АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Потреби різноманітні, змінні та безмежні

Читайте также:
  1. I. Противоположность между потребительной стоимостью и меновой стоимостью
  2. А. Выигрыш потребителей
  3. А54. В период рецессии объем продаж потребительских товаров длительного пользования сокращается.
  4. АЗБУКА ПОТРЕБИТЕЛЯ.
  5. Анализ методов измерения удовлетворенности потребителей.
  6. Анализ потребителей
  7. Анализ требований к продукции / требований потребителей
  8. Аналитика: анализ потребителя.- Censydiam
  9. Благосостояние потребителя
  10. В какой структуре несовершенной конкуренции цены диктует потребитель, а не производитель?
  11. Вкусы и предпочтения потребителей.
  12. Восприятие рекламы потребителем

Тема 2. Потреби та економічні ресурси

1. Економічні потреби та їх характеристика. Класифікація потреб.

2. Суть та класифікація споживчих благ.

3. Корисність товарів та послуг. Закон спадної граничної корисності.

4. Суть та структура факторів виробництва.

5. Обмеженість факторів виробництва. Умови економічного зростання.

Економічні потреби та їх характеристика. Класифікації потреб.

 

Метою економічної діяльності людей є знаходження найбільш ефективних способів задоволення їх безмежних потреб обмеженими ресурсами, і тому потреби є однією з фундаментальних категорій економіки.

Потреби - це об'єктивні умови існування людини, які характеризуються необхідністю в речах та бажанням придбати і використати ті життєві блага, які приносять їм задоволення.

В кожний даний момент члени суспільства відчувають безліч незадоволених потреб, як економічних так і неекономічних. До потреб відносять не тільки те, що приносить користь, найнеобхідніше для життя, але й реальні запити на предмети, які можуть бути шкідливими для здоров'я, споживаються людьми в силу звичок, бажання отримати задоволення, втіху.

Потреби різноманітні, змінні та безмежні.

Економічні потреби людини (бажання споживачів придбати та використати певні блага) безмежні, їх повністю задовольнити неможливо:

§ Безмежність породжує людська фантазія, що випереджає час і можливості.

§ На потреби в ринковій економіці впливає конкуренція виробників, які постійно пропонують нові споживчі блага. Підприємцю потрібно кожний раз пропонувати нову продукцію споживачам, оскільки це може зробити його конкурент.

§ Науково-технічний прогрес оновлює предметний світ та уклад життя членів суспільства, викликаючи якісно інші потреби. У свій час комп'ютери використовувалися тільки на підприємствах і являли собою досить громіздкі пристрої, які вирішували обмежене коло задач (прогноз погоди, розрахунок ядерної реакції, контроль системи оборони), а тепер вони ввійшли в життя кожної людини.

§ Інформація про наявність способів задоволення (реклама) спонукає до виникнення нових бажань. Дуже часто споживачі відчувають потребу в певних речах тільки після реклами.

§ Одні потреби породжують інші. Так, придбання комп'ютера викликає в подальшому потребу в периферії (принтері, сканері, колонках, модемі), програмному забезпечення, підключенні до мережі Інтернет.

Кожна людина як особистість має свій, визначений нею рівень та якість потреб, і людина сама формує суму цих потреб під впливом середовища, де вона живе. Різноманітність потреб викликана різноманітністю людей, їх смаків, традицій, культурою, національністю, віком, статтю, специфічними особистими властивостями. Вважається, що більш розвинута людина має більші потреби і вимагає більш якісного їх задоволення.

Потреби не лише дуже різноманітні, але й змінні, - вони постійно розвиваються разом із розвитком самої людини, а також під впливом розвитку суспільства. У відповідності із законом зростання потреб (потреби зростають швидше, ніж умови їх задоволення) відбувається їх постійне кількісне та якісне зростання. Зміни торкаються структури потреб, їх різноманітності, пріоритетів, взаємозамінності, якісного удосконалення.

Усі потреби можуть бути класифіковані та об'єднані в окремі групи.

1) за роллю у відтворенні людини їх поділяють на матеріальні, духовні і соціальні;

2) з точки зору рівня їх розвитку потреби поділяють на первинні (фізичні, елементарні, базові), це потреби, які виникають разом із виникненням самої людини і в процесі розвитку людського суспільства можуть змінюватися як якісно так і кількісно і не можуть бути нічим замінені (продукти харчування, одяг, житло, захист від природної стихії, гарантії); вторинні (соціальні, вищі) - які визначають роль і місце людини в суспільстві і можуть замінюватися одна на одну (література, мистецтво, прикраси, подорожі);

3) за суб’єктами реалізації розрізняють індивідуальні, це потреби окремої людини, які мають свої якісні та кількісні особливості (їжа, одяг, житло); групові - потреби класів, соціальних груп (потреби певного трудового колективу в покращанні умов праці); суспільні - потреби суспільства в цілому (охорона оточуючого середовища, охорона правопорядку, оборона країни, зниження рівня інфляції);

4) щодо можливостей задоволення потреби поділяються на дійсні, реалізація яких можлива в даний період, і перспективні, які можуть бути реалізовані в майбутньому.

Широко відоме групування потреб американського вченого А.Маслоу, який об'єднав потреби людей у п'ять великих груп і зобразив у вигляді піраміди - ієрархії потреб. Ієрархія означає перехід від елементарних, нижчих (первинних) до потреб вищого порядку (вторинних), і тому в основі піраміди лежать біологічні потреби людей, над якими владарюють духовні потреби людини як соціальної істоти:

1) Фізіологічні потреби. 2) Потреби у безпеці, гарантіях, захисті; 3) Потреби у соціальних контактах; 4) Потреби у повазі та визнанні; 5) Потреби саморозвитку.

Прагнення задовольнити потреби лежить в основі економічної діяльності різних господарських суб’єктів. Так виникають їх економічні інтереси.

Економічні інтереси - це діяльність різних господарських суб’єктів, спрямована на реалізацію їх економічних потреб. Їх можна характеризувати як усвідомлену або спрямовану потребу, прагнення досягти певного результату. Сама потреба не означає, що її можна задовольнити, - економічний інтерес спрямовує діяльність людини на задоволення цієї потреби. Економічні інтереси формуються на індивідуальному, колективному та суспільному рівні. Кожний із економічних суб’єктів, намагаючись реалізувати свої власні потреби та інтереси, вимушений вступати в економічні відносини з іншими суб’єктами. Економічні взаємовідносини між ними складаються так, що для реалізації власних інтересів кожний повинен створювати умови для реалізації інтересів інших. Ці взаємозв’язки складаються у певний тип економічних відносин, що регулюється господарським законодавством.

 


1 | 2 | 3 | 4 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)