АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Характеристика наркоманії та її профілактика

Читайте также:
  1. V. Характеристика современного гражданского права
  2. Анализ возможных мест утечки веществ и характеристика этих веществ.
  3. Бактерии, их характеристика
  4. Билет №6.Типы культуры,их характеристика
  5. В 1. Перенос расплавленного металла в сварочной дуге. Силы, действующие в дуге на расплавленный металл, общая характеристика.
  6. В 4. Виды производственного освещения и их характеристика. Основные светотехнические величины и единицы их измерения, КЕО.
  7. В 4. Виды производственного освещения и их характеристика. Основные светотехнические величины и единицы их измерения. КЕО
  8. В 4. Характеристика процесса горения. Виды горения. Горючие вещества Взрывопожароопасные свойства ГВ.
  9. В-7 Общая характеристика первобытного общества?
  10. Валовой национальный продукт и валовой внутренний продукт: их структура и сравнительная характеристика.
  11. Ведущие отрасли права РФ (краткая характеристика).
  12. Вибрация. Характеристика вибраций, ее воздействие на человека

 

 

Наркоманія - це загальна назва захворювань, що характеризується постійним потягом людини до вживання наркотичних засобів внаслідок стійкої психологічної і фізичної залежності від них.

Під наркоманією також розуміють вживання наркотиків та речовин, які їм дорівнюють без медичних призначень.

Наркотиком є будь-яка речовина рослинного чи синтетичного походження, яка при введенні в організм може змінити одну чи декілька його функцій і внаслідок багаторазового вживання призвести до виникнення психічної або фізичної залежності.

В світі відомо близько 500 наркотичних засобів, з них 100 наркотиків і близько 50 психотропних препаратів, які мають наркотичні властивості і які зафіксовані в міжнародних документах. Засоби, що містять наркотичну речовину, можна розділити на наступні групи;

 

- природні (натуральні) наркотичні засоби і напівсинтетичні наркотики, отримані на їх основі;

- синтетичні наркотичні засоби;

- сильнодіючі медикаментозні засоби, що не будучи наркотиком, можуть викликати хворобливу пристрасть і становити небезпеку для здоров'я, а також використовуватися як сировина для виготовлення наркотиків;

- засоби побутової і промислової хімії.

 

Наркоманія - це одна з найстрашніших хвороб ХХ ст., яка не лише фізично, а й духовно знищила мільйони людей.

 

За думкою лікарів-наркологів, вживання наркотичних засобів являє для нині живучих і майбутніх поколінь не менш страшну загрозу ніж епідемія чуми, що спустошила в незапам'ятні часи цілі країни. Тільки від передозувань в нашій країні щорічно прощаються з життям до тисячі людей. За статистичними даними зараз в Україні на відповідному обліку перебуває близько 80 тис. громадян, з яких понад 50 тис. є наркохворими. Реально таких людей в 7-10 разів більше офіційної цифри. Щорічно виявляють до 10 тис. осіб, що вживають наркотики. Жертвами "білої смерті" стають насамперед люди віком до 25 років. Більше того, серед них чимало неповнолітніх, особливо з так званих неблагополучних сімей, "дітей вулиці": на сьогодні в Україні, як свідчать офіційні дані, понад три тисячі підлітків- наркоманів.

Кримінальний кодекс України передбачає досить суворі покарання за виготовлення і розповсюдження наркотиків - від 5 до 12 років, у нас діють положення міжнародних конвенцій щодо боротьби з незаконним обігом наркотичних та психотропних засобів. Ще у 1995 році, зважаючи на гостроту даної проблеми, Верховна Рада прийняла Закон України "Про обіг в Україні наркотичних засобів та психотропних речовин", у МВС України налагоджені контакти з Інтерполом.

Починаючи приймати наркотики, люди в більшості своїй не знають страшних наслідків руйнівної дії цих речовин на психіку, організм в цілому і на здоров'я їх нащадків. Наркоманія розвивається стрімко. Навіть при прийнятті наркотиків один чи декілька разів може сформуватися нездоланна залежність людини від них..

