АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Тропари воскресные по славословии великом

Читайте также:
  1. Жертва-великомученица
  2. К Магну, великому оратору города Рима
  3. Святой великомученик Евстратий

Если глас 1, 3, 5, 7 [42]: Днесь спасе=ние ми=ру бысть, пое=м Воскре=сшему из гро=ба, и Нача=льнику жи=зни на=шея: разруши=в бо сме=ртию смерть, побе=ду даде= нам и ве=лию ми=лость.

Если глас 2, 4, 6, 8: Воскре=с из гро=ба и у=зы растерза=л еси= а=да, разруши=л еси= осужде=ние сме=рти, Го=споди, вся от сете=й врага= изба=вивый; яви=вый же Себе= апо=столом Твои=м, посла=л еси= я= на про=поведь, и те=ми мир Твой пода=л еси= вселе=нней, еди=не Многоми=лостиве.

 

Господи, помилуй (40 раз, с тремя поклонами в начале). Слава, и ныне:

Господи, помилуй (12 раз).

Слава, и ныне:

ОКОНЧАНИЕ УТРЕНИ

Утверди=, Бо=же, святу=ю правосла=вную ве=ру, правосла=вных христиа=н во век ве=ка.

Честне=йшую Херуви=м и сла=внейшую без сравне=ния Серафи=м, без истле=ния Бо=га Сло=ва ро=ждшую, су=щую Богоро=дицу, Тя велича=ем. (Поклон.)

Слава (поклон), и ныне: (поклон). Господи, помилуй. (Трижды.) Го=споди, благослови=. (Поклон.)

Воскресы=й из ме=ртвых, Го=споди Иису=се Христе= Сы=не Бо=жий, моли=твами Пречи=стыя Твоея= Ма=тере, святы=х сла=вных и всехва=льных апо=стол, преподо=бных и богоно=сных оте=ц на=ших, свята=го (празднуемого в этот день) и всех святы=х поми=луй и спаси= нас, я=ко Благ и Человеколю=бец.

Аминь.

Многолетие

Вели=каго Господи=на и Отца= на=шего (имярек), Святе=йшего Патриа=рха Моско=вскаго и всея= Руси [и господи=на нашего (высоко)преосвященнейшаго (имярек), митрополита или (архи)епи=скопа (титул)], отце=в на=ших духо=вных и вся правосла=вныя христиа=ны, Го=споди, сохрани= их на мно=гая ле=та.

 

ЧАС ПЕРВЫЙ[43]

 

Прииди=те, поклони=мся Царе=ви на=шему Бо=гу. (Поклон.)

Прииди=те, поклони=мся и припаде=м Христу=, Царе=ви на=шему Бо=гу. (Поклон.)

Прииди=те, поклони=мся и припаде=м Самому= Христу=, Царе=ви и Бо=гу на=шему. (Поклон.)

Псалом 5.

Глаго=лы моя= внуши=, Го=споди, разуме=й зва=ние мое=. Вонми= гла=су моле=ния моего=, Царю= мой и Бо=же мой, я=ко к Тебе= помолю=ся, Го=споди. Зау=тра услы=ши глас мой, зау=тра предста=ну Ти, и у=зриши мя. Яко Бог не хотя=й беззако=ния, Ты еси=; не присели=тся к Тебе= лука=внуяй, ниже= пребу=дут беззако=нницы пред очи=ма Твои=ма. Возненави=дел еси= вся де=лающия беззако=ние, погуби=ши вся глаго=лющия лжу; му=жа крове=й и льсти=ва гнуша=ется Госпо=дь. Аз же мно=жеством ми=лости Твоея=, вни=ду в дом Твой, поклоню=ся ко храму свято=му Твоему=, в стра=се Твое=м. Го=споди, наста=ви мя пра=вдою Твое=ю, враг мои=х ра=ди испра=ви пред Тобо=ю путь мой. Яко несть во усте=х их и=стины, се=рдце их су=етно, гроб отве=рст горта=нь их, язы=ки свои=ми льща=ху. Суди= им, Бо=же, да отпаду=т от мы=слей свои=х; по мно=жеству нече=стия их изри=ни я=, я=ко преогорчи=ша Тя, Го=споди. И да возвеселя=тся вси упова=ющии на Тя, во век возра=дуются, и всели=шися в них; и похва=лятся о Тебе= лю=бящии и=мя Твое=. Яко Ты благослови=ши пра=ведника, Го=споди, я=ко ору=жием благоволе=ния венча=л еси= нас.

