АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Типові граматичні помилки в мовленні дітей дошкільного віку

Читайте также:
  1. II. Методологічні засади, підходи, принципи, критерії формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя у дітей та молоді
  2. VI. Помилки та ускладнення
  3. VI. Помилки та ускладнення
  4. VI. Помилки та ускладнення
  5. VIII. Шляхи, умови та очікувані результати реалізації Концепції формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя у дітей та молоді
  6. А) Соціальний захист дітей-інвалідів
  7. Адаптація дітей і підлітків у соціальному середовищі
  8. Активний і пасивний граматичні мінімуми
  9. АЛГОРИТМ ДІЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ТА ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА З ВИХОВНОЇ РОБОТИ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ ПІД ЧАС ЗДІЙСНЕННЯ ПЕРЕВІРКИ ФАХІВЦЯМИ СЛУЖБИ У СПРАВАХ ДІТЕЙ
  10. Взаємодія між усіма фахівцями, які працюють з даним контингентом дітей та їх батьками.
  11. Вигодовування грудної дитини. Харчування дітей, старших однорічного віку
  12. Визначення площі опіків у дітей

Аналіз морфологічних і словотвірних помилок щодо застосування дітьми відприкметникових іменниківу нестимульованому та стимульованому мовленні

Так, діти молодшого дошкільного віку засобом словозміни іменників неправильноузгоджують слова в реченні в роді, числі та відмінку. Багато помилок в словах, що зазнають змін: вухо – у вусі (у дитячому мовленні (далі – ДМ: у вушах), день – дня (ДМдню), книга – у книзі (ДМу книгі), ріка – на ріці (ДМна рікі); на вживання невідмінюваних слів (кенгуру, колібрі, метро, поні, радіо). Особливо помітні мовленнєві помилки під час уживання чоловічого та середнього роду іменників: ДМзелена какаду (зелений), ДМвесела шимпанзе (веселий), ДМ – гаряча пюре (гаряче).

Кличний відмінок, або вокатив, за змістом і синтаксичними функціями близький до називного відмінка. Саме ця особливість впливає на майже стовідсоткове вживання в мовленні дітей називного відмінка під час звернення до співрозмовника: ДМ – Бабуся! Дай мені печиво (бабусю), ДМ – Оля! Йди – но сюди (Олю). Для вживання дітьми родового відмінка множини іменників характерне перекручення назв дитинчат тварин, птахів: ДМ – гусенятів (гусенят), ДМ – телятів (телят), назв дорослих тварин: ДМ – вовков (вовків), ДМ – конів (коней), ДМ – лисиців (лисиць), ДМ – свинів(свиней), ДМ – собаків (собак); назв людей жіночого роду: ДМ – бабусей (бабусь), ДМ – подругів (подруг); чоловічого роду: ДМ – дідусев (дідусів), ДМ – друзєв (друзів); назв предметів жіночого, чоловічого, середнього роду: ДМ – ляльків (ляльок), ДМ – машинів, машинов(машин), ДМ – ногів (ніг), ДМ – нігтьов, нігтей (нігтів); ДМ – пальтів, пальтов (пальт); іменників, як мають тільки множину: ДМ – дверів, дверьов (дверей), ДМ – санів (саней), ДМ – штанов, штаней (штанів);іменників у родовому відмінку множини при словах багато, мало: ДМ – багато дітьов (дітей), ДМ – подругів (подруг), ДМ – малоквітов(квітів).

Діти молодшого віку неправильно утворюють форми називного відмінка множини іменників, які зазнають змін приголосних або голосних: ДМ – теляти (телята); мають помилки засобом формотворення, а саме: форми закінчень у родовому відмінку однини іменників четвертої відміни, у яких при відмінюванні з’являються суфікси - ен-, -ат-, -ят-: ДМ – курчати (курчата).

