АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

КАНОНЫ И АКАФИСТЫ

Читайте также:
  1. I. Житие и творения
  2. IV. Песнописцы
  3. IX. ЗАКОН МУЖАЕТ
  4. Quo vadis, Sancte Pater? (Иоанн Павел I, 1978, Иоанн Павел II)
  5. Slavery of Spirit
  6. АЛФПАВИТНЫЙ УКАЗАТЕЛЬ КНИГ БИБЛИОТЕКИ
  7. Аннотация 22 страница
  8. Апокрифические Евангелия и другие писания
  9. АРХАИЗМ
  10. АСТЕРОИДЫ
  11. БАРМАГЛОТ 9 страница
  12. Бережение и научение

АКАФИСТ ПРЕПОДОБНОМУ ВАРЛААМУ ХУТЫНСКОМУ, НОВГОРОДСКОМУ ЧУДОТВОРЦУ

Кондак 1

Избранный Чудотворче, и изрядный Угодниче Христов, многим воздержанием на земли житие Твое украсивый; сего ради и венцем от Христа на Небеси венчанный, и с верою приходящим источаяй многоцелебныя дары. Восхваляем Тя, Заступника нашего, преподобие Отче Варлааме: Ты же, яко имеяй дерзновение ко Господу от всяких нас бед свободи, да зовем Ти: Радуйся, Варлааме, великий и преславный чудотворче!

Икос 1

Ангелом уподобился еси, Богомудре Отче Варлааме, непорочным житием Твоим на земли: добродетельми украшен, преселился еси от земли на Небо, дивный образ совершенства духовнаго нам оставив, да подражаем добродетелем Твоим. Ты же со Ангелы и всеми святыми предстоя Престолу Господа Славы, молися о нас, почитающих Тя и во умилении зовущих Ти таковая: Радуйся, Отрасле Богодарованная корене благочестиваго! Радуйся, Великаго Новаграда Прозябение пречестное! Радуйся, Чадо возлюбленное Благодати Духа Божия исполненное! Радуйся, Отроча Боголюбезное! Радуйся, измлада Божественными Писаньми душу Твою насытивый! Радуйся, во младости мудрость старца стяжавый! Радуйся, воздержанием родители Твоя изумивый! Радуйся, смирением и послушанием многих удививый! Радуйся, юность Твою Непорочностию жития украсивый! Радуйся, целомудрие девства невредимо сохранивый! Радуйся, от юности в жертву Благоприятну Господеви Сам Себя принесый! Радуйся, во всем житии едино попечение имевый еже Триипостасному Богу токмо служити! Радуйся, Варлааме, Великий и Преславный Чудотворче!

Кондак 2

Видевше родители велие воздержание Твое, Отче Преблаженне, в печали бяху, да не в болезнь впадеши юн сый: Ты же Первоверховнаго Апостола глаголу внимая, яко брашно и питие не поставляет нас пред Богом, но токмо пост и молитва, усердно просил еси родители Твоя дати Тебе постом и молитвою страсти юношеския умерщвляти, да не поработят сия Духа: они же слышавше таковая, почудишася и оставиша Тя жити благому Твоему изволению, воспевающе Вразумившему Тя Богу благодарственную песнь: Аллилуиа!

Икос 2

Разум благий, благородство истинное, богатство неистощимое стяжал еси, Богоблаженне Варлааме! егда от юности возжелав горняя мудрствовати, а не земная, взыскал еси стези к Небесным Обителем в безмолвии и Богомыслии. Мы же поминающе толикую Твою к подвигом духовным ревность, со умилением взываем Ти таковая: Радуйся, безмолвия и Богомыслия добрый Рачителю! Радуйся, потребнаго для души слезный Искателю! Радуйся, волею Своею иго заповедей Христовых подъявый! Радуйся, угождение Богу паче всего предъизбравый! Радуйся, кроткий Последователю Христов! Радуйся, живый образе Евангельскаго самоотвержения! Радуйся, воздержания Правило известное! Радуйся, яко от юности навыкнувый пощению! Радуйся, всего мира красная, знатность рода и почести мирския Христа ради ни во что вменивый! Радуйся, токмо добродетельное по Бозе житие возлюбивый! Радуйся, и нас земныя радости презирати научаяй! Радуйся, к Горнему умы и сердца наша направляяй! Радуйся, Варлааме Великий и Преславный Чудотворче!


1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)