АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Соловеєчку, сватку, сватку

Читайте также:

    Мета: Ознайомити дітей з процесом вирощування маку. Словник: мак, поріс, видав, бував, сватку.

    Матеріал: картинка із зображенням квітучого маку, дозрілої голівки маку, зернята маку; картинка із зображен­ням соловейка, пиріжків з маком.

    Хід заняття. Вчора я спекла ось такі смачні пиріжки з маком, я вас хочу почастувати. Смачні пиріяски? А з чим вони, ану придивіться? (з маком). А ви знаєте, як росте мак? Я вам розповім.

    З маленького зернятка (показує), коли його посадили в землю проростає маленький паросток. Приходить час і стебло наливається соком, розкриває до сонця голівку. Квітка яскрава, червона, ось подивіться (показує картинку). У се­редині квіточки дозріває маленький плід, який з часом перетворюється на коробочку. Коли коробочка дозріває, у ній є багато маленьких насінин (показує дозрілу головку маку). Потім коробочки зрізують, і мак висипається. От так потрапляє на наш стіл мак, смачний та поживний (Вихова­тель запитує дітей, спонукає їх до розповіді, показує кар­тинки, діти розглядають).

    А як гарно, коли над червоними маками співає соло­вейко, тоді видається, що ти потрапляєш, наче в чудову казку. Цю красу люди описали в пісні. Послухайте... (Читає текст гри). Це не просто вірш, це гра, де звертаються до соловейка, а ви всі знаєте таку пташку; а хто забув, ось картинка, подивіться. Запитують соловейка, чи ти бував, чи ти бачив, як ріс мак? Бував - це означає, чи ти був, чи бачив, так колись говорили в народі. Соловейко показує, що бував і що видав, як поріс мак. Поріс - виріс, став такий-такий високий.

    Послухайте ще раз слова гри (Читає вдруге). Запам'я­тали? Пропонує дітям пограти в гру "Соловейку, сватку, сватку". - Будемо говорити слова і все, що вони означають, будемо показувати. Хто чітко і правильно все покаже одержить приз. Діти грають, у кінці кращі гравці одер­жують приз).

    Хід гри. Діти співають, показують рухами все те, про що співається:

    Соловеєчку, сватку, сватку,

    чи бував же ти в нашім садку?

    Чи видав же ти, як мак сіють?

    Ой так, ой так, ой так сіють мак.

    Соловеєчку, сватку, сватку,

    Чи бував же ти в нашім садку?

    Чи видав же ти, як ріс мак?

    Ой так, ой так, ой так поріс мак.

    Соловеєчку, сватку, сватку,

    чи бував же ти в нашім садку?

    Чи видав же ти, як рвуть мак?

    Ой так, ой так рвуть мак.

    Соловеєчку, сватку, сватку,

    Чи бував же ти в нашім садку?

    Чи видав же ти, як їдять мак?

    Ой так, ой так, ой так їдять мак.

    Перепілка

    Мета: збагачувати словник дітей лексикою, пестливими словами: перепілка, сизокрила, перепеленя, перепел.

    Матеріал: картинка із зображенням перепілки, клітка для птахів.

    Хід гри. - Діти, послухайте скоромовку: Перегукуються у просі половину дня перепілка, перепел, перепеленя. Пропонує дітям разом повторити скоромовку.

    Показує зображення пташки на картинці. Діти, поди­віться ближче на пташку, вона трохи більша за голуба (зов­нішній опис пташки). Це пташка перепілка, її називають сизокрилою, тому що в неї сизий колір пір'я у дрібненьку цяточку. Вона живе в полі, харчується комашками, черв'я­ками, зерном. Знайти її легко серед поля, де колоситься жито, пшениця, овес. Перепілка порівняно з іншими пташ­ками досить велика, її неважко помітити серед поля і почути звук "еек, еек". Чи знаєте ви пісеньку або віршик про пере­пілочку? Сьогодні ми навчимося грати в гру, яка називаєть­ся "Перепілка". Послухайте (Читає віршований текст гри). Бідна перепілочка: "Ой, у перепілки та старий мужичок. Він нагайку несе, бородою трясе". Нагайка це така дерев'я­на палиця, до якої прив'язані смужки невипаленої волової шкіри.

    Запрошує дітей до гри, обирають перепілочку лічил­кою. - Наша Таня уночі загубила три ключі. Місяць бачив - не добачив, ключ!

