АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Економіко-географічне положення великоБританії

Читайте также:
  1. Агальні положення щодо переходу на казначейське обслуговування місцевих бюджетів
  2. Аналіз фінансового положення компанії
  3. Визначте місце козацької держави у міжнародних відносинах та основні положення її дипломатичної діяльності.
  4. Вихідні положення
  5. Вища освіта у Великобританії
  6. Глава 1. Загальні положення
  7. Глава 1. Основні положення
  8. Глава 27. Загальні положення щодо умов та порядку переміщення і пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України
  9. Глава 39. Загальні положення щодо митного оформлення
  10. Глава 41. Загальні положення щодо митних платежів
  11. Глава 53. Загальні положення щодо пропуску та оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами
  12. Глава 58. Загальні положення щодо здійснення органами доходів і зборів контролю за окремими видами діяльності підприємств

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ

Країна розташована на Британських островах у північно-західних берегів континентальної Європи, традиційно називається Великою Британією, а за назвою історичної частини - Англією. Офіційно ж вона іменується Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії. До складу країни входять 4 історичні області: Англія (займає центральну і східну частину острова Великобританія); Уельс (на заході того ж острови); Північна Ірландія (острів Ірландія) і Шотландія. Британські острови - самий великий архіпелаг в Європі. У нього входять два великих острови (Великобританія та Ірландія) і більш 5тис.малих островів Південна край острова Велика Британія-півострів Лізард-знаходиться на 50 градусів пн.ш., а сама північна частина архіпелагу-Шетландськіє острова-на 60 градусів пн.ш. Протяжність острова Великобританія з півночі на південь складає 966км, а найбільша його ширина-вдвічі менше. Британський архіпелаг відокремлений мілководним Північним морем від Швеції і Данії і вузькими протоками Ла-Манш і Па-де-Кале від Франції. Сучасні обриси берегової лінії склалися порівняно недавно. Площа Сполученого королівства - 244100 кв. км.

ДЕРЖАВНИЙ УСТРІЙ

Великобританія - парламентська монархія. Конституції тут немає, її законодавство грунтується на багатовікових конституційних звичаях і прецеденти, тобто парламентарі дивляться, як колись було вирішене аналогічний випадок. Формально країною править монарх (з 1952 року - Королева Єлизавета II), але фактично вищий законодавчий орган - парламент, який включає в себе королеву, палату громад і палату лордів. Палата громад є загальнонаціональні збори, обирається раз на п'ять років. Палата лордів - аристократи, принци крові, спадкові пери... Палата лордів має право затримати законопроект (не фінансовий) на строк до одного року. Фінансові законопроекти перетворюються в закони при проходженні палати громад та підписання королевою. Зазвичай вона не перешкоджає роботі палати лордів і взагалі не втручається в державні справи.


РЕЛЬЄФ

Природним особливостям Великобританія багато в чому схожа з сусідніми країнами Західної Європи. Це не дивно, оскільки Британські острови, розташовані в межах шельфу, відділилися від материка лише в недавнє геологічний час. Берегова лінія Північного моря і Ла-Маншу прийняла обриси, близькі до сучасних, лише кілька тисяч років тому.
Острівне положення Великобританії, близькість теплого Північно-ат-лантіческого течії, сильна розчленованість берегової лінії тим не менше наклали певний відбиток на природу цієї країни. Це виявляється в перевазі помірних температур, підвищеному зволоженні, незвичайне великій кількості поверхневих вод, поширення широколистяних лісів і вересових пусток.
В основі гір у межах всієї Шотландії, Північної Ірландії та Уельсу покояться ніжнепалеозойскіе складчасті структури, а на півдні Уельсу і на півдні Корнуоллі - герцинського. Ці стародавні гірничі споруди тривалий час піддавалися інтенсивному розмиву і руйнування, що призвело до вирівнювання їх поверхні. У альпійську епоху підняття сприяли відродженню середньовисотних гір Великобританії, причому за рахунок нерівномірності цих піднять західні частини гір виявилися значно вище східних.
Така Орографічна асиметрія, як правило, притаманна усіх гірських споруд Великобританії, і відповідно головний вододіл зміщений у бік західного узбережжя. Західні круті і обривисті берега різко відрізняються від низинних пологих берегів, що переважають на сході країни.
Четвертинний заледеніння в цілому посилило згладжування гір Великобританії, і тільки в найбільш піднесених районах сформувався рельєф альпійського типу з гострими зубчастими гребенями і вершинами, льодовиковими цирками і типовими долинами. Чималу роль у моделюванні рельєфу зіграли ерозивні процеси, активно відбуваються і в даний час. У багатьох рівнинних районах ерозія сильно, а місцями і повністю стерла льодовиково-акумуляційні форми рельєфу, що утворилася в ту епоху, коли льодовикові покриви спускалися з гір на рівнини. Відомо, що, наприклад, під час максимального зледеніння льоди підступили до долині Темзи, але крайній південь Англії ніколи не покривався льодом.

