АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Молитва вторая святой равноапостольной княгине Ольге

Читайте также:
  1. II. Вторая стадия. Функция производительного капитала
  2. АКАФИСТ СВЯТОЙ РАВНОАПОСТОЛЬНОЙ ВЕЛИКОЙ КНЯГИНЕ РОССИЙСКОЙ ОЛЬГЕ
  3. Аксиома вторая. Вопрос о производственных отношениях вторичен по отношению к вопросу о типе жизнедеятельности.
  4. Ассирия в среднеассирийский период (вторая половина II тысячелетия до н. э.).
  5. Беседа вторая на Песнь Песней
  6. Благословение Пресвятой Богородицы
  7. ВЛАДИМИР СВЯТОСЛАВИЧ ВЕЛИКИЙ или СВЯТОЙ
  8. Вторая - запрет на поставки орехов и сухофруктов в Россию из Таджикистана.
  9. Вторая группа - умники - отряд очленившихся членистодвуногих
  10. Вторая Мировая в Европе до начала ВОВ
  11. Вторая особенность статистики как науки
  12. Вторая перемена (10 мин.)

О великая угодница Божия, богоизбранная и богопрославленная, равноапостольная великая княгине Ольго! Ты отринула еси зловерие и нечестие языческое, уверовала еси во Единого Истиннаго Триипостасного Бога, и восприяла еси святое крещение, и положила еси начало просвещению земли Российский светом веры и благочестия. Ты еси духовная родоначальница наша, ты по Христе Спасителе нашем первая виновница просвещения и спасения рода нашего. Ты еси теплая молитвенница и ходатаица о отечестве Всероссийстем, воинстве и всех людех. Сего ради смиренно молим тя: призри на немощи наша и умоли Премилосердаго Царя Небеснаго, да не прогне­вается на ны зело, яко по немощем нашим по вся дни согрешаем, да не погубит нас со беззаконьми нашими, но да помилует и спасет нас по милости Своей, да всадит в сердце наше спасительный страх Свой, да просветит Своею благодатию ум наш, во еже разумети нам пути Господни, оставити стези нечестия и заблуждений, тщатися же во стезях спасения и истины, неуклоннаго исполения заповедей Божиих и уставов Святыя Церкве. Моли, блаженная Ольга, Челове­колюбца Бога, да пробавит нам великую милость Свою, да избавит нас от нашествия иноплеменных, от внутренних нестроений, мятежей и раздоров, от глада, смертоносных болезней и от всякаго зла, да подаст нам благорастворение воздуха и плодоносие земли, да сохранит страну нашу от всех козней и навет вражиих, да соблюдет в судиях и правителех правду и милость, да даст пастырем ревность о спасении пасомых, всем же людем споспешение, о еже усердно службы своя исправляти, любовь между собою и единомыслие имети, да на благо отечества и Святыя Церкве верне подвизатися, да воссияет свет спасительныя веры в стране нашей во всех концех ея, да обратятся к вере неверующии, да упразднятся вся ереси и расколы. Да, тако поживши в мире на земли, сподобимся с тобою вечнаго блаженства на небеси, хваляще и превозносяще Бога во веки веков. Аминь.

СВЕРНУТЬ

СКРЫТЬ

КАНОНЫ И АКАФИСТЫ

КАНОН СВЯТЫЯ РАВНОАПОСТОЛЬНЫЯ ОЛЬГИ

глас 5

Песнь 1

Ирмос: Величаваго фараона в мори потопивша со оружием и всадники, Израиля же преславно спасша и по суху проведша, поем Христа, яко прославися.

Величие наше и похвала ты еси, Ольго Богомудрая: тобою бо от идольския лести свободихомся. Ныне молися за род и роды, ихже Богу привела еси, поющи Христа, яко прославися.

Величаваго диавола из России прогнала еси, нечестивыя кумиры отнюд сокрушивши, вся люди от беззакония свободила еси, мудростию научающи пети Христа, яко прославися.

Черность греховную банею Крещения отнюд отмыла еси, Христа возлюбила еси, Емуже предстоящи, молися за рабы твоя, верно славящия тя.

Богородичен: Исаия Тя жезл нарицает, Пречистая, Давид же Тя — престол Господень, Аввакум — приосененную гору, купину же Тя — Моисей, мы же Тя Матерь Божию нарицаем.

Песнь 3

Ирмос: Державною рукою и сильным словом Небо и землю сотворил еси, юже Твоею Кровию искупил еси, Церковь Твою, яже о Тебе утверждается, зовущи: яко несть свят, разве Тебе, Господи.

Державною рукою, и мудрыми словесы, и сильным словом учила еси твоего сына закону Христову и людем возбранила еси жрети идолом, Ольго преславная, в память твою ныне сошедшеся, тебе прославляем.

Ты, яко пчела, добру разуму далече цветущия Христовы веры взыскала еси и, яко породный мед, Крещение в Царствующем граде обретши, твоему граду и людем даровала еси, егоже вси насыщени горести греха отбегают.

Весь похвальный глас и мольбу ти, Ольго, приносим, тобою бо Бога познахом, Емуже ныне предстоиши, проси мира отечеству, и на поганыя победы, и душам нашим оставления грехов, поющим тя, присноблаженная.

Богородичен: Приятелище явилася еси, Дево, Неприступнаго Бога, тем Тя поют непрестанно ангельстии чини, повинующеся Владыце, Ты бо родила еси Слово Отчее, Собезначальное, без отца: о, чудо! Святый бо Дух осени Тя.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)