АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Характеристика предмету договору позики

Читайте также:
  1. A. Характеристика нагрузки на организм при работе, которая требует мышечных усилий и энергетического обеспечения
  2. I. Краткая характеристика группы занимающихся
  3. I. Общая характеристика договора продажи недвижимости
  4. II. Загальна характеристика ХНАДУ
  5. III. Характеристика ведомственных целевых программ и мероприятий подпрограммы
  6. III. Характеристика ведомственных целевых программ и мероприятий подпрограммы
  7. III. Характеристика ведомственных целевых программ и мероприятий подпрограммы
  8. III. Характеристика ведомственных целевых программ и мероприятий подпрограммы
  9. III.3.1. Общая характеристика и тенденция развития Правительства Российской Федерации
  10. III.4.1. Общая характеристика и тенденции развития федеральных органов исполнительной власти
  11. III.5.1.Становление судебной власти в России. Общая характеристика судебной системы
  12. III.6.1.Общая характеристика государственного устройства России

Предмет договору – грошові кошти в готівковій або безготівковій формі; речі, визначені родовими та споживчими ознаками, які переходять у власність позичальника та використовуються ним на власний розсуд. Однак у позичальника виникає зобов’язання повернути через певний строк не саме ці гроші або речі, а інші, але у такій само кількості, речі повинні мати такі само родові характеристики (сорт, вологість, клейковину, цукристість тощо). Договір позики слід відмежовувати від договору майнового найму (оренди) та позички, предметом яких є речі довгострокового використання з індивідуальними ознаками, що передаються в тимчасове користування.

Грошові кошти належать до числа замінних речей, що визначаються родовими ознаками, вони оцінюються не за кількістю грошових знаків, а за числом грошових одиниць і є універсальним платіжним засобом, еквівалентом вартості будь-якого товару, знаряддям їх обігу, засобом накопичення. Грошовий обіг в Україні регулюється законодавством та в Конституції зазначено, що законним платіжним засобом, обов’язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України – гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом. Грошові кошти, як готівкові, так і безготівкові, є об’єктом цивільних прав, прирівнюються до речі, є еквівалентом речі та виконують однакову платіжну функцію. Отже, грошові кошти – це символи, документи, докази існування майнових прав обміняти ці символи на реальні блага за вартістю, що контролюється державою.

Цивільно-правова відповідальність у грошових зобов'язаннях має певні особливості у зв'язку з особливістю грошей як об'єкта цивільного права та процентів річних, залежних від державної економічної політики. Проценти річні мають складну правову природу, залежать від такого інструмента грошово-кредитної політики держави як облікова ставка НБУ, є показником об'єктивного збільшення грошової маси через деякий час, вони застосовуються тільки у грошових зобов'язаннях без врахування вини боржника та ефективності використання чужих грошових коштів. Проценти втілюють в собі вартість грошей, яка склалася на ринку під впливом регуляторної економічної політики держави. Установлення законодавцем у ст. 536 ЦК процентів за користування чужими грошовими коштами викликало наукову полеміку про те, що це: плата, відшкодування збитків, особлива міра відповідальності або неустойка?

Поняття “проценти” застосовується у ЦК, коли йде мова щодо користування грошовими коштами (ст. 536, 625, 1048, 1061, 1065), поняття “відсотки” застосовується в інших випадках, наприклад, при визначенні порядку обчислення штрафу (ст. 549). І зроблено це не випадково, а щоб за допомогою термінів установити відмінність цих понять. Термін «проценти» застосовується у позиково-кредитних грошових зобов'язаннях, коли боржнику надається можливість деякий час не виконувати грошове зобов'язання, але за цю можливість боржник зобов'язується сплачувати проценти. За допомогою процентів віддзеркалюється зростання грошової суми внаслідок її комерційного використання за рік. Якщо строк використання інший, то порядок розрахунків зростання пропорційно змінюється. Цим механізм підрахування процентів річних відрізняється від відсотків, які підраховуються без врахування річного прибутку. Розмежування понять “проценти” та “відсотки” вважаємо доцільним, також як розмежування понять “строк” та “термін”.

Економічна теорія про зростання грошової суми, що є платою за надання грошей у борг, пояснюється можливістю покласти гроші у кредитну установу та отримати середній річний процент, який складав “ніби природне приростання”. Сплата за товар визначеної суми через деякий час і є вартістю цього товару, при цьому розмір збільшення плати, тобто процентів, не може визнаватися саме платою, це частина плати за товар. Усе це доказує, що проценти за правомірне користування грошовими коштами є не ціною, а складовою частиною ціни. Проценти-зростання, як умова правомірного отримання позикової суми у власність, – це складова частина плати за надану позику, що разом з основною сумою позики складає суму загального боргу, яку боржник повинен сплатити через визначений строк після отримання позики.