Окреслимо помилки в мовленні дітей середнього віку засобом словозміни. Передусім це помилки в узгодженні дітьми слів у реченні в роді, числі та відмінку; у неправильному вживанні граматичних форм іменників, які змінюють місце наголосу при зміні числа: ДМ – ляльків (ляльки); назв різних видів взуття: ДМ – босоніжків (босоніжок); ДМ – капців (капець); ДМ – туфлей, туфльов (туфля).

У цьому віці в мовленні дітей багато помилок зафіксовано під час уживання іменників у різних відмінках, особливо в родовому в однині іменників чоловічого роду: ДМ – аґруса, винограда, ізюма (аґрусу, винограду, ізюму); у давальному та місцевому відмінках іменників, де відбуваються чергування приголосних: ДМ – у барлогу (у барлозі); ДМ – у лопухі (у лопусі); ДМ – на маківкі (маківці); родовому у множині іменників-назв малят тварин і пташок; ДМ – ягнятів (ягнят); у родовому відмінку множини інших іменників: ДМ – овців (овець); ДМ – тюльпанов (тюльпанів); в орудному відмінку однини іменників:ожеледем (ожеледдю); мав місце як інтерферентний (ДМ – ведмежонків (ведмежат), козаков (козаків), так і діалектний вплив (ДМ – млинцом (млинцем).

Помилок на вживання іменників у формі однини менше, ніж у молодшому віці, але зафіксовано: назви різних видів взуття ДМ – кедов (кед), черевика (черевик), чоботов (чобіт). У мовленні дітей мають місце помилкиу вживанні форми однини іменників, які часто вживаються у множині: ДМ –бровів(брова), вусів(вус), крихтів(крихта).

У мовленні дітей старшого дошкільного віку є граматичні форми, які діти засвоїли впопередніх групах. Проте, цей вік дітей має свої особливості щодо морфологічних помилок. Так, в мовленні дітей як шостого, так і сьомого року було зафіксовано неправильне засвоєння важких граматичних форм родового відмінка множини: ДМ – вербов (верб),вишней (вишень),лелеків (лелек),пальтів (пальт),хустків (хусток);родового відмінка однини: ДМ – супа, узвара, цукра (супу, узвару, цукру);місцевого відмінка однини з чергуванням приголосних в основі: ДМ – на ногі, на картинкі (на нозі, на картинці). Під час утворення родового відмінку однини іменників чоловічого роду – назв плодів зафіксовано такі аграматизми: ДМ – персику, перця, аґруса, ізюма (персика, перцю, аґрусу, ізюму); назв їжі: ДМ – хлібу, компота (хліба, компоту); назв явищ природи: ДМ – доща, мороза (дощу, морозу);назв місцевостей: ДМ –гая, сада (гаю, саду); назв приміщень: ДМ – ґанка, цирка (цирку, ґанку).

Багато типових помилок також зафіксовано у вживанні родового відмінка множини іменників чоловічого роду-назв овочів, фруктів, назв взуття, одягу, деталей одягу; іменників, які вживаються тільки в множині.

Кількісний та якісний аналіз нестимульованого й стимульованого мовлення дітей дошкільного віку дав можливість з’ясувати, а потім і згрупувати морфологічні та словотвірні помилки, які мали місце в зв’язному мовленні.

Отже, передусім окреслимо морфологічні помилки в мовленні кожної вікової групи.

Так, діти молодшого дошкільного віку мають певні труднощі в практичному використанні лексико-граматичної категорії іменників: назв істот і неістот; речовинних іменників, а також у правильному вживанні роду, числа й відмінка (граматичні категорії). Найбільшу кількість помилок зафіксовано в закінченнях іменників 2 відміни чоловічого роду в родовому відмінку однини, зокрема, в назвах осіб, казкових персонажів; назвах тварин і дерев; назвах предметів; назвах кущових і трав’янистих рослин і сортів плодів дерев; назвах ігор і танців. Дошкільники середнього віку зазнають певних труднощів у практичному використанні лексико-граматичної категорії іменників: конкретних й абстрактних іменників, а також у правильному вживанні роду, числа й відмінка (граматичні категорії). Як і в попередній віковій групі, значну кількість помилок зафіксовано в закінченнях іменників 2 відміни чоловічого роду в родовому відмінку однини, як-от: у назвах машин і деталей; назвах будівель, споруд, приміщень та їх частин; слів зі значенням локативних найменувань (місця, простору).

