АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

ОКОНЧАНИЕ ПОВЕЧЕРИЯ

Читайте также:
  1. Внешняя политика СССР (1985-1991 гг.). «Новое политическое мышление» и окончание «холодной войны».
  2. ГИПОТЕЗА БЫТИЯ (окончание)
  3. Если глагол в неопределённой форме оканчивается на - y, то в простом настоящем времени в 3-м лице единственного числа окончание будет - ies.
  4. Окончание войны
  5. Окончание войны
  6. Окончание следует
  7. Окончание таблицы 15
  8. Окончание таблицы 23
  9. Окончание таблицы 5.1
  10. Подводя итоги. Окончание.
  11. Тема 9. Окончание предварительного расследования.

Слава, и ныне: Господи, помилуй.(Трижды.)Господи, благослови.

Воскресы=й из ме=ртвых, Го=споди, Иису=се Христе=, Сы=не Бо=жий, моли=твами Пречи=стыя Твоея= Ма=тере, преподо=бных и богоно=сных оте=ц на=ших и всех святы=х поми=луй и спаси= нас, яко Благ и Человеколю=бец. Аминь.

Прощение[24]

Осла=би, оста=ви, прости=, Бо=же, прегреше=ния на=ша, во=льная и нево=льная, я=же в сло=ве, я=же в де=ле, я=же в ве=дении и не в ве=дении, я=же во дни и в нощи=, я=же во уме= и в помышле=нии: вся нам прости=, я=ко Благ и Человеколю=бец.

Молитва конечная

Ненави=дящих и оби=дящих нас прости=, Го=споди Человеколю=бче. Благотворя=щим благосотвори=. Бра=тиям и сро=дником на=шим да=руй я=же ко спасе=нию проше=ния и жизнь ве=чную. В не=мощех су=щия посети= и исцеле=ние да=руй. Иже на мо=ри упра=ви. Путеше=ствующим спутеше=ствуй. Служа=щим и ми=лующим нас грехо=в оставле=ние да=руй. Запове=давших нам недосто=йным моли=тися о них поми=луй по вели=цей Твое=й ми=лости. Помяни=, Го=споди, пре=жде усо=пших оте=ц и бра=тий на=ших и упоко=й я, иде=же присеща=ет свет лица= Твоего=. Помяни=, Го=споди, бра=тий на=ших плене=нных и изба=ви я от вся=каго обстоя=ния. Помяни=, Го=споди, плодонося=щих и доброде=лающих во святы=х Твои=х це=рквах, и даждь им я=же ко спасе=нию проше=ния и жизнь ве=чную. Помяни=, Го=споди, и нас, смире=нных и гре=шных и недосто=йных раб Твои=х, и просвети= наш ум све=том ра=зума Твоего=, и наста=ви нас на стезю= за=поведей Твои=х, моли=твами Пречи=стыя Влады=чицы на=шея Богоро=дицы и Присноде=вы Мари=и и всех Твои=х святы=х: я=ко благослове=н еси= во ве=ки веко=в. Ами=нь.

 

Го=споди, поми=луй.(Трижды.)

ПОЛУНОЩНИЦА ВОСКРЕСНАЯ[25]

Моли=твами святы=х оте=ц на=ших, Го=споди Иису=се Христе=, Бо=же наш, поми=луй нас. Ами=нь.

Сла=ва Тебе=, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Царю= Небе=сный, Уте=шителю, Ду=ше и=стины, Иже везде= сый и вся исполня=яй, Сокро=вище благи=х и жи=зни Пода=телю, прииди= и всели=ся в ны, и очи=сти ны от вся=кия скве=рны, и спаси=, Бла=же, ду=ши на=ша.

Святы=й Бо=же, Святы=й Кре=пкий, Святы=й Безсме=ртный, поми=луй нас. (Трижды с поклонами.)

Сла=ва Отцу= и Сы=ну и Свято=му Ду=ху, и ны=не и при=сно и во ве=ки веко=в. Ами=нь.

Пресвята=я Тро=ице, поми=луй нас; Го=споди, очи=сти грехи= на=ша; Влады=ко, прости= беззако=ния на=ша; Святы=й, посети= и исцели= не=мощи на=ша, и=мене Твоего= ра=ди.

