АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Тематика лекцій

Читайте также:
  1. VII. Тематика курсових робіт з аналізу фінансів підприємств
  2. Древнегреческий дидактический эпос: функции, особенности, тематика. Поэмы Гесиода – идейное и художественное своеобразие.
  3. Жанр элегии в древнегреческой лирике: происхождение, тематика, основные разновидности и представители.
  4. Жизнь и творчество Софокла. Тематика пьес, новаторство драматурга. Мастерство сюжетосложения в трагедии рока «Царь Эдип».
  5. Загальний розрахунок годин лекцій,
  6. Загальний розрахунок годин лекцій,
  7. ЗАГАЛЬНИЙ РОЗРАХУНОК ГОДИН ЛЕКЦІЙ,
  8. ЗАГАЛЬНИЙ РОЗРАХУНОК ГОДИН ЛЕКЦІЙ,
  9. ЗАГАЛЬНИЙ РОЗРАХУНОК ГОДИН ЛЕКЦІЙ, ПРАКТИЧНИХ (СЕМІНАРСЬКИХ) ЗАНЯТЬ ТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
  10. ЗАГАЛЬНИЙ РОЗРАХУНОК ГОДИН ЛЕКЦІЙ, ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
  11. ЗАГАЛЬНИЙ РОЗРАХУНОК ГОДИН ЛЕКЦІЙ, ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ, САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
  12. ЗАГАЛЬНИЙ РОЗРАХУНОК ГОДИН ЛЕКЦІЙ, ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ, САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

ТЕМА 1. ПСИХОЛОГІЧНА НАУКА, ЇЇ РОЗВИТОК ТА СУЧАСНИЙ СТАН

Поняття про психологію. Психологія як наука про психічне відображення дійсності. Зародження і розвиток психології в стародавні часи як розділу філософії (Платон, Аристотель, Фалес, Лукрецій та інші). Панування ідеалістичних концепцій у психології середньовіччя (Августин, Фома Аквінський); прогресивні ідеї епохи Відродження (Леонардо да Вінчі, Ф.Бекон, Р.Декарт, Т.Гобс, Дж. Локк, Б.Спіноза); передові психологічні погляди представників російської науки (М.В.Ломоносов, О.М.Радіщев, О.І.Герцен). Напрями сучасної психологічної науки в світі: диференціальна психологія, біхевіоризм, гештальтпсихологія, психоаналіз тощо.

Сучасна психологія та її місце в системі природничих, гуманітарних, технічних наук. Доцільність вивчення психології студентами інженерних спеціальностей. Методи психологічних досліджень: організаційні методи (порівняльний, лонгітюдний, комплексний), емпіричні методи (спостереження, експеримент, праксиметричний метод, біографічний метод), методи обробки даних (кількісний, якісний), інтерпретаційні методи (генетичний, структурний).

Мозок і психіка. Взаємозв’язок свідомих та підсвідомих процесів. Структура свідомості. Характеристика психічних явищ і процесів. Математичні методи моделювання психічних процесів. Математична обробка психологічної інформації.

ТЕМА 2. ОСНОВНІ ГАЛУЗІ ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗНАННЯ. ІНЖЕНЕРНА ПСИХОЛОГІЯ

Структура психологічного знання. Наукове психологічне знання, психологія загальна та практична, прикладні галузі. Популярна психологія. Парапсихологія. Навколонаукове психологічне знання.

Інженерна психологія як прикладна галузь наукового психологічного знання. Її предмет, методи, завдання. Основні підходи до інженерного проектування.

 

ТЕМА 3. ПРОБЛЕМА ОСОБИСТОСТІ У ПСИХОЛОГІЇ. СПРЯМОВАНІСТЬ ЯК ПРОВІДНА ПІДСТРУКТУРА ОСОБИСТОСТІ

Поняття особистості в психології. Розвиток особистості майбутнього фахівця у вищому навчальному закладі. Психологічна структура особистості. Концепція динамічної функціональної особистості К.К. Платонова.

Проблема біологічного і соціального в особистості.

Спрямованість особистості та її складові: потреби, мотиви, переконання, інтереси, ідеали, світогляд. Взаємозв’язок підструктур досвіду й спрямованості.

 

ТЕМА 4. ПОТРЕБИ, МОТИВИ ТА ПОВЕДІНКА. ДІЯЛЬНІСТЬ

Поняття мотивації в психології. Феноменологічний і експериментальний підходи у вивченні мотивації. Розв’язання проблеми мотивації в межах біхевіоризму. Психоаналітичні теорії мотивації. Гуманістичні теорії мотивації. Когнітивні теорії мотивації. Мотиваційний контроль дій. Плани й структури поведінки. Теорія чотирьох стадій дії. Теорія мотиваційного контролю Д. Хайленда. Структурні блоки контролю дії. Вплив потреб, мотивів та поведінки на професійне становлення студентів інженерних спеціальностей.

