АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Тема 12. Соціокультурні умови демократизації політичної участі в Україні. Особливості соціокультурного підходу до вивчення суспільства

Читайте также:
  1. S0. Умови спадкування
  2. А) Передумови квантової теорії
  3. Антимонопольна політика і антимонопольне регулювання в Україні. Функції Антимонопольного комітету України.
  4. Б) за умови нееластичного попиту
  5. Базисні умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів) купівлі-продажу (поставки)
  6. Банківської системи в Україні.
  7. В Сумській області створені всі умови для збільшення обсягів його виробництва, оскільки в області створенні всі умови і науково – технічна база для цього.
  8. Види влади. Специфіка політичної влади
  9. Види політичної еліти.
  10. Види політичної участі та політичної поведінки
  11. Визначення політичної системи
  12. Виникнення класичної політичної економії в Англії. В Петті.

Особливості соціокультурного підходу до вивчення суспільства. Основи демократії (І. О. Ільїн). Демократія та економічний розвиток: історична ретроспектива. Лист учених-правозахисників: А. Д. Саха­рова, В. Ф. Турчина та Р. В. Медвєдєва до Л. І. Брежнєва. Економічна зумовленість демократії (С. М. Ліпсет). Характер економічних пере­творень в Україні. Динаміка суб’єктивних оцінок матеріального ста­новища українських громадян: 1998−2006 рр. (Інститут соціології НАН України). Економічні чинники політичної активності населення (О. Владико). Соціальні основи демократії. Соціальний плюралізм. Со­ціальна диференціація. Соціальне розшарування (І. О. Ільїн, Е. Арблас­тер, О. Дергачов). Диспропорція у рівні доходів населення України (GINI-індекс). Модель декомпозиції соціальної нерівності (В. Пугачов, О. Соловйов). Роль середнього класу в розвитку соціуму (Арістотель, С. М. Ліпсет). Структура середнього класу, його характеристики в Україні (В. Ворона, С. Макеєв). Показники розвитку малого та серед­нього бізнесу в Україні у порівняних характеристиках (В. Кіпень). Міське та сільське населення України. Особливості процесів маргіна­лізації (Є. Стариков). Культура і демократія (А. Інкельс і Л. Даймонд, Р. Інглгардт, Х. Х. Лінц). Перелік умов, сприятливих для становлення та поширення демократії. Політична культура і суспільна свідомість. Теорія культурного лагу (У. Огборн). Типи політичної культури в Україні (М. Щербак). Ставлення населення України до демократії (Фонд «Демократичні ініціативи»). Аномія: традиціоналізм, автори­таризм (Є. Головаха, Н. Паніна). Ностальгія за «сильною рукою». «Давайте придумаем деспота…» (Б. Окуджава). Амбівалентність. Політична культура і політична участь: діалектика взаємозв’язку. «Загадки участі» (О. Куценко). Політична ефективність (Н. Паніна).Політична надійність (В.Ярошенко). Динаміка членства у громадських та політичних організаціях по макрорегіонах (О. Стегній).Динаміка участі в політичних мітингах та контактування з політичними активістами. Потенціал протесту.Аналіз самооцінок українських громадян щодо здатності протидіяти рішенням уряду та місцевій владі (Н. Паніна). Відхід, абсентеїзм як форми соціального конфлікту і соціального протесту: порівняльні характеристики 2003 і 2006 рр. (О. Іваненко, В. Казаков). Тенденції і динаміка позитивних зрушень в розвитку масової свідомості україн­ських громадян (Є. Головаха).


Семінарські заняття (семінари – 1 год.)

Тема І: Основні концепції та характеристики поняття «політична поведінка».

План

  1. Концепції Ж.Бодена, Т.Гоббса, Е.Дюркгейма про індивіда як об єкт політичної реальності.
  2. Вирішальна роль особистості –суб єкта політики у концепціях В.Паретто, З.Фрейда, Г.Лассуелла.
  3. Концепції Н.Макіавеллі, Ш.Монтеск є, В.Винниченка, М.Вебера про взаємодію особистості з політикою у ролі об єкта і суб єкта.

Література:

1. Бебик В. М. Базові засади політології: історія, теорія, методологія, практика: Моногр.– К.: МАУП, 2000.– 384 с.

2. Белов Г. А. Политология. Учеб. пособ.– М.: ЧеРо, 1996.– 304 с.

3. Бодуен Ж. Вступ до політології / Пер. з фр.– К.: Основи, 1995.– 174 с.

4. Вебер М. Политика как призвание и профессия // Избр. пр. / Пер. с нем.– М.: Прогресс, 1990.– С. 644−706.

5. Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Укл. і гол. ред. В. Т. Бусел.– К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005.– 1728 с.

6. Верба С. Представницька демократія і демократичні громадяни: філософське та емпіричне розуміння // Демократія: Антол. / Упо­ряд. О. Проценко.– К.: Смолоскип, 2005.– С. 943−982.

7. Гаджиев К. С. Политическая наука: Учеб. пособие.– 2-е изд.– М.: Междунар. отношения, 1995.– 400 с.

8. Гаєвський Б. А. Сучасна українська політологія: Навч. посіб.– К.: МАУП, 1999.– 268 с.

9. Гайденко П. П., Давыдов Ю. Н. История и рациональность: Социо­логия Макса Вебера и веберовский ренессанс.– Изд. 2-е, стер.– М.: КомКнига, 2006.– 368 с.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)