АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

IV. Мовленнєва розминка

Читайте также:
  1. І. Мовленнєва змістова лінія

Тема: Pen- friends

Мета: формувати комунікативні вміння учнів у письмовому спілкуванні, вміння висловлювати свою власну думку;розвивати вміння розуміти мову на слух, розвивати здатність до узагальнення, пам'ять, увага, мислення і мовну здогадку за допомогою засобів рідного та англійської мов;виховувати інтерес до школи і вивченню шкільних предметів, формувати вміння працювати в групі і в парах, виховувати культуру спілкування і шанобливе ставлення до співрозмовника.

Обладнання: презентація, картки

Хід уроку

I. Введення в іншомовну атмосферу

Організаційний момент

a) Привітання

- Good afternoon children. My name isEvgeniy Yuriyovich. Today I will work with you.

b) Перевірка готовності до уроку

I see that you are ready to work at our English lesson. So, let’s start. Our topic is how to communicate with your pen-friend.

-Let's begin our work

Мотивація навчальної діяльності.

- So today we have guest. It is Taras Petrenko. He has a pen-friend in England. He is Bill. So know what to write to you pen-friend we should- work hand at our lesson.

Перевірка домашнього завдання.

- This are their visit cards.

- So, - What is his name ­?

- How old is here?

- Where is hi from?

- What nationality is he?

Фонетична розминка

a)Пред’явлення та розбір

- The first task from Taras is to the pay attention to the English sound and the poem will help us. It`s about our pen-friends. Let`s remember. Repeat after me correctly, please.

 

You are my best friend,

My very best friend,

You make me happy, Everyday,

You share your great snacks,

You share your best toys,

So please don’t take My best friend away.

Ти мій найкращий друг,
Самий найкращий друг,
Ти робиш мене щасливим, кожен день,
Ти ділишся своїми чудовими закусками,
Ти ділишся своїми найкращими іграшками,
Тому, будь ласка, не забирайте мого кращого друга.

 

- Let’s translate the poem. Who can translate/ let’s try together

 

b)Відпрацювання

Хором -Lets read together, first I then you.(хором)

Рядами- Now, I see which row can read better.

Хлопчики / дівчатка -Read the girls only / the boys only.

 

c)Контроль

- Find the words with sound y [j] and circle them.

Toys, day, play, away

- Underline the words with sound y [i]

Happy, wery.

- Name the words with sound [ai]

My

- When you hear the sound [i] clap your hands.

Play, funny, day, car, toy,cry.

- Now when your hear the sound [j] clap your hands.

My, fly, play, day, cry.

- Now when your hear the sound [ai] clap your hands.

Play, funny, day, car, toy, my

IV. Мовленнєва розминка

- Taras asks us to: tell what do you like to do at school.

-Як англійською мовою мені подобається? (I like)

- Let's make up sentences using model I like to do at school.

 

 
 


study well

write

run

count

I like to speak English at school.

sing songs

draw

learn things

about nature

read

 

 

-Let’s ask you deskmate, use the model

A: What do you like to do at school?

B: I like….

- Well done,you have done the task

 

Фізкультхвилинка

Let's have a rest! Stand up and repeat after me!

Look at the board, listen and repeat after me


1 | 2 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.)