АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Кондак 4. Бу́ря я́рости ве́лия от­ца́ тво­его́, ды́шущаго преще́нием и уби́йством

Читайте также:
  1. Кондак 10
  2. Кондак 13
  3. Кондак 13
  4. Кондак 13
  5. Кондак 2
  6. Кондак 2
  7. Кондак 2
  8. Кондак 2
  9. Кондак 3
  10. Кондак 3
  11. Кондак 3
  12. Кондак 3

Бу́ря я́рости ве́лия от­ца́ тво­его́, ды́шущаго преще́нием и уби́йством, возшуме́ на храм ду́­ши твоея́, свя­та́я Варва́ро, но того́ не возмо́же поколеба́ти: основа́н бо бе на тве́рдом ве́­ры Хри­сто́­вы ка́мени, на не́м­же ты, му́д­рая де́­во, неподви́жимо стоя́щи, укрепля́ющему тя Иису́­су Хри­сту́ песнь воспева́ла еси́: Алли­лу́иа.

Икос 4

Слы́шав от те­бе́, му́дрыя дще́ри, оте́ц твой Диоско́р неслы́шанная о Свя­те́й Тро́­ице словеса́, я́ко а́спид глухи́й затка́ у́ши своя́ и по подо́бию змии́ну с жа́лом ядоно́сным устреми́ся со острие́м ме­ча́ на твое́ уби́йство; но ты, не­ве́с­то Хри­сто́­ва Варва́ро, подража́ющи Жениха́ тво­его́ Иису́­са, бежа́вшаго от ме­ча́ И́родова, бе́гала еси́ от ме­ча́ Диоско́рова, жела́ющи се́рд­це его́ от зве́рския я́рости в лю­бо́вь оте́ческую обрати́ти. Мы же разу́мное твое́ бе́гство зва́­нии по­чи­та́­ем си́­ми:

Ра́­дуй­ся, блаже́нная, изгна́нная из до́­му зем­на́­го Пра́в­ды ра́­ди; ра́­дуй­ся, бога́тая в Бо́­га, лише́нная оте́ческих бога́тств Хри­ста́ ра́­ди.

Ра́­дуй­ся, я́ко тво­его́ обнища́ния есть Ца́рст­вие Не­бе́с­ное; ра́­дуй­ся, я́ко те­бе́ угото́вася ве́ч­ных благ со­кро́­ви­ще.

Ра́­дуй­ся, слове́сная а́гнице, от зла́­го во́лка мучи́теля к До́б­ро­му Па́­сты­рю Хри­сту́ прибе́гшая; ра́­дуй­ся, во двор пра́­вед­ных ове́ц Его́, одесну́ю стоя́щих, вше́дшая.

Ра́­дуй­ся, незло́бивая голуби́це, от зем­на́­го вра́на в по­кро́в Не­бе́с­на­го Орла́ прелете́вшая; ра́­дуй­ся, в кро́­ве крилу́ Его́ до́б­рый се­бе́ по­кро́в об­ре́т­шая.

Ра́­дуй­ся, Не­бе́с­на­го От­ца́ дщи честна́я, я́ко от зем­на́­го роди́теля с безче́стием на смерть гони́ма была́ еси́; ра́­дуй­ся, я́ко от безсме́ртнаго Го́с­по­да Сла́­вы в Жизнь Ве́ч­ную со сла́­вою прия́та еси́.

Ра́­дуй­ся, тоя́ж­де и нам жи́з­ни присножела́ющая хо­да́­таи­це; ра́­дуй­ся, приле́жная о нас к Бо́­гу моли́твеннице.

Ра́­дуй­ся, Варва́ро, не­ве́с­то Хри­сто́­ва прекра́сная.

Кондак 5

Боготе́чной звез­де́ была́ еси́ подо́бна, свя­та́я великому́ченице Варва́ро: бежа́щи бо пред от­це́м тво­и́м, наставля́ла еси́ того́ таи́нственне на путь, веду́щий ко Пра́­вед­но­му Со́лн­цу, от Де́­вы возсия́вшему, Хри­сту́ Бо́­гу. Оба́­че он душе́вныма ослепле́н очи́­ма, а́бие и те­ле́с­ны­ма не узре́ тя пред со­бо́ю бежа́щую: ты бо сквозе́ ка́менную, те­бе́ веле́нием Бо́­жи­им разступи́вшуюся гору́ проше́дши, скры́лася еси́ от о́чию его́ в ка́менней пеще́ре, да от среды́ ка́мения, я́ко пти́ца, да́си глас Бо́­гу, вос­пе­ва́ющи: Алли­лу́иа.

Икос 5

Ви́­дев­ше тя па́стырие, верху́ го́ры о́в­цы пасу́щии, в ка́мени кры́ющуюся, дивля́хуся, гла­го́­лю­ще: что сия́ слове́сная а́гница? Ко́его во́лка бе́гает? И се Диоско́р, па́­че во́лка люте́йший, востече́ на гору́, и те­бе́, та́­мо кры́ющуюся об­ре́т, и похи́тив за деви́ческия твоя́ власы́, влеча́ше ко сво­ему́ до́­му по жесто́кому пу­ти́, на не́м­же тя ве́рнии срета́ем приве́тствии си́­ми:

Ра́­дуй­ся, младо́му еле́ню на гора́х арома́тских уподо́бившаяся; ра́­дуй­ся, го́рняя па́­че до́льних вос­хож­де́­ния в се́рд­це тво­е́м полага́ющи, возлюби́вшая.

Ра́­дуй­ся, избы́вшая поги́бельнаго идолослуже́ния ро́ва; ра́­дуй­ся, на гору́ Тро́и­чес­ка­го поклоне́ния восте́кшая. Ра́­дуй­ся, сквозе́ ка́мение проше́дшая, от каменносе́рдаго бе́гающи гоне́ния; ра́­дуй­ся, среде́ ка́мения Ка́­мень Хри­ста́, утвержда́ющаго тя, об­ре́т­шая.

Ра́­дуй­ся, в пеще́ру ка́менную вше́дшая, ви́дети Иису́­са во гро́бе ка́менном бы́вша положе́нна; ра́­дуй­ся, уже́ Того́ ви́дящая на Престо́ле Сла́­вы седя́ща.

Ра́­дуй­ся, я́ко власы́ главы́ твоея́ за Хри­ста́, храня́щаго, да и влас главы́ челове́ческия не поги́бнет, исто́ржени суть на зем­ли́; ра́­дуй­ся, я́ко ти́и от Хри­ста́ изочте́ни суть ко увенча́нию тво­ему́ на Не­бе­си́.

Ра́­дуй­ся, власы́ твоя́ кро́­вию до́ле, я́ко цвета́ми, обагри́вшая; ра́­дуй­ся, заплете́ние власо́в тво­и́х окрова́вленных в ве­не́ц те­бе́ златы́й обрати́вшая.

Ра́­дуй­ся, Варва́ро, не­ве́с­то Хри­сто́­ва прекра́сная.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)