АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Сутність і структура валютного ринку

Читайте также:
  1. APQC структура классификации процессов SM
  2. III. Диалектика: ее суть структура и альтернативы.
  3. III. Социальная структура и стратификация
  4. IV.Структура, порядок изложения и оформления работы
  5. NСерцевиною ринку єврокапіталів є європозики, які надаються через випуск єврооблігацій, тобто облігацій у євровалюті. Основна валюта єврооблігацій - долар США.
  6. VI. Взаимодействие Церкви с государственными структурами и обществом в деятельности по реабилитации
  7. Административная структура ММЦ «Валко. Новая звезда»
  8. Адміністративно-правові відносини, їх структура, особливості та види.
  9. Акцентная структура слова в русском языке. Система акцентных противопоставлений. Функции словесного ударения.
  10. Акцентная структура слова в русском языке. Функции словесного ударения.
  11. Аналіз туристичного ринку та прогнозування його розвитку
  12. Архитектурой компьютера называется ее логическая организация, структура и ресурсы, которые может использовать программист.

Валютний ринок — це сукупність економічних та орган і ча цін­них форм, що пов'язані з купівлею або продажем валют різних країн. До валютного ринку як системи входить підсистема валю­тного механізму і валютних відносин. Під першою маються на увазі правові норми й інститути, що репрезентують ці норми на національному та міжнародному рівнях. До другої входять що­денні зв'язки, в які вступають фізичні та юридичні особи з мелою здійснення міжнародних розрахунків, кредитних та інших гро­шових операцій.

Функціонування валютного ринку пов'язане з використанням деяких економічних категорій та понять.

Валютний курс —- співвідношення між грошовими одиницями двох країн, яке використовується для обміну валют при здійснен­ні валютних та інших економічних операцій.

З його допомогою долається національна обмеженість грошової одиниці певної країни. Локальна її цінність перетворюється на міжна­родну. Відповідно до цього валютний курс виступає засобом інтерна­ціоналізації грошових відносин, утворення цілісної системи грошей.

Котирування — це встановлення курсів іноземних валют у від­повідності з практикою, що склалася, і законодавчими нормами.

У світовій практиці існує два методи котирування:

1. Пряме котирування, коли одиниця іноземної валюти прирів­нюється до певної кількості національної валюти.

2. Непряме котирування, коли одиниця національної валюти прирівнюється до певної кількості іноземної валюти. Така сис­тема застосовується в небагатьох країнах.

Конвертованість — це здатність валюти обмінюватися на ін­ші валюти.

За ступенем конвертованості валюта поділяється на такі типи:

· вільно конвертована;

· частково конвертована;

· неконвертована;

· клірингова.

Вільно конвертована валюта (ВКВ) — валюта, що вільно та без обмежень обмінюється на валюти інших країн і застосовуєть­ся у всіх видах міжнародного обігу.

Резервними називають валюти, які переважно використову­ються для міжнародних розрахунків і зберігаються Центральни­ми банками інших країн. До них відносять долар США, фунт сте­рлінгів, швейцарський франк, японську ієну, євро.

Частково конвертована валюта обмінюється на обмежену кількість іноземних валют, у міжнародних розрахунках застосо­вується з обмеженнями.

Неконвертована (замкнена) валюта не обмінюється на інші іноземні валюти і застосовується лише на території країни.

Клірингова валюта -- р озрахункові валютні одиниці, які існують лише як розрахункові гроші у вигляді бухгалтерських записів банківських операцій за взаємними поставками товарів та наданням по­слуг між країнами-учасницями клірингових розрахунків. Усі розра­хунки в іноземній валюті здійснюються через уповноважені банки, тобто банки, що мають ліцензії центрального банку.

Ліцензії, отримувані комерційними банками, поділяються на генеральні, внутрішні та розширені внутрішні.

Генеральна ліцензія дає комерційному банку право на такі дії:

здійснення багатьох банківських операцій в іноземній валю­ті як на території країни, так і за кордоном;

формування частини свого статутного акціонерного фонду в іноземній валюті за рахунок вітчизняних, іноземних та міжна­родних підприємств і організацій;

створення резервного, страхового та іншого фондів із при­бутком в іноземній валюті;

участь у створенні банківських установ усередині країни та за її межами в ролі засновника або пайовика з використанням для цієї мети іноземної валюти;

відкриття своїх філій та представництв за кордоном.

Внутрішня ліцензія надає комерційному банку право на здійс­нення повного або обмеженого переліку банківських операцій в іноземній валюті лише на території країни.

Розширена внутрішня ліцензія надає комерційному банку право здійснювати на території країни ті ж операції, що й за внутрішньою ліцензією, але, крім того, дає право відкривати обмежену кількість кореспондентських рахунків у конкретних іноземних банках.

Головними функціонерами валютного ринку є комерційні ба­нки, які мають відповідну ліцензію. Вони називаються уповно­важеними банками і проводять такі операції:

купівля і продаж іноземної валюти за рахунок власних ко­
штів банку та за рахунок коштів клієнтів;

розрахунки в іноземній валюті, пов 'язані з експортом-імпортом то­
варів і послуг, а також-: проведенням різного роду нетоварних операцій;

встановлення кореспондентських відносин з іноземними ба­нками;

пасивні й активні операції в іноземній валюті;

депозитні та конверсійні операції на міжнародних грошо­вих ринках:

обмін для населення іноземної валюти;

операції є чеками та іншими цінними паперами в іноземній валюті.

