АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Фактори розміщення продуктивних сил та формування економіки регіонів

Читайте также:
  1. II. Методологічні засади, підходи, принципи, критерії формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя у дітей та молоді
  2. IV. Формування навчальних умінь та навичок
  3. V. Формування навчальних умінь та навичок.
  4. VII. Система підготовки кадрів до здійснення процесу формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя
  5. VIII. Шляхи, умови та очікувані результати реалізації Концепції формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя у дітей та молоді
  6. А. С. Макаренко про програму формування особистості
  7. Аналіз та оцінка рівня економічного розвитку регіонів України
  8. Аналіз та оцінка рівня соціального розвитку регіонів України
  9. Аналіз фактів травматизму підтверджує вирішальну роль людини у створенні передумов формування травмонебезпечних ситуацій.
  10. Антимонопольна політика в умовах ринкової економіки.
  11. Антична культура східного і західного регіонів
  12. Б. Лікування на стадії формування жовчних каменів : за схемою А, літолітики призначаються протягом 12-24 місяців.

 

 

У науці про РПС фактор розміщення є одним із основних понять. Будь-який аналіз розміщення виробництва або населення – це, насамперед, факторний аналіз. Лише уважно вивчивши фактори розміщення, можна робити обгрунтовані висновки про його ефективність. Фактори – це конкретні умови, що визначають ступінь ефективного розміщення.

Фактори розміщення - це реалізація закономірностей і принци­пів при врахуванні конкретних умов, що впливають на вибір місць розташування промислових підприємств і формування територіально-виробничих комплексів.

Кожен регіон характеризується своїм набором факторів, що визначають його придатність для розміщення конкретного виробництва. Тільки сукуп­ність кількох (навіть десятків) факторів визначає ефективність розміщення.

Кількість факторів, що використовуються в економічному аналізі, значна. Їх об'єднують у групи, які найбільше впливають на розміщення виробництва: сировинна, трудова, транспортна, споживча, енергетична, водна, ринкової кон'юнктури, науково-технічного прогресу, економіко-географічного положення, екологічна. Дія цих факторів є наслідком їхнього взаємозв'язку та взаємо­впливу. Часто дія одного фактора підсилюється впливом іншого. Наприклад, транспортні витрати істотно впливають на розміщення матеріаломісткого виробництва, “при­в'язуючи” підприємства до джерел сировини.

Сировинний фактор. Цей фактор називають фактором матеріало­місткості, хоча сировина й матеріали – не одне й те саме. Це сталося тому, що на практиці витрати на сировину й матеріали об'єднують; у такому випадку кажуть про матеріаломісткість виробництва. Матеріаломісткість визначається відношенням витрат на сировину до обсягу виробленої продукції. Обидві величини виражають як у грошових, так і в натуральних показниках. Якщо відношення сировини до готової продукції лише трохи перевищує оди­ницю, то виробництво нематеріаломістке; якщо ж кратність становить два й більше, то матеріаломісткість вважається високою (табл. 3.1).

Виробництва з великими витратами сировини на оди­ницю готової продукції, розміщують поблизу сировинних баз, щоб зменшити витрати на транспорт. Чим вища матеріаломісткість ви­робництва, тим більша його орієнтація на сировину. Деякі види виробництва через специфіку технології можуть розта­шовуватися лише там, де видобувається сировина: гірни­чодобувна, лісопильна промисловості, виробництво калійних добрив. У деяких випадках розміщення виробництва поблизу сировини цілком очевидне. Наприклад, для одержання однієї тонни соди треба 1,7 т кухонної солі, яка добувається у вигляді розсолу, а тому її об'єм значно збільшується, і сировина стає нетранспортабельною. Виробництво лляних тканин зосеред­жено в районах виробництва льону (Полісся), бо сировина (стебло) теж нетранспортабельна.

 

Таблиця 3.1.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)