Господи, помилуй. (Трижды).

Слава, и ныне:

Отче наш, Иже еси= на Небесе=х! Да святи=тся и=мя Твое=, да прии=дет Ца=рствие Твое=, да бу=дет во=ля Твоя=, я=ко на Небеси= и на земли=. Хлеб наш насу=щный да=ждь нам днесь; и оста=ви нам до=лги на=ша, я=коже и мы оставля=ем должнико=м на=шим; и не введи= нас во искуше=ние, но изба=ви нас от лука=ваго.

Господи, помилуй. (12 раз).

Слава, и ныне:

Прииди=те, поклони=мся Царе=ви на=шему Бо=гу. (Поклон.)

Прииди=те, поклони=мся и припаде=м Христу=, Царе=ви на=шему Бо=гу. (Поклон.)

Прииди=те, поклони=мся и припаде=м Самому= Христу=, Царе=ви и Бо=гу на=шему. (Поклон.)

Псалом 50

Поми=луй мя, Бо=же, по вели=цей ми=лости Твое=й, и по мно=жеству щедро=т Твои=х очи=сти беззако=ние мое=. Наипа=че омы=й мя от беззако=ния моего=, и от греха= моего= очи=сти мя. Яко беззако=ние мое= аз зна=ю и грех мой предо мно=ю есть вы=ну. Тебе= Еди=ному согреши=х, и лука=вое пред Тобо=ю сотвори=х, я=ко да оправди=шися во словесе=х Твои=х и победи=ши, внегда= суди=ти Ти. Се бо в беззако=ниих зача=т есмь, и во гресе=х роди= мя ма=ти моя=. Се бо и=стину возлюби=л еси=, безве=стная и та=йная прему=дрости Твоея= яви=л ми еси=. Окропи=ши мя иссо=пом, и очи=щуся, омы=еши мя, и па=че сне=га убелю=ся. Слу=ху моему= да=си ра=дость и весе=лие, возра=дуются ко=сти смире=нныя. Отврати= лице= Твое= от грех мои=х, и вся беззако=ния моя= очи=сти. Се=рдце чи=сто сози=жди во мне, Бо=же, и дух прав обнови= во утро=бе мое=й. Не отве=ржи мене= от лица= Твоего=, и Ду=ха Твоего= Свята=го не отыми= от мене=. Возда=ждь ми ра=дость спасе=ния Твоего=, и Ду=хом Влады=чним утверди= мя. Научу= беззако=нныя путе=м Твои=м, и нечести=вии к Тебе= обратя=тся. Изба=ви мя от крове=й, Бо=же, Бо=же спасе=ния моего=; возра=дуется язы=к мой пра=вде Твоей. Го=споди, устне= мои= отве=рзеши, и уста= моя= возвестя=т хвалу= Твою=. Яко а=ще бы восхоте=л еси= же=ртвы, дал бых у=бо, всесожже=ния не благоволи=ши. Же=ртва Бо=гу дух сокруше=н, се=рдце сокруше=нно и смире=нно Бог не уничижи=т. Ублажи=, Го=споди, благоволе=нием Твои=м Сио=на, и да сози=ждутся сте=ны Иерусали=мския. Тогда= благоволи=ши же=ртву пра=вды, возноше=ние и всесожега=емая; тогда= возложа=т на олта=рь Твой тельцы=.

 

КАНОН
Пресвятей и Животворящей Троице,

глас 6
Творение Митрофаново.

 

Песнь 1.

Ирмос: Яко по су=ху пешеше=ствовав Изра=иль, по бе=здне стопа=ми, гони=теля фарао=на ви=дя потопля=ема, Бо=гу побе=дную песнь пои=м, вопия=ше.

Припев: Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=. (Поклон.)

 

Три Ипоста=си пое=м Богонача=льныя, Еди=нственнаго естества= неизме=нный зрак, Блага=го Человеколю=бца Бо=га, прегреше=ний очище=ние нам да=рующа.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Пресу=щный еди=не, и трисия=нный начерта=ньми Го=споди, в Божестве= еди=ном Сый, вразуми= нас, и сподо=би Твоего= Боже=ственнаго сия=ния.