У мовленні дітей старшого дошкільного віку вже менша кількість морфологічних помилок, проте в практичному використанні лексико-граматичної категорії іменників ще наявні помилки на вживання одиничних і збірних іменників, а також певні труднощі у закінченнях іменників 2 відміни чоловічого роду в родовому відмінку однини: назви мір довжини, ваги, часу, місяців і днів тижня, назви речовини, маси, матеріалу, збірні поняття; явища природи; назви почуттів. У вживанні граматичної категорії відмінка є помилки у різних вікових групах дітей. Помилки, які пов’язано із категорією роду іменників, можна згрупувати у такий спосіб: зміна роду іменників (молодший і середній вік); невідповідність нормі вживання іменників спільного роду (середній вік); уживання іменників чоловічого роду стосовно осіб жіночого (старший дошкільний вік).

Граматична категорія числа відтворює кількісні співвідношення предметів і явищ довкілля і належить до категорій із семантичною домінантою [2, С. 72]. Числові поняття ця іменна категорія виражає лексемами. Дитячі помилки, які пов’язані зі вживанням числа іменників можна виявити у три великих групи: утворення не існуючих у нормативній мові форм множини та однини; уживання збірних іменників, які не становлять повною мірою семантичної єдності; використання в мовленні допустимих форм числа, але не доречних у певному контексті форм числа. Окреслені помилки торкаються всіх вікових категорій дітей.

Аналіз морфологічних і словотвірних помилок щодо застосування дітьми відприкметникових прикметниківу нестимульованому та стимульованому мовленні

Проаналізуємо тільки граматичні категорії прикметника – рід, число й відмінок. Ці граматичні категорії є асемантичними, похідними від однойменних категорій іменника. Зумовлюваний характер іменникових категорій закладений семантичною природою прикметника – називати ознаку предмета, тобто “постійно супроводжувати предмет”, що в мові передається граматичними формами прикметника, які без іменника не вживаються [2, С.100].

Аналіз нестимульованого й стимульованого мовлення дітей молодшого, середнього і старшого дошкільного віку дає змогу виявити певні труднощі в оволодінні ними морфологічними формами слів. Наведемо приклад типових помилок в мовленні дітей. Так, діти молодшого дошкільного віку засобом словозміни прикметників неправильно узгоджують їх з іменниками в роді, числі та відмінку. Особливо це помітно під час узгодження іменників із якісними прикметниками (на позначення величини, обсягу, розміру, кольору): великий, високий, повний, червоний тощо. Наведемо приклад використання у дитячому мовленні (далі – ДМ) зазначених прикметників: ДМвелик, червон.

Мають місце також і помилки в творенні ступенів порівняння прикметників: білий – біліший, веселий – веселіший, високий – вищий, низький – нижчий (ДМ – біліщій, веселіщій).

Окреслимо помилки в мовленні дітей середнього віку засобом словозміни. Передусім це помилки в узгодженні прикметників із іменниками в роді, числі та відмінку, зокрема, в узгодженні прикметників із невідмінюваними іменниками середнього роду: зелене яблуко, синє небо, нове піаніно, радіо, метро (ДМ – зеленая яблуко, нова піаніно). Зауважимо, що найчастіше невідмінювані іменники діти намагаються узгодити із жіночим родом прикметника (ДМ – красива метро), а як свідчення інтерференції – уживання множини іменника “пальто” у російському варіанті “багато пальто”.

У цьому віці в мовленні дітей багато помилок виявлено під час вживання прикметників вищого та найвищого ступенів порівняння: гарний (хороший) — кращий, найкращий (ДМ – найгарний); поганий – гірший, найгірший (ДМ – найпоганий). Помилок у творенні ступенів порівняння прикметників із словами багато, набагато, куди, трохи (багато ширший, набагато менший, куди кращий, трохи вищий) було менше, ніж у молодшому віці, але зафіксовано: ДМ – зовсім вищий, зовсім ширший.

