АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Визначення приватного підприємства

Читайте также:
  1. I. Визначення здібностей школяра шляхом спостереження.
  2. А) визначення повинно бути співмірним; б) визначення не повинно робити кола; в) визначення має бути чіткім.
  3. Авіатранспортного підприємства»
  4. Аналіз виробничих ресурсів і організаційно-технічного рівня підприємства
  5. Аналіз галузі та конкурентного середовища підприємства в галузі
  6. Аналіз дебіторської і кредиторської заборгованості підприємства
  7. Аналіз маркетингового середовища підприємства
  8. Аналіз освітлення робочої зони розробника проекту з метою визначення та забезпечення його оптимального значення.
  9. Аналіз оточуючого середовища сервісного підприємства
  10. Аналіз оцінки системи управління розподілом готової продукції підприємства
  11. Аналіз товарної політики підприємства
  12. Аналіз фінансового стану підприємства

ЦК не передбачає такого виду юридичної особи, як приватне підпри­ємство (далі - ПП). Однак у дійсності вони існують, тому що їхнє створення було передбачено у свій час Законом України «Про підпри­ємства в Україні», а нині - ГК. Протягом всього часу існування ПП залишаються без відповіді численні питання про їх правовий статус і правовий режим їх майна - і стосовно майнових прав, на яких належить майно цьому підприємству, і тих прав, які має його засновник(и). Усі переймаються і проблемами спадкування в разі смерті засновника ПП, і проблемами управління ним.

Відповідь на ці питання вимагає аналізу ПП у такому контексті:

і) ПП як об'єкт й як суб'єкт права;

2) ПП як вид або організаційно-правова форма підприємств;

3) ПП як унітарне або корпоративне підприємство (за терміноло­гією ГК);

4) співвідношення понять «ПП» й «компанія однієї особи» в ро­зумінні господарського товариства, створеного однією особою;

5) правовий режим майна ПП і поняття «власник підприємства».

Відповідно до статті 191 ЦК підприємство є об'єктом права - єди­ним майновим комплексом. Тому в ЦК не вживається термін «під­приємство» стосовно суб'єктів права. Немає в ньому й поняття при­ватного підприємства.

1 Положення про порядок створення і державної реєстрації банківських об'єднань, за­тверджене постановою Правління НБУ від 31.08.2001 р. № 377 // Офіційний вісник України. - 2001. - № 43. - Ст. 1936.


Згідно з ГК підприємство залишилося суб'єктом права й цей Кодекс містить перелік різних підприємств, у тому числі ПП. Іншими закона­ми ПП не передбачено, отже, воно є підприємством, урегульованим тільки в ГК.

Визначення ПП надається в ст. 113 ГК: ПП - це підприємство, що діє на основі приватної власності одного або декількох фізичних осіб або на основі приватної власності юридичної особи.

З огляду на це визначення й класифікації підприємств у цілому, що міститься в ч. 1 ст. 63 ГК, створюється враження, що законодавець, по-перше, побудував цю класифікацію, виходячи із форм власності й тоді виходить: приватна форма власності - приватні підприємства; по-друге, що воно схоже з господарським товариством, але є самостійною організаційно-правовою формою юридичної особи.

Відповісти на запитання, чи так це насправді, можна, проаналізував­ши ст. 113 ГК.

Зі ст.ПЗ ГК виходить, що ПП може бути створено однією або де­кількома фізичними особами або однією юридичною особою - власни­ком (виходить, що таким засновником може бути товариство або уста­нова, бо й ті, і інші є власниками). І навпаки, ПП не може бути створено декількома юридичними особами або фізичною (йми) і юридичною (йми) особами. Очевидно, саме в цьому повинна вбачатися перша відмінність ПП від господарського товариства, яке може бути створене як фізичною (ими), так й юридичною (йми) особою(ами).Тому відрізня­ється суб'єктний склад господарського товариства й ПП.

Про кваліфікацію ПП, створеного однією особою, як унітарного або корпоративного можна судити, виходячи з визначення цих понять, що містяться в ч. З ст. 63 ГК. При цьому виникає нерозв'язна проблема, оскільки відповідно до ч. 5 цієї статті корпоративними є ПП, засновані на приватній власності двох або більше осіб, а ПП, засновані на приват­ній власності однієї особи, еунітарними (ч. 4 ст. 63).

Іншими словами, ПП може бути як унітарним, так і корпоративним залежно від кількості його засновників (учасників).

Водночас порівняння ПП з господарським товариством показує, що якщо навіть господарське товариство створене однією особою, воно визнається корпоративним (ч. 5 ст. 63 ГК). Звідси не зрозуміло, чоыу для ПП аналогічне неможливо.


Без відповіді залишається й питання, які відмінності ПП, створено­го однією особою, від господарського товариства, створеного однією особою (тобто такого, що має одного учасника).

