АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Автономна Республіка Крим. вноваження та функції по вирішенню особливого кола питань, які суттєво відрізняються від кола питань органів місцевого самовряду-вання

Читайте также:
  1. Автономна Республіка Крим
  2. Автономна Республіка Крим
  3. Автономна Республіка Крим
  4. Автономна Республіка Крим
  5. Автономна Республіка Крим — територіальна автономія у складі України
  6. Автономная область 4 автономных округа
  7. Глава 7 Українська РСР — союзна республіка в складі СРСР
  8. ДЕМОКРАТИЧНА РЕСПУБЛІКА КОНГО
  9. ЗАХІДНО-УКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА (ЗУНР)
  10. Західноукраїнська Народна республіка
  11. Західноукраїнська Народна Республіка

вноваження та функції по вирішенню особливого кола питань, які суттєво відрізняються від кола питань органів місцевого самовряду-вання. Це де-факто свідчить про її належність до органів державної влади. Але Верховна Рада Автономної Республіки Крим функціонально та орган ізацій но не підпорядковується ніяким орга­нам державної влади, не формується та не призначається ними, формально не називається органом державної влади.

Таким чином, у статусі Верховної Ради Автономної Республіки Крим абсолютно справедливо виділяються суттєві суперечності щодо місця, яке вона займає у системі органів публічної влади. Думається, немає сенсу намагатися віднести Верховну Раду Автономної Рес­публіки Крим до системи органів державної влади України. Верховна Рада Автономної Республіки Крим є органом, який посідає особливе місце в українському суспільстві, її статус породжений особливостя-ми регіону та особливими заеданнями, що зумовлені практичними реаліями життя. Це регіональний орган самоврядної (муніципальної) влади.

Значними особливостями порівняно з іншими органами влади характе­ризуеться и Рада міністрів Автономної Республіки Крим. Цей орган є виконавчим органом Автономної Республіки Крим, який здійснює виконавчі функції та повноваження в межах своєї компетенції. Відра-зу постає запитання: яка конституційно-правова природа цього органу влади? Адже використання у ст. 136 Конституції України термінів «уряд», «виконавчий орган», атакож наявність певних статус-них характеристик можуть підштовхнути до розуміння цього органу як органу виконавчої влади. Нормативно незавершене визначення стату­су Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а саме відсутність окремого закону про Раду міністрів Автономної Республіки Крим та наявність особливостей її правосуб'єктності, передбаченої Консти-туцією України та Конституцією Автономної Республіки Крим, при-зводять або до фактичного ігнорування сучасними дослідниками цієї теми, або до суперечливого ставлення до неї.

Так, одні з них лише вказують на певну специфіку відносин Ради міністрів Автономної Республіки Крим з органами державної влади України, наприклад, Кабінетом Міністрів України1. Другі — у статусі

1 Органи державної влади України / За ред. В. Ф. Погорілка: Монографія. — К., 2002. — С. 266.


Розділ 25

цього органу влади знаходять риси спеціального органу виконавчої влади1.

Треті наголошують, що Конституція України, виокремлюючи три рівні (гілки) системи органів виконавчої влади, залишила без чіткої відповіді деякі важливі питання визначення складу системи органів виконавчої влади. Зокрема, незрозуміло, яке місце у ній посідає Рада міністрів Автономної Республіки Крим2.

Четверті, уникаючи дискусії з цього приводу, пропонують виходи-ти з того, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим є виконав-чим органом Автономної Республіки Крим, а не виконавчим органом Верховно!' Ради Автономної Республіки Крим3.

П'яті, помилково розглядаючи Автономну Республіку Крим як «державне утворення» — республіку, вважають, що «державними ознаками Криму» є те, що тут «у якості регіональної діє система дер-жавних органів Автономної Республіки Крим на чолі з Верховною Радою та Радою міністрів»4. Отже, на думку цих вчених, Рада міністрів Автономної Республіки Крим — державний орган, з чим важко погодитись.

Також існує думка, згідно з якою Рада міністрів Автономної Рес­публіки Крим — це орган республіканської виконавчої влади, який са-мостійно здійснює виконавчі функції та повноваження в межах своєї компетенції. Враховуючи, що автори цієї позиції зазначають, що цей орган «також виконує державні виконавчі функції і повноваження, де-леговані законами України»5, можна зробити висновок про заперечен-ня ними її державної природи, а акцентування на особливому рес-публіканському характері. Значною мірою цей підхід зумовлений на-явністю у науці погляду, за якими «автономні утворення мають свій притаманний лише їм вид публічної влади — владу автономії»6.