КОРИСНІ КОПАЛИНИ

У цілому рівнинні райони Англії здавна широко використовувалися для заселення та сільськогосподарського освоєння. Дещо пізніше стали освоюватися гірські райони, де важливим стимулом для цього послужили спочатку багаті пасовищні угіддя, а згодом - мінеральні ресурси. У ході складної геологічної історії островів в їхніх надрах утворилися різноманітні корисні копалини. Там знайдено майже всі відомі мінерали, крім алмазів.
На півночі Англія простягаються Пекінській гори, складені з кам'яновугільних осадових порід. У їх північній частині поширений карст. У підніжжя гір Пекінській неглибоко залягають багаті продуктивні товщі кам'яного вугілля. На базі цих родовищ виникли великі гірничо-промислові центри Ланкшірского, Йоркширського та інших басейнів, запаси яких становлять понад 4 млрд. т.
Для більшої частини Англії типово чергування плоских рівнин з горбистими куестові пасма. Куести зазвичай складені вапняками або писальні крейдою, а рівнини - більш пухкими породами: пісками, мергелями, глинами. Накопичення всіх цих осадових порід відбувалося в древніх морських басейнах. Пологі вершини куест характеризуються розвитком карсту, а на багатьох рівнинах зберігся чохол льодовикових відкладень (морени). Ці відкладення зокрема широко поширені на рівнинах Мідленд. З невеликими останцово височинами тут пов'язані родовища кам'яного вугілля і залізної руди. Найбільше родовище залізної руди - у Східному Мідленде: тут зосереджено 60% всіх запасів.
Значні запаси кам'яної та калійної солей, виявлені в Чеширі і Дареме.
У Кембедленском масиві знайдені свинцево-цинкові і гематитових руди, а на Корнуоллі - свинцево цинкові та олов'яні. Багато надій покладається на нафту і газ Північного моря, загальні запаси яких становлять відповідно 2,6 млрд. т. і 1400 млрд. куб м.

КЛІМАТ

Океанічний характер клімату Великобританії позначається в перевазі нестійкої погоди з рвучкими вітрами і густими туманами протягом усього року. Зими дуже вологі і незвично м'які, з різкою аномалією температур (близько 12-15 градусів) в порівнянні з середньо широтними показниками. Середня температура самого холодного місяця - січня - не опускається нижче 3,5 градусів навіть на крайньому північному сході Великобританії, а на південно-заході досягає 5,5 градусів, і рослини там вегетують цілий рік. Маси теплого морського повітря, що приходять з південного заходу, підвищують зимову температуру, але в той же час приносять похмуру і дощову погоду з сильними вітрами і штормами. При вторгненні ж холодного повітря зі сходу та північного сходу надовго встановлюється морозна погода. Сніг в зимовий час випадає на всій території країни, але дуже нерівномірно. У гірських районах Шотландії сніжний покрив тримається не менше 1-1,5 місяців. На півдні ж Англії і особливо на її південно-заході сніг випадає дуже рідко і зберігається не більше тижня. Тут трава зеленіє цілий рік. На заході Великобританії зазвичай за зиму випадає вдвічі більше опадів, ніж влітку. У східних районах зима більш холодна і менш волога.
Навесні дмуть холодні північні вітри, значно що затримують зростання сільськогосподарських культур на сході Шотландії, а іноді - сухі східні. Цей час року зазвичай найменш дощове. Весна на Британських островах прохолодніше і триваліше, ніж на тих же широтах на континенті.
У Великій Британії, як і в інших країнах з морським кліматом, літо порівняно прохолодне: середня температура самого теплого місяця - липня - на 1 - 2 градуси нижче, ніж на тих же широтах материка. У літні місяці зменшується циклонічна діяльність, і розподіл середніх температур липня більше відповідає широтної зональності: на південно-сході країни +16 градусів, а на крайньому північному заході +12 градусів. Максимальна температура на південному сході Англії іноді піднімається вище 27 градусів, а іноді й до 32 градусів. Максимум опадів тут припадає на другу половину літа.
Восени посилюється циклонічна діяльність, погода стає похмурою і дощовою, іноді з сильними штормами, особливо у вересні та жовтні. Коли тепле повітря виноситься на охолоджену поверхню островів, на узбережжях часто бувають тумани.
З теплими і вологими вітрами, що дмуть з боку Атлантики, пов'язана велика кількість дощів у західних районах Великобританії. У середньому за рік там випадає 2000 мм опадів, в той час як у східній Англії, розташованої в «дощової тіні», - всього близько 600 мм, а місцями навіть 500 мм. Гори таким чином, служать природним бар'єром, що затримують вологе повітря на західній стороні. Велика кількість опадів несприятливо впливає на зростання багатьох сільськогосподарських культур, особливо пшениці та ячменю. У цілому зернові на Британських островах дають добрі результати в більш сухі роки, але тоді нерідко вигорають трави.

