АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Підтип Безчерепні, клас Головохордові

Читайте также:
  1. Http://www.lawbook.by.ru/theory/Skakun/cont.shtml
  2. Важливі принципи ООП
  3. Глава 1. ПОНЯТТЯ І СИСТЕМА ЮРИДИЧНОЇ НАУКИ
  4. Глава 1. ПОНЯТТЯ І СИСТЕМА ЮРИДИЧНОЇ НАУКИ
  5. Глава 13 ЗАГАЛЬНЕ ВЧЕННЯ ПРО ПРАВО
  6. Глава 28. ПРЕДМЕТ ЗАГАЛЬНОГО ПОРІВНЯЛЬНОГО ПРАВОЗНАВСТВА. ПОНЯТТЯ ТИПУ І ТИПОЛОГІЇ ПРАВОВИХ СИСТЕМ СВІТУ
  7. Глава 29 РОМАНО-ГЕРМАНСЬКИЙ ТИП ПРАВОВОЇ СИСТЕМИ
  8. Глава 31 ЗМІШАНИЙ (ГІБРИДНИЙ) ТИП ПРАВОВОЇ СИСТЕМИ
  9. Глава 32 РЕЛІГІЙНО-ТРАДИЦІЙНИЙ ТИП ПРАВОВОЇ СИСТЕМИ
  10. ДніпропетровськА державнА фінансовА АКАДЕМІЯ 33 страница
  11. Додаток 1. Традиційне українське житло
  12. Епідемія — масове розповсюдження інфекційного захворювання людини в будь-якій місцевості, країні, яке суттєво перевищує загальний рівень захворюваності.

Ланцентник – фільтратор води, завдовжки 4-8 см. Напівпрозора тва­рина, зовні схожа на ланцет (хірургічний інструмент). Хорда – внутрішній пружний стрижень, що тягнеться вздовж тіла (опо­ра, внутрішній скелет, надає пружності тілу).


М'язи розміщені з обох боків тіла.

Травна система: ротовий отвір оточений 10-12 парами щупалець. Є передротова заглибина, щупальця, глотка, кишечник, печінковий виріст, ана­льний отвір.

Дихальна система представлена зябрами, хоча газообмін частково здій­снюється через шкіру.

Кровоносна система замкнута, серце відсутнє, скорочується черевна аор­та, є спинна кровоносна судина.

Органи виділення – приблизно 90 пар нефридіїв.

Нервова система представлена нервовою трубкою над хордою; є нерви, світлочутливі клітини вздовж нервової трубки, нюхальна ямка на спинному боці передньої частини тіла, рецептори дотику.

Органи розмноження: 25 пар статевих залоз, що не мають власних про­ток. Статеві продукти виводяться у навколозяброву порожнину і через атріопор виводяться назовні. Запліднення зовнішнє, є стадія личинки. Вивчав лан­цетників О. Ковалевський.

11. Підтип Черепні або Хребетні.

Надклас Риби – група хребетних тварин, що живуть виключно у воді. Форма тіла – обтічна; розрізняють голову, тулуб та хвіст (умовна межа між головою та тулубом – край зябрових кришок, а між тулубом та хвостом – анальний отвір); мають парні (грудні та черевні) та непарні (спинний, хвостовий, анальний) плавці, двокамерне серце; головний мозок диференційований на п'ять відді­лів (передній мозок, середній мозок, довгастий мозок, мозочок та нюхові до­лі); мають внутрішнє вухо; дихають зябрами; тіло вкрите лускою або без лус­ки. Залежно від того, який у них скелет, риб відносять до двох класів: Кісткові риби та Хрящові риби.

 
 

Клас Хрящові риби налічує приблизно 650 видів первинноводних тварин. Скелет повністю хрящовий, парні плавці розташовані у вертикальній площині, кожна зяброва щілина відкривається самостійним отвором, зяброві кришки та плавальний міхур відсутні, серце двокамерне, запліднення внутрішнє. Поділяються на ряди: Акули (китова акула, тигрова акула, риба-молот, катран), Скати (елект­ричний скат, манта, скат-хвостокол), Химери (європейська химера).

