АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Кондак 4. «Не сей ли есть Иисус, Сын Иосифов, Егоже мы знаем отца и Матерь?

Читайте также:
  1. Кондак 10
  2. Кондак 13
  3. Кондак 13
  4. Кондак 13
  5. Кондак 2
  6. Кондак 2
  7. Кондак 2
  8. Кондак 2
  9. Кондак 3
  10. Кондак 3
  11. Кондак 3
  12. Кондак 3

«Не сей ли есть Иисус, Сын Иосифов, Егоже мы знаем отца и Матерь? Како убо глаголет Сей, яко с небесе снидох? И како может дати нам Плоть Свою ясти?», - глаголаху между собою жидове, слышавше о преславнем обетовании Твоем датися в снедь верным, не ведуще, по окаменению сердец своих, со смирением веровати и взывати к Тебе: Аллилуиа.

 

Икос 4

«Аще на снесте Плоти Сына Человеческаго и не пиете крове Его, живота не имате в себе», - провещал еси косным, во еже веровати, иудеом, еже слово жестоко к слышанию показася и некиим от ученик Твоих, неведущим еще таин Царствия Божия. Мы же, светом Евангелия озареннии и откровенным лицем Божественную славу Твою зряще, с верою и любовию зовем Ти:

Иисусе, вся могий величеством силы и державы Твоея.

Иисусе, творяй и совершаяй паче, неже можем разумети и помыслити.

Иисусе, манну с неба некогда в знамение настоящаго Таинства, одождивый.

Иисусе, ко прообразованию тогожде, воду из камене источивый.

Иисусе, облак крастелей в напитание алчущим в пустыни иудеом пославый.

Иисусе, пред очию самех сумнящихся иудеев, пятию хлебы пять тысящ народа насытивый.

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки.

 

Кондак 5

Ядущим на вечери учеником, прием хлеб, благословив и преломив, подал еси им, рек: «Приимите, ядите, Сие есть Тело Мое, еже за вы ломимое во оставление грехов»; потом же чашу подав, рекл еси: «Пийте от нея вси, Сия есть Кровь Моя Новаго Завета, яже за вы и за многи изливаемая во оставление грехов». Сему Божественному и пресладкому гласу внемлюще, со благодарением зовем: Аллилуиа.

 

Икос 5

«Ядый Мою Плоть и пияй Мою Кровь во Мне пребывает, и Аз в нем; той имать живот вечный, и Аз воскрешу его в последний день, си есть в воскресение живота и блаженства»; сего убо вожделеннаго воскресения в живот ища сподобитися, из глубины души вопию Ти:

Иисусе, приблизися к ищущему соединения с Тобою.

Иисусе, вниди во утробу, во вся составы и вся кости моя.

Иисусе, буди светом моего помраченнаго ума.

Иисусе, наполни Собою ненасытимую всем миром бездну моего сердца.

Иисусе, вещай гласом моея совести.

Иисусе, движи и управляй моею волею.

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки.

 

Кондак 6

«Аминь аминь глаголю вам: един от вас предаст Мя», - рекл еси в скорби духа учеником Твоим на вечери. Они же, аще и чисти от замысла предания, «Еда аз есмь?», - вопрошаху Тя кийждо, показующе сим глубину своего смиренномудрия. Аз же что реку Ти, седмижды на день падаяй и изменяяй Тебе? Обаче Ты Сам соблюди мя, да не отпаду в конец, взывая Ти благодарне: Аллилуиа.

 

Икос 6

«Якоже розга не может плода творити о себе, аще не будет на лозе, тако и вы, аще во Мне не пребудете; а иже будет во Мне и Аз в нем, той сотворит плод мног», - сице тайнодействуя, поучал еси возлюбленныя ученики Твоя на пути в Гефсиманию. Сему убо наставлению внемля и немощь естества моего без благодати Твоея ведая, прилежно вопию Ти:

Иисусе, Пренебесный Делателю, Сам мя всади в живоносный вертоград Твой.

Иисусе, Лоза истинная, прикрепи мя к Тебе, яко розгу дикую.

Иисусе, Кореню неизсыхающий, исполни мя соком жизни вечныя.

Иисусе, Победителю всякия мертвенности, отреби, еже изсохло есть во мне от зноя страстей.

Иисусе, красный добротою, украси мя цветами благих чувств и помышлений.

Иисусе, богатый в милости, ущедри мя плодами истиннаго покаяния и правды.

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки.

 


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)