АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Тема 5. Загальнотеоретичні положення договірного права

Читайте также:
  1. A) это основные или ведущие начала процесса формирования развития и функционирования права
  2. I. Загальні положення
  3. I. Загальні положення
  4. I. Личные права и свободы.
  5. III. Вправи з початкового положення стоячи.
  6. III. ПРАВА
  7. VІ. Назвіть юридичні строки, які слід застосувати у наведених положеннях (усього – 9 балів: по 3 бали за кожну правильну відповідь):
  8. А) особисті немайнові права автора
  9. Авторские права
  10. Агальна характеристика конституційного права України.
  11. Акти судової влади як одна з форм трудового права
  12. Акты официального толкования норм права: понятие, признаки, классификация.

План

1. Поняття та елементи зобов’язань. Поняття зобов’язального права.

2. Підстави виникнення зобов`язань.

3. Система цивільних зобов`язань.

4. Суб’єкти зобов’язань.

Завдання 1. Чим відрізняється відступлення права вимоги від купівлі-продажу боргу? Чи може банк відступити право вимоги кредитним договором не іншому банку, а юридичній особі, яка не займається банківською діяльністю?

 

Завдання 2. Прореферуйте статтю: Майданик Р.А. Місце зобов‘язання у праві України // Підприємництво, господарство і право. – 2006. - №4. – с. 3-6.

 

Завдання 3. Зобразіть схематично класифікацію цивільно-правових зобов‘язань за різними критеріями.

 

Завдання 4. Проаналізувавши нормативні джерела та спеціальну літературу, дайте відповіді на нижченаведені запитання:

1.Які особливості зобов’язальних правовідносин?

2. З яких елементів складається зобов’язання?

3. Що складає зміст зобов’язання?

4. Які є підстави виникнення зобов’язань?

5.Чи можливе виникнення зобов’язань з подій?

Завдання 5. В РВВС поступила заява від гр-на Маціщука, в якій він просив притягнути до кримінальної відповідальності гр-на Юхновського за крадіжку магнітофона. В заяві Маціщук пояснив, що Юхновський проживає разом з ним в одній кімнаті, самовільно взяв магнітофон, виписався з гуртожитку і виїхав. У залишеній записці Юхновський просив не турбуватися тому, що магнітофон він взяв у тимчасове користування. Працівник міліції пояснив, що в діях Юхновського немає складу злочину. Чи правий працівник міліції. Назвіть підстави правовідношення, що виникло.

 

Завдання 6. Бізнесмен Кравченко пообіцяв своєму онуку купити йому будь-який автомобіль на його вибір вартістю не більше 10000доларів післ успішного закінчення навчання в університеті, в підтвердження чого дав письмове зобов‘язання. Через рік Кравченко помер. Після закінчення університету Борис звернувся до єдиного спадкоємця Кравченка, вказаного у заповіті з вимогою купити йому автомобіль або виплатити його вартість у грошах. Отримавши відмову, Борис звернувся до суду.

Вирішіть спір.

 

Тема 2. Виконання зобов‘язань

План

1.Поняття та принципи виконання зобов’язання.

2.Суб’єкти виконання зобов’язання.

3.Виконання зобов’язання з множинністю осіб.

4.Предмет виконання зобов’язання.

5.Строк, місце та спосіб виконання зобов’язання.

Завдання 1. Проаналізуйте норми ЦК України та визначте спеціальні правила щодо місця виконання зобов’язання.

 

Завдання2. Визначте порядок заміни кредитора і боржника у зобов‘язанні.

 

Завдання 3. Визначте порядок виконання часткових, солідарних та субсидіарних зобов’язань.

 

Завдання 4. Дайте письмово відповіді на запитання:

1. У чому полягає зміст принципу належного виконання зобов’язання?

2. Яка роль принципу реального виконання зобов’язання?

3. Які є види зобов’язань із множинністю осіб?

4. В якому місці виконується зобов’язання за загальним правилом?

5. В яких випадках може мати місце дострокове виконання зобов’язання?

6. Що таке зустрічне виконання зобов’язання? Який порядок зустрічного виконання зобов’язання?

Завдання 5. Гриценко позичив у Рудика 10 000 грн. строком на один рік, але в установлений строк грошей не повернув. Через шість місяців після настання строку виконання договору Рудик звернувся з позовом до суду про стягнення з Гриценка 10 000 грн. та 3% річних за час прострочення. Гриценко не заперечував проти сплати боргу, але відмовився від сплати процентів. Він пояснив, що кредитор сам винен у тому, що в строк, визначений договором, не забрав у нього гроші. Гроші лежали у нього (Гриценка) дома і всі члени сім'ї були попереджені, що прийде Рудик, і йому потрібно буде віддати гроші.

