АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

IX. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

Читайте также:
  1. I. Загальні положення
  2. I. Загальні положення
  3. I. Загальні положення
  4. I. Загальні положення
  5. I. Загальні положення
  6. I. Загальні положення
  7. I. Загальні положення
  8. I. Загальні положення
  9. II. Прикінцеві та перехідні положення
  10. III. Вправи з початкового положення стоячи.
  11. VІ. Назвіть юридичні строки, які слід застосувати у наведених положеннях (усього – 9 балів: по 3 бали за кожну правильну відповідь):

9.1. Доповнення та зміни до Колдоговору під час його дії можуть бути внесені за погодженням Сторін та мають ті ж стадії прийняття та реєстрації, що й сам Колдоговір.

9.2. Контроль за виконанням цього Колдоговору здійснюється Сторонами, які його уклали. Для цього Сторонами створюється комісія. Про порушення виконання Колдоговору комісія у письмовій формі інформує осіб, які його підписали. Сторони проводять взаємні консультації та приймають рішення з порушених питань.

9.3. Сторони, які підписали Колдоговір, щорічно звітують про його виконання.

6. Розрахунково-платіжна відомість

Для нарахування заробітної плати, яка належить кожному працівникові, розраховують заробіток за місяць і від цієї суми здійснюють необхідні відрахування. Розрахунок на багатьох підприємствах здійснюють у Розрахунковій або Розрахунково-платіжній відомостях. У лівій частині Розрахунково-платіжної відомості записують суми всіх видів нарахованої заробітної плати за її видами (відрядно, погодинно, премії та інші нарахування), а в правій - утримання за їх видами і суми до видачі.

Розрахунково-платіжні відомості складають щомісячно по кожному цеху, допоміжних і підсобних службах, відділах з групуванням прізвищ працюючих у розрізі категорій.

Групування заробітної плати у відомостях по цехах та інших структурних підрозділах за категоріями працівників і видами заробітної плати сприяє оперативному складанню звітності по праці та заробітній платі, контролю за її використанням та напрямками витрат.

Нарахування заробітної плати здійснюється на підставі відповідних первинних та групових документів.

Для нарахування основної заробітної плати працівникам з погодинною оплатою праці необхідно мати відомості про посадові оклади (на основі штатного розкладу); про присвоєні розряди (на основі наказів директора підприємства), а також дані табельного обліку відпрацьованого ними часу за відповідний період (місяць тощо).

Для нарахування основної заробітної плати робітникам, яким встановлена відрядна оплата праці, необхідно мати обсяг їх виробітку за відповідними розцінками.

Облік праці та основної заробітної плати працівників здійснюють на основі різних спеціальних документів, що застосовують при індивідуальному, серійному і масовому виробництвах.

Основним первинним документом на індивідуальних виробництвах з обліку праці, виробітку і основної заробітної плати робітника-відрядника є Наряд.

У серійних виробництвах застосовується більш досконала документація з обліку праці, виробітку і оплати праці - Маршрутний лист. Маршрутний лист є документом, що виписується на відповідну партію продукції, на весь шлях її обробки у даному цеху. Всі операції обробки до її закінчення знаходять відображення у Маршрутному листі, за яким можна визначити весь фактичний технологічний процес обробки від початку і до кінця.

Принципова відмінність Маршрутного листа від Наряду полягає в тому, що Наряд виписується на одного робітника (або бригаду), що виконує відповідну операцію, а Маршрутний лист - на всю роботу (на всі операції), виконану різними робітниками по відповідній партії продукції.

У масовому виробництві промисловості робота виконується кожним робітником як правило однорідна. Частіше робітника закріплюють за визначеною операцією. Тому у масових виробництвах застосовується як правило Змінний рапорт без Маршрутного листа або картки і розрахунку заробітної плати, до яких щоденно вноситься виробіток робітників. Інколи ведеться Журнал робіт типу табельної відомості. У цих журналах проти прізвища кожного робітника щоденно проставляється кількість однорідного виробітку (кг, шт. тощо). По закінченні визначеного періоду по кожному робітнику підраховують підсумок виробітку. Множенням встановленої розцінки за одиницю виробітку на підсумок розраховують заробітну плату.

