АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Кондак 13. О многострада́льная и всехва́льная свя­та́я великому́ченице Варва́ро

Читайте также:
  1. Кондак 10
  2. Кондак 13
  3. Кондак 13
  4. Кондак 2
  5. Кондак 2
  6. Кондак 2
  7. Кондак 2
  8. Кондак 3
  9. Кондак 3
  10. Кондак 3
  11. Кондак 3

О многострада́льная и всехва́льная свя­та́я великому́ченице Варва́ро! Ны́нешнее на́­ше мо­ле́­ние прие́мши, от вся́­ких бо­ле́з­ней ду­ше́в­ных и те­ле́с­ных и враг ви́­ди­мых и не­ви́­ди­мых нас из­ба́­ви, и от ве́ч­на­го му­че́­ния тво­и́м бо­го­приятным хо­да́­тай­ством со­хра­ни́, да с то­бо́ю на зем­ли́ жи­вы́х во ве́­ки по­е́м Бо́­гу: Алли­лу́иа.

Этот кондак чи­та­ет­ся трижды, за­те́м 1-й икос «А́н­ге­лом чест­ну́ю...» и 1-й кондак «Из­бра́н­ной Бо́­гом...».

Мо­ли́т­ва пер­вая

Свя­та́я сла́вная и всехва́льная великому́ченице Варва́ро! Собра́ннии днесь в хра́­ме тво­е́м Боже́ственном лю́­ди, ра́це мо­ще́й тво­и́х поклоня́ющиися и лю­бо́­вию целу́ющии, стра­да́­ния же твоя́ му́ченическая, и в них Самаго́ Страстополо́жника Хри­ста́, да́вшаго те­бе́ не то́­чию е́же в Не­го́ ве́ровати, но и е́же по Нем страда́ти, похвала́ми убла­жа́­юще, мо́­лим тя, из­ве́ст­ная жела́ния на́­ше­го хо­да́­таи­це: мо­ли́ с на́­ми и о нас умоля́емаго от Сво­его́ бла­го­утро́­бия Бо́­га, да ми́лостивно услы́­шит нас, прося́щих Его́ благосты́ню, и не отста́вит от нас вся ко спа­се́­нию и жи­тию нуж­ная про­ше́­ния, и да́­ру­ет хри­сти­ан­скую кон­чи́­ну животу́ на́­ше­му — без­бо­лез­нен­ну, не­пос­тыд­ну, ми́­рну, Бо­же́ст­вен­ных Тайн прича́стну, и всем, на вся́ком ме́сте, во вся́­кой ско́р­би и обстоя́нии тре́­бую­щим Его́ че­ло­ве­ко­лю́­бия и по́­мо­щи, вели́кую Свою́ по­да́ст ми́­лость, да бла­го­да́­тию Бо́­жиею и тво­и́м те́п­лым пред­ста́­тель­ством, ду­ше́ю и те́­лом всег­да́ здра́ви пребыва́юще, сла́­вим ди́в­на­го во свя­ты́х Сво­и́х Бо́­га Изра́илева, не удаля́ющаго по́­мо­щи Своея́ от нас всег­да́, ны́­не и при́с­но, и во ве́­ки ве­ко́в. Ами́нь.

