АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Загальне поняття про мислення. Фізіологічні основи мислення

Читайте также:
  1. I. Поняття й ознаки об'єкта авторського права.
  2. I. Поняття необережності, як форми вини.
  3. IV. Основні поняття і визначення,
  4. VІ. ПРАВОВІ І НОРМАТИВНО – ТЕХНІЧНІ ОСНОВИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
  5. VІІ.Оперування поняттями
  6. А. ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ
  7. А. Про інтенсивне загальне забруднення води органічними речовинами
  8. Аварійний комісар: поняття, функції.
  9. Адміністративна відповід-ть: поняття та підстави.
  10. Адміністративна відповідальність: поняття, мета, функції, принципи та ознаки.
  11. Адміністративне стягнення: поняття та види.
  12. Адміністративні стягнення: поняття і види

Навчально-методична картка заняття №

Назва та номер спеціальності 5.01010201 “Початкова освіта”

5.01020101 „Фізичне виховання”.

 

Предмет: Психологія.

 

Тема: Мислення.

Поняття про мислення як вищу форму пізнавальної діяльності. Фізіологічні основи мислення. Види мислення та їх взаємозв’язок. Процеси (операції) мислення. Форми мислення. Проблемні ситуації, рішення мислительних задач. Якості розуму. Індивідуальні особливості мислення.

 

 

Вид заняття: лекція

 

Мета заняття:

дати поняття про «мислення»; визначити особливості мислення; розкрити фізіологічні основи мислення; ознайомити з формами мислення та мислительними операціями; вчити розрізняти види мислення; формувати вміння визначати індивідуальні особливості мислення; визначити суть проблемних ситуацій, особливості рішення мислительних задач; розвивати пам'ять, логічне мислення, спостережливість та уважність; виховувати любов до майбутньої професії, формувати пізнавальний інтерес.

 

Обладнання: роздатковий матеріал.

 

Література:

Основна:

  1. Психологія: Навчальний посібник /за ред. В.А. Крутецького. К., 1978. – 283 с.
  2. Психологія: Навчальний посібник/ О.В.Винославська, О.А. Бреусенко-Кузнєцов, В.Л.Зливков. – К: „ІНКОС”, 2005. – 352 с.
  3. Цимбалюк І.М., Яницька О.Ю. Загальна психологія. Модульно-рейтинговий курс для студентів вищих навчальних закладів. К., 2004. – 304 с.
  4. М’ясоїд П.А. Загальна психологія: Навчальний посібник. – К., 2004. – 487 с.
  5. Психологія: Навчальний посібник/ за ред. Ю.Л. Трофімова. – К.: „Либідь”, 2001 – 558 с.

Додаткова:

  1. Дрозденко К.С. Загальна психологія в таблицях і схемах: Навчальний посібник. – К., 2004. – 304 с.
  2. Психологічна енциклопедія/ О.М. Степанов. – К.: «Академівидав», 2006. – 424 с.
  3. Варій М.Й. Психологія: Навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 288 с.
  4. Цимбалюк І.М. Психологія: Навчальний посібник. – К., 2004 – 216 с.

Структура заняття

 

1. Організаційна частина.

 

2. Актуалізація опорних знань студентів.

3. Повідомлення теми, формулювання мети та основних завдань. Мотивація навчальної діяльності.

4. План заняття.

1. Загальне поняття про мислення. Фізіологічні основи мислення.

2. Процеси (операції) мислення.

3. Форми мислення.

4. Види мислення, їх взаємозв'язок.

5. Індивідуальні особливості мислення.

6. Проблемні ситуації, рішення мислительних задач.

 

5. Підведенняпідсумків.

· Узагальнення матеріалу.

- Мислення – це...

- Назвіть, форми мислення.

- Перерахуйте види мислення.

 

1. Завдання для самостійної роботи студентів.

· Дослідити індивідуальні особливості мислення

 


Тема: Мислення

 

План.

1. Загальне поняття про мислення. Фізіологічні основи мислення.

2. Процеси (операції) мислення*.

3. Форми мислення*.

4. Види мислення, їх взаємозв'язок*.

5. Індивідуальні особливості мислення*.

6. Проблемні ситуації, рішення мислительних задач*.

1.

Загальне поняття про мислення. Фізіологічні основи мислення

Людина може пізнавати оточуючу дійсність завдяки відчуття (окремі властивості), сприйманням (цілий об'єкт), але існують такі явища, які людина не може безпоседньо відчути і сприйняти (узагальнення певних дій), тоді вона використовує мислення.

Н., відомо, що ми не відчуваємо безпосередньо інфрачервоних і ультрафіолетових променів, радіохвиль, звукових коливань, частота яких перевищує 20 000/с, радіаційного впливу. Ми не можемо сприйняти справжню величину Землі, швидкість руху світла, електричного струму тощо. Щоб пізнати все це, ми вдаємося до досліджень, експериментів, обчислень.

 

Мислення – це процес узагальненого і опосередкованого відображення людиною предметів і явищ об'єктивної дійсності, їх істотних зв'язків і відношень.

Пізнання нового, безпосередньо не даного у чуттєвому відображенні, відбувається за допомогою практичних дій і мисленнєвих операцій (аналіз, синтез, порівняння, абстрагування, узагальнення). Мисленнєві операції здійснюють за допомогою мови.

 

Джерело мислення – об'єктивна дійсність. В процесі мислення розкриваються причинно-наслідкові зв'язки. Мислення зароджується в трудовій діяльності.

Особливості мислення:

1) цілеспрямоване;

2) проблемне;

3) пошукове.

Значення мислення

  1. Мислення є вищим пізнавальним процесом.
  2. Є активною формою творчого відображення й перебудови людиною дійсності.
  3. Породжує такий результат, якого ні в самій дійсності, ні у суб'єкта на даний момент часу не існує.
  4. Мислення завжди зв'язане з наявністю проблемної ситуації, задачі.
  5. На відміну від сприймання мислення відходить за межі чуттєво даного, розширює круг пізнання. У мисленні на основі сенсорної інформації (даної на основі відчуттів) робляться певні теоретичні й практичні висновки.
  6. Відображає буття не лише у вигляді окремих речей, явищ і їх властивостей, але й визначає зв'язки, які існують між ними.
  7. Нерозривно присутнє у всіх пізнавальних процесах.
  8. Це рух іде, які розкривають сутність речей.
  9. Підсумком мислення є не образ, а певна думка, ідея.
  10. Специфічним результатом мислення може виступати поняття.
  11. Мислення – це особлива теоретична й практична діяльність, яка передбачає систему включених у неї дій і операцій орієнтувально-дослідницького, перетворювального та пізнавального характеру.

 

 


1 | 2 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)