1 Колпаков В. К., Кузьменко О. В. Адміністративне право України: Підручник. — К.,
2003. —С. 91-92.

2 Державне управління: проблеми адміністративно-правової теорії та практики:
Монографія / Зазаг. ред. В. Б. Авер'янова. — К., 2003. — С. 78.

3 Адміністративне право України: Академічний курс: Підручник: У 2 т. / За ред.
В. Б. Авер'янова. — К., 2005. — Т. 2: Особлива частина. — С. 403.

4 Конституционое право Украиньі: Учеб. пос. / Сост.: В. Д. Волков, Р. Ф. Гринюк,
И. С. Щебетун и др. — Донецк, 2000. — С. 87.

5 Колодій А. М., Олійник А. Ю. Державне будівництво і місцеве самоврядування в
Україні: Підручник. — К., 2003. — С. 442.

6 Кичун В. I. Конституційно-правові основи взаємовідносин вищих органів влади
України і Автономної Республіки Крим: Автореф. дис.... канд. юрид. наук. — X.,
2001. —С. 9.


Автономна Республіка Крим

Все ж таки думається, шо більшою мірою правильною є позиція О. Фрицького, який, зазначаючи, що Рада міністрів Автономної Рес­публіки Крим є органом виконавчої влади автономії, що самостійно здійснює виконання функцій і повноважень, вказує, що даний орган «не входить до системи органів державної виконавчої влади України, оскільки утворюється на частині території України — в межах Авто­номно!' Республіки Крим, яка водночас є невід'ємною частиною Ук­раїни. Ця обставина безпосередньо відображається на змісті функцій і повноважень Ради міністрів, які складаються з двох груп: функції і повноваження з питань, віднесених до відання Автономної Рес­публіки Крим Конституцією України, Конституцією Автономної Ре­спубліки Крим і законами України; і державні виконавчі функції: по­вноваження, делеговані законами України відповідно до Конституції України»1. 3 цією позицією солідарний і П. Любченко, який вважає, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим не належить до сис­теми органів державної виконавчої влади2, з чим варто погодитись.

Про самостійний та відокремлений від органів виконавчої влади ха­рактер існування Ради міністрів Автономної Республіки Крим свідчить той факт, що організація і діяльність Верховної Ради Автономної Ре­спубліки Крим та Ради міністрів Автономної Республіки Крим грун-туються на поділі повноважень між ними; підконтрольності, підзвітності і відповідальності перед Верховною Радою Автономної Республіки Крим як представницьким органом, що обирається без­посередньо громадянами, органів, що утворюються або формуються нею, посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджу-ються Верховною Радою Автономної Республіки Крим.

Згідно з п. 2 ст. 1 Конституції Автономної Республіки Крим повно­важення, порядок формування і діяльності Ради міністрів Автоном­но! Республіки Крим визначаються Конституцією України і законами України, Конституцією Автономної Республіки Крим і нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим з питань, віднесених до її компетенції. Слід зазначити, що на відміну від статусу Верховної Ради Автономної Республіки Крим, який врегу-льовано окремим законом, досі не прийнято Закон України «Про

1 Фрицький О. Ф. Конституційне право України. — К., 2002. — С. 498-499.

2 Державне будівництво і місцеве самоврядування в Україні: Шдручник для студентів
вищих навчальних закладів / За ред. С. Г. Серьогіної. — X., 2005. — С. 182.


Розділ 25

Раду міністрів Автономної Республіки Крим», який постійно згадується в усіх планах законопроектних робіт. Сама ідея подібного закону народилася як результат буквального розуміння части-ни третьої ст. 136 Конституції Украіни. У момент прийняття Консти­туції Украіни висловлювалися ідеї розробити лише закон про організацію влади в Автономній Республіці Крим, але вони не знай-шли підтримки. Думається, детальна регламентация статусних харак­теристик Ради міністрів Автономної Республіки Крим є необхідною. Це сприяло б зміцненню статусу виконавчих структур автономії, до-датково убезпечувало б цей орган від невиправданого втручання дер­жавних органів та чітко окреслювало б власні прерогативи Ради міністрів Автономної Республіки Крим з метою забезпечення чіткого функціонування цієї структури та виключало б можливі компе-тенційні колізії з іншими органами.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим у межах своєї компе-тенції видає постанови, рішення і розпорядження, обов'язкові до виконання на всій території республіки. Також у порядку, який визна-чається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим укладає договори та угоди з питань, віднесених до відання Автономної Республіки Крим.

