АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Бюджет, та учасники бюджетного процесу України

Читайте также:
  1. C-3. Розрахунок процесу розпилювання блоків на плити-заготовки (Алмазне дискове розпилювання).
  2. V. Цивільно-процесуальне законодавство
  3. VII. Кримінально-процесуальне законодавство
  4. Актори політичного процесу
  5. Антимонопольна політика і антимонопольне регулювання в Україні. Функції Антимонопольного комітету України.
  6. Бальнеологічні курортно- рекреаційні ресурси України.
  7. Банківська система України. Види банків.
  8. Бюджетные линии (линии бюджетного ограничения)
  9. Виникнення та сутність синергетичного методу дослідження політичного процесу.
  10. ВИХІДНІ ДАНІ ДО ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ПРАКТИКУМ ЗІ СКЛАДАННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ДОКУМЕНТІВ У КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВАХ»
  11. Виявляти хиби в організації та методиці проведення навчального процесу.

Курсова робота

З курсу «Фінанси»

на тему:

«Роль державного казначейства в управлінні бюджетними коштами»

 

Виконала:

Студент факультету ЭП, 3-курс 5-група

Глаголєва Т.О.

 

 

Харків – 2007


ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. РОЛЬ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА В УПРАВЛІННІ БЮДЖЕТНИМИ КОШТАМИ.

1. Бюджет України.

1.1 Бюджет, та учасники бюджетного процесу України.

1.2 Основне інформаційне забезпечення бджетної системи України.

2. Организаційні онови та правовий статус діяльності державного казначейства України.

2.1. Сутність діяльності та функції казначейства.

2.2. Організаційна структура Державного казначейства України.

2.3. Розрахункові палати у системі казначейства: суть та призначення.

ВИСНОВКИ ДО РОЗДІЛА 1

РОЗДІЛ 2. ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ

ВИСНОВКИ ДО РОЗДІЛУ 2.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 


ВСТУП

Головна ціль цієї работи розкрити як най більш ширши питання про роль державного казначейства в управлінні бюджетними коштами.

Спрочатку ми розкриємо питання про бюджет, його сутність, труктування поняття, яка його правова основа, його склад та основне інформаційне забеспечення.

Другим пунктом буде йти розкриття питання про державне казначейство, тобто про организаційні онови та правовий статус діяльності державного казначейства України, також розкриємо основні завданнямя Державного казначейства України.

Історія розвитку фінанасів свідчить. Що бюджет не є інститутом, який характерний державі на всух стадіях його розвитку. Довгий час держави на мали бюджету.водночас, в усіх державах, у т.ч. і Україні, збиралися доходи та здійснювалися видатки, тобто існувала система доходів та витрат.Бюджет зявляется не тоді. Коли держава здійснює видатки та мобілізує необхідні для цього засоби, а коли свою фінансову діяльність вводить фінансове планування – складає кошторис доходів та витрат на визначений період.

Роль бюджету в соціально-економічному розвитку країни визначає необхіжність чіткої аргументованої характеристики його сутності.

 


РОЗДІЛ 1.

РОЛЬ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА В УПРАВЛІННІ БЮДЖЕТНИМИ КОШТАМИ

Бюджет України.

Бюджет, та учасники бюджетного процесу України.

Бюджет, це термін, що означає розрахунковий і обмежений кошторис доходів і витрат, їх розпис на визначений період часу. Затверджений відповідним рішенням, та обов’язків до виконання індивідуальним або колективним суб’єктом.

Роль бюджету в соціально-економічному розвитку країни визначає необхідність чіткої аргументованої характеристики його сутності. Складність її з’ясування перш за все обумовлена тим, що даний термін використовується для визначення різних за своєю природою явищ. Одне з них виражає сукупність особливої сфери фінансових відносин, обумовленої існуванням основного централізованого грошового фонду країни. Інше ж пов’язане з формою практичного використання бюджетних відносин, законодавчим оформленням відповідного фінансового документа, а також відноситься до надбудовних відносин.

Виділяють структурно-логічну схему розуміння категорії «бюджет» (Рис.1.1).

Виходячи з логічної схеми, то бюджет це не документ. Оскільки для документа використовують інші терміни. Правильніше було б назвати такий документ «бюджетним планом», у якому бюджет, як система грошових відносин,виражений кількісно. Бюджетний план. Це найважливіший фінансовий документ країни, який складається, розглядається, затверджується та виконується. У процесі виконання бюджетного плану створюється та використовують бюджетний фонд – основний державний централізований грошовий документ.

Усі перераховані бюджети складають бюджетну систему України [1]. Вона в свою чергу складаєте з: Державного бюджету україни, та місцевих бюджетів (рис. 1.2.).

Правовою основою функціонування бюджетної системи є сукупність нормативно-правових актів, що регулюють бюджетні відносини в Україні:

- Конституція України;

- Бюджетний кодекс;

- Закон про Державний бюджет України на відповідний рік;

- всі закони. Що регулюють бюджетні правовідносини;

- нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України та інших центральних органів виконавчої влади, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу;

- Рішення органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрації, органів місцевого самоврядування, прийняті відповідно до Бюджетного кодексу.

До учасників бюджетного процесу віднесені такі органи і посадові особи, які наділені бюджетними повноваженнями [1]:

1. Президент України;

2. Верховна Рада України, Верховна Рада АР Крима;

3. Кабінет Міністрів України,Рада Міністрів АР Крима;

4. Міністерство фінансів;

5. Обласні державні адміністрації;

6. Державні адміністрації міст Києва і Севастополя;

7. Місцеві державні адміністрації;

8. Національний банк України;

9. Державне казначейство України;

10. Державна контрольно-ревізійна служба;

11. Рахункова палата;

12. Головні розпорядники й, розпорядники бюджетних коштів;

13. Інші органи.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)