АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Порядок і методика виконання

Читайте также:
  1. I. Мета, завдання та загальні вимоги до виконання курсової роботи
  2. II Методика виконання курсової роботи.
  3. II. ПОРЯДОК И МЕТОДИКА ПРОВЕДЕНИЯ ЭКЗАМЕНА
  4. IV. Порядок представления работ на Конкурс
  5. V. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕНИЯ СОРЕВНОВАНИЯ
  6. VI. Методичні вказівки до виконання курсової роботи.
  7. VII. Порядок проведения предполетного досмотра
  8. XII. Порядок учета и отчетность работы групп досмотра
  9. АДАПТИВНЫЕ ПРОЦЕССЫ В СОЦИАЛЬНОЙ РАБОТЕ И МЕТОДИКА ИХ РЕГУЛИРОВАНИЯ
  10. Ароматерапия — эстетическая методика. Чувство меры – признак высокого вкуса.
  11. Банківські об'єднання: порядок створення та їх типи
  12. Банку, якщо він занадто ухиляється від виконання рекомендацій.

Теоретична частина

БД може містити велику кількість записів. Для пошуку потрібних даних використовують фільтри і запити. Фільтри використовують у випадку нескладних умов пошуку і виведення даних на екран чи папір. Доступ до команди роботи з фільтрами можна отримати наступним чином:

- виконати команду основного меню Запрос/Фильтр;

- виконати команду з контекстного меню;

- скористатись кнопками команд на панелі інструментів.

Для пошуку даних користувач створює умови. Прості – типу = 5; > 3; < > 12, та складні – 3 and 5. Складні умови, це умови побудовані з простих з використанням логічних операцій. Запит – це спосіб пошуку записів, перетворення таблиць і створення на їх основі нових.

Порядок і методика виконання

  1. Відкрити БД, у якій є таблиця Оцінки. Створити вручну запит за зразком. Для чого виконати таку послідовність команд з головного вікна бази даних: вікно БД Запроси/Создать/Конструктор/ОК. Додати таблицю (у нашому випадку Оцінки), закрити вікно Добавить таблицу. У рядку Поле вибрати поля, які будуть відображатися у таблиці створеній за допомогою запиту. Для таблиці Оцінки потрібно створити запити за таким набором критеріїв:
  • Запит1: номер залікової за зростанням, усі оцінки більше 4, перейти у режим роботи з SQL (ВидРежим SQL) та записати у звіт сформований запит мовою SQL;

  • Запит 2: номер залікової, прізвища за зменшенням, значення оцінок від 3 до 4 (тобто умова >=3 and <=4), перейти у режим роботи з SQL (ВидРежимSQL) та записати у звіт сформований запит мовою SQL;
  • Запит 3: номер залікової, прізвища із зазначенням конкретного значення (наприклад, =Хомченко), перейти у режим роботи з SQL (ВидРежим SQL) та записати у звіт сформований запит мовою SQL.
  1. Для таблиці Студенти с творити вручну запит за зразком. Для чого виконати таку послідовність команд з головного вікна бази даних: вікно БД Запроси/Создать/Конструктор/ОК. Додати таблицю (у нашому випадку Студенти), закрити вікно Добавить таблицу. У рядку Поле вибрати поля, які будуть відображатися у таблиці створеній за допомогою запиту. Для таблиці Студенти потрібно створити запити за таким набором критеріїв:
  • Запит 4: обрати усіх студентів 1 курсу (2 та інших, для кожного курсу свій запит), групувати за шифром групи (за зростанням), перейти у режим роботи з SQL (ВидРежим SQL) та записати у звіт сформований запит мовою SQL;
  • Запит 5: обрати усіх студентів заданої групи, групувати за датою народження (за зменшенням), перейти у режим роботи з SQL (ВидРежим SQL) та записати у звіт сформований запит мовою SQL;
  • Запит 6: обрати усіх студентів, які проживають у заданому місті, перейти у режим роботи з SQL (ВидРежим SQL) та записати у звіт сформований запит мовою SQL.
  1. Розробити форму, яка дозволяє здійснювати перегляд усіх розроблених запитів (від Запит 1 до Затип 6). Для цього для кожного запиту розробити форми та звіти.

Форма може мати, наприклад, такий вигляд:

У наведеному прикладі перша кнопка активізує форму відображення списку відмінників (для форми джерелом даних є Запит1), а інша активізує звіт на основі Запиту 2.

  1. Зробити вибірку з декількох таблиць Студенти та Оцінки користуючись описаним вище алгоритмом. Приклад вибірки зображено на малюнку нижче.

Розробити запити до даним таблиць за таким набором критеріїв:

  • Запит 7: усі оцінки з таблиці Оцінки та поля група та прізвище з таблиці Студенти. Перейти у режим роботи з SQL (ВидРежим SQL) та записати у звіт сформований запит мовою SQL;
  • Запит 8: виберіть усіх студентів заданого відділення (спеціальності), які мають заборгованості (оцінки 2 і менше), результуюча таблиця повинна містити поля: група та прізвище (таблиця Студенти), оцінка з математики. Для кожного предмету створити свій запит на перелік боржників. Перейти у режим роботи з SQL (ВидРежимSQL) та записати у звіт сформований запит мовою SQL

 

  1. Розробити запити з полями, що обчислюються. Обчислюване поле створюється шляхом введення виразу для обчислення прямо у назву поля, а назву поля від виразу відділяють двокрапкою як зображено на рисунку нижче. Для редагування поля у більш зручному виді потрібно розташувати курсор у рядку Поле і натиснути Shift+F2.
  • Запит 9: для таблиці Оцінки створити нове поле Середній бал замість поля, що існує у таблиці, перейти у режим роботи з SQL (ВидРежим SQL) та записати у звіт сформований запит мовою SQL;
  • Запит 10: для таблиці Студенти розробити запит, що об’єднує поля прізвище та ім’я (у полі запиту це поле буде мати такий вираз: ПІП:[Прізвище]+[Ім’я]), а також поля Адреса та Контактний телефон. Усі інші поля додати без змін.

  1. Розробити форму, яка дозволяє здійснювати перегляд усіх розроблених запитів (від Запит 7 до Затип 10). Для цього для кожного запиту розробити форми та звіти (аналогічно завданню у п. 3).

 

  1. Використання фільтру по даним. Виведіть на екран записи студентів, що мають оцінки «5». Для цього виберіть потрібне поле з оцінкою «5» та виділіть її. Виконати Записи/Фильтр/по выбранному. Записати у звіт зміни, що відбулись після виконання команди. Відновити вигляд таблиці – Записи/Удалить фильтр. Все це можна виконати натиснувши праву кнопку миші на потрібному полі і вибравши потрібний пункт.


Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)