Із частин 3 й 4 ст. 63 ГК виходить, що ПП, створене однією особою, може бути тільки унітарним, на відміну від господарського товариства, створеного однією особою. Отже, якщо фізична особа хоче створити юридичну особу (виступити єдиним її засновником), то ГК надає їй ви­бір - або це буде господарське товариство (але тільки ТОВ/ТДВ або AT), або це буде ПП. У першому випадку для відповідного господарського товариства діють загальні вимоги про мінімальний розмір статутного капіталу (ст. 52 Закону України «Про господарські товариства», ст.14 Закону «Про акціонерні товариства»). Для ПП таких вимог не існує.

Якщо ПП створюється юридичною особою - власником (наприклад, господарським товариством), то чи буде воно називатися приватним підприємством? Чи існують ПП, створені товариством з обмеженою відповідальністю, або акціонерним товариством, або громадською організацією, або релігійною організацією? Тим більше, що відповідно до ст. 9 Закону «Про господарські товариства» ці підприємства є до­чірніми. Поняттям «дочірнє підприємство» оперує й ГК, у ч. 9 ст. 63 і в ст. 126 якого йдеться про них, як про залежні підприємства.

Тоді виходить, що приватне й дочірнє підприємства - поняття то­тожні. Відповісти на запитання, наскільки це вірно, не уявляється мож­ливим у зв'язку із заплутаністю господарського законодавства.

Отже, якщо ст. 113 ГК допускає створення ПП однією фізичною особою й створення ПП однією юридичною особою, то в дійсності створюються ПП тільки однією фізичною особою. Якщо ж підприємство створюється однією юридичною особою, то воно називається не ПП, а «підприємство громадської організації» (якщо вона виступила його засновником) або «дочірнє підприємство» (якщо заснувало таке під­приємство господарське товариство).

Відтак, якщо ПП із засновниками - юридичними особами не ство­рюються, то можна поставити під сумнів і той факт, що ПП може створюватися засновником - фізичною особою. Адже не може бути, щоб половина визначення ПП, наданого в ст. 113 ГК, була хибною і не приводила до створення ПП, а діяла лише друга половина цього визначення.


Якщо ж говорити про можливості створення ПП декількома осо­бами (не важливо - фізичними чи юридичними), то потрібні серйозні підстави, щоб їх відмежувати від господарських товариств.

Цікавою є відповідь, що дає практика: ПП - це дуже зручна форма, тому що не вимагає мінімального статутного капіталу й взагалі нічим не регулюється, а дозволяє уникнути відповідальності засновника(ів) цього підприємства.

Безумовно, це змушує задуматися, чи може закон (тобто ГК) бути не тільки непродуманим і містити помилкову класифікацію підприємств, але й сприяти створенню юридичних осіб, за допомогою яких можли­вими стають різні зловживання, що дозволяють при цьому несумлінним особам уникнути відповідальності?

4.2.2. Право на майно

Важливими при характеристиці ПП є й питання про його право на майно. Або те, чи ПП є власником свого майна, чи ні. Існує кілька точок зору щодо цього питання.

• Якщо виходити з того, що ПП з одним засновником може бути тільки унітарним (ч. 4 ст. 63 ГК), то можливі два варіанти: унітарне ПП може бути як власником, так і мати майно на праві господарсько­го відання1.

• Мають місце й твердження, що ПП є не власником, а суб'єктом права господарського відання2.

• Протилежною є думка, що ПП є власником свого майна3.

Подібні розбіжності викликані не тільки спірністю правового стату­су ПП (унітарного або корпоративного, заснованого одним або декіль­кома засновниками, фізичними або юридичними особами), але й визна­ченням ПП, наданим у статтях 113 й 63 ГК. Адже формулювання «підприємство, засноване на приватній власності», сприймається неод­нозначно й не містить чіткої вказівки на те, чи є ПП власником, чи ні.

' Кібенко О. Правовий режим майна приватного підприємства // Юридичний радник. -2005.-№1.-С 37-41.

2 Балацька В. Щоб не сталося «ЧП», коли купуєш або продаєш ПП // Нотаріат для вас. -
2000. - № 4. - С 23.

3 Гула О. Перетворення приватного підприємства на приватне товариство: шляхи вдо­
сконалення організаційно-правової форми підприємництва // Підприємництво, госпо­
дарство і право. - 2003. - № 4. - С 82-84.


       
 
   
 

Увага! Можуть існувати:

і)ПП, створені однією особою (фізичною або юридичною) та кількома особами;

2) ПП - власники і ПП-невласники. Це слід з'ясувати на підставі їх статутів.

Якщо ПП створене одним засновником - фізичною особою і є власни­ком майна, то відповідно засновник власником бути не може, у нього виникають майнові права на майно ПП, але не право власності. Най-прийнятніше було б дані права назвати корпоративними, але цьому заважає ч. 4 ст. 63 ГК. Оскільки засновник один, то небезспірно нази­вати його право часткою у статутному капіталі ПП, що становить 100% цього капіталу, логічніше тоді вказувати про право засновника на ста­тутний капітал ПП. Однак підтримувати такий підхід так само безза­перечно не можна, адже статутний капітал сам по собі не є оборото-здатним об'єктом, і тому право на нього також є достатньо умовним.