    Хід гри. Діти стають кружками, перепілочка йде всере­дину. Всі ходять навколо перепілки-дівчинки, співають:

     

    Ой, у перепілки та голівка болить (2)

    Приспів. Тут була, тут перепілочка.

    Тут була тут, сизокрила.

    Ой, у перепілки та плечищі болять (2)

    Приспів.

    Ой, у перепілки та колінця болять (2)

    Приспів.

    Ой, у перепілки та спинонька болить.

    Приспів.

    Щоразу на слові "болить" чи там плечищі, чи рученьки, чи щось інше перепілка хапається за голову, плечі, руки, хита головою, вдаючи з себе слабу та немічну...

    При наступних словах, як от:

    Ой, у перепілки та старий мужичок (2)

    Приспів.

    Він нагайку несе, бородою трясе (2)

    Приспів.

    Перепілка плаче, закриває руками очі, ніби

    сльози втирає.

    А як почнуть співати:

    У перепілки молодий мужичок (2)

    Приспів.

    Із базару іде, черевички несе (2)

    Приспів.

    Тоді перепілка починає скакати, плескати в долоні, хоче вибігти з круга, розніму руки дівчатам, щоб вискочити. При цьому їй кажуть: "Добрі замки в моєї коханки". Котра дів­чина пустить руку, та йде всередину.

    Горобейко

    Мета: Збагачувати словник дітей словами: Горобейко, кілочок, пряде, свитка, торочки.

    Матеріал: куделя, веретено, прядка, нитки, тканина, свитка, картина із зображенням горобейка.

    Хід заняття. - Хто ж це завітав до нашої оселі. Діти, що це за пташка, б'ється до вікна? Та це ж горобчик. І яка б не була пора року, чи зима, чи літо, горобчик - це постій­ний наш мешканець. Щоб ви краще розглянули його, я при­несла вам картинки, Маринко, розкажи, що ти знаєш про горобчика? (Діти розповідають, а вихователь доповнює, що зимою горобчикові важко знайти їжу і тому необхідно влаштовувати годівнички).

    - Горобчика дуже люблять у народі. Про нього склали багато віршів, загадок, приспівів. А ще про горобця скла­дені ігри. В одну із них ми сьогодні і пограємо. Називається вона "Горобейко" (Вихователь читає віршований зміст).

    Бачите, діти, як гарно про горобчика в народі говорять

    - не "горобець", а "Горобейко", та ще й про його жіночку ласкаво відзиваються, що в горобейка жінка маленька, сидить на кілочку та пряде на сорочку.

    Кілочок, це дерев'яні стовпці, які люди загострюють знизу і забивають у землю, таких кілочків забивають бага­то, один біля одного на маленькій відстані, а потім кілки обплітають лозою і виходить парканець. І на таких парканцях полюбляють сидіти горобчики (Вихователь показує заздалегідь підготовлені картини). Жіночка час не дармує, а чоловікові пряде на сорочку, А як вона пряде, зараз я покажу (Картинка із зображенням пряжі). Це прялка, ко­лись не було таких машин, що прясти нитки, а були прялка

    - ось такі (показує). Вони були в кожній хаті. Бабусі наші пряли на таких прялка. Це куделя або кужіль, на ньому було повисло (сильно потерті стеблинки льону).

    Господиня пощипувала пальцями повисло, а веретено крутилось і скручувало в нитку, тоді господиня пучками пальців витягувала цю нитку і це означало виводити нитку. Звичайно, діти, горобці не вміють нічого робити, але це гра, та ще й народна, і тут все може бути, мов у казці. От вивела горобейкова господиня нитку - "горобцю на свитку", а свит­ка, то одяг, дуже стародавній, який носили колись в Україні із сукняної тканини, поли заходять далеко одна за іншу в жіночих свитках, а в чоловічих зачіпалась свитка на гачки, великий відкладний комір, рукава оздоблені шкірою. Нижче талії було багато зборок по боках. От така-то свитка (Показує. Діти розглядають).

    Кінці нитки, горобейкова господиня виділила на штан­ці. А торочки все, що залишилося з роботи на сорочки - українська сорочка шиється з білого полотна і при ношен­ні завжди вбирається у штани. Комірець низенький, стоя­чий, розріз посередині грудей, рукава широкі, на грудях і рукавах вишито (Вихователь показує українську сорочку. Діти розглядають). Ось така-то трудівниця горобейкова дружина.

