АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Песнь Пресвятыя Богородицы

Читайте также:
  1. Беседа вторая на Песнь Песней
  2. Благословение Пресвятой Богородицы
  3. Песнь восемнадцатая
  4. Песнь восемнадцатая
  5. Песнь восемнадцатая
  6. Песнь двадцатая
  7. Песнь двадцатая
  8. Песнь двадцатая
  9. Песнь двадцать восьмая
  10. Песнь двадцать восьмая
  11. Песнь двадцать восьмая
  12. Песнь двадцать вторая

Вели=чит душа= Моя= Го=спода, и возра=довася дух Мой о Бо=зе Спа=се Мое=м.

Честне=йшую Херуви=м и сла=внейшую без сравне=ния Серафи=м, без истле=ния Бо=га Сло=ва ро=ждшую, су=щую Богоро=дицу, Тя велича=ем. (Поклон.)

Яко призре= на смире=ние рабы= Своея=, се бо от ны=не ублажа=т Мя вси ро=ди.

Честнейшую... (Поклон.)

Яко сотвори= Мне вели=чие Си=льный, и свя=то и=мя Его=, и ми=лость Его= в ро=ды родо=в боя=щимся Его=.

Честнейшую... (Поклон.)

Сотвори= держа=ву мы=шцею Свое=ю, расточи= го=рдыя мы=слию сердца= их.

Честнейшую... (Поклон.)

Низложи= си=льныя со престо=л, и вознесе= смире=нныя; а=лчущия испо=лни благ, и богатя=щияся отпусти= тщи.

Честнейшую... (Поклон.)

Восприя=т Изра=иля о=трока Своего=, помяну=ти ми=лости, я=коже глаго=ла ко отце=м на=шим, Авраа=му и се=мени его, да=же до ве=ка.

Честнейшую... (Поклон.)

Песнь 9

Ирмос: Бо=га челове=ком невозмо=жно ви=дети, на Него=же не сме=ют чи=ни Ангельстии взира=ти; Тобо=ю же, Всечи=стая, яви=ся челове=ком Сло=во воплоще=нно, Его=же велича=юще, с небесны=ми вои= Тя ублажа=ем.

Сла=ва, Го=споди, Свято=му Воскресе=нию Твоему=. (Поклон.)

Страсте=й неприча=стен Ты пребы=л еси=, Сло=ве Бо=жий, пло=тию приобщи=вся страсте=м, но реши=ши от страсте=й челове=ка, страсте=м быв, Спа=се наш, Един бо еси= Безстра=стен, и Всеси=лен.

Сла=ва, Го=споди, Свято=му Воскресе=нию Твоему=.

Тлю сме=ртную прие=м, тле=ния соблю=л еси= те=ло Твое= невку=сно, Твоя= же животворя=щая и Боже=ственная, Влады=ко, душа=, во а=де не оста=влена бысть, но я=коже от сна воскре=с, нас совоздви=гл еси=.

Пресвята=я Троице, Бо=же наш, сла=ва Тебе=.

Бо=га Отца=, Сы=на Собезнача=льна, вси челове=цы устна=ми у=бо чи=стыми сла=вим, неизрече=нную же и пресла=вную Ду=ха Всесвята=го си=лу чтим: Еди=на бо еси= Всеси=льна Тро=ица неразлу=чная.

Ин канон

Сла=ва, Го=споди, Кресту= Твоему= Честно=му и Воскресе=нию. (Поклон.)

Аще и во гроб соше=л еси= я=ко мертв, Жизнода=вче, но а=дову кре=пость разруши=л еси=, Христе=, совоздви=гнув ме=ртвыя, я=же и поглоти=, и воскресе=ние всем по=дал еси=, я=ко Бог, ве=рою и любо=вию Тя велича=ющим.

Сла=ва, Го=споди, Кресту= Твоему= Честно=му и Воскресе=нию.

Да ра=дуется тварь, и да процвете=т я=ко крин: Христо=с бо от ме=ртвых воста= я=ко Бог. Где твое=, сме=рте, ны=не жа=ло, воззове=м? Где твоя, а=де, побе=да? Низложи= тя в зе=млю, возвы=сивый рог наш, я=ко Благоутро=бен.

Пресвята=я Богоро=дице, спаси= нас.

Но=сиши Нося=щаго вся, и держи=ши я=ко младе=нца в рука=х, из руки= избавля=ющаго нас Бори=теля врага=, Пречи=стая Влады=чице, и ви=диши на Крест дре=ва возвыша=ема, от ро=ва зло=бы нас возвы=сивша.

Ин канон

Пресвята=я Богоро=дице, спаси= нас. (Поклон.)

Звезда= сия=ющи заря=ми Божества= от Иа=кова, от мра=ка содержи=мым возсия=: Тобо=ю бо, Всечи=стая, Христо=с Бог Сло=во воплоще=нно, Имже просвеща=еми, с Небе=сными во=и Тя ублажа=ем.