Клас Кісткові риби налічує понад 20 тис. видів, що живуть у морських або прісних водо­ймах. Скелет частково або повністю кістковий, зябра прикриті зябровими кришками. Мають плавальний міхур, що зберігає зв'язок з кишечником (відкритоміхурні) або не зберігає (закритоміхурні). Парні кінцівки розміщені у вертикальній площині; запліднення, як правило, зовнішнє. Яйцеживородження трапляється дуже рідко.

Різноманітність риб. Клас Хрящові риби

Ряд Акули включає близько 250 видів, для яких характерна видовжена форма тіла, хрящовий скелет, рострум (видовжена передня частина голови), під яким міститься рот у вигляді поперечної щілини. Хорда зберігається про­тягом всього життя, є 5-7 пар зябрових щілин. Зуби розміщені у 5-7 рядів, гострі, недиференційовані, протягом життя періодично змінюються. Зверху на голові є бризкальця; хвостовий плавець несиметричний (верхня лопать бі­льша); плавального міхура немає; органи чуття добре розвинені; хижаки (крім китової акули). Найбільший представник – китова акула (маса до 20 т); у Чорному морі живе катран (довжина до 1 м).

Ряд Скати: тіло сплощене в спинно-черевному напрямі, зяброві щілини та рот відкриваються на черевному боці тіла, а на спинному боці, позаду очей, розміщені бризкальця. Живуть на дні солоних водойм, малорухливі, основні представники: морська лисиця, морський кіт, морський диявол (манта).

Клас Кісткові риби


Ряд Осетроподібні: 25 видів, череп хрящовий, але зверху покритий на­кладними кістками, хвостовий плавець несиметричний, є рострум, парні пла­вці розміщені горизонтально, луска у вигляді щитків, розташованих п'ятьма рядами. Хорда зберігається протягом усього життя, зябра прикриті кісткови­ми зябровими кришками. Цінуються за м'ясо і чорну ікру. Представники: осетр, севрюга, стерлядь, білуга (до 1,5 т).

Ряд Оселедцеподібні: дрібні риби, що живуть у поверхневому шарі води. Основні представники: тихоокеанський, атлантичний, та чорноморський оселедці, тюлька, кілька, європейський анчоус, хамса.

Ряд Лососеподібні: мають жировий плавець, належать до прохідних риб. Основні представники: кета, горбуша, форель, сиг, омуль, чавича, дунайський та чорноморський лососі. Цінуються за червоне м'ясо та червону ікру.

Ряд Коропоподібні: мають м'які промені плавців, відкритоміхурні, роз­винені тільки глоткові зуби. Основні представники: дзеркальний короп, са­зан, лящ, карась, плітка, білий амур, товстолобик, чехоня, золоті рибки.

Ряд Окунеподібні: найчисельніший ряд (близько 6500 видів), закритоміхурні, плавці з колючками, довжина тіла від 1 см до 5 м, а маса – до 900 кг. Основні представники: ставрида, скумбрія, тунець, окунь, судак, йорж.

Надряд Кистепері. Відомий тільки один сучасний вид: латимерія. Дов­жина тіла до 150 см, а маса – до 57 кг. У латимерії легеня заповнена жиром і дихає вона за допомогою зябер.

Нерест – процес відкладання рибами ікри з подальшим її заплідненням сім'яною рідиною самців. Риби відкладають ікру в місцях, де є умови для її розвитку. Багато видів риб розмножуються в тих водоймах, у яких вони й живуть (сазан, річковий окунь, сом). Інші види долають великі відстані, щоб дістатися до місць розмноження (кета, горбуша, нерка, вугор). Такі види риб називають прохідними. Лососеві риби (кета, горбуша, нерка) живуть у Тихо­му океані, а ікру відкладають у верхів'ях річок Далекого Сходу. Вугрі живуть у прісних водоймах Європи, а ікру відкладають у Саргасовому морі.