У мовленні дітей старшого дошкільного віку правильно вживаються граматичні форми, які діти засвоїли в попередніх групах. Проте спостерігаються специфічні морфологічні та словотвірні помилки. Так, в мовленні дітей як шостого, так і сьомого року було зафіксовано вживання неправильних граматичних форм в: узгодженні прикметників з іменниками середнього роду в різних відмінках: смачне печиво, солодкого ситра, моє прізвище, наше малятко, у нашого малятка, у новому пальті, з маленького зернятка, у сухому бадиллі (ДМ – смачний печиво, маленький зернятко, сухий бадилля), у тому числі невідмінюваних іменників:широке шосе, смачне пюре (ДМ – широкий шосе, смачний пюре). Зауважимо, що діти старшого дошкільного віку (на відміну від дітей молодшого й середнього дошкільного віку) тяжіють до узгодження невідмінюваних іменників із чоловічим родом прикметників.

Багато помилок було також зафіксовано в узгодженні прикметників із іменниками, які мають тільки форму множини: мої штани (ДМ – мій штані), бабусині окуляри (ДМ – бабусина окуляри), великі ножиці (ДМ – велик ножиць), нові сани (ДМ – новий сани), широкі двері (ДМ – широка дверя); прикметників із кличним відмінком іменників: любий зайчику (ДМ – любий зайчик), люба матусю (ДМ – люба мамочка).

Аналіз мовлення дітей сьомого року життя засвідчує не правильневживання синонімічних форм місцевого відмінка: на синьому – на синім, на довгому – на довгім, на осінньому – на осіннім, на високому – на високім. Також привертають увагу помилки в мовленні дітей у синонімічних словах типу горобиний – гороб’ячий ( від горобець), горобинний, горобиновий ( від горобина), ластівка – ластів’ячий – ластівчин, мавпа – мавпячий – мавпин, лев – лев’ячий – левовий, тигр – тигровий – тигрячий – тигрів (ДМ – горобиячий, листивиячий). Зафіксовано також помилкипід час творення різних форм ступенів порівняння прикметників: зі словами значно, набагато, куди, щонайбільш, щонайменш, якнайменш(значно вищий, набагато кращий, куди кращий) та за допомогою суфіксів і префіксів (старий – старенький – старуватий – пристаркуватий – старезний – занадто старий). Так, із наведеної групи слів діти старшого дошкільного віку утворили лише одну пару старий – старенький, і як варіанти – (ДМ) дуже старий, сильно старий.

Кількісний та якісний аналіз нестимульованого й стимульованого мовлення дітей дошкільного віку дає змогу з’ясувати, а потім і згрупувати морфологічні та словотвірні помилки, які мають місце в зв’язному мовленні.

Отже, передусім окреслимо морфологічні помилки в мовленні кожної вікової групи.

Так, діти молодшого дошкільного віку мають певні труднощі у практичному використанні граматичних категорій прикметника, зокрема, категорії відмінка, роду й числа. Причиною цих помилок, на наш погляд, є те, що для прикметника його іменні категорії є похідними, базою, яка нівелюється за змістом і виконує синтаксичний зв’язок опорного іменника і залежного прикметника, служать категорії іменника. Для дитини молодшого віку, яка має ще багато помилок у вживанні іменника, цей факт є вирішальним під час творення прикметника.

У мовленні дітей середнього і старшого дошкільного віку найбільше поширені морфологічні помилки у вживанні повної (стягненої й нестягненої) і короткої форми прикметників, а також у творенні ступенів порівняння якісних прикметників.

Для дітей усіх вікових категорій були характерні помилки, що пов’язані з категорією посесивносні прикметників. З цією категорією пов’язане відображення ознаки предмета через належність його особі [2, С.121].