Вирішіть справу. Які були б наслідки зміни місця проживання Рудика?

Завдання 6. Яковлєв та Смирнов, які проживали в м. Харків, уклали договір позики строком на один рік, за яким Смирнов передав Яковлєву грошову суму в розмірі 10000 гривень. Коли підійшов час розрахунку Смирнов зателефонував Яковлєву та повідомив його, що переїхав на постійне місце проживання до міста Єкатеринбург (Росія), тому просить Яковлєва передати йому гроші там та повернути борг у російських рублях. Яковлєв відмовився, зазначивши, що договір вони укладали в Харкові, сума боргу рахувалася в гривнях, отже, він віддасть гривні в місці укладення договору.

Вирішіть спір

 

Завдання 7. Граючи на дворі дому у футбол, неповнолітні розбили в магазині вікно вартістю 480 грн. Особи неповнолітніх були встановлені. Ними виявилися 13-річні учні Яковлєв, Смирнов, Сергєєв і Петров. Магазин пред'явив до суду позов про стягнення збитків з батьків неповнолітніх.

Скільки осіб виступають на боці кредитора та скільки — на боці боржника? Яке в даному випадку зобов'язання: часткове чи солі­дарне? Що є підставою виникнення зобов'язання? Яким повинне бути рішення?

 

Тема 3. Способи забезпечення виконання зобов’язань.

План

1.Поняття та загальна характеристика способів забезпечення виконання зобов’язань.

2. Види способів забезпечення виконання зобов’язань.

3.Поняття та значення неустойки. Види неустойки

4.Поняття та загальна характеристика завдатку. Відмежування завдатку від авансу.

5.Порука як спосіб забезпечення виконання зобов’язань. Особливості відповідальності поручителя.

6.Поняття та загальна характеристика гарантії. Відмежування гарантії від поруки.

7.Поняття, функції та сфера застосування застави. Види застави.

8.Притримання як спосіб забезпечення виконання зобов’язань.

Завдання 1. Поляков уклав договір позики з Гусєвим, на підставі якого передав останньому 1000 доларів США на строк 3 місяці. При укладенні угоди був присутній спільний друг Полякова та Гусєва Щупіков, який запевнив Полякова, що Гусєв поверне борг вчасно, і що він, Щупіков, ручається за Гусєва.

Через три місяці Гусєв борг не повернув. Поляков звернувся до Щупікова як до поручителя з проханням повернути борг. При цьому він зазначив, що якби Щупіков не поручився за Гусєва, він ніколи не надав би йому таку велику суму.

Вирішіть справу.

 

Завдання 2. До суду звернувся гр-н Петров з позовною заявою до гр-ки Іванової з вимогою стягнути з відповідачки подвійну суму переданого завдатку. Із матеріалів справи виявилося, що 1 липня 1999 р. позивач та відповідачка уклали письмову угоду, у відповідності з якою відповідачка в термін до 1 жовтня 1999 р. зобов'язана була прийняти спадщину (жилий будинок), що залишилася після її батька, оформити всі необхідні документи на будинок та не пізніше вказаного в угоді терміну продати позивачу вказаний будинок. Після підписання угоди позивач видав відпо­відачці суму у розмірі 10 000 грн., що було оформлене розпискою у присутності свідків. В розписці було вказано, що гр-ка Іванова отримала вказану суму в якості завдатку за будинок, який згодом буде нею проданий. Загальна вартість будинку встановлювалася у розмірі 20 000 грн. Проте договір купівлі-продажу будинку так і не був укладений, у зв'язку з чим гр-н Петров звернувся до суду з вимогою стягнути з відповідачки подвійну суму завдатку.

Вирішіть справу.

 

Завдання 3. Між Ощадбанком і ПП «Фарт» був укладений кредитний договір, відповідно до якого Ощадбанк зобов'язувався відкрити підприємству кредитну лінію на 2 млн. доларів США строком на З роки. Для забезпечення виконання позичальником зобов'язань за кредитним договором було укладено договори поруки та застави нежитлового приміщення, в яких поручителем та заставодавцем виступило ТОВ «Шик».