Менше ікри відкладають ті види риб, що виявляють турботу про потомство. Наприклад, триголкова колюшка влаштовує гніздо на дні водойми, серед рослинності; самки морського коника відкладають ікру у своєрідний мішок на нижньому боці тіла самця; самці тиляпії виношують ікру в ротоглотковій порожнині. Для тих видів риб, що відкладають велику кількість ікри, турбота про потомство не характерна.

Господарське значення риб:

· продукти харчування (м'ясо, червона та чорна ікра, риб'ячий жир);

· джерело вітамінів А і Е;

· із риб та їх кісток виготовляють борошно для відгодівлі тварин;

· шкіру деяких риб (лососеві, акули) використовують для виготов­лення промислових товарів;

· деякі риби (гамбузія, плітка) знищують личинок комарів;

· товстолобиків, білих та чорних амурів використовують для боро­тьби із заростанням водойм.

Заходи, які необхідно проводити з метою збільшення рибних запасів:

· організовувати ставкові господарства для вирощування коропа, ляща, карасів, стерляді, білого амура, товстолобика, форелі;

· на рибоводних підприємствах вирощувати лососевих та осетрових;

· здійснювати штучне (заводське) розведення малька цінних порід риб з наступним випусканням його у водойми;

· акліматизувати цінні види риб у водоймах України;

· на рибоводних підприємствах здійснювати гібридизацію риб для отримання нових цінних порід;

· заборонити ловити в промислових масштабах риб, занесених до Червоної книги, та риб, чисельність яких різко знизилася;

· заборонити ловити рибу під час нересту;

· суворо карати за ловлю риби варварськими способами (за допомо­гою карбіду, електрошоку, глушіння вибухівкою).

12. Клас Земноводні

Живуть у воді й на суші, але розмноження обов'язково пов'язане з водою. Дихають за допомогою легень та шкіри, яка завжди волога. Холод­нокровні. Кінцівки у земноводних п'яти-палі, серце трикамерне, є два кола кровообігу. Клас налічує близь­ко 2200 видів.

Розмноження та розвиток жаб. Самки відкладають ікру безпо­середньо у воду, самці випускають на неї статеву рідину (зовнішнє заплід­нення). З ікри виходять личинки – пуголовки, які за зовнішньою та внутрішньою будовою нагадують ли­чинок риб. Вони швидко ростуть, у них з'являються задні кінцівки, по­тім – передні, хвіст коротшає, зяброві щілини заростають, і пуголовки по­ступово перетворюються на жабенят. Таке перетворення називають мета­морфозом. Розмножуються жаби навесні, а на зиму впадають у заціпеніння.

Різноманітність земноводних
Ряд Безхвості земноводні Ряд Хвостаті земноводні Ряд Безногі земноводні
Приблизно 1800 видів, тіло коротке, без хвоста, з довгими задніми кінцівками. Запліднення зовнішнє, розвиток з метаморфозом. Представники: жаби, ропухи, квакші. Приблизно 300 видів, мають хвіст протягом всього життя та короткі кінцівки, добре розвинені шкірні залози; шкіра гладенька або горбкувата. Рухаються змієподібно, характерний легеневий тип дихання (але у деяких є зябра), розвинене шкірне дихання, ребра зачаткові, запліднення переваж­но внутрішнє. Види: тритони, саламандри, протей, сирени. Поширені лише у тропіках. Тіло червоподібне, кінцівки відсутні, очі руди-ментарні, живуть у ґрунті або у прісних водоймах. Представники: кільчаста черв'яга, цейлонський рибозмій.

Значення земноводних:

· знищують багато безхре-бетних, контролюють їх чисельність;

· є кормом для багатьох тварин, а деякі види людина вживає у їжу (існують жаб'ячі ферми, де їх розводять);

· із земноводних отримують отрути (буфотоксин, сала-мандротоксин), які використовують у медицині;

· є об'єктом лабораторних досліджень учених, студентів-біологів, медиків.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)