Псалом 89.

Го=споди, прибе=жище был еси= нам в род и род. Пре=жде да=же гора=м не бы=ти и созда=тися земли= и вселе=нней, и от ве=ка и до ве=ка Ты еси=. Не отврати= челове=ка во смире=ние, и рекл еси=: обрати=теся, сы=нове челове=честии. Яко ты=сяща лет пред очи=ма Твои=ма, Го=споди, я=ко день вчера=шний, и=же мимои=де, и стра=жа нощна=я. Уничиже=ния их ле=та бу=дут: утро я=ко трава= мимои=дет, у=тро процвете=т и пре=йдет, на ве=чер отпаде=т ожесте=ет и и=зсхнет. Яко исче=зохом гне=вом Твои=м, и я=ростию Твое=ю смути=хомся. Положи=л еси= беззако=ния на=ша пред Тобо=ю; век наш в просвеще=ние лица= Твоего=. Яко вси дни=е на=ши оскуде=ша, и гне=вом Твои=м исчезо=хом, ле=та на=ша я=ко паучи=на поуча=хуся. Дни=е лет на=ших, в ни=хже се=дмьдесят лет, а=ще же в си=лах, о=смьдесят лет, и мно=жае их труд и боле=знь; я=ко прии=де кро=тость на ны, и нака=жемся. Кто весть держа=ву гне=ва Твоего=, и от стра=ха Твоего= я=рость Твою исчести=? Десни=цу Твою та=ко скажи= ми, и окова=нныя се=рдцем в му=дрости. Обрати=ся, Го=споди, доко=ле? И умоле=н бу=ди на рабы= Твоя=. Испо=лнихомся зау=тра ми=лости Твоея=, Го=споди, и возра=довахомся, и возвесели=хомся. Во вся дни на=ша возвесели=хомся, за дни в ня=же смири=л ны еси=, ле=та в ня=же ви=дехом зла=я. И при=зри на рабы= Твоя=, и на дела= Твоя=, и наста=ви сы=ны их. И бу=ди све=тлость Го=спода Бо=га на=шего на нас, и дела= рук на=ших испра=ви на нас, и де=ло рук на=ших испра=ви.

Псалом 100.

Ми=лость и суд воспою= Тебе=, Го=споди. Пою= и разуме=ю в пути= непоро=чне, когда= прии=деши ко мне? Прехожда=х в незло=бии се=рдца моего= посреде= до=му моего=. Не предлага=х пред очи=ма мои=ма вещь законопресту=пную, творя=щия преступле=ние возненави=дех. Не прильпе= мне се=рдце стропти=во, уклоня=ющагося от мене= лука=ваго не позна=х, оклевета=ющаго тай и=скренняго своего=, сего= изгоня=х; го=рдым о=ком, и несы=тым се=рдцем, с сим не ядя=х. Очи мои= на ве=рныя земли=, посажда=ти я= со мно=ю; ходя=й по пути= непоро=чну, сей ми служа=ше. Не живя=ше посреде= до=му моего= творя=й горды=ню, глаго=ляй непра=ведная, не исправля=ше пред очи=ма мои=ма. Во у=трия избива=х вся гре=шныя земли=, е=же потреби=ти от гра=да Госпо=дня вся де=лающия беззако=ние.

 

Слава, и ныне:

Аллилу=ия, аллилу=ия, аллилу=ия, сла=ва Тебе=, Бо=же. (Трижды с поклонами.)

Го=споди, поми=луй. (Трижды.)

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)