Аналіз морфологічних і словотвірних помилок щодо застосування дітьми відприкметникових дієсліву нестимульованому та стимульованому мовленні

Дієслово – частина мови, призначення якої полягає в тому, що вона є носієм динамічної ознаки, семантичні складові передаються досить розгалуженою системою граматичних категорій та їх матеріальних виразників – граматичних форм [2, С.157]. Кожна із загальнодієслівних категорій розпадається на ряд підпорядкованих їй морфологічних категорій (вид: доконаний – недоконаний; перехідність – неперехідність; спосіб: дійсний, умовний, наказовий; час: теперішній, минулий, майбутній; число: однина – множина; особа; стан: активний – пасивний; рід: чоловічий, жіночий, середній). Дієслово серед інших частин мови має найбільш розвинену словотвірну систему. Серед засобів словотворення в ній представлені префікси, суфікси, інтерфікси й конфікси.

Аналіз нестимульованого й стимульованого мовлення дітей молодшого, середнього і старшого дошкільного віку дає змогу виявити певні труднощі в оволодінні морфологічними формами слів. Наведемо приклад типових морфологічних помилок в мовленні дітей.

Так, діти молодшого дошкільного віку не завжди правильно утворюють дієслова І, II, III особи множини теперішнього і минулого часу дійсного способу: гуляємо, гуляєте, гуляють, а також особові форми майбутнього часу зі словом-зв’язкою бути: буду гуляти, будеш співати, будемо читати.

Правильне вживання дієслів з морфологічними змінами в основі (бігти – біжу, біжи; їсти – їм, їси, їсть, їмо, їсте, їдять; муркотати – муркоче, муркочеш; скакати – скачу, скаче) фіксувалося як у нестимульованому, так і стимульованому мовленні. До того ж зазначимо, що дієвідмінювання дієслів теперішнього часу однини зазнавало менш проблем в мовленні дітей, ніж дієвідмінювання дієслів у множині (ДМ: чуїмо – чуять; бачате, біжуть). Діти молодшого віку неправильно утворюють видові форми дієслів типу: брати – узяти; допомагати – допомогти; класти – покласти – кладу; одягати – надягати – одягти; сідати – сісти (ДМ: брать, ложить).

Уживання й усвідомлення дітьми цього віку дієслів множини минулого часу дійсного способу: гуляли, бачили, ходили зазнавало також певних труднощів. Усвідомлення безособових дієслів різної семантики, а саме: назв явищ природи (дощить, дощило, мрячить), позначення стану речей (щастить) в стимульованому мовленні не зафіксовано.

Окреслимо помилки в мовленні дітей середнього віку.

Діти цієї вікової категорії у нестимульованому мовленні неправильно утворюють складну форму майбутнього часу (гуляти – гулятиму, малювати – малюватиму, спати – спатиму), протевживання дієслів умовного способу з часткою би (гуляв би, їв би, намалювала б, співала б, танцював б) не викликало помилок. Як і в дітей молодшого дошкільного віку, у п’ятиліток зафіксовано неправильне вживання форм дієслів дути, м’яти в теперішньому часі в наказовому способі (дути – дму – дмеш – дми; жати – жну – жнеш – жни; м’яти – мну – мнеш – мни), тоді як уживання дієслів умовного способу з часткою би (б) (заспівав би, намалювала б), безособових дієслів (не лежиться, не сидиться, не спиться) було правильним.

Змінювання дітьми дієслів у часі (гуляємо, гуляли, гулятимемо, будемо гуляти), за особами та числами (я мию, ти миєш, він миє, ми миємо, вони миють) під час нестимульованого й стимульованого мовлення дається легко. Але вживання наказового способу дієслів у 2-й особі однини (не чіпай, вір, дозволь, злізь, знай, сядь), а такожу 1-й особі множини (везімо, вірмо, злізьмо, зробімо, кажімо, станьмо, сядьмо, тягнімо, увімкнімо) зумовлює 78% морфологічних помилок в мовленні дітей середнього віку (ДМ: не чіпляй (у значенні не чіпай), вірь мені, скажимо, становся, тягнимо).