Нехворобливий прийом наркотиків часто супроводжується неприємними відчуттями: слабкістю, галюцинаціями, маренням, нудотою, коли "крутиться" голова. У тих, хто продовжує вживання наркотиків, виникає стійкий потяг до них, який в науці називають абстиненція (наркотичний голод) і який веде до важких духовних і фізичних станів, бажання частіше приймати і збільшувати дози. Це в медицині класифікують як захворювання, де наркоман стає рабом своєї звички, і без медичної допомоги майже нікому не вдавалося вирватися з цього ганебного кола. Кола людина, яка тривалий час вживала наркотики, перестала це робити, в неї розвивається так звана "ломка" (пітливість, тремтять кінцівки та ін.). Цей важкий стан проходить після вживання чергової дози наркотиків, настає ейфорійний стан (ейфорія - на жаргоні наркоманів), який пізніше знову змінюється абстиненцією. По мірі звикання наркотики стають необхідними вже не для отримання задоволення, а для боротьби з важкими симптомами, які постійно мучать людину. У такому стані хворі являють собою велику суспільну небезпеку, бо потреба в прийомі наркотиків настільки нездоланна, що вони можуть здійснити будь-який негативний вчинок, у тому числі і тяжкі злочини, щоб знайти необхідний засіб.

 

Деякі причини, які змушують молодих людей вперше спробувати дії наркотичних речовин:

 

- тяга молодих до невідомого, яке має ореол таємничості, романтичності;

- вживання наркотиків сприймається як гра, забава;

- акт самоствердження серед однолітків;

- знак протесту (при конфлікті з батьками, дорослими);

- пошук нових відчуттів, невміння використовувати вільний час, неусвідомленість наслідків вживання наркотиків.

 

Наркоманія - це зло, яке завдає людині та суспільству важку і часто непоправну шкоду. Вживання наркотиків є шкідливим для всіх органів і систем людини, в першу чергу таких життєво важливих як серцево-судинна система, печінка, нирки, легені, шлунок. У підсумку людина, як правило, стає інвалідом, значно скорочується строк її життя (10-15 років). Виникають стійкі психічні розлади. Людина стає підозрілою, нервовою, злою, засмученою, не здатною до співпереживання і співчуття.

Стрімко падає її інтелект, інтереси стають примітивними, втрачається пам'ять. Вона втрачає інтерес до життя, своїх друзів і близьких. Наркоманія шкідливо відбивається на дітях, які народжуються розумово відсталими, мають серйозні психічні захворювання. Все це пізніше передається з покоління в покоління. Прихильність до зловживання наркотиків спостерігається у осіб морально нестійких, психічно хворих, які не можуть оцінити наслідків своїх дій. Розвитку наркоманії сприяють інші захворювання (психічні розлади, алкоголізм, фізичні дефекти), які знижують здатність до самоконтролю, а також недоліки у вихованні з боку батьків, коли у молоді виникає орієнтація на споживання та розваги.

Вихід із наркотичного сп'яніння супроводжується безсиллям, болем у різних частинах тіла, можуть бути такі зміни у поведінці, характері та фізіології військовослужбовців:

 

- різкі зміни у поведінці (необгрунтована агресивність, злобність, зміна кола друзів та ін.), що не були властивими раніше;

- поява брехливості, відчуженості;

- крадіжки;

- втрата зацікавленості до навчання, праці, захоплень;

- поява серед особистих речей шприців, голок, гумових джгутів, таблеток, наркотичних речовин;

- поява хімічних речовин і оцту, питна сода, перманганат калію та ін.;

- специфічні жаргонні слова у лексиконі військовослужбовців;

- наявність слідів від ін'єкції;

- розлади апетиту;

- коливання розміру зіниць.

 

Боротьбу з наркоманією полегшує її профілактика. Але сама профілактика - складний процес, який потребує своїх методик, засобів, спеціалістів. Дослідження показують, що приблизно 2-7% молоді в Україні можуть бути віднесені до потенційних споживачів наркопрепаратів. Це - "групи ризику", ціннісна свідомість яких робить їх "відкритими" до позитивно чуттєвого сприйняття лінії поведінки.

 

Надамо коротку характеристику наркотичних (токсичних) речовин. Сьогодні список наркотичних речовин складає понад 130 найменувань. Найбільш розповсюдженими є деякі види маку, коноплі та галлюциногенів.

Опіоти. Наркотики опійної групи - велика група депресантів центральної нервової системи, що мають морфіноподібний ефект. Наркотики включають в себе натуральні опіоти (природні продукти опійного маку) так і систематичні опіотоподібні з'єднання такі як метадан, героїн, фантанил.

