АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция
|
Застосування йоду
Йод та його сполуки застосовують головним чином в медицині і ваналітичної хімії, а також в органічному синтезі та фотографії. Упромисловості застосування йоду поки незначно за обсягом, але вельмиперспективно. Так, на термічному розкладі йодидів засновано отриманнявисокочистих металів. Порівняно недавно йод стали використовувати у виробництві лампрозжарювання, які працюють за іодо - вольфрамовим циклу. Йод з'єднується зчастинками вольфраму, випарується зі спіралі лампи, утворює з'єднання WI2, що, потрапивши на нагріту спіраль, розкладається. Вольфрам при цьомузнову повертається на спіраль, а йод знову з'єднується з випаровувалисьвольфрамом. Йод як би піклується про збереження вольфрамової спіралі і тимсамим значно збільшує час роботи лампи. Так само 0,6% йоду, який додано до вуглеводневим масел, у багато разівзнижує тертя в підшипниках з нержавіючої сталі і титану. Це дозволяєзбільшити навантаження на труться деталі біліше, ніж у 50 разів. Йод застосовують для виготовлення спеціального поляроідного скла. У скловводять кристали солей йоду, які розподіляються строго закономірно. Коливання світлового променя не можуть проходити через них у всіх напрямках. Виходить своєрідний фільтр, званий поляроїд, який відводитьзустрічний сліпуче потік світла. Таке скло використовують в автомобілях. Комбінуючи кілька поляроїд або обертаючи поляроідние скла, можнадосягти виключно барвистих ефектів - це явище використовують укінотехніки і в театрі. Так само йод застосовується у фотосправі. Сучаснийспосіб фотографування був винайдений англійцем У. Толбот. В основі йогоспособу фотографії лежить фотохімічна реакція розкладугалогенідів срібла під дією світла:
Ag (Гал) + h? = Ag + (Галл),
Де h? - Квант світла. У сучасному фотографічному процесі для отримання негативів використовуєтьсяшар фотографічної емульсії - суміші найдрібніших кристалів іодістого абобромистого срібла із Желатин (білковим речовиною, «тваринним клеєм»), --нанесений на прозору підкладку зі скла або полімерної плівки. Піддією світла в цій емульсії
утворюється лише незначна кількість металевого срібла. Принаступному прояві, тобто при обробці фоточутливого матеріалуводним розчином органічного відновлювача, реакція відновленняприскорюється під дією первинних частинок металевого срібла, вона йдепереважно у тих місцях, куди падало світло. Потім за допомогою тіосульфтанатрію (Na2S2O3 * 5H2O), що утворює водорозчинних комплексну сіль згалогенідів срібла, фотографії видаляють непоновлення надлишокгалогеніду. Ця стадія називається закріпленням або фіксацією зображення. Промивання, сушіння - і негатив готовий.
А чи знаєте ви що: - Вміст йоду в крові людини залежить від пори року: з вересня поСічень концентрація йоду в крові знижується, з лютого починається новийпідйом, а в травні - червні іодное дзеркало досягає найвищого рівня. Ціколивання мають невелику амплітуду, і їх до цих пір залишаються загадкою; - З харчових продуктів багато йоду містять яйця, молоко, риба, дуже багатойоду в морській капусті, яка надходить до продажу у вигляді консервів, дражета інших продуктів; - Перша в Росії іодний завод був побудований в 1915 р. У Катеринославі (нині Дніпропетровськ); отримували йод з золи чорноморської водоростіфілофори; за роки першої світової війни на цьому заводі було добуто 200 кгйоду; - Якщо грозове хмара «засіяти» іодістим сріблом або іодістим свинцем, тозамість граду в хмарі утворюється сніжна крупа: засіяне такими солямихмара проливає дощем і не шкодить полям.
1 | 2 | Поиск по сайту:
|