містобудування
Завдання на проектування залежить від особливостей об'єкта містобудування і умов будівництва. Зміст завдання повинен відповідати містобудівним умовам і обмеженням забудови земельної ділянки.
Крім того, підприємствам необхідно замовити здійснення інженерних досліджень, а саме: топографо-геодезичних. Порядок здійснення топографо-геодезичних зйомок регулюється Інструкцією ГОНТА -2.04-02-98. Проведення повного комплекту вказаних інженерних досліджень для будівництва є підготовчим етапом проектування (проектної стадії) будівництва.
Створення проектної документації проходить ряд стадій проектування залежно від складності об'єкту, які визначають ДБН А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розробки, узгодження і затвердження проектної документації для будівництва», які є обов'язковими для:
- органів містобудування і архітектури і їх госпрозрахункових підрозділів, які здійснюють підготовку архітектурно-планувального завдання;
- юридичних осіб всіх форм власності і їх структурних підрозділів, які здійснюють підготовку технічних умов;
- замовників, проектувальників, підрядчиків, будівників, інших юридичних і фізичних осіб, які здійснюють містобудівну і архітектурну діяльність, незалежно від форми власності.
Так, на підставі ДБН А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розробки, узгодження і затвердження проектної документації для будівництва» Право на розробку проектної документації або її окремих розділів надається юридичним і фізичним особам – суб'єктам господарської діяльності незалежно від форм власності (далі – проектувальник), які мають ліцензію на цей вид діяльності згідно законодавству.
При розробці проектної документації для будівництва враховується діюча містобудівна документація, затверджена в установленому порядку. Проектна документація для будівництва повинна відповідати положенням законодавства, регіональним і місцевим правилам забудови, а також вимогам нормативів і нормативних документів.
Замовлення на проектування об'єкту проектувальник одержує через замовника. Кількість стадій проектування визначають замовник і проектувальник з урахуванням положень норм ДБН А.2.2-3-2004«Склад, порядок розробки, узгодження і затвердження проектної документації для будівництва». Залежно від їх архітектурних і технічних характеристик визначаються категорії складності об'єктів цивільного призначення.
Назва проектної документації повинна бути уніфікована і відображати кількість стадій проектування і вид будівництва: одностадійний (двохстадійний, трьохстадійний) проект будівництва об'єкту цивільного (виробничого) призначення.
Пункт 2.5. ДБН А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розробки, узгодження і затвердження проектної документації для будівництва» регулює стадії проектування, а саме:
1. Для технічно нескладних об'єктів, а також об'єктів з використанням проектів масового і повторного застосування I і II категорій складності проектування виконується:
- у одну стадію – робочий проект (РП);
- у дві стадії – для об'єктів цивільного призначення – ескізний проект (ЕП), а для об'єктів виробничого призначення – техніко-економічний розрахунок (ТЕР) і для обох – робоча документація (Р), тобто – ескізний проект + робоча документація.
2. Для об'єктів III категорії складності проектування здійснюється в дві стадії:
- проект (П);
- робоча документація (Р).
3. А для об'єктів IV і V категорії складності, технічно складних щодо містобудівних, архітектурних, художніх і екологічних вимог, інженерного забезпечення, впровадження нових будівельних технологій, конструкцій і матеріалів, проектування виконується в три стадії:
- для об'єктів цивільного призначення - ЕП, а для об'єктів виробничого призначення - техніко-економічне обґрунтування (ТЕО);
- проект (П);
- робоча документація (Р).
Згідно пункту 2.6. ДБН А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розробки, узгодження і затвердження проектної документації для будівництва» Замовник може доручити проектувальникам виконати будь-які передпроектні роботи щодо розміщення об'єкту на будь-якій території без спеціальних дозволів і узгоджень (за винятком зон з особливим охоронним режимом). Такі передпроектні роботи не можуть бути стадією проектування і підлягають тільки розгляду і схваленню замовником і органами містобудування і архітектури.
Стадія «Проект» розробляється для визначення містобудівних, архітектурних, художніх, екологічних, технічних, технологічних, інженерних рішень об'єкту, кошторисної вартості будівництва і техніко-економічних показників.
Стадія «Робочий проект» є деталізацією стадії «Проект» і містить вже робочі креслення майбутніх будов.
Стадія «Робоча документація» є завершальною і доповнює попередні стадії вимогами до кошторисної документації, специфікаціями обладнання, виробів, матеріалів. Згідно ст. 8 Закону про архітектурну діяльність робоча документація для будівництва розробляється за участю архітектора з обов'язковим здійсненням авторського нагляду за цією роботою.
На стадії «Проект» проектна документація узгоджується з органами містобудування і архітектури, Управліннями Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, управлінням інженерного захисту територій, управліннями культури, мистецтва і охорони культурного середовища, власниками і користувачами будівель, які підлягають зносу, управлінням пожежної і техногенної безпеки МНС України, генеральною підрядною організацією і т.і.
Після вказаного узгодження документація на стадії «Проект» повинна буде пройти комплексну державну експертизу, яка здійснюється місцевими підрозділами Центральної служби Укрдержбудекспертизи Мінрегіонбуду (далі - Укрдержбудекспертиза), згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи» від 31 жовтня 2007 р. N 1269.
У разі наявності зауважень, після коректування проекту і виправлення зауважень державної експертизи, служби Укрдержбудекспертизи видають позитивний висновок комплексної державної експертизи з рекомендаціями інвестору про затвердження проекту будівництва з відповідними техніко-економічними показниками.
Офіційною (формальною) підставою для початку будівельних робіт є дозвіл на виконання будівельних робіт. Згідно ст. 29 Закону про забудову, Постановою Кабінету Міністрів «Деякі питання надання дозволів на виконання підготовчих і будівельних робіт» від 30 вересня 2009 р. N 1104, дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. З цією метою необхідно звернеться в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в дозвільному центрі за місцем виконання будівельних робіт. Варто врахувати, що, не дивлячись на те, що дозвіл видається на весь термін будівництва (нормативний або передбачений контрактом), а у разі його недотримання, дозвіл може бути продовжено строком не більш як на один рік.
Крім того, Законом про забудову (із змінами внесеними згідно із Законом України від 16.09.2008 р. N 509-VI) запроваджено порядок громадського обговорення - тобто процедура, спрямована на врахування законних інтересів фізичних та юридичних осіб, територіальних громад та держави при плануванні і забудові територій відповідно до вимог цього Закону. Так, згідно розділу IV1 Закону про забудову, громадському обговоренню, за рахунок коштів замовників, підлягають розроблені та погоджені в установленому законодавством порядку проекти місцевих правил забудови та проекти містобудівної документації, які пройшли в установленому законодавством порядку державну експертизу.
1 | 2 | Поиск по сайту:
|