АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Порядок виконання роботи. Практична робота №1 Психологічні методи дослідження працездатності оператора

Читайте также:
  1. I. Порядок наследования восходящих
  2. I. Призвание к наследованию (основания и порядок)
  3. II. Порядок наследования нисходящих, в частности
  4. II. Порядок подачи и рассмотрения заявлений на оказание материальной помощи
  5. II. ПОРЯДОК ПРИЕМА И УВОЛЬНЕНИЯ РАБОТНИКОВ
  6. II. Порядок проведения конкурса
  7. III. Виконання постанов у справах про адміністративні правопорушення
  8. III. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ .
  9. III. Наследование казны. Особый порядок наследования
  10. III. Порядок наследования в боковых линиях в частности
  11. III. Порядок формирования информационной базы «Золотой фонд студентов».
  12. III. Хід роботи

Практична робота №1 Психологічні методи дослідження працездатності оператора

Загальні положення

У процесі розвитку виробництва суттєво змінюються умови, характер і зміст праці людини. З одного боку відкриваються широкі можливості для полегшення праці, звільнення людини від виконання трудомістких процесів. З другого боку - зростання швидкісних і інших параметрів техніки, підвищення рівня автоматизації зумовлюють появу нових факторів, що негативно впливають на організм людини.

Для виконання певних завдань за допомогою технічних засобів потрібна здатність до швидкої і якісної переробки різних об'ємів оперативної інформації. Оператор постійно сприймає інформацію за показанням контроль но-вимірювальної апаратури і за допомогою органів почуття повинен знайти адек­ватну відповідь на прояв тієї чи іншої ситуації.

Вміння вирішувати професійні задачі, не допускаючи різних відхилень на протязі певного часу, діяти без порушень існуючих вимог та нормативів, визначає рівень професійної підготовки. У цьому контексті ефективність трудової діяльності людини-оператора у значній мірі залежить від органів почуття і окремих властивостей його психологічного стану, зокрема - уваги.

Увага — це зосередженість і спрямованість свідомості людини на виконання певного виду діяльності. Ясність та якісність виконання завдань визначається концентрацією уваги на об'єкт спостережень при одночасному нехтуванні всіма іншими факторами. Характеристика уваги складається з ряду властивостей, таких як — сталість, об'єм, коливання, розподіленість, інтенсивність, зосередження, можливість перемикання.

За станом уваги на протязі робочого дня визначаються коливання певних складових уваги з яких можливо:

- оцінювати витривалість та втому оператора, складність виконання завдань;

- враховувати одержані дані при організації раціонального режиму праці;

- здійснювати перевірку індивідуальних рис і можливостей людини при
виборі професії, вирішувати питання профвідбору та профорієнтованості.

Для розв'язання визначених задач у методичній розробці наведено три тести, які спрямовані на одержання кількісної оцінки перелічених психофізіологічних процесів.

Порядок виконання роботи

Метод „складення чисел з перемиканням". Тест дозволяє судити про зосередженість уваги, її гнучкість та рухливість, легкість та труднощі при перемиканні, ступінь вичерпаності уваги та її тривалість. Іспит допомагає визначити ступінь студента до переробки розумового навику за короткий проміжок часу.


 


Потрібно з максимальною швидкістю додавати два однозначних числа та одночасно врахувати два попередніх числа для подальшого додавання. Додавати потрібно двома різними способами, які змінюються по команді кожну хвилину, на протязі 10 хв. В процесі іспиту, через кожну хвилину, яка визначається сигналом, студент повинен відокремити виконані розрахунки від подальших позначкою у вигляді вертикальної лінії.

Для засвоєння методики іспиту відводиться підготовчий період. На протязі цього періоду пояснюється особливість виконання кожного із засобів і надається 2 хв. Для тренувань. Після підготовчого періоду надається сигнал і студенти починають роботу, переключаючись з одного способу на інший через 1 хв., роблячи загалом дев'ять переключень.

Іспит виконується у такому порядку. Викладач називає дві цифри, наприклад, 3 і б для першого способу, та 8 і 5 - для другого.

По першому способу студент повинен написати цифри одна під другою, додати ці цифри про себе і суму написати поряд з верхнім числом. Це число буде першим доданком для наступного додавання. Другим доданком буде верхнє число попередньої пари. Визначені два нових числа знову складаються, а сума знову пишеться зверху, при цьому десятки відкидаються, тобто:

3 9 2 1 2 3 5 8

6 3 9 2 1 2 3 5 ітд.

По другому способу сума записується не рядом з верхнім, а рядом з нижнім числом, а нижнє з двох попередніх доданків переносять у верхній ряд, причому, як і в першому способі десятки відкидаються, тобто:

8 5 3 8 1 9 0 1

5 3 8 1 9 0 9 9 ітд.

У якості подібних пар чисел для цього методу рекомендуються наступні: 8 та 7, 5 та 9, 2 та 3, 9 та 2, 5 та 8, 9 та 9, 6 та 9, 9 та 4.

Після проведення іспиту здійснюється аналіз результатів. Для цього студенти об'єднуються попарно і кожний з пари перевіряє дані свого колеги.

Продуктивність 20 і більше додавань на хвилину при рівномірному темпі протягом 10 хв. Вказує на швидкість протікання психічних процесів; продуктивність 10-19 додавань - середня, менша 10 - низька. Остання вказує на труднощі при виконанні роботи. При аналізі результатів, найбільше значення має не абсолютна величина продуктивності, а динаміка змін по хвилинам. Якщо протягом іспиту темп роботи прискорюється, продуктивність збільшується, тоді при відсутності збільшення числа помилок можна вважати працездатність студента значною, а успішність в роботі -доброю.

Порівняння продуктивності праці за хвилину тренувань з продуктивністю у першій хвилині експерименту дає можливість судити про вплив, як розумового, так і додаткового емоціонального навантаження (чекання перемикань) на хід психічних процесів студента. Для аналізу результатів експерименту важливою є динаміка виконання темпу роботи на протязі однієї хвилини, тобто від переключення до переключення. При


аналізі помилок слід врахувати характер і загальну і загальну кількість помилок та їх розподіл по хвилинам. За своїм характером помилки поділяються на три групи: неуважність, труднощі при переключенні та втомі.

До першої групи відносяться помилки додавання, а також підстановка випадкових чисел замість необхідних.

До другої групи відносяться помилки переходу (зупинка по одній цифрі, зниження темпу рахувань та ін.)

До третьої групи відносяться - збільшення помилок у кінцевий період експерименту.

В кінці роботи складається протокол по формі, згідно таблиці 1. у протоколі фіксується спосіб робіт по проведенню експерименту, кількість додавань на хвилину, час витрачений на підготовчий період, два перших та два останніх додавання при переході, кількість та характер похибок у кожну хвилину.

Таблиця 1.1

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |

Поиск по сайту:


Характеристика виконання іспиту Час експерименту, хв Всього середнє з 10 значень по 1 хв.

Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)