Мо­ли́т­ва вто­рая

Прему́драя и всекра́сная свя­та́я великому́ченице Хри­сто́­ва Варва́ро! Блаже́нна еси́, я́ко Преми́рная му́дрость Бо́­жия плоть и кровь не яви́ те­бе́, но Сам Бог, Оте́ц Не­бе́с­ный, И́же те­бе́, ве́­ры ра́­ди от неве́рнаго от­ца́ оста́вленную, изгна́нную и умерщв­ле́н­ную, в дщерь Се­бе́ возлю́бленную прия́т; за тле́нное зем­на́­го име́ния насле́дие пло́­ти нетле́ние да­ро­ва́; тру­ды́ му́ченическия упокое́нием Не­бе́с­на­го измени́ Ца́рст­вия; вре́менное твое́ жи­тие́, сме́р­тию Его́ ра́­ди пресече́нное, сицево́ю воспросла́ви по́честию, я́ко ду́­шу с ли́ки Не­бе́с­ных вчини́ ду­хо́в, те́­ло же, на зем­ли́ в хра́­ме их а́нгельском положе́нное, А́н­ге­лом запове́да сохрани́ти це́ло, че́стно и многочуде́сно. Блаже́нна еси́, Хри­сту́ Сы́­ну Бо́­жию, Жениху́ Небе́сному, уневе́щанная де́­во, Его́­же добро́ты твоея́ Рачи́теля име́ти жела́ющи, всю се­бе́ страда́нием, ра́­на­ми, у́дов ре́занием и са́мыя главы́ усече́нием, а́ки у́тварьми дража́йшими, потща́лася еси́ украси́ти: да та́­ко, я́ко жена́, ве́рна главе́ свое́й — му́­жу, Хри­сту́ ду́­хом и те́­лом соедини́шися неразлу́чно, глаго́лющи: «Обрето́х, Его́­же воз­лю­би́ душа́ моя́, удержа́х Его́ и не оста́вих Его́». Блаже́нна еси́, я́ко Свя­ты́й Дух на те­бе́ почи́л есть, и́м­же духо́вными ду­хо́в­ная разсужда́ти науче́на, вся ду́хи лука́вствия во и́долех я́ко па́губныя отри́нула еси́ и Еди́­на­го Бо́­га Ду́­ха позна́вши, я́ко и́стинная покло́нница, ду́­хом и и́с­ти­ною кла́нятися изво́лила еси́, пропове́днически глаго́лющи: «Тро́ицу чту, Еди́но Бо­жест­во́». Сию́ Свя­ту́ю Тро́ицу, Ю́же в жи­во­те́ и сме́р­ти испове́данием и страда́нием сво­и́м просла́вила еси́, умо­ли́ о мне, предста́тельнице моя́, я́ко да и аз всег­да́ тро́йственною ве́­ры, люб­ве́ и на­де́ж­ды доброде́телию, Ту́южде Свя­ту́ю Тро́ицу по­чи­та́ю. И́мам свети́льник ве́­ры, но пра́зден бла­ги́х дел еле́а; ты, му́д­рая де́­во, страда́льческую плоть твою́, кро́­ве испо́лненную и ра́­на­ми прелива́ющуюся, а́ки свети́льник иму́щая, даждь от еле́а тво­его́, да тем ду­ше́в­ную мою́ све­щу́ украси́вши, сподо́блюся по те­бе́ в Черто́г Не­бе́с­ный вни́ти. Пресе́льник аз есмь на зем­ли́ и пришле́ц, я́ко­же вси отцы́ мои́; благ ве́ч­ных насле́днице и блаже́нныя ве́чери в Ца́рст­вии Небе́снем прича́стнице, я́ко в стра́нствии жи­тия́, Трапе́зы Бо­же́ст­вен­ныя угоще́ния, си́­це и во исхо́де от ми́­ра жела́емаго спо­до́­би мя напу́тствования; и ег­да́ в ко­не́ц сном сме́р­ти начну́ усыпа́ти, косни́ся тог­да́ изнемога́ющия пло́­ти моея́, я́ко иногда́ А́н­гел Илии́, глаго́лющи: воста́ни, яждь и пий; я́ко да бла­го­да́­тию Бо­же́ст­вен­ных Те́­ла и Кро́­ве Тайн укрепле́н, преиду́ в кре́­пос­ти я́ди тоя́ дале́кий путь сме́р­ти, да́же до Го́ры Не­бе́с­ныя: и та́­мо, Его́­же ты чрез три окна́ ба́нныя пре́ж­де ве́­рою Бо́­га Тро́ицу узре́ла еси́, Се­го́ ку́п­но с то­бо́ю ли­це́м к ли­цу́ да удосто́юся ви́дети и сла́­ви­ти Его́ в неконча́емыя ве́­ки. Ами́нь.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)