Також зафіксовано помилки у вживанні дієслів у різних формах зі змінами в основі слова: жартувати – жартую, жартуй; пестити – пещу, пестиш; зі змінами голосних або приголосних: везти – вожу; ллю – ллєш, (не)хай ллє; м’яти – мну; спати – сплю, (не)хай спить. У нестимульованому мовленні фіксується форма майбутнього часу дієслів лише в складеній формі буду + дієслово: гуляти – гулятиму, малювати – малюватиму, спати – спатиму (ДМ: буду гуляти, буду малювати, буду спати).

У мовленні дітей старшого дошкільного віку правильно вживаються граматичні форми, які діти засвоїли впопередніх групах. Проте цей вік дітей має свої особливості щодо морфологічних помилок, які трапляються в мовленні.

Так, у мовленні дітей шостого року зафіксовано помилки під час уживання дієвідмінникових форми дієслів із чергуванням приголосних в основі (ткати – тчу – тче – тчемо; казати – кажукажеш – кажемо; сидіти – сиджу – сидять – сидить – сидимо). Засобом формотворення фіксуються помилки в утворенні форм дієслів майбутнього часу за допомогою префіксів: перу – виперу, лагоджу – полагоджу, їм – з’їм, кришу – накришу, прощаюсь – попрощаюсь, а також форми типу лягаю – ляжу (ДМ: лягу), сідаю – сяду (ДМ: сідю), збираю – зберу, виймаю – вийму (ДМ: винімаю).

Зафіксовано 80% помилок у творенні дієслівних форм із префіксами про-, на- (мовити – промовити, текти – протекти, лити – пролити; одягти – надягти, лити – налити, милити – намилити); минулого часу із суфіксом -ну- (кашляти – кашлянути, кивати – кивнути, хитати – хитнути).

У дітей сьомого року життя набагато менше морфологічних помилок у нестимульованому мовленні, проте є свої специфічні особливості в утворенні форм слів. Так, зафіксовано помилки під час поєднання слів типу хотіти, могти, намагатись з дієсловами в інфінітиві: хотів сказати, міг зробити, треба умитись.

У нестимульованому мовленні майже не зафіксовано вживання варіантних форм керування при деяких дієсловах типу чекати маму (на маму), їхати поїздом (на поїзді), стати біля стіни (коло стіни), іти до хати (у хату), перейти міст (через міст), перестрибнути канаву (через канаву), кепкувати з лежебоки (над лежебокою). Наші спостереження лише підтверджують вікові особливості мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку і не мають протиріч із відомими дослідженнями мовлення дітей (С.Н. Цейтлін) [16]. Так, явище каузативності зареєстровано дослідниками дитячого мовлення у багатьох мовах.

Каузативні (від лат. causa – причина) дієслова (каузативи) – це перехідні дієслова, які мають значення причини (приводу) для здійснення дії.

Під час уживання каузативних дієслів, дитина дошкільного віку реалізує глибинні потенції мови, які відчуваються і дорослими, і дітьми. Але на відміну від дорослого, який уже оволодів нормами мови, дитина (особливо молодшого й середнього віку) здатна демонструвати внутрішні ресурси мовної системи. найчастіше нами було зафіксовано каузування певних дій дітьми молодшого віку. Наприклад, розтанути – розтопити (сніг розтанув – ДМ: сніг розтопивсь).

Причиною поширення цього явища в дитячому мовленні є активне вживання інфінітива зі спонукальною інтонацією. Зазначимо, що інфінітив має два варіанти показника, що приєднується до суфікса основи, -ти (нормативний) і -ть (розмовний). Перший варіант уживається в усіх стилях літературної мови, яку дитина лише розпочинає засвоювати, а другий – в усному розмовному мовленні, а також у художній літературі (авторські та народні казки тощо). Спонукальна інтонація в мовленні дитини з’являється досить рано (1,0-1,6 років), вона необхідна для привертання до себе уваги, виконанні дії з боку дорослого тощо. Проте саме у цей час відбувається типова нейтралізація каузативних значень (ДМ: читай мене (читати мені), спать мене (буду спати) тощо). У подальшому, коли мовлення дитини дошкільного віку починає граматично структуруватися, дослідники фіксують численні випадки використання дієслів у ненормованому каузативному значенні [16, С. 157].