В нашій країні частіше використовується суміш сурагатів опію кустарного виробництва: згущений сік, що добувається з незрілих коробочок маку (склад морфіну - 10%). Іноді для інстракції наркотику використовують додаткові хімікати. Останнім часом готові суміші продаються наркоділками, бо частина починаючих наркоманів не вміє готувати наркотики самостійно. Опійні препарати вживаються внутрішньо у вигляді відварів, настоїв, але частіше вводяться внутрівенно. Героїн тільки починає проникати на територію України і поки значного розповсюдження завдяки високій ціні. Героїн відносять до "тяжких" наркотиків - залежність від нього розвивається у декілька разів швидше ніж інші наркотики.

Гашиш (анаша, канабіс, хеш, черес, кафур, марихуана). Наркотик "добувають" з листків і стебел коноплі. Зовнішній вигляд його може бути двох видів:

- висушена або не висушена зелена трав'яна частина коноплі більш схожа на тютюн. Буває спресована у кульки або брикетики;

- пресована суміш смоли і дуже змільчених верхівок коноплі - темнокоричнева субстанція, за консистенцією подібна пластилину.

Всі препарати коноплі мають достатньо різкий запах і гіркий смак. Як правило, їх курять, забиваючи у цигарки разом з тютюном. Така цигарка має харктерний вигляд: вона довше звичайної, згорає косо - з одного боку більше, ніж з іншого (звідси жаргонна назва "косяк"). Сформувалася думка про "м'якість" гашишу. У дійсності ж його вживання є первинною стадією для переходу до більш "тяжких" наркотиків (за світовою практикою, 10% тих, хто "покуштував" маріхуану, з часом стають наркотично залежними).

ЛСД - подібні галюциногени. Найбільш розповсюдженим з цієї групи є - екстазі, він поєднує у собі властивості психостимулятора і галюциногена. Головним місцем його продажу стали молодіжні дискотеки. Проводячи час у багаточисельних танцях, необхідно мати витримку, досягти якої можна легко з допомогою "екстазі". Одна таблетка здібна примусити людину рухатися без перерви протягом 8-10 годин. "Екстазі" дорогий препарат, і частіше його споживачі достатньо швидко переходять на систематичний прийом сурогатів опію, які суттєво дешевші.

Токсичні речовини. До цієї групи відносять засоби побутової хімії, стимулятори, анальгетики, транквілізатори і т.п. Всі токсичні речовини можна розподілити на дві групи: одні вводяться шляхом подиху, інші - вводяться при ковтанні. До перших відносяться так званні інгалятори - рідини і гази, які цілеспрямовано вдихаються для отримання стану ейфорії. Найбільш розповсюдженні з них - клей "Момент", бензин, фарби, побутові розчинники, отруйні хімікати. Токсикомани дихають парами цих речовин, нюхають їх. Невелика тривалість їх дії - ці чинники робить найбільш популярними серед молоді.

На сьогодні вже немає жодного регіону України, частина населення якого б не була уражена наркотизацією. Станом на 1.01.2012 р. кількість споживачів наркотиків у державі становила 107 тис., в 8% з яких - віком до 30 років, в їх числі майже чверть жінки, понад 5,4 тис. - неповнолітні. 78% - непрацюючих. Тільки в минулому році від передозування та хвороб, пов'язаних із зловживанням наркотиків померло 2,1 тис. чол.

Традиційні регіони широкої розповсюдженості наркоманії: Крим, Дніпропетровська область, Одеська область, Запорізька область, Луганська область, місто Київ - де зареєстровано 64% споживачів наркотиків.

Особою поширення набули синтетичні наркотики (перветин,ефедрон), які виготовляються в домашніх умовах. Розповсюдженню наркотиків сприяють: - наявність сировині бази для виготовлення наркотиків, зокрема коноплі і маку. Їх вирощування не тільки насичує ринок наркотикам та сировиною для їх виготовлення, але і притягує наркокур'єрів з інших регіонів, що стимулює контрабанду.

 

Найважливішою умовою профілактики наркоманії є здорова морально-етична атмосфера в колективі. Соціологічні дослідження показують, що в 47% випадків сама обстановка в колективі впливає на вживання наркотиків, створення атмосфери дружби і товариської взаємодопомоги - це найважливіша гарантія запобігання наркоманії.

 

 


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)