Проценти як складову частину плати слід розглядати тільки при правомірному користуванні запозиченими коштами, тобто тоді, коли відсутні правомірні вимоги інших осіб щодо цієї суми. Але якщо проценти встановлені на випадок порушення грошового зобов'язання, то вони є особливою мірою цивільно-правової відповідальності. Їх не слід плутати з неустойкою, тому що навіть при правопорушенні проценти показують зростання грошової суми внаслідок її використання. На розмір цього зростання має вплив облікова ставка НБУ, що є орієнтиром ціни на гроші, а гроші є специфічним об'єктом цивільного права, значить і проценти набувають цієї специфічності. Тому проценти, встановлені на випадок порушення грошового зобов'язання, не є неустойкою, а є самостійною специфічною мірою цивільно-правової відповідальності, що показує здібність грошей зростати внаслідок їх комерційного використання. Розмір неустойки віддзеркалює ступень порушених інтересів кредитора та не пов'язаний із специфічною природою грошей. Як виняток, проценти слід вважати неустойкою, а їх застосування є технічним прийомом для вирівнювання розміру відповідальності контрагентів у договорі в наступних випадках: 1) якщо проценти застосовуються у не грошових зобов'язаннях; 2) якщо у законі або договорі визначено, що розмір пені співвідноситься з обліковою ставкою НБУ, тобто санкції надана така назва.

Проценти, що встановлені законом або договором заздалегідь, на випадок порушення грошового зобов'язання, не можна вважати формою відшкодування збитків через невиконання боржником грошового зобов’язання, оскільки, по-перше, збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку з порушенням її цивільного права, тобто на момент укладення договору розмір цих збитків не відомий (ст. 22 ЦК); по-друге, кредитор повинен довести розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання (ч. 2 ст. 623 ЦК).

Таким чином, як виняток, у разі порушення зобов'язання проценти річні можливо розглядати як збитки у наступних випадках:

· якщо проценти річні встановлені у договорі як зростання основного боргу або частина плати за надання грошових коштів;

· якщо кредитор доказує, що він був вимушений отримати кредит у третьої особи внаслідок порушення грошового зобов'язання боржником;

· якщо проценти річні встановлені у договорі як заздалегідь оцінені збитки.

Цивільно-правова відповідальність – це є санкція за правопорушення, яка тягне для правопорушника невигідні наслідки у вигляді позбавлення його суб'єктивних цивільних прав або покладення нових чи додаткових цивільно-правових обов'язків. Пред'явлення до правопорушника вимог про сплату процентів за користування чужими коштами і є покладенням на нього додаткових цивільно-правових обов'язків передати грошову суму або інше майно кредиторові у власність безоплатно, незалежно від наявності у кредитора збитків від порушення умов договору. Підставою стягнення процентів річних як міри відповідальності є прострочення виконання грошових зобов'язань, безпідставне отримання чи збереження грошей, відмова від сплати тощо.

Якщо підставою стягнення процентів є правопорушення та проценти стягуються понад основний борг, то такі проценти є специфічною мірою цивільно-правової відповідальності. Під основним боргом розуміється сума грошей, яку, відповідно до договору, боржник зобов’язується сплатити кредитору через деякий строк, та яка містить у себе як суму, яку боржник отримав від кредитора, так і зростання цієї суми – проценти, що сплачуються за правомірне користування грошима.

 

3. Підстави виникнення позикового зобов'язання

Підстави виникнення позикового зобов'язання:

Ø договір позики;

Ø інші договори, за якими борг, що з них виник, може бути замінений шляхом новації зобов’язанням позики (ст. 1053 ЦК), та це означає відстрочення виконання зобов'язання, це нове зобов'язання підкоряється нормам права про позику, у тому числі про нарахування процентів;

Ø випуск та продаж облігацій, у тому числі державних; інші підстави.

Ø товарний кредит;

Ø комерційний кредит.

Товарний кредит є різновидом договору позики, коли передаються речі, визначені родовими ознаками, для поповнення оборотних засобів. При товарному кредиті суб’єктний склад не має значення, тобто, цей кредит може надавати не тільки фінансова установа, предметом товарного кредиту не можуть бути гроші. Товарний кредит є важелем державного регулювання економікою та носить, як правило, безпроцентний характер (наприклад, надання в кредит палива сільгосппідприємствам).

Комерційний кредит – це зобов’язання боржника про оплату товарів, робіт або послуг не в момент їх отримання, а як аванс, попередня оплата, відстрочення або розстрочення оплати, це розбіжність у часі виконання зустрічних обов’язків контрагентів (спочатку – товар, роботи, послуги, потім – гроші з процентами). Як правило, зобов’язання комерційного кредитування є умовою іншого змішаного договору (продажу під реалізацію, підряду тощо) про порядок проведення розрахунків, про кредитування грошей, причому основною метою договору є передання речей у власність.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)