АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Складові елементи ціни

Читайте также:
  1. D – ЕЛЕМЕНТИ.
  2. P – ЕЛЕМЕНТИ.
  3. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  4. Азотисті основи як складові компоненти нуклеїнових кислот
  5. Б. Одиниці (елементи) сучасної політичної карти світу на суходолі
  6. Безконтактні логічні елементи
  7. Види та елементи ринку праці
  8. Викладається, на її складові частини, але щоб кожна з цих частин не втрачала своєї
  9. Вкажіть відповіді, в яких названі структурні елементи суспільних відносин?
  10. Діелектричні елементи
  11. Економічна безпека як багаторівнева система: поняття та базові елементи
  12. Електромеханічні комутаційні елементи

Кожний вид ціни складається з окремих частин, які називаються елементами. До елементів ціни належать: собівартість (С), прибуток (П), мито (М), акцизний збір (А), податок на додану вартість (ПДВ), посередницько-збутова націнка (НП) і торговельна надбавка (НТ).

Собівартість та прибуток є обов’язковими елементами ціни, тому що відшкодування витрат і отримання прибутку є невід’ємною умовою виробництва продукції. Наявність інших елементів в ціні необов’язкове і залежить від галузевої належності продукції, її соціальної значущості, кількості господарських ланок, що беруть участь у виробництві і реалізації продукції, та інших чинників. Так, мито входить до складу ціни тільки імпортних товарів, а акцизний збір є елементом лише незначної частки продукції. Податком на додану вартість хоча й обкладається абсолютна більшість товарів, але є певні винятки. Націнки посередницько-збутових і торговельних організацій містять і ціни тих товарів, реалізація яких здійснюється через посередницькі ланки. Тому не тільки ціни на різні товари, а й той самий вид ціни може мати неоднаковий склад елементів. Найбільш наочно це видно на прикладі відпускної ціни, яка за своїм складом може виступати в шістьох варіантах.

У першому варіанті (С + П) відпускна ціна збігається з ціною підприємства. Такі ціни встановлюються на продукцію, яка не обкладається товарними податками, а її реалізація здійснюється безпосередньо виробником (наприклад, кам’яне вугілля, шкільні підручники). Другий варіант (С + П + ПДВ) застосовується в тому разі, коли продукція обкладається податком на додану вартість та її продає сам виробник (наприклад, одяг, взуття, меблі, побутова техніка). Це найпоширеніший варіант відпускної ціни виробника. За третім варіантом (С + П + А + ПДВ) ціни встановлюються на підакцизні товари (наприклад, тютюнові вироби, алкогольні напої). Якщо продукція реалізується через посередницько-збутові організації, то до складу ціни входить відповідна націнка і формується четвертий (С + П + НП), п’ятий (С + П + ПДВ + НП) і шостий (С + П + А + ПДВ + НП) варіанти відпускної ціни посередника.

Склад ціни на продукцію вітчизняного виробництва наведений на рис. 1.

Собівартість Прибуток Акцизний збір Податок на додану вартість Націнкапосередника Торговельна надбавка
Ціна підприємства        
Відпускна ціна виробника    
Відпускна ціна посередника  
Роздрібна ціна

Рис. 1. Поелементний склад ціни

Як видно зі схеми, останній елемент ціни, тобто торговельна надбавка, перетворює відпускну ціну в роздрібну. Склад роздрібної ціни (ЦР) на вітчизняні товари, яка містить у собі максимальну кількість елементів, можна записати таким чином:

Важливою характеристикою ціни є її структура, яка показує частку кожного елемента ціни в її абсолютному значенні. Ціни мають різні структури, що зумовлюється неоднаковим їхнім складом та особливостями формування окремих елементів. Якщо склад ціни відомий, то можна встановити в її величині частку витрат, прибутку чи товарних податків, що дає змогу визначити шляхи зміни ціни та коригувати цінову стратегію підприємства. Тому обґрунтованість кожного елемента ціни та досягнення її оптимальної структури є важливим завданням ціноутворення.

 

Тема 13. Соціально-трудове планування

 

 

На самостійне вивчення виносяться питання:

 

1. Планування чисельності працюючих.Баланс трудових ресурсів.

2. План підготовки кадрів та підвищення їх кваліфікації.

3. Поняття продуктивності праці та шляхи її підвищення.

4. Трудомісткість та її види.

 

Обсяг самостійної роботи – 7 годин.

 

При опрацюванні питань самостійного вивчення студенти повинні звернути увагу на мету планування чисельності працівників,структуру плану праці,поняття балансу трудових ресурсів,значення підгтовки кадрів та підвищення їх кваліфікації для збільшення рівня продуктивності праці.Поняття продуктивності працці та її трудомісткості розглядалися студентами при вивченні економіки підприємства,тому вони теж віднесені на самостійне вивчення для актуалізації знань.

 

 

Література для опрацювання:

 

(6) – с.327-352

Опорний конспект

 

 

Питання для самоконтролю:

 

 

1. Які розділи включає в себе план з праці?

2. Яка мета планування чисельності працівників?

3. Які існують категорії працівників?

4. Яке призначення балансу трудових ресурсів?

5. Які особливості розробки балансу трудових ресурсів?

6. Що таке продуктивність праці?

7. Які є показники продуктивності праці?

8. Які є шляхи підвищення продуктивності праці?

9. Яка мета планування підготовки кадрів та підвищення їх кваліфікації?

 

 

Контроль буде проведено у вигляді письмового опитування по запропонованим питанням на занятті № 28.Оцінювання - 10 балів.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)