Кожен з первинних документів має містити такі реквізити: прізвище виконавців роботи та їхні табельні номери; місце роботи (цех, відділ тощо); період роботи (розрахунковий); найменування роботи, кількість і якість виконаної роботи; розцінка за одиницю виробітку (за одиницю роботи); години, хвилини (за нормою) на одиницю роботи і на всю виконану роботу; об'єкт обліку витрат, на який має бути віднесена заробітна плата за даним документом (стаття витрат, виріб, замовлення).

 


Контрольні питання за темою:

 

 

1. Які існують групи виплат працівникам?

2. Що включають до фонду оплати праці?

3. Якими документами оформлюють нарахування заробітної плати?

4. Яким чином нараховуються відпускні?

5. Які види відпусток бувають?

6. Яким чином нараховуються лікарняні?

7. Що таке розрахунково- платіжна відомість?

8. Дайте характеристику рахунку 66 «Розрахунки з оплати праці».

9. Які утримання із заробітної плати ви знаєте?


Тема 3.4 «Облік розрахунків з бюджетом»

 

 

1 Класифікація податків і зборів. Джерела сплати податків підприємствами

2. Податкове зобов’язання та податковий кредит (на самостійне вивчення)

3. Синтетичний та аналітичний облік податків

 

 

1. Класифікація податків і зборів. Джерела сплати податків підприємствами

Підприємства перераховують до бюджетів різні види платежів, серед яких найівжливіши:

1) податок на прибуток,

2) ПДВ,

3) Акцізний збір,

4) Податок на доходи фізичних осіб,

5) Відрахування до соціальних фондів.

ПДВ- це непрямий податок на споживання, який включається у вигляді кінцевої надбавки до ціни товарів, робті та послуг і повністю сплачується кінцевим споживачем.

Згідно ЗУ «Про ПДВ» платниками ПДВ особи, обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів яких протягом будь – якого періоду за останні 12 каледарних місяців перевищував 300 тис грн..

На методику обліку ПДВ впливають наступні фактори:

3. методика розрахунку податку,

4. дата виникнення податкового зобов’язання та право на податковий кредит з ПДВ,

5. статус операції або підприємства у цілому,

6. тип договору,

7. база оподаткування,

8. розрахунки з бюджетом.

 

1. Методика розрахунку податку.

Об’єктом оподаткування ПДВ є додана вартість. Для спрощення визначення ПДВ законодавством передбачено наступний механізм:

 

ПДВ= ПЗ-ПК,

 

де ПЗ- загальна сума податкових зобов’язань, визначається діленням загальної суми виручки на 6.Виникає при продажу.

ПК- сума податкового кредиту. Це сума податку, сплачена при придбанні товарів і на чку платник має право зменшити своє податкове зобов’язання. Щоб визначити податковий кредит, необхідно вартість придбаних товарів поділити на 6. Виникає при придбанні.

Приклад:

Підприємство придбало товар за 1200 грн(у т ч ПДВ). Реалізовавло свій товар за 1800 у т ч ПДВ,

ПК= 1200: 6=200 грн

ПЗ= 1800: 6 = 300 грн

ПДВ належний до сплати = 300-200=100 грн

2. Дата та право виникнення податкового кредиту чи зобов’язання

Дата та право виникнення ПК чи ПЗ може виникати:

1) або за правилом першої події

2) або за касовим методом.

Правило першої події.

Операції з придбання чи реалізації продукції сопроводжуються двома подіями:

1) отримана (або відвантажена) продукція,

2) розрахунки (оплата) за отриману (відвантажену) продукцію.

