АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция
|
Мотив: захоплення красою життя й красою кохання
Поезія ХХ століття
Микола Вороний
Ліричний ірш «Блакитна панна» (1912)
Вид лірики: пейзажна
Мотиви: возвеличення краси природи і єдність її з мистецтвом
Має крилами Весна Запашна, Лине вся в прозорих шатах, У серпанках i блаватах... Сяє усмiхом примар З-поза хмар. Попелястих, пелехатих. Ось вона вже крiзь блакить Майорить, Довгождана, нездоланна... Ось вона — Блакитна Панна!.. Гори, гай, луги, поля — Вся земля ïй виспiвує: Осанна! А вона, як мрiя сну Чарiвна, Сяє вродою святою, Неземною чистотою. Смiючись на пелюстках. На квiтках Променистою росою. I уже в душi моïй В сяйвi мрiй В'ються хмелем арабески. Миготять камеï, фрески, Гомонять-бринять пiснi Голоснi I сплiтаються в гротески. Коментар Поет М. Вороний оспiвав весну як блакитну панну. Поряд зi звичними, традицiйними у фольклорi та в лiтературi засобами виразностi (весна запашна, чарiвна, у прозорих шатах, у серпанках) автор використовує бiблiйну урочисту лексику (Осанна!), метафори (в душi моïй, в сяйвi мрiй В'ються хмелем арабески), мистецькi термiни (арабески, фрески, гротески). I це надає творовi неповторне iнтелектуально-мистецьке естетичне забарвлення.
Олександр Олесь (Кандиба)
Романс «Чари ночі» (1907)
Став популярною народною піснею
Вид лірики: інтимна
Мотив: захоплення красою життя й красою кохання
Смiються, плачуть солов'ï I б'ють пiснями в груди: Цiлуй, цiлуй, цiлуй ïï, — Знов молодiсть не буде! Ти не дивись, що буде там, Чи забуття, чи зрада: Весна iде назустрiч вам. Весна в сей час вам рада. На мент єдиний залиши Свiй сум, думки i горе — I струмiнь власноï душi Улий в шумляче море. Лови летючу мить життя! Чаруйсь, хмiлiй, впивайся I серед мрiй i забуття В розкошах закохайся. Поглянь, уся земля тремтить В палких обiймах ночi, Лист квiтцi рвiйно шелестить, Травi струмок воркоче. Вiдбились зорi у водi, Летять до хмар тумани... Тут ллються пахощi густi. Там гнуться верби п'янi. Як iскра ще в тобi горить I згаснути не велiла, — Гори! Життя — єдина мить, Для смертi ж — вiчнiсть цiла. Чому ж стоïш без руху ти, Коли ввесь свiт спiває? Налагодь струни золотi: Бенкет весна справляє. I смiло йди пiд дзвiн чарок З вогнем, з пiснями в гостi На свято радiсне квiток. Кохання, снiв i млостi. Загине все без вороття: Що вiзьме час, що люде. Погасне в серцi багаття, I захолонуть груди. I схочеш ти вернуть собi, Як Фауст, днi минулi... Та знай: над нас — боги скупi. Над нас — глухi й нечулi... Смiються, плачуть солов'ï I б'ють пiснями в груди: Цiлуй, цiлуй, цiлуй ïï: Знов молодiсть не буде! Коментар Чари ночi — фiлософська поезiя, в якiй поет закликає цiнувати кожну мить короткочасного життя. Треба подивитися на природу, чари весни, на солов'ïв — i кохати, мрiяти, вiддавати свою любов, тепло душi iншим, поки є час i можливiсть. Вiрш став прекрасним романсом, гiмном життю й любовi.
Ліричний вірш «О слово рідне, орле скутий!...» (1909) 1 | 2 | Поиск по сайту:
|