Таким чином, валютний ринок — один з найважливіших сег­ментів фінансового ринку. Ступінь його розвитку безпосередньо впливає на стан та розвиток економіки. Операції, які проводяться на валютному ринку, тісно пов'язані з комплексом операцій і станом грошового ринку в країні, з ринком капіталів.

2. Валютні операції

 

Для характеристики прав і обов'язків суб'єктів валютного ри­нку важливе значення має поділ учасників ринку на дві групи. До першої входять резиденти, до другої — нерезиденти. До резиден­тів належать фізичні особи, які постійно проживають в Україні, та ті, що тимчасово перебувають за її межами. До резидентів на­лежать також юридичні особи й організації, створені відповідно до законодавства України, разом із їхніми представництвами за кордоном. До нерезидентів належать фізичні особи, які постійно проживають за кордоном, у тому числі й такі, що тимчасово пе­ребувають в Україні. Сюди ще зараховують юридичних та нею-ридичних осіб, їхні представництва і фірми, що створені відпові­дно до законів іноземної держави і функціонують на території України.

Згідно з вітчизняним законодавством поняття резидентів і не­резидентів трактуються так.

Резиденти — громадяни, які мають постійне місце проживан­ня на території України, в тому числі ті, що тимчасово перебува­ють за кордоном; юридичні особи, суб'єкти підприємницької дія­льності, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо), які створені та здійснюють свою діяль­ність відповідно до законодавства України, з місцезнаходженням на її території; дипломатичні представництва, консульські уста­нови, торговельні та інші офіційні представництва України за ко­рдоном, які мають дипломатичні привілеї та імунне і.. а також фі­лії і представництва підприємств-резидентів за кордоном, що не здійснюють підприємницької діяльності.

Нерезиденти — громадяни, які мають постійне місце прожи­вання за межами України, в тому числі ті, що тимчасово перебу­вають на території України; юридичні особи, субєкти підприєм­ницької діяльності, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо) з місцезнаходженням за межами України які створені та здійснюють свою діяльність відповідно до зако­нодавства іноземної держави, у тому числі юридичні особи та інші суб'єкти підприємницької діяльності з участю юридичних осіб та інших суб'єктів підприємницької діяльності України; роз­ташовані на території України дипломатичні представництва, консульські установи, торговельні та інші офіційні представниц­тва іноземних держав, міжнародні організації та їх філії, що ма­ють дипломатичні привілеї та імунітет, а також представництва інших іноземних організацій і фірм, які не здійснюють підприєм­ницьку діяльність відповідно до законодавства України.

При розгляді прав резидентів і нерезидентів в операціях на ва­лютному ринку України необхідно мати на увазі, що всі операції, пов'язані з рухом іноземної валюти, поділяються на два види — поточні та пов'язані з рухом капіталу.

До поточних операцій належать:

перекази в Україну або з України іноземної валюти для здій­снення розрахунків без відстрочки платежу за експорт та ім­порт товарів, робіт, послуг, а також розрахунків, пов 'язаних з кредитуванням експортно-імпортних операцій, на термін, що не перевищує 180 днів;

отримання і надання фінансових кредитів на термін, що не перевищує 180 днів;

перекази в Україну та з України відсотків, дивідендів та інших доходів за вкладами, інвестиціями, кредитами та іншими операціями, пов 'язаними з рухом капіталу;

перекази неторгового характеру в Україну та з України, включаючи перекази сум заробітної плати, пенсій, аліментів, спадщини, а також: інші аналогічні операції.

До валютних операцій, що пов 'язані з рухом капіталу, належать:

прямі інвестиції, тобто вкладення в статутний капітал підприємства з метою отримання доходу і прав на участь в управлінні підприємством;

портфельні інвестиції, тобто придбання цінних паперів;

переведення в оплату споруд та іншого нерухомого майна;

надання і отримання відстрочки платежу за експортом та імпортом на термін, що перевищує 180 днів, а також: надан­ня і отримання фінансових кредитів на такий самий термін.

Розрахунки за міжнародними операціями між безпосередніми учасниками здійснюються через банки, які розглядають валютні операції як один із способів отримання доходу.

При укладанні угод купівлі-продажу на валютному ринку ви­користовуються такі види курсів:

курс покупцякурс, за яким банк купує валюту;

курс продавцякурс, за яким банк продає валюту

Крос-курс — це співвідношення між двома валютами, яке встановлюється з їх курсу щодо курсу третьої валюти.

Спот-курс — ціна одиниці іноземної валюти однієї країни, ви­ражена в одиницях валюти іншої країни і встановлена на момент укладання угоди за умови обміну валютами банками-кореспон-дентами на другий робочий день із моменту укладання угоди.

Форвард (терміновий курс) —- ціна, за якою дана валюта продаєть­ся або купується за умови передачі її на певну дату в майбутньому.

Ф 'ючерс — курс у майбутньому, тобто ціна, за якою через де­який час буде укладено угоду. Вона визначається в момент укла­дання контракту.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)