АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Кондак 3. Беззакония моя презри, Господи, от Девы рождейся, и сердце мое очисти, храм то творя Пречистому Твоему Телу и Крови

Читайте также:
  1. Кондак 10
  2. Кондак 13
  3. Кондак 13
  4. Кондак 13
  5. Кондак 2
  6. Кондак 2
  7. Кондак 2
  8. Кондак 2
  9. Кондак 3
  10. Кондак 3
  11. Кондак 3

Акафист КО ПРИЧАЩЕНИЮ СВЯТЫХ ХРИСТОВЫХ ТАИН

 

Тропари, глас 8

Беззакония моя презри, Господи, от Девы рождейся, и сердце мое очисти, храм то творя Пречистому Твоему Телу и Крови, ниже отрини мене от Твоего лица, без числа имеяй велию милость.

Слава: Во причастие святынь Твоих како дерзну [вниду], недостойный? Аще бо дерзну к Тебе приступити с достойными, хитон мя обличает, яко несть вечерний, и осуждение исходатайствую многогрешной души моей. Очисти, Господи, скверну души моея, и спаси мя, яко Человеколюбец.

И ныне: Многая множества моих, Богородице, прегрешений, к Тебе прибегох, Чистая, спасения требуя: посети немощствующую мою душу, и моли Сына Твоего и Бога нашего, дати ми оставление, яже содеях лютых, Едина благословенная.

 

Кондак 1

Избранный Женише душ и сердец, вочеловечением Своим и смертию на Кресте обручивый Себе на веки весь род человечь, и давый нам в залог вечныя жизни самое Пречистое Тело и Кровь Свою, се по гласу Твоему и аз недостойный, дерзая прихожду к Божественной Трапезе Твоей, и поражен величием ея, вопию: Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки.

 

Икос 1

Ангела Твоего к провидцу Исаии со углем горящим от Алтаря Небеснаго послал еси, во еже очистити тем устне его, егда видев Тя, седяща на Престоле, о нечистоте своей сокрушашеся: аз же, оскверненный душею и телом, како дерзну приступити ко причащению Божественных Твоих Таин, аще не Ты Сам очистиши мя свыше; темже из глубины души вопию Ти:

Иисусе Всеблагий, коснися огнем благодати Твоея и моих нечистых устен.

Иисусе, попали терние моих многих прегрешений.

Иисусе, созижди во мне сердце чисто, и обнови во утробе моей дух правый.

Иисусе, изведи из темницы страстей бедную душу мою.

Иисусе, потреби во мне нечистыя помыслы и злая похотения.

Иисусе, направи слабыя стопы моя на путь заповедей Твоих.

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки.

 

Кондак 2

Желанием возжелавый ясти со ученики последнюю пред страданием Твоим Пасху, да преподаси им среди нея последний и наибольший залог любве Твоея, прежде двою дний предпослал еси два от них во Иерусалим, да шедше уготовают ю. Научаяся отсюда, како и нам подобает благовременне уготовляти себе к снедению нашея Божественныя Пасхи, сиречь, Тела и Крови Твоея, благодарственно зову Ти: Аллилуиа.

 

Икос 2

«Иззуй сапоги от ногу твоею, земля бо, на нейже стоиши, свята есть», - рекл еси Моисею из купины, горевшия и несгаравшия, от невидимаго во оной присутствия Твоего. Сосуд же с Божественным Телом и Кровию Твоею воистину более и святее неопалимыя купины есть: аз же перстен, нечист, продан под грех. Темже со смирением и верою вопию Ти:

Иисусе Всемогущий, совлецы мя ветхаго человека с деяньми его.

Иисусе, умертви семя тли во мне гнездящееся.

Иисусе, расторгни узы греха, имиже связа мя враг.

Иисусе, подаждь ми сердце смиренно и дух сокрушен.

Иисусе, отжени от мене искушение и соблазны.

Иисусе, утверди мя в вере и любви к Тебе.

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки.

 

Кондак 3

«Отцы ваша ядоша манну в пустыни и умроша; «Аз есмь Хлеб, сходяй с небесе, да аще кто яст от него, жив будет во веки; и Хлеб, егоже Аз дам, Плоть Моя есть, юже Аз дам за живот мира», - рекл еси иудеом, искавшим видети от Тебе знамение с небеси, подобное манне Моисеевой; еже мы слышаще и сбытие предреченнаго видяще, со страхом зовем: Аллилуиа.

 

Икос 3

Востав с вечери, якоже повествует святой Иоанн, и препоясався лентием, умыл еси ноги учеником, научая сим, да не приступаем к Божественней Трапезе Твоей неомытии слезами покаяния во гресех наших. Ощущая превелию нужду сего таинственнаго омовения и скудость слез ожесточеннаго сердца моего, с Петром вопию Ти:

Иисусе Преблагий, Сам ми умый не нозе токмо, но и руце и главу.

Иисусе, обнажи предо мною бездну душевнаго моего растления.

Иисусе, разверзи во мне источник сокрушения сердечнаго.

Иисусе, ороси мя каплями Твоего милосердия.

Иисусе, обвей мя страхом Суда и мук вечных.

Иисусе, возбуди совесть, спящую во мне, и укрепи глас ея.

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки.

 


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.008 сек.)