Пресвята=я Богоро=дице, спаси= нас.

Укре=плься си=лою Твое=ю и благода=тию, Тебе= песнь усе=рдно от се=рдца возложи=х: но сию= приими=, Де=во Чи=стая, благода=ть воздаю=щи Твою= многосве=тлую, от нетле=нных сокро=вищ, Богоблаже=нная.

Слава: Поста=в показа=лася еси= я=ве Божества=, в Не=мже ри=зу телесе= Сло=во истка=, Богосоде=лав мой, Де=во, зрак: в Него=же обле=кся всех Спа=се, от смы=сла чи=ста Тебе= велича=ющих.

И ныне: Ме=ртвым воскресе=ние ны=не дарова=ся, Твои=м несказа=нным и неизрече=нным Рождество=м, Богоро=дице Всечи=стая: Жизнь бо из Тебе= пло=тию обле=кшися, все=м возсия=, и сме=ртную дря=хлость я=ве разруши=.

 

Катавасия: Всяк земноро=дный да взыгра=ется, ду=хом просвеща=емь, да торжеству=ет же безпло=тных умо=в естество=, почита=ющее свяще=нное торжество= Богома=тере, и да вопие=м: ра=дуйся, Всеблаже=нная, Богоро=дице Чи=стая Присноде=во.

Господи, помилуй. (Трижды.)

Слава, и ныне:

 

Свят Господь Бог наш.

Припев: Свят Господь Бог наш.

Яко свят Господь Бог наш.

Припев: Свят Господь Бог наш.

Над всеми людьми Бог наш.

Припев: Свят Господь Бог наш.

Ексапостиларий[38], глас 6

Показу=я, я=ко челове=к еси=, Спа=се, по существу=, посреде= став воскре=с от гро=ба, и бра=шна сопричасти=лся еси=, учи=л еси= Креще=нию покая=ния. Абие же к Небе=сному возне=слся еси= Отцу=, и ученико=м Уте=шителя посла=ти обеща=л еси=, Пребоже=ственный Богочелове=че, сла=ва Твоему= воста=нию.

Слава, и ныне: Творе=ц созда=ния и Бог всех, плоть челове=ческую прия=т от пречи=стых крове=й Твои=х, Всесвята=я Де=во, и истле=вшее мое= все естество= новосоде=ла, па=ки я=коже пре=жде рождества= оста=вль по рождестве=. Те=мже Тя ве=рно вси восхваля=ем, зову=ще: ра=дуйся, Влады=чице ми=ра.

Хвалитные псалмы[39]

Вся=кое дыха=ние да хва=лит Го=спода. Хвали=те Го=спода с Небе=с, хвали=те Его= в вы=шних. Тебе= подо=бает песнь Бо=гу.

Хвали=те Его= вси Ангели Его=, хвали=те Его= вся си=лы Его=. Тебе= подо=бает песнь Бо=гу.

Хвали=те Его=, со=лнце и луна=: хвали=те Его=, вся зве=зды и свет. Хвали=те Его=, Небеса= небе=с и вода=, я=же превы=ше небе=с. Да восхва=лят и=мя Госпо=дне: я=ко Той рече=, и бы=ша; Той повеле=, и созда=шася. Поста=ви я= в век и в век ве=ка, повеле=ние положи=, и не ми=мо и=дет. Хвали=те Го=спода от земли=, зми=еве и вся бе=здны: огнь, град, снег, го=лоть, дух бу=рен, творя=щая сло=во Его=; го=ры и вси хо=лми, древа= плодоно=сна и вси ке=дри; зве=рие и вси ско=ти, га=ди и пти=цы перна=ты; ца=рие зе=мстии и вси лю=дие, кня=зи и вси судии= зе=мстии; ю=ноши и де=вы, ста=рцы с ю=нотами. Да восхва=лят и=мя Госпо=дне, я=ко вознесе=ся и=мя Того= Еди=наго, испове=дание Его= на земли= и на небеси=. И вознесе=т рог лю=дий Свои=х: песнь всем преподо=бным Его=, сыново=м Изра=илевым, лю=дем, приближа=ющимся Ему=.

Воспо=йте Го=сподеви песнь но=ву, хвале=ние Его= в це=ркви преподо=бных. Да возвесели=тся Изра=иль о сотво=ршем Его=, и сы=нове Сио=ни возра=дуются о Цари= свое=м. Да восхва=лят и=мя Его= в ли=це, в тимпа=не и псалти=ри да пою=т Ему=. Яко благоволи=т Госпо=дь в лю=дех Свои=х, и вознесе=т кро=ткия во спасе=ние. Восхва=лятся преподо=бнии во сла=ве и возра=дуются на ло=жах свои=х. Возноше=ния Бо=жия в горта=ни их, и мечи= обою=ду остры= в рука=х их: сотвори=ти отмще=ние во язы=цех, обличе=ния в лю=дех, связа=ти цари= их пу=ты, и сла=вныя их ручны=ми око=вы желе=зными.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)