АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Емісійно-касова діяльність Національного банку України

Читайте также:
  1. II. Організація перевірок органами Держтехногенбезпеки України
  2. II. ПРАВА ГРОМАДЯН УКРАЇНИ
  3. IІІ. Проведення перевірок суб’єктів господарювання та органів влади та інших підконтрольних об’єктів органами Держтехногенбезпеки України
  4. N 1243, 31.10.2011, Наказ, Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
  5. V. Запишіть 2 приклади вчинення замаху на злочини, передбачені статтями розділу ІІІ Особливої частини КК України (складіть фабули).
  6. V. Сценарії і прогнозні оцінки інноваційного розвитку України на період до 2020 року за індикаторами Європейського інноваційного табло
  7. VII. ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
  8. VII. Використання міжнародного фактору в інтересах інноваційного розвитку економіки України
  9. VІІІ. Зовнішньоекономічна діяльність держави
  10. Агальна характеристика конституційного права України.
  11. Адміністративні проступки за Кодексом України про адміністративні правопорушення
  12. Адміністративно-правовий статус громадян України та іноземців

Порядок проведення операцій з емісійно-касової роботи в національній валюті у територіальних та Операційному управліннях Національного банку України регламентується його власними нормативно правовими актами, які також регулюють взаємовідносини з:

• Центральним сховищем;

• іншими територіальними управліннями;

• комерційними банками;

• клієнтами.

Для організації емісійно-касової роботи в Національному банку України створені:

• резервні фонди у Центральному сховищі. Резервні фонди НБУ – це запас банкнот і монет національної валюти у Центральному сховищі для забезпечення поточних потреб грошового обігу країни в готівці;

• запаси готівки у територіальних управліннях. Запаси готівки – банкноти і монети національної валюти України, які зберігаються у грошових сховищах управлінь Національного банку України і використовуються для забезпечення поточних потреб економіки регіонів;

• грошові сховища. Грошове сховище – це спеціально обладнане приміщення, технічний статус якого відповідає вимогам нормативно-правових актів і яке зареєстроване в порядку, визначеному Інструкцією з організації емісійно-касової роботи у системі Національного банку України;

• оборотні каси. Оборотна каса – це комплекс кас, які здійснюють видачу готівки, її приймання та оброблення.

Емісія готівки – випуск Національним банком України в обіг банкнот і монет.

Для забезпечення потреб грошового обігу країни у готівці Національний банк України створює резервні фонди банкнот і монет у національній валюті, які складаються із запасів готівки на поточні потреби, перехідного запасу та страхового фонду.

Формування резервних фондів здійснюється за рахунок надходжень виготовленої на замовлення Національного банку України готівки від Банкнотно-монетного двору та придатної до обігу готівки від територіальних управлінь.

Підкріплення запасів готівки територіальних управлінь із резервних фондів і зарахування прийнятої від територіальних управлінь готівки до резервних фондів проводяться на підставі емісійних дозволів, наданих Департаментом готівково-грошового обігу.

Емісійний дозвіл – це розпорядчий документ Національного банку України, який надає право територіальним управлінням (Центральному сховищу) на одержання (видачу) готівки.

Для своєчасного забезпечення банків, клієнтів готівкою у територіальних управліннях створюються запаси банкнот і монет.

Підкріплення запасів готівки територіальних управлінь здійснюється з Центрального сховища або з інших територіальних управлінь НБУ.

Відділи (управління) готівкового обігу і касових операцій територіальних управлінь проводять аналіз динаміки надходжень готівки від банків, видач готівки у підкріплення банкам, випуску готівки в обіг, структури готівки в обігу тощо і, враховуючи фактичну наявність банкнот та монет у запасах готівки, складають заявку на підкріплення запасів готівки або заявку на вивезення готівки на загальну суму з розподілом за номіналами та ін. Заявка на підкріплення готівкою на наступний місяць подається до 10 числа (включно) поточного місяця.

Департамент готівково-грошового обігу НБУ розглядає заявки на підкріплення запасів готівки (вивезення), аналізує структуру готівки в обігу, потребу територіальних управлінь НБУ в банкнотах та монетах у розрізі кожного номіналу і, враховуючи фактичні залишки банкнот та монет у запасах територіальних управлінь і в резервних фондах, визначає обсяги готівки, що можуть бути надані територіальним управлінням, та надає одержувачам і відправникам відповідні емісійні дозволи.

Відділ (управління) готівкового обігу та касових операцій територіального управління НБУ розглядає заявки на видачу готівки комерційним банкам і клієнтам та на її вивезення, проводить аналіз структури банкнот і монет в обігу, насиченості обігу регіону банкнотами й монетами всіх номіналів, забезпечення в регіоні банкнот і монет, що є в обігу, а також, враховуючи фактичну наявність банкнот та монет у запасах територіального управління, визначає обсяги підкріплень банків.

Територіальні управління здійснюють касове обслуговування банків, філій, відділень та інших клієнтів на підставі договорів про касове обслуговування і за картками Національної системи масових електронних платежів.

Проведення операцій з готівкою у територіальних управліннях здійснює відділ (управління) готівкового обігу і касових операцій, який має оборотну касу (або кілька оборотних кас) та грошове сховище (або кілька грошових сховищ).

Оборотна каса може складатися з:

• каси прибуткової, видаткової, прибутково-видаткової, обміну;

• каси для приймання-передавання готівки інкасаторам;

• каси перерахування. Каса перерахування – приміщення у складі касового вузла, в якому здійснюється оброблення готівки;

• кас, що виконують інші операції.

Прибуткові каси здійснюють приймання готівки протягом операційного часу. Видача готівки з видаткової каси здійснюється за видатковими документами.

Ревізія банкнот, монет та інших цінностей, що зберігаються у грошових сховищах і оборотній касі територіальних управлінь, а також перевірка порядку їхнього зберігання проводяться:

• за розпорядженням (наказом) начальника територіального управління;

• за станом на 1 січня кожного календарного року;

• не менше, ніж один раз на півріччя;

• у разі зміни у(зв’язку зі звільненням) матеріально відповідальних осіб.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)