    Тепер пограємо в гру "Горобейко".

    Хід гри. Дівчатка беруться за руки і співають:

    А в горобейка жінка маленька

    Сидить на кілочку, пряде на сорочку.

    Що виведе нитку - горобцю на свитку.

    Остануться кінці - горобцю на штанці.

    Остануться торочки - горобцю на сорочки.

    Під час співу дві крайні дівчинки піднімають руки і пропускають попід них усіх інших.

     

    Розлилися води

    Мета: Збагачувати словник дітей словами і образними виразами: броди, "весна красна", "діти-квіти", "зозуленька кує", "соловей щебече".

    Матеріал: картинка із зображенням весни.

    Хід заняття. - Діти, яка зараз пора року? Які ознаки весни ми вже бачимо? Весна - чудова пора року, яка прино­сить багато сонця і тепла. Весною, під час повені розлива­ються річки. Прилітають із теплих країв пташки. Оживає вся природа. У народі ніжно величають весну - "весна-красна". А як ще можна назвати весну? (Діти називають слова-синоніми, вихователь їм допомагає). Подивіться, як гарно зображує весну художник на цій картині (Розгля­дають картину, на якій зображена весна). Вихователь про­понує описати її. Діти складають невеликі розповіді за кар­тиною. - Спів яких пташок найбільше чути весною? (со­лов'я, зозулі). А як співає соловейко? (Тьох-тьох). Як можна назвати такий спів солов'я? ("Соловей щебече"). А чому часто говорять, що зозуля не співає, а кує? (Ку-ку).

    - З давніх-давен люди весну зустрічали, співаючи вес­нянки та хороводні пісні. Сьогодні я вас познайомлю з грою, яка називається "Розлилися води" (Читає текст гри). У грі дітей порівнюють із квітами, діти-квіти. І ви теж всі гарні, наче квіти.

    - Діти, а хто знає, що таке брід? Брід - це мілке місце ріки, яке зручне для переходу або для переїзду. Люди знають про ці місця і тільки там переходять річку. Коли весною розливаються річки, вони стають великими, глибо­кими, такими, що їх не можна перейти вбрід. Тому у вес­нянці і співається: "Розлилися води на три броди...".

    Хід гри.

    Розлилися води на три броди.

    Приспів:

    Гей! Діти-квіти, весна красна, зілля зелененьке.

    Ку-ку, ку-ку, ку-ку, ку-ку.

    Що в першому броді зозуленька кує.

    Приспів:

    Гей! Діти-квіти, весна красна, зілля зелененьке,

    Ку-ку, ку-ку, ку-ку, ку-ку.

    Що в другому броді соловей щебече.

    Приспів:

    Гей! Діти-квіти, весна красна, зілля зелененьке.

    Трьох-трьох, трьох-трьох, трьох-трьох, трьох-трьох.

    Що в третьому броді сопілонька грає.

    Приспів:

    Гей! Діти-квіти, весна красна, зілля зелененьке.

    Ду-ду, ду-ду, ду-ду, ду-ду.

    Зозуленька кує, бо літечко чує.

    Приспів:

    Гей діти-квіти, весна красна, зілля зелененьке.

    Ку-ку, ку-ку, ку-ку, ку-ку.

    Соловей щебече, садки розвиває.

    Приспів:

    Гей! Діти-квіти, весна красна, зілля-зелененьке.

    Трьох-трьох, трьох-трьох, трьох-трьох, трьох-трьох.

    Сопілонька грає. На грання скликає.

    Приспів:

    Гей! Діти-квіти, весна-красна, зілля зелененьке.

    Ду-ду, ду-ду. ду-ду. ду-ду

     

     

    Подоляночка

    Мета: збагатити словник дітей словами: подоляночка, молодесенька; образними виразами: "підскоч до раю", "личко як скляночка".

    Матеріал: дівчинка в українському одязі.

    Хід заняття. У групову кімнату заходить дівчинка одягнена в український одяг.

    - Діти, подивіться, хто до нас завітав на гостини.

    Діти вітаються, розглядають дівчинку. Дівчина розповідає, що приїхала вона з Поділля і тому називається Подоляночкою. Діти розглядають одяг дівчинки (сорочку, свитку, намисто, стрічки, що вплетені в косу, віночок).

    Подоляночка: А ви, діти, не сідайте, а до гри скоріш ставайте.