Слава: Невестоукраси=в Па=вел, ю=же от язы=к Це=рковь, Еди=ному Тебе= Триипоста=сному Бо=гу покланя=тися научи=, от Него=же, и Имже, и в Немже вся бы=ша.

И ныне: Из чре=ва Твоего= про=йде у=мное, Богоро=дице, Со=лнце, и осия= нас Трисве=тлаго Божества= заря=ми: Его=же пою=ще, благоче=стно Тя ублажа=ем.

Песнь 3.

Ирмос: Несть свят, я=коже Ты, Го=споди Бо=же мой, вознесы=й рог ве=рных Твои=х, Бла=же, и утверди=вый нас на ка=мени испове=дания Твоего=.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Украси=в, Трисве=тлый Бо=же, чи=ны небе=сныя, устро=ил еси= пе=ти Тя трисвяты=ми гла=сы: с ни=миже приими= и нас, воспева=ющих Твою= бла=гость.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Еди=но непрело=жное Тро=ичное, сообра=зное еди=нственное Богонача=лие пою=ще, мо=лим Тя те=пле, грехо=в мно=гих низпосла=ти ны=не нам проще=ние.

Слава: Уме Безнача=льный Отче, сообра=зный Бо=жий Сло=ве, и Ду=ше Боже=ственный, Благи=й и Пра=вый, воспева=ющия ве=рно Твою= держа=ву соблюди=, я=ко Благоутро=бен.

И ныне: Па=жить потреби= тли, челове=к по существу= быв Бог мой, во утро=бе Твое=й, Чи=стая: и родонача=льники пре=ждняго осужде=ния Еди=н свободи=.

 

Господи, помилуй. (Трижды.)

Седален[26], глас 6.

Влады=ко Бо=же, при=зри с Небесе= и виждь на=ше смире=ние я=ко Щедр, и умилосе=рдися, Человеколю=бче Преблаги=й: ни отку=ду бо наде=емся проще=ние получи=ти злых, и=миже согреши=хом. Те=мже бу=ди с на=ми, и никто=же на ны.

Слава, и ныне: Влады=чице Чи=стая, при=зри, Богоро=дице, виждь на=ших язв боле=зни, и умилосе=рдися, Пречи=стая, и исцели= со=вестное жже=ние, Твоею= ми=лостию ороша=ющи, и вопию=щи рабо=м Твои=м: Аз есмь с ва=ми и никто=же на вы.

Песнь 4.

Ирмос: Христо=с моя= си=ла, Бог и Госпо=дь, честна=я Це=рковь боголе=пно пое=т взыва=ющи, от смы=сла чи=ста о Го=споде пра=зднующи.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Возвыша=яй мысль, Еди=нице Трисве=тлая, и ду=шу и се=рдце Твои=х певе=ц ско=ро возведи=, и сия=ния Твоего= и све=тлости сподо=би.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Претвори= и преобрази= от зло=бы мя вся=кия к доброде=тели, Еди=на неизображе=нная и неизме=нная Тро=ице, и Твои=ми заря=ми просвети=.

Слава: Помы=слив пре=жде, му=дре соста=вил еси= Ангелов чи=ны, служи=тельныя Твоея= бла=гости, Триипоста=сная Еди=нице: с ни=миже приими= мою= хвалу=.

И ныне: Иже естество=м несозда=нный Бог Присносу=щный, созда=нное восприе=м челове=ческое естество=, вообрази= во Святе=й Твое=й утро=бе, Богоро=дице Присноде=во.

Песнь 5.

Ирмос: Бо=жиим све=том Твои=м Бла=же, у=тренюющих Ти ду=ши любо=вию озари=, молю=ся, Тя ве=дети Сло=ве Бо=жий, Истиннаго Бо=га, от мра=ка грехо=внаго взыва=юща.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Помышля=юще естество= Богонача=льное, промысли=тельное и спаси=тельное всех су=щее Влады=ко, Трисве=тлое же еди=но, к Тебе= у=тренюем, проще=ния прося=ще грехопаде=ний.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Отче Безнача=льный Бо=же, и Соприсносу=щный Сы=не, и Ду=ше Святы=й, утверди= Единонача=льная Тро=ице, Твоя= певцы=, и от вся=кия напа=сти изба=ви и ско=рби.

