АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Класифікація фінансових послуг і фінансових операцій

Читайте также:
  1. Адміністративна процедура при надання адміністративних послуг.
  2. Аналіз фінансових результатів
  3. Баланс товарів і послуг
  4. Вартість наданих послуг та порядок розрахунків
  5. Вибір способів формування ООД у тих, кого навчають з теми «Класифікація способів захисту інформації», та способи реалізації
  6. Видатки бюджету, їх сутність, склад і класифікація
  7. Види (класифікація) спеціальних суб’єктів злочину
  8. Види адміністративних послуг.
  9. Види аудиторських послуг та особливості їх надання.
  10. Види банкетів,їх класифікація та характеристика.
  11. Види соціальних послуг Державної служби зайнятості
  12. Визначення власного капіталу, його класифікація.

 

Сфера фінансових послуг включає сукупність багатьох видів діяльності, що пов’язана з фінансовими активами і розглядається як сукупність усіх фірм, що надають фінансові послуги; як об’єднання таких традиційних і сегментованих галузей промисловості, як банківська діяльність, цінні папери, страхування, нерухомість, кредит, фінанси. Спеціальним інструментом ринку є фінансова послуга.

Послуга – це діяльність, результат якої виступає не в якості речі, а в якості діяльності. Споживчою вартістю послуги не є матеріальний ефект. На відмінність від матеріального блага виробництво та споживання послуги часто є тотожними, одномоментними у часі.

Що стосується саме фінансових операцій (кредитування, залучення активів, їх зберігання, відчуження, управління ними, страхування ризиків, факторинг та т.п.), то вони за своєю природою є не чим іншим як чистими (нематеріальними) послугами.

Фінансова послуга у широкому сенсі трактується як будь-яка операція з фінансовими активами (коштами, цінними паперами, борговими зобов’язаннями та вимогами) в інтересах третіх осіб з метою збереження їх вартості або отримання прибутку.

«Фінансова послугаоперації з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів» (закон України №2664).

Закон України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”(розд.2,ст.4) вказує, що фінансовими вважаються такі послуги:

1) випуск платіжних документів, платіжних карток, дорожніх чеків та/або їх обслуговування, кліринг, інші форми забезпечення розрахунків;

2) довірче управління фінансовими активами;

3) діяльність з обміну валют;

4) залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо

наступного їх повернення;

5) фінансовий лізинг;

6) надання коштів у позику, в тому числі і на умовах

фінансового кредиту;

7) надання гарантій та поручительств;

8) переказ коштів;

9) послуги у сфері страхування та у системі накопичувального пенсійного забезпечення;

10) торгівля цінними паперами;

11) факторинг;

12) інші операції, які відповідають критеріям, визначеним Законом.

Фінансові послуги у розвиненому суспільстві мають не менше значення, ніж виробництво. Найбільш динамічно розвивається та частина сфери послуг, яка пов’язана із задоволенням потреб суспільного виробництва:

· фінансово-кредитне обслуговування;

· страхові послуги;

· інформаційне обслуговування;

· бухгалтерське обслуговування.

Сферою реалізації фінансових послуг є фінансова посередницька діяльність. Основний зміст фінансових послуг – забезпечення за допомогою фінансового посередництва формули Д-Д.

Сутність фінансової послуги – обслуговування руху грошей з метою одержання доходу.

Особливості фінансових послуг полягають у тому, що вони:

1) відмінні від сфери матеріального виробництва;

2) залежні не тільки від пропозиції та попиту при ціноутворенні, але й від мікро- і макро- факторів (національна психологія, курс акцій, процентні ставки, рівень заробітної плати тощо).

СПІЛЬНІ ТА ВІДМІННІ РИСИ МІЖ ФІНАНСОВОЮ ПОСЛУГОЮ ТА ФІНАНСОВОЮ ОПЕРАЦІЄЮ
Схожі риси Відмінності
• дії з фінансовими активами; • робота з юридичними та фі­зичними особами; • робота в законодавчому по­лі відповідно до виданих лі­цензій та дозволів; • державне регулювання • фінансова операція конкретна і не може поділятися наа частини; • фінансова операція є складовою фінансової послуги, а нае навпа­ки; • фінансова послуга може включати кілька фінансових і допоміж­них операцій, а за необхідності — супутніх послуг таа дій; • фінансова послуга має споживчу вартість і її відображають у та­рифах; • фінансова послуга має ознаки товару (продукту)

 

У своїй різноманітності фінансова послуга може дорівнювати одній фінансовій операції, а найчастіше включати десятки фінансових і допоміжних операцій у поєднанні із супутніми послугами. Слід відрізняти фінансову послугу від фінансової операції, хоча вони і мають ряд схожих рис, таких як: дії з фінансовими активами; робота з юридичними і фізичними особами; робота в законодавчому полі відповідно до виданих ліцензій і дозволів; державне регулювання.

До фінансових операцій належать залучення, зберігання, видача, управління, купівля, продаж та інші дії з фінансовими активами.

Допоміжні операції – це здійснення обов’язкових дій (операцій) під час виконання фінансових послуг з активами, які не відносять до фінансових. Наприклад, інформаційні та контрольні операції, транспортування та охорона під час надання такої фінансової послуги як інкасація.

Фінансові операції (лат. ореratio— дія) являють собою дії, спрямовані на вирішення певного завдання з організації та управління грошовими відносинами, що виникають при формуванні та використанні відповідних коштів.

Фінансові операції (трансакції) можуть зумовлюватися як грошовими платежами (розрахунки, трансфери тощо), так і рухом капітальних ресурсів (лізинг, траст, кредит, франчайзинг та ін.). Об'єктами фінансових операцій є різноманітні фінансові активи, до яких належать національні гроші, іноземна валюта, цінні папери, дорогоцінні метали, нерухомість.

Операції з переказу грошей охоплюють усі форми та види розрахунків (операції з обміну "гроші — товар") та трансфери (рух грошей в одному напрямі).

Інвестиційні фінансові операції пов'язані з переміщенням капіталу з метою його приросту. Вони опосередковують серед-ньострокові та довгострокові вкладення капіталу. До них належать кредит, лізинг, траст, оренда, франчайзинг, рента та інші операції тривалістю понад 180 днів.

Спекулятивні операції — це короткострокові фінансові дії з отримання прибутку у вигляді різниці у процентах з отриманих кредитів. Сюди належать валютний арбітраж, процентний арбітраж, операції своп, валютна спекуляція тощо.

Операції з капіталом спрямовуються на управління ним в умовах ризику та невизначеності економічної кон'юнктури. Тут переважають страхові операції, включаючи хеджування, операції застави, в тому числі іпотеку.

Супутні послуги – надання послуг для поліпшення ліквідності та якості фінансових послуг. Супутні послуги надаються аудиторськими фірмами, консалтинговими підприємствами, фірмами з оцінки майна, юридичними та іншими установами.

До видів діяльності, пов’язаних з наданням фінансових послуг, належать послуги фінансових посередників (акредитування, акцептування, обслуговування кредитних ліній, фінансовий лізинг тощо), а також операції:

- з цінними паперами;

- управління активами;

- обслуговування кореспондентських рахунків тощо.

Фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом №2662-ІІІ, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

 


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)