АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Робота № 1. Ксантопротеїнова реакція на білки

Читайте также:
  1. Cамостійна робота студентів
  2. Cамостійна та індивідуальна робота
  3. Cамостійна та індивідуальна робота
  4. Cамостійна та індивідуальна робота
  5. Cамостійна та індивідуальна робота
  6. Cамостійна та індивідуальна робота
  7. Cамостійна та індивідуальна робота
  8. Cамостійна та індивідуальна робота
  9. Cамостійна та індивідуальна робота
  10. II. Індивідуальна робота студентів.
  11. II. Індивідуальна робота студентів.
  12. V. Практична робота.

ІНТЕГРОВАНИЙ УРОК З БІОЛОГЇ ТА ХІМІЇ

«БІЛКИ» (10 клас)

 

Мета.

Навчальна: узагальнити та поглибити знання учнів про білки, як високомолекулярні біополімери; ознайомити зі структурою білків та їх властивостями.

Розвиваюча: загальнобіологічне значення та широке використання білків; розвивати знання учнів про структуру та властивості білків; розвивати вміння одержувати та обробляти інформацію з різних джерел, уміння порівнювати, висловлювати свої думки, почуття, враження.

Виховна: сприяти формуванню в учнів наукового світогляду.

 

Тип уроку: бінарний (хімія-біологія).

 

Обладнання: схеми «Класифікація білків», «Властивості білків», «Функції білків», малюнки «Будова структур білка», хімічні реактиви.

 

Хід уроку:

 

«Життя – це спосіб існування білкових тіл...»

Ф. Енгельс

I. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель біології. Виконайте тест. Виберіть окремо відповіді (в цифрах), які стосуються: 1 варіант-вуглеводів та 2 варіант-ліпідів:

Тест

1. Головними хімічними елементами цих речовин є: С, Н, О.

2. До складу цих речовин можуть входити інші елементи.

3. Ці речовини абсолютно гідрофобні.

4. Назви багатьох речовин цього класу закінчуються на «аза».

5. Назви багатьох речовин цього класу закінчуються на «оза».

6. Для цих речовин характерні різні види ізомерії.

7. Ці речовини - обов'язкові компоненти мембран.

8. Основне джерело енергії.

9. Запасне джерело енергії.

10. Ці речовини енергоємніші.

11. Ці речовини - складні ефіри.

12. Серед них є полімери.

13. Для цих речовин характерні глікозидні зв'язки.

14. Крохмаль.

15. Целюлоза.

16. Терпени.

17. Воски.

18. Рибоза.

19. Стероїди.

20. Хітин.

21. Глікоген.

22. Вітамін К.

Відповідь.

Ліпіди: 1, 2, 3, 7, 9, 10, 11, 16,17, 19, 22.

Вуглеводи: 1, 2, 5, 6, 8, 12, 13, 14, 15, 18, 20, 21.

IIІ. Вивчення нового матеріалу.

 

Вчитель біології.

Білки в природі.

Серед усіх речовин органічної природи білки займають особливе місце — вони становлять основу структури всіх живих систем і виконують ряд важливих фун­кцій.

Білкові речовини були відомі людині з давніх - давен. Лише на початку XIII ст. було встановлено, що речовини, які містяться в соках рослин, екстрактах тваринних тканин, мають однакову природу. Вперше почав вивчати хімію білкових речо­вин Я.Бекаррі. У 1728 р. він виділив із пшеничного борошна білок — клейко­вину і дослідив деякі його властивості. У той же час білки вивчав і француз А.Фуркруа. Він грунтовно дослідив білки сироватки крові і назвав її три компо­ненти — желатин, абульмін, фібрин.

Вміст білків в організмі людини: у м'язах — 80%, в шкірі — 63%, в-печінці — 57%, в кістках — 28%.

До складу живих організмів входить 2*10 видів білків, із них 5 млн. — до складу людини і тварин.

Білки складають 50-80% усіх органічних речовин клітини, вони входять до складу міжклітинної рідини, лімфи, плазми крові, входять до складу всіх організмів і мембран клітин, є основним структурним матеріалом.

Уся величезна маса рослин і живих організмів на Землі складаються в основному з чотирьох елементів (H,C,O,N) про які можна сказати словами Шиллера:

Чотири елементи

Зливаються в одне,

Дають життя і творять світ


Хімічний склад

       
   

 


Елементарний склад: Амінокислоти

Грен, 1809 р. Браконно, 1820 р

- C – 55 -60%

- глікокол(гідроліз желатину) 19-24%

- N – 15- 18%

- H – 6-8%

- S – 0.4-2%

- Деякі метали

 

Що називають білками? (це високомолекулярні органічні сполуки, які складаються з великої кількості низькомолекулярних сполук – залишків амінокислот)

Практично всі білки побудовані з 20-ти α- амінокислот.

Назва «білок» походить від німецького слова “eiweis”, що означає «білок яйця». У 1839 р. датський вчений Мульдер, беручи до уваги важливе значення білків, запропонував для них назву «протеїн» (перший, найважливіший), у науці залишилися обидві ці назви – білки та протеїн.

 

Класифікація білків

 

Склад Будова

Прості Складні Фібрилярні Глобулярні

1. Альбуміни 1.Фосфопротеїди 1.Кератин 1. Альбуміни

2. Глобуліни 2. Ліпопротеїди 2. Калоген 2. Глобуліни

3. Проламіни 3. Нуклєпротеїди 3. Фібрин

4. Протаміни 4. Хромопротеїди

5. Гістони 5. Металопротеїди

6. Глютеліни 6. Глікопротеїди

7. Протеїди

У 1880 р. російський вчений О.Я.Данилевський встановив, яким чином сполуча­ються амінокислоти у білках. (Запис на дошці учнем рівняння реакції сполучення двох аміно­кислот).

 

Вчитель біології.

Просторова структура білків. (Розповідь вчителя із розглядом мал. «Просторова конфігурація білків»)

Первинна. Послідовне, лінійне сполучення залишків амінокислот за допомогою пептидних зв'язків.

Вторинна. (Досліджували американські вчені Л.Полінг та Р. Корі). Спіраль з водневими зв'язками.

Третинна.(Досліджував англійський вче­ний Дж. Кендрю в 1957 р.). Клубок спіралі; зв'язки водневі, гідрофобні, іонні.

Четвертинна-Пачки молекул — декілька спіралей.

 

Вчитель хімії.

Властивості білків. Розповідь вчителя,використання опорного конспекту «Властивості білків»

Кольорові реакції на білки (робота в міні-групах)

 

Робота № 1. Ксантопротеїнова реакція на білки

Хід роботи: до 1мл білка додати 5-6 крапель конц. HNO3, до появи білого осаду, або каламуті, потім осад нагріти до появи яскраво-жовтого кольору. Суміш охолодити й обережно додати конц. NaOH до розчинення осаду.

Висновок: ксантопротеїнова реакція є кольоровою якісною реакцією на білки. Це відбувається тому, що бензольне кільце нітрується.

Робота № 2. Біуретова реакція

Хід роботи: до 2мл розчину білка додати такий самий об’єм 10% розчину NaOH. До суміші прилит 2-3 краплі розчину CuSO4, забарвлення розчину змінюється на фіолетове.

Висновок: тому що утворюється комплексна сіль Купрума з допмогою пептидних зв’язків білка. У 80-х роках 19 ст. російський учений О. Данилевський указав на наявність пептидних груп у білковій молекулі.

 


Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.)