Рішенням господарського суду м. Києва за позовом Ощадбанку кредитний договір розірваний у зв'язку з неналежним виконанням ПП «Фарт» договірних зобов'язань щодо сплати відсотків за користування кредитом.

Постановою Київського апеляційного господарського суду рішення залишено без змін, а в мотивувальній частині вказано, що з розірванням кредитного договору у сторін припинились права та обов'язки, які випливають з даного договору, а отже, і права застави та поруки.

Крім того, рішенням господарського суду м. Києва договори застави та поруки визнані такими, що втратили чинність. У мотивувальній частині рішення суд зазначив: «Посилання відповідача на те, що з розірванням кредитної угоди не припи­нились зобов'язання з відшкодування збитків, не може бути враховано судом, оскільки стягнення збитків не є конкретним видом зобов'язання, яке згідно законодавства може бути забезпе­чено договором поруки або застави. Відшкодування (стягнення) збитків є одним із видів відповідальності, яка настає в разі порушення виконання зобов'язання, а тому є окремою категорією спорів».

Ощадбанк звернувся з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України.

Вирішіть справу.

В чому полягає акцесорний характер поруки та застави? Які підстави припинення застави і поруки?

Завдання 4. Визначте відмінності між авансом та завдатком.

Завдання 5. Охарактеризуйте іпотеку, як спосіб забезпечення виконання зобов‘язань.

 

Завдання 6. Складіть таблицю: порука і гарантія - спільні та відмінні риси.

 

Завдання 7. Самостійно змоделюйте ситуацію і проведіть розрахунок пені.

 

Завдання 8. Проаналізувавши нормативні джерела та спеціальну літературу, дайте відповіді на нижченаведені запитання:

1. На які види класифікують способи забезпечення виконання зобов’язань?

2. Що таке штраф?

3. Що таке пеня?

4. Що не може бути предметом застави?

5. Що таке іпотека?

6. Що таке заклад?

7. Які функції виконує завдаток?

Тема 4. Припинення зобов’язань

План

1. Поняття та види підстав припинення зобов‘язань.

2. Характеристика підстав припинення зобов‘язань, що за юридичною природою є право чинами.

3. Характеристика інших підстав припинення зобов‘язань.

4. Загальні положення про порушення зобов‘язань.

 

Завдання 1. Поняття та способи припинення зобов’язань.

 

Завдання 2. Охарактеризуйте наступні способи припинення зобов’язань:

- зарахування;

- новація;

- поєднання боржника і кредитора в одній особі;

- передання відступного;

- прощення боргу;

- смерть фізичної особи та припинення юридичної особи.

 

 

Завдання 3. Для придбання автомобіля у Ігнатенка не вистарчало грошей у розмір 5000 грн. Він позичив цю суму у свого дядька, оформивши ці відносини договором позики. Строк повернення позики – через один рік. Через 5 місяців після укладення договору дядько помер. В заповіті єдиним спадкоємцем значився його племінник Ігнатенко.

Яка доля зобов‘язання Ігнатенка перед Рибченком?

 

Завдання 4. При розлученні подружжя Мельник суд постановив зобов‘язати дружину передати чоловікові частину спільного майна. При цьому чоловік повинен сплачувати аліменти на утримання доньки. Яка залишалася жити з матір‘ю.

Чоловік запропонував дружині залишити їй майно, але взамін не сплачувати аліменти. Дружина звернулась за порадою до юриста.

Яку відповідь їй слід дати? Чи можливе в Даном випадку зарахування вимог? Які умови є необхідними для можливості проведення зарахування?

 

Завдання 5. За договором поставки Постачальник зобов‘язувався передати Покупцеві товар, а Покупець оплатити його на умовах 100% попередньої оплати. Покупець оплатив товар, але у зв‘язку із істотною зміни ціни на ринку Постачальник відмовився поставити товар і повернув Покупцю гроші. Покупець гроші прийняв. Після цього Покупець звернувся до постачальника з вимогою про передачу товару. Останній відмовився, мотивуючи це тим, що Покупець прийняв повернуті гроші а, отже погодився припинити зобов‘язання.

Вирішіть справу.

 

 

Тема 5. Загальнотеоретичні положення договірного права

План

1. Договір як підстава виникнення цивільного зобов’язання. Правова природа та значення договору. Види договорів.

2. Порядок укладення договорів.

3. Форма договору.

4. Умови договору (істотні, випадкові, звичайні).

5. Суб’єкти договору.

6. Свобода договору та її межі.

7. Зміна та припинення договору.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.015 сек.)