Також фіксується неправильне вживання дієслів зі значенням переміщення в просторі, руху, дії: ДМтату, злізь мене! (зніми мене); Тарасику, грай мене! (пограй зі мною). На нашу думку, самостійна мовленнєва діяльність дитини в таких випадках є вимушеною, вона зумовлена відсутністю в нормативній мові еквівалентів. Тобто існує абсолютна лакуна. Якщо ж у нормативній мові є еквівалент дієслова за смислом, то дитяча словотворчість є нічим іншим як оказіональним варіантом, тобто заповнюється відносна лакуна. У мовленні дітей середнього й старшого дошкільного віку також зафіксовано цікаве явище використання каузативних опозицій, що має місце у нормативній мові, але може відноситися до розряду корелятивних, тобто представлена однокореневими дієсловами, що не мають словотворчої пари: висіти – вишу, возити – вожу, тушити – тухнути, мести – замітати, мочити – мокнути, терпіти – терплю тощо (ДМ: як мені капелюшок сохнути?). Відома дослідниця мовлення дітей С.Н. Цейтлін пояснює використання каузативних дієслів як прояв принципу мовної економії [16, С.159].

Кількісний та якісний аналіз нестимульованого й стимульованого мовлення дітей дошкільного віку дає змогу з’ясувати, а потім і згрупувати морфологічні та словотвірні помилки, що мали місце в зв’язному мовленні. Отже, передусім окреслимо морфологічні помилки в мовленні кожної вікової групи.

Так, діти молодшого дошкільного віку мають певні труднощі в оволодінні морфологічними формами слів. Наведемо приклад типових морфологічних помилок в мовленні дітей: неправильне утворення дієслів І, II, III особи множини теперішнього і минулого часу дійсного способу, особових форм майбутнього часу зі зв’язкою бути; неправильне вживання дієслів зі змінами в основі. Вживання дітьми дієслів множини минулого часу дійсного способу, а також усвідомлення безособових дієслів різної семантики має певні труднощі, зокрема, назв явищ природи, позначення стану речей. Окреслимо морфологічні помилки в мовленні дітей середнього віку.

Діти цієї вікової категорії неправильно утворюють форму майбутнього часу, неправильно вживають форми дієслів дути, м’яти в теперішньому часі в наказовому способі. Уживання наказового способу дієслів у 2-й особі однини, а такожу 1-й особі множини зумовило більшість морфологічних помилок в мовленні дітей середнього віку. Мають місце помилки у вживанні дієслів у різних формах з морфологічними змінами голосних або приголосних. в основі слова.

У мовленні дітей старшого дошкільного віку вдосконалюються граматичні форми, які діти засвоїли впопередніх групах.

Так, у мовленні дітей шостого року було зафіксовано помилки під час уживання форм дієслів із чергуванням приголосних в основі. Спостерігаються помилки в утворенні форм дієслів майбутнього часу за допомогою префіксів, а також форми типу лягаю – ляжу. Більшістьпомилок зафіксовано у творенні дієслівних форм із префіксами про-, на-, минулого часу із суфіксом -ну-.

У дітей сьомого року життя набагато менше морфологічних помилок у нестимульованому мовленні, проте є свої специфічні особливості в уживанні слів різної семантики. Зафіксовано помилки під час поєднання слів типу хотіти, могти, намагатись з дієсловами в інфінітиві.

Уживання каузативних дієслів дітьми дошкільного віку свідчить про реалізацію глибинних потенцій мови. Найчастіше зафіксовано каузування певних дій дітьми молодшого віку. Причиною поширеності цього явища у дитячому мовленні є активне вживання інфінітива зі спонукальною інтонацією.