    Всі діти стають у коло, Подоляночка всередині. Вихова­тель разом з дітьми співає, а Подоляночка виконує рухи.

    Хід гри. Дівчата роблять коло, крутяться і співають, а одна дівчина показує те, що інші співають.

    Десь тут була Подоляночка,

    Десь тут була молодесенька.

    Тут вона впала.

    До землі припала.

    Личко не вмивала,

    Бо води не мала.

    Ой встань, ой встань, Подоляночко,

    Обмий личко, як ту скляночку.

    Візьмися в боки

    За свої скоки,

    Підскоч до раю,

    Бери дівча скраю.

    Гра продовжується спочатку, коли діти обирають нову Подоляночку.

     

    Кіт та миша

    Мета: збагатити словник, дітей словами: нора, мишка, золоті комори.

    Матеріал: іграшкові кіт і мишка.

    Хід заняття. (Метушня за дверима) - Хто це заглядає до нас, подивіться? Це - маленька мишка. Вона дуже перелякана, хто ж її так злякав? Відгадайте малята:

    Хто воно - оте звірятко,

    Що на тигра схоже трішки

    Й так його бояться мишки?

    Що м'якенькі лапки має,

    Ще й поважно походжає,

    А як ляже мружить очі.

    Щось собі під ніс муркоче. Хто це?

    Правильно, це котик, ось і він до нас завітав (Заходить котик). Подивіться, яка в нього пухнаста шерсть (Вихова­тель пропонує дітям описати котика і мишку).

    Хід гри. Діти беруться за руки і стають у коло, а двоє: "кіт" - хлопець поза колом, "миша" - дівчинка в колі. Коли діти підіймають руки вгору, "миша" тікає від "кота". "Кіт" намагається проскочити за "мишею" - у цей час діти опуска­ють руки.

     

    А до нори мишка, до нори

    А до золотої комори.

    Мишка у нірку –

    А котик за ніжку –

    Ходи сюди –

    А що ж то за мишка

    Не втече,

    А що ж то за котик –

    Не дожене.

    Мишка у нірку.

    А котик за ніжку:

    - Ходи сюди, ходи сюди.

    Якщо "котикові" вдається спіймати "мишку", міня­ються ролями.

     

    Голуб

    Мета: збагачувати словник дітей лексикою: "ой голубе-голубонька", голубонька, ластівонька, тужиш, дзьоб, пше­ниця, чорно-біла, голубка-горлиця.

    Матеріал: картинки із зображенням голуба, ластівки, пшениці.

    Хід заняття. Діти послухайте загадку:

    - Швидко скрізь цей птах літає,

    Безліч мушок поїдає,

    За вікном гніздо будує,

    Тільки в нас він не зимує (ластівка).

    - Правильно, це ластівка.

    - Ластівка чорно-біла

    Під стріхою гніздо вила,

    Над подвір'ям кружляла

    І на діток споглядала.

    Подивіться, діти, на картинку. Хто розповість усе, що він знає про ластівку (Діти розповідають, вихователь до­повнює).

     

    Послухайте скоромовку:

    У голубки-горлички

    Туркотливе горличко.

    Горличка туркоче,

    горличка воркоче.

    Чому говорять, що в голуба - "туркотливе горличко". Подивіться на цю картинку (показує картинку із зображен­ням голуба). Хто розповість про голуба? (Вихователь допо­магає). Зараз пограємо в гру "Голуб" (Вихователь читає текст гри).

    Хід гри. Учасники гри стають у коло, один голуб посе­редині. Всі діти йдуть в один бік, а голуб у протилежний, і співають:

    Летів голуб попід хмарами,

    Шукаючи собі пари.

    Ой голубе, голубоньку.

    Візьми собі ластівоньку.

    Ти голубе, чого тужиш?

    Вибирай сам, кого любиш.

    Ой голубе, голубоньку,

    Візьми собі ластівоньку.

    Летів голуб по вулиці,

    Збираючи у дзьоб пшениці.

    Що назбирав у дзьобики своє,

    А ми собі обидва є.

    ("Голуб" іменує всі слова пісеньки).

    За цими словами всі стають по двоє, голуб бере собі пару. Правила гри:

    - Той, хто залишився один, стає голубом і гра продовжу­ється.

    - Діти в колі, тримаючись за руки, йдуть вліво, а при повторенні гри - вправо.


    1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 |

    Поиск по сайту:



    Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.018 сек.)