка 13); по ресурсу Х на прик-ладі 1-го виробу – 770,53*0,3 = 231,16 тис.у.о.. - разом + інші потреби = всього (колонка 12+ колонка 13= колонка 14): 770,53 + 231,16 = 1001,69 тис.у.о. Після того, як розраховано інші потреби і всього по ресурсах Х,W, Y проводять визначення „Всього матеріали ” відповідно по колонках 9 -14. - на прикладі 1-го виробу проведемо розрахунок палива: 0,66*0,5 *600 = 198,00; разом: 198,00+365,31+495,5 =1058,81 тис.у.о.; інші витрати: 1058,81*0,45=476,46 тис.у.о. і всього:1058,81+476,46 =1535,27 тис.у.о. - аналогічно проводимо розрахунок електроенергії; - далі по колонках 9-14 розраховуємо значення „Разом по плану ”, але в межах рядків (сума по рядках): „Всього матеріали ” + „Паливо ” + „Електороенергія ”; - розраховуємо рядок „Теж без ПДВ ”, а саме любе значення з рядку „Разом по плану ” треба перемножити на 0,8333 (бо ПДВ складає 16,67% або 0,1667, якщо від 1,0 - 0,1667 =0,8333); розрахунок по колонці 9: 589,75* 0,8333 = 491,46 тис.у.о.. - аналогічно розраховуються фактичні (по звіту) значення матеріаль-них витрат. 8. Розрахунок кошторису витрат (табл.. 3.10) включає: підстановку в табл..3.10 (пункт 1 - значення сумарного планового і фактичного зна-чення матеріальних витрат); а далі провести розрахунки згідно пояс-нень в колонці 2 даної таблиці. Процентне співвідношення визначаємо таким чином: по плану для 1-го пункту -3898,09/ 10889,20 *100% = 35,80%, для 2-го пункту -3671,62/ 10889,20 *100% = 33,72% і т.д. 9. Складання калькуляції витрат на виготовлення виробів (таблиці 3.11 і 3.12) включає визначення витрат на одиницю продукції (добуток ціни без ПДВ і норми витрат), а далі визначення витрат на весь обсяг: а саме значення витрат на одиницю (колонки 5, 8 і 11) відповідного ви-робу перемножують на значення обсягу його виробництва; - на прик-ладі (табл..3.11) 1 -го виробу по матеріалу Х – 0,24*600 = 144,0 тис.у.о.; загальні витрати (колонка 13) це сума колонок 6,9 і 12 по кож-ному рядку, а саме на прикладі (табл..3.11) по матеріалу Х – 144,00+ 521,40= 665,40 тис.у.о.. 10. В таблиці 3.13 подано розподіл постійних та змінних накладних витрат між виробами; в назві показників (в таблиці 3.13) вказано в яких вони є табличках; обчислення планових (звітних) коефіцієнтів розподілу наступне: для 1-го пункту - 132,00/ 1824,24 = 0,072, для 2-го пункту - 593,64/ 1824,24 = 0,325 і т.д. - розрахунок планової (фактичної) собівартості реалізації продукції включає значення витрат за одиницю продукції по пункту повна со-бівартість (по колонках 5,8 і 11) і значення обсягів реалізації із табл..3.1.; висновки формуються на основі позиції повної собівартості (з табл..3.11 і 3.12 по окремих виробах).
    11.Ррозрахунок гуртових цін виробів (пункт 3.6) включає значення витрат на одиницю продукції (див. табл.. 3.11) по позиції повна собівартість і рентабельності за планом (див. табл.. 1 бланку „Вихідні дані (завдання) ”, відпускна ціна - це гуртова ціна із ставкою податку на додану вартість 20%.
V. Висновки 1. Подаються по кожному розділу. 2. Представлені у висновках цифри повинні співпадати із значеннями по розділах.

Додаток 1(слова додаток 1 не друкувати)

Міністерство освіти та науки України

НУ «Львівська політехніка»

 

Кафедра ЕПІ

 

Курсова робота

з предмету:

«ЕКОНОМІКА І УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ»

на тему:

,,Економічне обгpунтування діяльності підприємства"

 

 

Виконав:

 

Дата:

 

Підпис:

 

ст. гр. АБСс-11з

Єфременко М.П.

 

Керівник:

 

доцент, к.е.н. Крет І. З.

 

Львів – 2014 р.