Певною мірою проблема «включеності» Ради міністрів Автоном­но! Республіки Крим у систему органів виконавчої влади зумовлена тим, що акти Ради міністрів Автономної Республіки Крим скасовують-ся Президентом Украіни (п. 16 частина перша ст. 106 Конституції). Наприклад, зупинення дії постанов і розпоряджень Ради міністрів Автономної Республіки Крим з питань виконання державних функцій і повноважень у випадках, якщо вони суперечать Консти­туції Украіни і законам Украіни, актам Президента України і Кабіне-ту Міністрів України, Конституції Автономної Республіки Крим і нормативно-правовим актам Верховної Ради Автономної Рес­публіки Крим, з одночасним зверненням до Президента України про їх скасування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим. Також до відання Верховної Ради Автономної Ре­спубліки Крим належить скасування постанов і розпоряджень Ради міністрів Автономної Республіки Крим з питань, віднесених до відан­ня Автономної Республіки Крим, у випадку, якщо вони суперечать Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, законам України і нормативно-правовим актам Верховної Ради Ав­тономно! Республіки Крим.


Автономна Республіка Крим

Водночас згідно зі ст. 35 Конституції Автономно!' Республіки Крим Рада міністрів Автономно'! Республіки Крим як орган виконавчої вла-ди Автономно! Республіки Крим самостійно здійснює виконавчі функції і повноваження з питань, віднесених до відання Автономно! Республіки Крим Конституцією України, Конституцією Автономно! Республіки Крим і законами України.

Рада міністрів Автономно! Республіки Крим формується Верхов­ною Радою Автономно! Республіки Крим на термін їі повноважень, відповідальна перед нею і очолюється Головою Ради міністрів Авто­номно! Республіки Крим. Рада міністрів Автономно! Республіки Крим виконує також державні виконавчі функції і повноваження, де-леговані законами України відповідно до Конституції України.

3 метою забезпечення виконання делегованих державних вико-навчих функцій і повноважень Автономній Республіці Крим перела­гаться фінансові, матеріальні кошти і об'єкти державно! власності, необхідні для виконання цих повноважень. Організація, порядок ви­конання зазначених функцій і повноважень республіканськими орга­нами Автономно! Республіки Крим визначаються нормативно-пра-вовими актами Верховно! Ради Автономно! Республіки Крим. Зако­нами України та прийнятими на їх основі та на їх виконання норма-тивно-правовими актами Кабінету Міністрів України та Верховно! Ради Автономно! Республіки Крим можуть визначатися окремі умови виконання делегованих державних виконавчих функцій і повнова­жень, реалізації загальнодержавних і регіональних програм; коорди-нуватися діяльність у боротьбі з катастрофами, стихійними лихами, епідеміями та епізоотіями, щодо ліквідації їх наслідків, природокори-стування, охорони навколишнього природного середовища, забезпе­чення екологічної безпеки, безпечних і здоровихумов життя населення, охорони пам'яток історії та культури, організації та розвитку освіти, науки і культури, фізичної культури та спорту, забезпечення правопорядку і громадської безпеки, здійснення спільних проектів у регіоні, а також вирішення інших питань, віднесених до компетенції виконавчих органів.

Важливу роль у організації діяльності та забезпеченні реалізації функцій та повноважень Ради міністрів Автономно! Республіки Крим відіграє Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Він пред­ставляв Раду міністрів Автономної Республіки Крим у відносинах з Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, центральними та місцевими органами виконав-


Розділ 25

чої влади України, органами місцевого самоврядування, під-приємствами, установами і організаціями, громадянами, їх об'єднаннями, посадовими особами; органами інших держав, їх регіонів, об'єднань громадян, установ, організацій; з міжнародними організаціями; організовує діяльність Ради міністрів Автономної Ре­спубліки Крим.

Відповідно до Конституції Автономної Республіки Крим Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим веде засідання Ради міністрів Автономної Республіки Крим, забезпечує підготовку засідань і організовує контроль за виконанням актів Ради міністрів Автономної Республіки Крим; подає Верховній Раді Автономної Рес­публіки Крим кандидатури для призначення на посади заступників Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністрів, голів республіканських комітетів; затверджує штатний розпис міністерств, республіканських комітетів, апарату Ради міністрів у межах чисель-ності і кошторису витрат, затверджених Верховною Радою Автоном­ної Республіки Крим; здійснює загальне керівництво підготовкою питань, які підлягають розгляду на засіданнях Ради міністрів Авто­номної Республіки Крим; підписує постанови, рішення і розпоряд-ження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, договори, угоди в межах своїх повноважень тощо.

Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим призначається на посаду і звільняється з посади Верховною Радою Автономної Рес­публіки Крим за поданням Голови Верховної Ради Автономної Рес­публіки Крим і за погодженням з Президентом України. Відповідно до Конституції Автономної Республіки Крим до відання Верховної Ради Автономної Республіки Крим віднесено призначення на посаду і звільнення з посади за поданням Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим згідно з Конституцією України і законами України. Безпосе-редньо участь Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим у вирішенні кадрових питань полягає у поданні кандидатур заступ­ників Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністрів, голів республіканських комітетів Автономної Республіки Крим на розгляд Верховної Ради Автономної Республіки Крим, яка і призна-чає цих осіб. Також Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим подає на затвердження Верховної Ради Автономної Республіки Крим структуру і чисельність Ради міністрів Автономної Республіки Крим, її апарату і кошторису витрат на їх утримання.


Автономна Республіка Крим

Таким чином, можна зробити висновок, що виконавчим органом Автономно! Республіки Крим, її урядом є Рада міністрів Автономно! Ре-спубліки Крим. Встановлені Конституцією України, Конституцією Ав­тономно!' Республіки Крим, законами України статус і повноваження Ради міністрів Автономно! Республіки Крим гарантуються державою і забезпечуються демократичними інститутами суспільства, діяльністю органів державної влади, Верховної Ради Автономної Рес­публіки Крим, органів місцевого самоврядування, громадян та їх об'єднань.

За своею конституційно-правовою природою цей орган значною мірою має виступати не як виконавчий орган Автономної Республіки Крим, а як виконавча структура представницького органу Автоном­ної Республіки Крим — Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що, з часом, безумовно, потребує своєї нормативно! конкрети-зації. У зв'язку з цим вважаємо дещо спірним оперування у консти-туційному лексиконі термінами «уряд», «міністри». Це призводить до ряду як наукових, так і практичних проблем, пов'язаних або з ототож-ненням Ради міністрів кримської автономії з органами виконавчої влади, або посилює амбіції регіональних чиновників порівняно з уп-равлінським апаратом інших адміністративно-територіальних оди-ниць України. Думається, найбільш оптимально природу цього орга­ну відображала б назва «комітет». Також для вдосконалення статусу Ради міністрів Автономної Республіки Крим потрібно прийняти ок-ремий закон. Адже відмінність кримських владних структур від інших органів регіонального управління в Україні має полягати саме в особ­ливому характері їх функцій та повноважень.

Щодо особливостей організації та здійснення місцевого самовря­дування в Автономній Республіці Крим, то у розділі IV «Місцеве самоврядування в Автономній Республіці Крим» Конституції Авто­номної Республіки Крим міститься лише одна глава 9 «Здійснення місцевого самоврядування в Автономній Республіці Крим» (статті 42—47), де регламентовані тільки особливості здійснення місцевого самоврядування на території республіки.

У статті 42 глави 9 Конституції Автономної Республіки Крим уста-новлюються правові основи місцевого самоврядування в республіці. Закріплюється, що місцеве самоврядування в Автономній Республіці Крим здійснюється відповідно до Конституції України і законів України. Відповідно до Конституції України законами України Авто­номній Республіці Крим можуть делегуватися повноваження з забез-


Розділ 25

печення збалансованого соціально-економічного і культурного роз-витку Автономної Республіки Крим, реалізації профам її соціально-економічного, культурного й іншого розвитку. Загалом консти-туційна модель організації та діяльності місцевого самоврядування не передбачає яких-небудь особливостей здійснення місцевого само­врядування у межах автономії. Це означав, що місцеве самоврядуван­ня на її території має здійснюватися в повному обсязі відповідно до Конституції та законів України, з певними особливостями, передба-ченими Конституцією Автономної Республіки Крим.

Щодо порядку здійснення правосуддя та організації діяльності органів прокуратури в Автономній Республіці Крим, то правосуддя в Автономній Республіці Крим здійснюється на основі та згідно з Консти­туцією України і законами України. Судами України застосовуються Конституція Автономної Республіки Крим, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим, акти Ради міністрів Автономної Республіки Крим у випадках, передбачених законами України.

Суди, які діють на території Автономної Республіки Крим, входять до єдиної системи органів судової влади України. Автономна Республіка Крим бере участь у забезпеченні діяльності судів, які діють на її території, здійснює інші повноваження у випадках, перед­бачених законами України.

Організація і діяльність органів прокуратури в Автономній Республіці Крим визначаються Конституцією України і законами України. Верховна Рада Автономної Республіки Крим має право за-слуховувати інформацію Прокурора Автономної Республіки Крим і порушувати питання про його звільнення з посади перед Генераль-ним прокурором України.


Розділ26


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.)