АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Кондак 7. «И кто есть предаяй Тя?», - вопросившу ученику, иже возлеже на вечери на персях Твоих; «Той есть, - отвещал еси

Читайте также:
  1. Кондак 10
  2. Кондак 13
  3. Кондак 13
  4. Кондак 13
  5. Кондак 2
  6. Кондак 2
  7. Кондак 2
  8. Кондак 2
  9. Кондак 3
  10. Кондак 3
  11. Кондак 3
  12. Кондак 3

«И кто есть предаяй Тя?», - вопросившу ученику, иже возлеже на вечери на персях Твоих; «Той есть, - отвещал еси, - емуже Аз, омочив в солило, хлеб подам»; и омочь хлеб подал еси Иуде Симонову Искариотскому, подвизая его на покаяние; он же ожесточен сый духом злобы, не восхоте разумети гласа любве своего Учителя и Господа. Таковаго жестокосердия да буду избавлен благодатию Твоею, зовя Ти выну: Аллилуиа.

 

Икос 7

Щадя немощь естества нашего, отвращающагося вкушения плоти человеческия, не яве, но под видом хлеба и вина благоволил еси преподати нам Пречистое Тело и Кровь Твою. Чудяся о таковом снисхождении премудрости Твоея к немощи естества нашего, благодарне славословлю Тя сице:

Иисусе, премудре и человеколюбне строяй все дело спасения нашего.

Иисусе, самыя спасительныя Таинства Твоя приспособляяй к немощи нашего разумения и чувств.

Иисусе, во уверение сумнящихся, на Святой Трапезе многажды вместо хлеба и вина Самое Тело и Кровь Твою проявивый.

Иисусе, достойным служителям алтаря Духа Пресвятаго, на освящение Даров сходяща, показавый.

Иисусе, вместо недостойных служителей алтаря Ангелов Твоих невидимо для совершения Божественнаго Таинства посылаяй.

Иисусе, явлением чудес на Святей Трапезе многия из самых зловерных к вере обративый.

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки.

 

Кондак 8

И по хлебе, сиречь по вкушении от поданнаго Тобою хлеба предателю, якоже повествует святый Иоанн, вниде в онь сатана. Оле страшныя казни за неверие! Оле злополучнаго жребия предателя! Еже во спасение долженствоваше быти, в смерть и погибель ему обретеся. Пред таковым убо судом правды Твоея благоговея, со страхом и трепетом зову Ти: Аллилуиа.

 

Икос 8

«Сие творите в Мое воспоминание», - рекл еси учеником на вечери, преподав им под видом хлеба Тело, а под видом вина - Кровь Свою. Темже убо, елижды от Хлеба ядим и от Чаши пием, смерть Твою возвещаем, по слову святаго Павла. Воспоминая убо ныне страдания Твоя, со умилением зову Ти:

Иисусе, в руце врагов Твоих для спасения мира Себе произвольне предавый.

Иисусе, легионом Ангелов в защиту Твою явитися не попустивый.

Иисусе, невернаго ученика воззрением на него и гласом алектора к покаянию обративый.

Иисусе, Каиафе и Пилату, неразумне вопросившим Тя, ответа не давый.

Иисусе, со Креста распеншим Тя у Отца отпущения грехов просивый.

Иисусе, Матери Твоей возлюбленнаго ученика премилосердне усыновивый.

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки.

 


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)