Зміст

 

Вступ......................................................................................................................................3

 

Вихідні дані (завдання)…………………………………………..……………………...5

 

РОЗДІЛ 1.ПЛАНУВАННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОГО ПРОЕКТУ.................................6

 

1.1.Резюме…………………………………………………………………………..……7

1.2. Суть проекту та характеристика послуг………………………………….………7

1.3. Оцінка ринку збуту..................................................................................................8

1.4. Аналіз стану справ у галузі та оцінка

конкурентоспроможності………………………………………………………………8

1.5. План маркетингу.......................................................................................................9

1.6. Організаційний план................................................................................................9

1.7. Оцінка ризику та страхування...............................................................................10

1.8. Фінансовий план…………………………………………………………………...10

 

РОЗДІЛ 2. ВПЛИВ ЗНИЖЕННЯ СТАВКИ ПДВ З 20 ДО 10% НА ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ ПІДПРИЄМСТВА “ЛЬВІВШАРМ”………………………………..15

 

РОЗДІЛ 3. ВИРОБНИЧА ПРОГРАМА ПІДПРИЄМСТВА ………………………19

 

3.1.Виробнича програма та її виконання……………………………………….........19

3.2.Чисельність працюючих…………………………………………………….........19

3.3.Середньорічна вартість основних фондів………………………………….........22

3.4.Складання кошторису витрат…………………………………………………….23

3.5.Складання калькуляції витрат на виготовлення виробів ………………………25

3.6.Визначення ціни виробів…………………………………………………………27

 

 

ВИСНОВКИ........................................................................................................................28

 

ЛІТЕРАТУРА......................................................................................................................29

 


Вступ

 

 

Планування підприємницької діяльності визначає мету, якої фірма прагне досягти, стратегію її діяльності у поєднанні з термінами, в межах яких ця мета може бути досягнута.

Розділ "Планування підприємницького проекту" покликаний допомогти оволодіти навиками практичних знань з основних питань курсу, що стосуються діяльності підприємства за умов ринку.

Планування підприємницької діяльності визначає мету, якої фірма прагне досягти, стратегію її діяльності у поєднанні з термінами, в межах яких ця мета може бути досягнута.

У світовій практиці плани реалізації підприємницьких проектів отримали назву бізнес-планів. Бізнес-план - це інструмент підприємця, який описує основні аспекти діяльності майбутнього підприємства чи реалізації проекту, аналізує всі проблеми з якими можна зіткнутись, а також визначає способи вирішення цих проблем в часі з метою отримання максимального прибутку внаслідок реалізації даного проекту. Користувачами цього інструменту, в першу чергу, є:

· самі підприємці, щоб скрупульозно проаналізувати свої ідеї, пере­вірити їх реальність та економічну обґрунтованість;

· банкіри та інвестори, які збираються фінансувати даний проект;

· працівники фірми, які хочуть зрозуміти свою перспективу, усвідомити поставлені перед ними завдання.

Бізнес-план допомагає підприємцям та зацікавленим сторонам вирішити такі завдання:

· вивчення місткості та перспектив розвитку майбутнього ринку збуту;

· оцінка витрат, які будуть необхідні для виготовлення та збуту потрібної цьому ринку продукції та співставлення їх з цінами, за якими можна буде продавати свої товари і визначати потенційну прибутковість задуманого бізнесу;

· визначення показників, за якими можна буде регулярно визначати хід виконання завдань, а також можливих небезпек для бізнесу.


Економіка підприємства - наука про ефективність виробництва, шляхи і методи досягнення підприємством своїх цілей за умов раціонального використання ним всіх видів ресурсів. Предметом вивчення економіки підприємства є способи ефективного використання всіх видів ресурсів та елементів виробничого процесу.

Курсова робота «Економічне обґрунтування діяльності підприємства» покликане допомогти нам оволодіти навиками практичних знань з основних питань курсу, що стосуються діяльності підприємства за умов ринку.

У курсовій роботі ми повинні за індивідуальними даними про показники річної виробничої програми підприємства визначити показники її виконання. На основі даних про запропоновані варіанти інвестиційних проектів розвитку підприємства на наступний рік вибрати кращий з даних варіантів і розрахувати очікувані показники нової виробничої програми діяльності підприємства. Здійснити оптимізацію ціни на вироби, що випускаються підприємством, виходячи з, критерію максимізації прибутку. За індивідуальним завданням розрахувати вплив змін техніко-економічних показників на результати діяльності підприємства.

Із вступом вітчизняної економіки в ринкову стадію свого розвитку змінились форми ведення господарської діяльності. Підприємствам надані широкі права і можливості у реалізації своїх економічних інтересів, виборі способів організації, збуту продукції. При цьому підприємства виходять із власних ресурсних можливостей із врахуванням широкого спектру факторів, які впливають на ефективність використання виробничого потенціалу.

Економіка є найбільшою сферою суспільних відносин і розглядається у декількох значеннях:

1. як сукупність відносин, що визначаються характером власності на засоби виробництва; 2. як господарство окремого району, країни... 3. як наукова дисципліна, що займається вивченням народного господарства, його галузей, окремих підприємств, а також окремих елементів виробництва(капітал, фонди, праця і т.п.).


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.018 сек.)