На нашу думку, самостійна мовленнєва діяльність дитини в таких випадках є вимушеною, тому що зумовлена відсутністю у нормативній мові еквівалентів норми і може бути проявом принципу мовної економії.

Аналіз словотвірних помилок щодо застосування дітьми відприкметникових прислівниківу нестимульованому та стимульованому мовленні

Як відомо, в останніх дослідженнях із теорії мови підкреслюється, що прислівник не має свого специфічного лексичного значення [2, С. 243]. Концепцію прислівника в українському мовознавстві розробив І.Р. Вихованець, положеннями якої ми й будемо послуговуватися під час аналізу дитячого мовлення. Прислівники вживаються для вираження ознаки іншої ознаки – динамічної дієслівної й статичної прикметникової. Прислівники, позбавлені форм словозміни, а, отже, і словозмінних граматичних категорій. Вони не змінюються за відмінками, не мають форм числа, як іменні частини мови, і не дієвідмінюються на зразок дієслів [2, С. 244].

Аналіз нестимульованого й стимульованого мовлення дітей молодшого, середнього і старшого дошкільного віку дає змогу виявити певні труднощі в засвоєнні прислівників. Наведемо приклад типових помилок в мовленні дітей.

Зауважимо, що найчастіше діти намагалися вжити просту форму найвищого ступеня порівняння прислівників, але сама конструкція слова була неправильною: ДМ – найкрасивішеє метро, найсумнішеє літо.

Так, діти молодшого дошкільного віку під час уживання прислівників користувались простою формою звичайного ступеня порівняння: низько, далеко, погано, багато.

Морфологічне ядро прислівника відрізняється від базових частин мови відсутністю морфологічної парадигми і не може бути підведеним під будь-який тип відмінювання або дієвідмінювання. Прагнення дітей утворити прислівник за допомогою словозміни особливо було помітно під час спостереження нестимульованого мовлення. Наведемо приклад застосування словозміни прислівника в дитячому мовленні (ДМ – пропонований багатоформний іменник літо діти намагалися замінити літком (улітку).

Мають місце також і помилки у творенні вищого ступеня порівняння якісно-означальних прислівників: весело – веселіше, високо – вище, низько – нижче (ДМ – веселішще, вишеє, нижчеє).

Окреслимо помилки в мовленні дітей середнього віку під час застосування прислівників. Передусім це були помилки в утворенні прислівників.

У цьому віці в мовленні дітей багато помилок зафіксовано під час уживання аналітичних прислівників просторової семантики. Значення місця, що конкретизується як дистантна локалізація щодо просторового орієнтира, у детермінантній позиції виражає родовий відмінок з прийменниками біля, коло, близько, недалеко, які вказують на різний ступінь просторової близькості щодо просторового орієнтира: ДМ – близьненько, недаленько; поряд з, поруч з, ліворуч, праворуч, що вказують на горизонтальну локалізація з бічної сторони й поблизу просторового орієнтира: ДМ – праворучем, ліворучем.

У мовленні дітей старшого дошкільного віку присутні граматичні форми слів різної семантики, які діти засвоїли в попередніх групах. Так, у мовленні дітей як шостого, так і сьомого року було зафіксовано неправильне утворення прислівників за допомогою частки що: щовечора, щопонеділка, щоліта, щодня, прислівники з пестливим суфіксом -есенько, -ісінько: швидесенько, низесенько, гарнесенько, тихесенько, гарнісінько, теплісінько, рівнісінько, чистісінько.

Діти старшого віку лише в стимульованому мовленні самостійно утворювали прислівники від спільнокореневих прикметників: веселий – весело, важкий – важко, вітряний – вітряно, поєднували безособові дієслова зробилося, ставало з прислівниками болісно, весело, добре, жаль, однаково, погано, прикро, радісно, сумно, холодно, тоді як уживання в нестимульованому мовленні цих прислівників майже не зафіксовано.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.011 сек.)