Отже, проблематика однозначного визначення прав засновника на майно ПП не може бути вирішена в сучасному стані регулювання ПП. Якщо неможливо взагалі відмовитися від такої форми, як ПП, і є нагальна потреба в позначенні тих прав, що має засновник, наприклад, у разі їхнього відчуження за договором чи в порядку спадкування, то найближчою до реальності є вказівка на нього як на майнове право за­сновника приватного підприємства.

Якщо ПП створене однією фізичною особою (тобто має одного заснов­ника - фізичну особу) і не є власником майна, то це майно належить ПП на праві господарського відання (ст. 136 ГК).

Власником же майна ПП буде сам засновник. Як власник засновник здійснює всі правомочності власника щодо володіння, користування та розпорядження цим майном. Тобто він може укладати правочини з ним (продавати майно ПП, передавати у спадщину тощо). Разом з тим дані питання мають врегульовуватися в статуті ПП, де встановлюється по­рядок відчуження майна ПП та укладення з таким майном інших право-чинів. Цей аспект важливий, оскільки засновник хоча і є власником майна ПП, але не повинен поводитися з ним так само, як і з іншим сво­їм майном, бо майно ПП використовується в процесі діяльності іншої особи - приватного підприємства. Для порівняння: у державного чи


комунального підприємства, що не є власником, а власником його май­на виступає відповідно держава або територіальна громада, майно не може бути цим власником вилучене в будь-який час, бо це завадить не тільки його діяльності, а й цивільному обороту, в якому дані підпри­ємства беруть участь. Те саме стосується й майна ПП.

У відношенні ПП як невласника варто вказати, що цього не пови­нно бути, оскільки право господарського відання - суто радянське правове вигадництво. Воно було покликано виправдати існування монолітної державної власності, а за державними підприємствами, яких була переважна більшість, закріпити майно на іншому праві. Звідси й виникла така концепція, що, до речі різниться й з довірчою власністю. Це виключно розробка часів радянського права. Не тільки недоцільно, але й свідомо неправильно поширювати сьогодні спеці­альний правовий режим, що був розроблений у радянські часи, на юридичних осіб приватного права. У цивільному обороті повинні бути тільки власники.

Якщо ПП створене декількома фЬичними особами і є власником майна, то воно являє собою так зване корпоративне підприємство (термін, застосовуваний в ГК), але не господарське товариство. На практиці такий варіант зустрічається вкрай рідко. Фактично в такому разі ПП майже ідентичне ТО В, а відрізняється від нього лише відсутністю міні­мального статутного капіталу. Адже якби в нього був наявний цей ка­пітал, то не було б сенсу в обранні такої організаційної форми підпри­ємницької діяльності, як ПП.

Як і господарське товариство, таке ПП виступатиме власником, а його засновники матимуть корпоративні права, що визначатимуться правом на частку в статутному капіталі ПП. Останнє не суперечить визначенню корпоративних прав, наведених у ст. 167 ГК, бо їх можуть мати не лише учасники господарських товариств, а й особи, частка яких визначається в майні господарчого суб'єкта.

У разі відчуження даних прав предметом договору купівлі-продажу буде право на частку в статутному капіталі ПП.

Якщо ПП створене декількома фізичними особами і не є власником майна, тобто його майно належить на праві спільної власності його за­сновникам. Вірогідності створення таких ПП мало, оскільки нині навіть фермерські господарства, що раніше не вважалися власниками, а право


на майно яких належало членам цього фермерського господарства як співвласникам, сьогодні вже є власниками. Проте, якщо і припустити існування такої моделі ПП, то його засновники як співвласники матимуть право на частку в спільному майні - майні ПП, а ПП належатиме право господарського відання на це майно.

З огляду на численні нестиковки ПП з тією або іншою класифікацією, з тим або іншим підходом до його визначення, можна зробити єдино вірний висновок: ППяк окремого виду юридичної особи не існує й існува­ти не може. Як не може існувати, наприклад, така юридична особа, як товариство або господарське товариство. Ми не можемо їх створити. Ми можемо тільки створити товариство з обмеженою (додатковою) відповідальністю, повне, командитне або акціонерне товариство. Тому ПП повинне бути виключене з реальної дійсності, а реєстратори не повинні реєструвати такі юридичні особи, як ПП.

Увага! На це слід не тільки зважувати, а й, консультуючи засновників, які звернулися до нотаріуса для посвідчення уста­новчих документів чи засвідчення підписів на них, звертати їх увагу на такі неподолані труднощі, які спіткають їх у випадку створення ПП. Важливо, щоб засновники цеусвідом-лювали і не використовували надто проблемну форму, яка іменуєть­ся «приватне підприємство». Більше того, бажано було б повсюдно проводити роботу з перетворення існуючих ПП на господарські товариства.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.)