ВОДНІ РЕСУРСИ

Великобританія багата водними ресурсами. Практично на всій території країни крім деяких південно-східних районів, кількість опадів, що випадають перевищує випаровування, і тому розвинута густа мережа повноводних річок. Найбільші з них Северн, що має довжину 354 км, і Темза (338 км), басейни яких межують між собою. Найбільше значення для економіки Великобританії має Темза. В її басейні проживає 1/5 всього населення країни. Тут же знаходиться столична конурбаціях - Великий Лондон.
Річки низинній частині країни, розташованої на схід від головного вододілу, спокійні. У гірських же районах Шотландії та Уельсу витоки річок знаходяться на значних висотах, тому протягом річок швидке, вони часто виходять з берегів, особливо в дощовий сезон. Короткі, але повноводні та швидкі ріки північно-західної Шотландії та Уельсу використовуються для виробництва електроенергії. Тут побудовано понад 60 гідроелектростанцій. Естуарії найбільших річок Великобританії - Темзи, Северна, Хамбер, Мерсі, Клайда і Форту - це широкі, штучно поглиблені і випрямлені бухти. У них розташовуються найбільші морські порти і промислові вузли. Під час припливу солона вода проникає по естуарію далеко вгору за течією, тому населення більшості морських портів забезпечується питною водою з верхів'я річок, підземних резервуарів і гірських озер.
Найбільші озера Великобританії - Лох-ней (близько 400 кв. Км) у північній Ірландії, а також Лох-Ломонд і Лох-Несс в Шотландії. Численні озера накладено прокляття і Озерного кола служать регулятором стоку і використовуються як транспортні шляхи місцевого призначення. У рівнинній частині Великобританії немає великих озер, але тут багато штучних водойм, створених на місці колишніх торфорозробок, піщаних і гравійних кар'єрів.
Підземні резервуари здавна служили основним джерелом високоякісної води для населення низинній частині Англії. Найбільший підземний басейн, площа якого сягає майже 30 тис. кв. км, розташовується під крейдяними вапняками на південному сході Англії. В даний час підземні резервуари дають 2/5 усієї води, споживаної в Англії та Уельсі.

ГРУНТУ

Найбільш родючі грунти Великобританії знаходяться в її теплою і порівняно сухий південно-східній частині, де вони утворилися в основному на вапнякових породах. Порівняно високі літні температури тут сприяють підвищеної біологічної активності та накопичення гумусу у верхньому шарі грунту. Спочатку вся ця область була покрита широколистяними лісами, під якими утворилися бурі лісові грунти. В даний час грунту сильно Окультурено в результаті тривалого використання під посіви ячменю, пшениці і цукрового буряка, а також трав. На заболочених приморських низинах - маршах - і в деяких інших рівнинних районах Англії, що піддалися меліорації, під природними і багаторічними пасовищами збереглися бурі лісові опідзолені грунти. На осушених морських низовинах Фенленда, а також у долині річки Трент поширені досить родючі торф'янисті алювіальні грунти. У цих районах більше, ніж в інших областях країни, сіють пшеницю, розводять сади та ягідники, займаються інтенсивним городництвом. На височинах і куестові пасма розвинуті малопотужні перегнійно-карбонатні та дерново-карбонатні грунти. У західних і північно-західних районах Великобританії переважають кислі бурі підзолисті грунти. Ці землі використовуються для травосеянія і в якості природних пасовищ. Із зернових культур тут вирощують переважно ячмінь. У гірських районах Корнуолл, Пенін, Озерного кола і Шотландії, де вологий і прохолодний клімат розвинені дерново-підзолисті грунти, які легко піддаються заболочування, що приводить до утворення торфовищ. Там переважають пасовища з грубим травостоєм.


СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

У сільському господарстві Великобританії зайнято лише близько 3% працюючого населення країни. Великобританія виробляє понад поло?? іни сільськогосподарських продуктів, що споживають її населенням. Повністю забезпечуються потреби в ячмені, вівсі, картоплі, домашній птиці, свинини, яйцях і свіжому молоці. Проте багато важливих продукти Великобританії доводиться завозити з інших країн. Вони імпортує 4/5 вершкового масла, 2/3 цукру, половину пшениці і бекону, 1/4 споживаних в країні яловичини і телятини.
Природні умови Великобританії більш сприятливі для розвитку тваринництва, ніж землеробства. Тваринництво та рослинництво дають відповідно 65 і 23% вартості сільськогосподарської продукції країни. Переважно тваринницькі господарства розташовуються в західній, більш вологою частини острова Великобританія. Англія є одним з найбільших світових постачальників овечої вовни.

ПРОМИСЛОВІСТЬ

Промисловість Великобританії дає 1/3 валового національного продукту, на неї припадає 1/3 всіх зайнятих. Вона використовує в основному привізне сировину, і все більше орієнтується на зовнішній ринок. З одного боку, для Великобританії характерний швидкий ріст сучасних галузей, що використовують прогресивну технологію виробництва та організацію праці, новітнє обладнання та досконалі методи управління, з іншого - відставання старих традиційних галузей, до першої групи належать електроніка, новітні галузі загального і точного машинобудування, більшість галузей хімічної промисловості, до другої - видобуток вугілля, бавовняна та вовняна промисловість, суднобудування, чорна металургія.
Головна галузь гірничодобувної промисловості Великобританії - видобуток кам'яного вугілля. Вона ведеться вже три століття. Аж до 1910 р. британський вугілля панував на світовому ринку. Проте з 1913 р., коли його було видобуто рекордну кількість - 287 млн.т., видобуток неухильно знижується.
Видобуток вугілля протягом століть повністю забезпечувала господарство Великобританії паливом. Кам'яне вугілля йшов і на експорт. Вугільні басейни стали ядрами формування більшості промислових районів країни. У той час як новітні галузі промисловості розвивалися на основі останніх досягнень науки і техніки, вугільна продовжувала видавати мільйони тонн старими методами. Нафта ставала все більш серйозним конкурентом вугілля. Крім того, удосконалювалися методи використання самого вугілля. Все це призводило до зменшення його споживання. Використання природного газу, нових методів виплавки сталі і електрифікація транспорту привели до ще більшого скорочення споживання цього виду палива.
Великобританія - другий у світі постачальник і експортер каоліну (білої глини, з якої роблять порцеляна); тут в дуже великих масштабах добувають і інші види глини для керамічної промисловості. Є перспективи видобутку вольфраму, міді та золота з знову розвіданих родовищ. Можливо навіть, що в майбутньому Британія зможе повністю припинити імпорт вольфраму.
Розробка залізної руди ведеться в порівняно вузькому поясі, який починається біля міста Сканторп в Йоркширі на півночі і тягнеться через весь Східний Мідленд до міста Банбері на півдні. Руда тут низької якості, кремнеземиста і містить усього 33% металу. Потреба в залізній руді покривається за рахунок імпорту з Канади, Ліберії та Мавританії.
Великобританія повністю забезпечує себе електроенергією. 86% електроенергії виробляється тепловими електростанціями, 12% - атомними і 2% - гідроелектростанціями. Переважна кількість ТЕС працює на вугіллі, однак в останні роки частина з них переходить на нафту. Найбільш великі ТЕС (потужністю понад 1 млн. кВт) знаходяться на річці Трент і близько Лондона.
Гідростанції, як правило, невеликі, розташовані вони в основному на Шотландському нагір'я. А в 1970 р. у Великобританії закінчено будівництво єдиної системи електропередачі («Супергрід») з великою напругою.
Стара традиційна галузь Великобританії - текстильна промисловість. Вовняні тканини виробляються в основному в Західному Йоркширі, виробництво штучного шовку переважає в йоркширської місті Сілсдене, а бавовняних тканин - в Ланкаширі, у невеликих текстильних містах на північний схід від Манчестера. Виробництво вовняних тканин, виробів, пряжі - найдавніше на Британських островах. Вовняні вироби британських текстильників і в наші дні високо цінуються на зовнішніх ринках.

 

Зараз Великобританія - високорозвинену державу, один з провідних світових держав. За обсягом промислового виробництва вона займає п'яте місце в світі після США, Японії, Німеччини та Франції. Але це ще не узяв. У Британії ведуться видобуток корисних копалин, розробка нових способів видобутку останніх. Завдяки тому, що Британія - це острівна держава, вона і на сьогодні залишається однією з найбільших морських держав.
Завдяки своєму ЕГП, у Великобританії ще є варіанти розвитку. Ця країна може тільки розвиватися і покращувати своє становище у світі.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)