Поняття психічної діяльності. Структура й основні види діяльності людини. Активність та її джерела. Особливості формування навичок. Здібності людини і проблеми їх цілеспрямованого розвитку.

ТЕМА 5. ПСИХІЧНІ ПРОЦЕСИ, ЇХ ФУНКЦІЇ ТА РОЗВИТОК

Психологічна сутність пізнавальних процесів людини. Відчуття: види, психологічна характеристика. Сприймання і його індивідуальні особливості, проблема фасцинації. Увага: психологічне визначення, види, роль у професійному й особистому житті людини. Уява, різновиди образів уяви та способи їх створення; роль творчої уяви в діяльності й професійному становленні студентів інженерних спеціальностей. Пам’ять і проблема її розвитку. Мислення як основна функція психіки, розвиток мислення. Мовлення та його зв’язок з мисленням.

ТЕМА 6. ТЕМПЕРАМЕНТ ТА ХАРАКТЕР

Темперамент як характеристика індивіда з погляду його динамічних особливостей: інтенсивності, швидкості, темпу, ритму, психічних процесів і станів. Активність та емоційність як вихідні критерії характеристики темпераменту. Поняття, структура й основні класифікації типів темпераменту. Гуморальний підхід до класифікації темпераментів (сангвінік, холерик, меланхолік, флегматик). Конституціональна класифікація темпераментів (пікнік, атлетик, астенік). Учення І.П. Павлова про типи центральної нервової системи. Оволодіння студентами інженерних спеціальностей властивостями власного темпераменту і їх компенсація.

Психологічне визначення характеру. Психологічні, педагогічні та соціальні фактори формування характеру.

ТЕМА 7. ОСНОВИ ПСИХОЛОГІЇ СПІЛКУВАННЯ

Поняття про спілкування в психології. Функції, форми і засоби спілкування. Вербальне й невербальне спілкування. Використання вербальних та невербальних засобів спілкування фахівцями інженерних спеціальностей. Особистість в суспільстві й колективі. Види соціальних груп. Типи групової поведінки особистості. Феномен лідерства в психології.

Міжособистісні стосунки в групі та шляхи їхньої оптимізації. Психологічна сумісність і конфлікти у міжособистісних стосунках.

ТЕМА 8. РОЗВИТОК ОСОБИСТОСТІ. Я-КОНЦЕПЦІЯ. ПСИХОЛОГІЧНИЙ ЗАХИСТ

Фактори психічного розвитку людини. Біологічні й середовищні фактори розвитку особистості. Стадіальність і безперервність психічного розвитку. Періодизації онтогенезу людини. Гетерохронність та сензитивні періоди розвитку. Періодизації когнітивного розвитку людини Ж. Піаже, А. Валлона, З. Фрейда, Е. Ериксона, Д.Б. Ельконіна. Проблема планування і вибору життєвого шляху. Розвиток самоповаги у студентів інженерних спеціальностей.

“Я-концепція” як соціально-психологічний феномен. Історія та сутність поняття “Я-концепції” У. Джемса. Основні положення феноменологічного підходу до “Я-концепції”. Розвиток поняття в роботах Р. Бернса.

Поняття соціальної адаптації індивіда. Теорія соціальної адаптації М. І. Бобнєвої. Захисні механізми як система адаптивних реакцій особистості. Класифікація і специфіка способів психологічного захисту. Види емоцій та почуттів і їх місце в діяльності особистості. Воля як психологічний феномен, характеристика вольових процесів.

 

ТЕМА 9. ЕМОЦІЙНО-ВОЛЬОВІ СТАНИ ЛЮДИНИ ТА ЇХ КОРЕКЦІЯ

Фізіологічне підґрунтя емоцій і почуттів. Вираження емоцій та почуттів. Форми переживання емоцій і почуттів.

Емоційний стан та його характеристики. Види емоційних станів і засоби їхньої регуляції. Воля як психологічний феномен, характеристика вольових процесів. Вплив волі на навчальну діяльність студентів інженерних спеціальностей.

Вимоги до людини з точки зору безпечного та ефективного виконання процедур трудового процесу. Методи корекції психічного й психофізичного стану людини.

 

Для глибшого засвоєння матеріалу, поданого викладачем під час лекції, чи самостійному опрацюванні окремих проблем лекційного курсу студент має можливість використовувати конспект лекцій з психології для студентів інженерного профілю:

Психологія: Конспект лекцій для студентів інженерних спеціальностей Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка /Укл. Н. М. Атаманчук. – Полтава: ПолтНТУ, 2010. – 108 с.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)