Слава: Управля=яй сия=ньми Богоде=тельными, и к благоугожде=нию Твоего= Триипоста=снаго Божества=, Со=лнце Сла=вы, наставля=я мя при=сно, и Боже=ственнаго Ца=рствия сотвори= прича=стника.

И ныне: Иже вся нося=й и соблюда=яй всеси=льною Твое=ю руко=ю, Сло=ве Бо=жий неизме=нне, сохрани= и соблюди= Тя сла=вящия, моли=твами Ро=ждшия Тя Богома=тере.

Песнь 6.

Ирмос: Жите=йское мо=ре воздвиза=емое зря напа=стей бу=рею, к ти=хому приста=нищу Твоему= прите=к вопию= Ти: возведи= от тли живо=т мой, Многоми=лостиве.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Прему=дрость и ра=зум, Богонача=лие Трисве=тлое, певце=м Твои=м да=руй, и добро=ты луча=ми светоде=тельныя Твоея= бла=гости осиява=тися всех сподо=би. (Дважды.)

Слава: Све=те Неразде=льный по существу=, Трисия=нне, Вседержи=тельне, Непристу=пне, сердца= озари= ве=рно хва=лящих держа=ву Твою=, и к Боже=ственней любви= впери=.

И ныне: В Тя всели=ся, Присноде=во, я=ве Вседержи=тель и Госпо=дь всех, и Еди=ному Трисия=нному зра=ку Божества= челове=ки покланя=тися научи=.

 

Господи, помилуй. (Трижды.)

Седален, глас 6.

Отче, и Сы=не со Ду=хом Святы=м при=зри на ны, ве=рою Тебе= покланя=ющияся, и сла=вящия держа=ву Твою= Благоутро=бне, со о=гненными бре=ннии, ино=го бо ра=зве Тебе= не ве=мы, и возопи=й пою=щим Тя: Аз есмь с ва=ми и никто=же на вы.

Слава, и ныне: При=зри на ны, Всепе=тая Богоро=дице, возсия=й просвеще=ние сердца=м омраче=нным, и озари= ста=до Твое=, Пречи=стая. Ели=ко бо хо=щеши, и мо=жеши я=ко Ма=ти су=щи Зижди=теля Твоего=, и возопи=й моля=щим Тя: Аз есмь с ва=ми и никто=же на вы.

Песнь 7.

Ирмос: Росода=тельну у=бо пещь соде=ла Ангел преподо=бным отроко=м, халде=и же опаля=ющее веле=ние Бо=жие, мучи=теля увеща= вопи=ти: благослове=н еси Бо=же оте=ц на=ших.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Кре=пкую мне мысль устро=й, Трисве=тлая начерта=ньми Еди=нице, е=же храни=ти и соблюда=ти Боже=ственныя за=поведи Твоя=, и всегда= пе=ти Тебе= ве=рно: благослове=н еси=, Бо=же оте=ц на=ших.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Яко то=ждеством естества= пое=мый, неизре=ченно Еди=нственный Бо=же, Ли=цы же Тро=ицы нося= число=, соблюди= всех нас от разли=чных искуше=ний и обстоя=ний.

Слава: Соесте=ственна и Соприсносу=щна сла=вим, Еди=наго Тя по существу= Бо=га, сво=йствы неслия=нне Ипоста=сными Тро=ице, разли=чное про=сто предлага=юще, в зра=це непреме=ннем я=ве.

И ныне: Бог Пресу=щный прия=т, Пречи=стая, от чре=ва Твоего= чи=стаго на=ше человеколюбе=зне смеше=ние я=ве, и всех научи= вопи=ти: благослове=н еси= Бо=же оте=ц на=ших.

Песнь 8.

Ирмос: Из пла=мени преподо=бным ро=су источи=л еси=, и пра=веднаго же=ртву водо=ю попали=л еси=: вся бо твори=ши Христе=, то=кмо е=же хоте=ти, Тя превозно=сим во вся ве=ки.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Очище=ние прегреше=ний ско=ро пода=ждь ми, и страсте=й многообра=зных избавле=ние, сообра=зная Тро=ице, Еди=нице Триипоста=сная: да Тя сла=влю во вся ве=ки.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Воли=тель ми=лости изве=ствован, я=ко Бог ми=лостив, всех поми=луй Трисве=тлая Еди=нице и Тро=ице Преблага=я, славосло=вящих Твое= вели=чествие.

