АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Кондак 5. Божественным светом озарена бе душа твоя, о прехвальный Паисие, яко во дни юности твоея отреклся еси от скоротекущих благ мира сего и всецело предал еси ся в

Читайте также:
  1. Кондак 10
  2. Кондак 13
  3. Кондак 13
  4. Кондак 13
  5. Кондак 2
  6. Кондак 2
  7. Кондак 2
  8. Кондак 2
  9. Кондак 3
  10. Кондак 3
  11. Кондак 3
  12. Кондак 3

Божественным светом озарена бе душа твоя, о прехвальный Паисие, яко во дни юности твоея отреклся еси от скоротекущих благ мира сего и всецело предал еси ся в руце Христовы, собирающия воинство иноческое. Ты бо, совершенное доверие стяжавше ко Спасителю и благодатию Его укрепившись, скоро стяжал еси совершенство духовное и стал еси ангелом земным, во Христа облекошеся, воспел еси Ему: Аллилуйя!

Икос 5

Видевше подвизи богоугодные отцев, на Синае подвизающихся, удалился еси, угодниче Христов, в богоспасаемую обитель сию, дабы верно и усердно Спасителеви тамо послужити. Ты бо, богомудре отче, преодолел еси страсти мирския и претворил еси себе в мужа совершенна в добродетелех и делании духовнем, ревностно горящим и подвизающимся ради Вечней Истины Божией. Милосердный же Господь обильно воздаде ти от неисчетных сокровищ и щедрот Своих. Мы же, вся сия ныне поминающе, величаем тя сице:

Радуйся, три лета многотрудно в пустынех синайстих подвизавыйся!

Радуйся, в сокровенней пещере хлад и зной кротце претерпевый!

Радуйся, человече небесный, всю суету и гордость житейскую низложивый!

Радуйся, злоухищрения и козни бесовстии упованием на Христа Распятаго победивый!

Радуйся, начаток всеусердных молений твоих о блазе всего мира тамо положивый!

Радуйся, светом Истины Христовой мрак греховный разгоняющий!

Радуйся, в покаянии обновляти и преображати души наша научающий!

Радуйся, всецелым доверием ко Христу души наша укрепляющий!

Радуйся, преблагословенне отче наш Паисие, в Бозе вся путие жизни нашея устрояющий!

Кондак 6

Проповедник милосердной любви Божия Матери к падшему роду человеческому явился еси, преподобне Паисие, егда по свершении подвигов твоих на Синае призван был еси Ею в земный вертоград Ея, на святую Гору Афонскую, идеже пребывая, от силы в силу восходил еси, благодаряще непрестанно Царицу Небесную ради пречуднаго Ея Покрова, коим осеняет Она весь мир, вызваляя его из мрака горестей, забот и страданий. Сыну же Ея всерадостно и неустанно воспевал еси: Аллилуйя!

Икос 6

Возсия на Горе Афонстей вертоград святых отец преподобных, их же примеру последовати желая, усердно подвизался еси, всехвальный Паисие, восходя по лествице добродетелей богоугодных, возрастая в праведности Христовей; подобно мудрой пчеле собирал еси духовный мед учений святоотеческих. От богомудраго старца Тихона наставление в делании духовном приял еси, следуя ему в послушании всесовершенном. Мы же восхождение к вершине святости воспети дерзая, вопием ти сице:

Радуйся, яко через тебе Всеблагий Господь славу святой Горы Афонстей возрасти!

Радуйся, яко новаго сына возлюбленнаго Всепречистей Матери Своея Иисус тя поручи!

Радуйся, богопросвещенным старцем Тихоном в делании духовнем укрепленный и утвержденный!

Радуйся, с велию любовию и всецелою самоотдачею авве твоему послуживый!

Радуйся, муж мудрый, Духом Святым движимый!

Радуйся, послеже и мнозих иных в вере и благочестии богомудро и пречудно возрастивый!

Радуйся, богомудрыя писания ради славы Христовой и пользы нашея оставивый!

Радуйся, от путей искушений и соблазнов чад твоих духовных оберегавый!

Радуйся, преблагословенне отче наш Паисие, в Бозе вся путие жизни нашея устрояющий!


1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)