Слава: От Све=та Присносу=щнаго Отца=, Све=та Соприсносу=щна ро=ждшагося Сло=ва, со Ду=хом исхо=дным Све=том, ве=рою сла=вим, и превозно=сим во вся ве=ки.

И ныне: Врача= челове=ком, Пречи=стая, родила= еси= Всеси=льнаго Сло=ва, Христа= Го=спода, прароди=тельныя я=звы всех исцеля=юща, превознося=щих Его= во ве=ки.

Песнь 9.

Ирмос: Бо=га челове=ком не возмо=жно ви=дети, на Него=же не сме=ют чи=ни Ангельстии взира=ти; Тобо=ю же Всечи=стая, яви=ся челове=ком Сло=во Воплоще=нно, Его=же велича=юще, с Небе=сными во=и Тя ублажа=ем.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Зре=ти чи=нове херуви=мстии, Влады=ко, добро=ты Твоея= сла=вы не могу=ще, кри=лы покрыва=ющеся, непреста=нно Тро=ичную песнь вопию=т, Триипоста=сную Твоего= Богонача=лия Еди=нственнаго держа=ву сла=вяще.

Пресвята=я Тро=ице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Твоя= сия=ния, Со=лнце незаходи=мое, Твои=х рабо=в пода=ждь сердца=м, и просвети= ду=ши, и изба=ви от мно=гих прегреше=ний, Еди=не Всеми=лостиве и Триипоста=сне, и нетле=нныя Твоея= жи=зни нас сподо=би.

Слава: Еже Свет Единоче=стный, и Трисо=лнечный, и Светоде=тельный, Божество= су=щее, озари= ве=рою Тя пою=щих, и от мра=чнаго изба=ви злоде=йства, и сподо=би светле=йших Твои=х селе=ний, я=ко Преблаги=й.

И ныне: Прему=дре челове=ка пре=жде созда= Сын Твой, Де=во, и истле=вшаго обнови= Тобо=ю, Всепе=тая: и Боже=ственнаго Све=та зари= невече=рния всех испо=лни, Тя Богоро=дицу и=стинну ве=рою сла=вящих.

Тропари Троичны

Досто=йно есть я=ко вои=стинну, сла=вити Тя Бо=га Сло=ва, Его=же трепе=щут и трясу=тся Херу=вими, и славосло=вят Си=лы Небе=сныя, Воскре=сшаго тридне=вно из гро=ба, Христа= Жизнода=вца стра=хом просла=вим.

Воспои=м вси боголе=пно пе=сньми Боже=ственными, Отца=, и Сы=на, и Ду=ха Боже=ственаго, Триипоста=сную Держа=ву, Еди=но Ца=рство и Госпо=дьство.

Юже пою=т вси земноро=днии, и славосло=вят Си=лы Небе=сныя, от всех ве=рно поклоня=емую, Еди=ницу по Существу= Триипоста=сную.

Господонача=льную Херуви=м и Богонача=льную без сравне=ния Серафи=м, Неразде=льную Тро=ицу во Еди=нице, су=щее Богонача=лие, Тя велича=ем.

Отцу Безнача=льному и Бо=гу, Собезнача=льному Сло=ву, со Ду=хом поклоня=юся (поклон): неразлу=чное еди=но соединя=емое Существо=, Тричи=сленую Еди=ницу пе=сньми почти=м.

Лучеза=рныя Твоя= мо=лния возсия=й ми, Бо=же мой, Триипоста=сне, Вседе=телю, и дом мя покажи= Твоея= непристу=пныя сла=вы, све=тел и светоно=сен и неизме=нен.

Его=же трепе=щут и трясу=тся Херуви=ми, и славосло=вят Ангельская во=инства, от Де=вы неизрече=нно вопло=щшагося Христа= Жизнода=вца, стра=хом просла=вим.

 

Трисвятое. Пресвятая Троице: Отче наш.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.01 сек.)