В залежності від того, яка з цих подій перша- буде виникати ПЗ або ПК.

Тобто датою виникнення податкових зобов’язань з продажу товарів вважається:

- або дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок,

- або дата відвантаження товарів(виконання робіт)

Датою виникнення ПК вважається:

- або дата списання коштів з банківського рахунку в оплату товарів,

- або дата отримання товарів.

Виходячи з цього, у разі сплати авансу постачальникам буде виникати ПК, а у разі отримання авансу від покупця – ПЗ.

Бюджетне відшкодування – це сума, що підлягає поверненню платнику ПДВ з бюджету у зв’язку з надмірною сплатою податку. Причини, за якими ПК за підсумками звітного періоду, може перевищувати ПЗ, можуть виникнути у випадках:

- реалізації товарів за нульової ставкою ПДВ (експортні операції),

- придбання основних засобів, які підлягають амортизації,

- придбання запасів у великій кількості,

- продаж товарів за цінами, нижчими ніж ціна придбання.

3. Статус операції або підприємства у цілому

З точки зору оподаткування ПДВ всі операції можна поділити на групи:

- оподаткування за ставкою 20 %

- оподаткування за ставкою 0 %

- не оподатковується

- звільнені від оподаткування.

Якщо підприємство здійснює операції, що не оподатковуються ПДВ (виробляє дитяче харчування), то право на податковий кредит не виникає ніколи.

4. База оподаткування.

При продажу товарів- це договірна вартість.

5. Тип договору.

Посередницькі операції мають свої особливості обліку ПДВ. Посередник лише надає послуги комітетну щодо реалізації товару. За це отримує комісійну винагороду.

У комітента виникає ПЗ при отриманні оплати за продану продукцію (тому, що факт відвантаження продукції комісіонеру –це не факт продажу, бо не передаються права на розпорядження цією продукцією, і товар може бути нереалізованим и поверненим комісіонеру).

У порсередника ПЗ виникають при відвантаженні товару покупцеві. А в момент перерахування грошей комітенту посередник має право на ПК.

6. Розрахунки з бюджетом

Реалізація фіскальної функції передбачає безпосередньої плати податків до бюджету (Д 64 К 31).Однак, законодавство може передбачити відстрочення сплати податків через видачу платником векселя. Податковий вексель видають на певний період. Коли настає строк погашення цьогов векселя, то суму по ньому включають до ПЗ поточного періоду. А в наступному періоді підприємство будет мати право на податковий кредит.

Якщо ПЗ > ПК має місце бюджетне відшкодування.

Бюджетне відшкодування – це сума, що підлягає поверненню платнику ПДВ з бюджету у зв’язку з надмірною сплатою податку. Ця сума може або бути повернена платнику або зарахована на наступний місяць.

Акцизний збір – це непрямий податок на окремі товари, що включається до ціни товару.

База для його обчислення: в залежності від його ставки

- якщо ставка у % до обороту з продажу, то база- вартість товару, без ПДВ та акцизу,

- якщо у твердих сумах з одиниці, то база- кількість одиниць товару.

Облік розрахунків по акцизу – рахунок 642/ АЗ «Розрахунки за обов’язковими платежами».

Податок на доходи фізичних осіб- база нарахування податку заробітна плата робочих.

ПДФО = (ЗП – пільга) * 15 %

Пільга змінюється кожен рік.

Податок з власників транспортних засобів – обїєет оподаткування це обсяг двигуна та довжина корпусу транспортного засобу (641 /ПТЗ).

Плата за землю – податок на володіння та користування землею. Об’єкт – площина землі.

Комунальний податок – місцевий податок, який нараховується на основі неоподаткованого мінімуму доходів (17 грн) та середньоспискової чисельності працюючих (641 / КП) Об’єкт – умовний ФЗП(кількість працюючих * 17). Ставка – не менше 10 %. Джерело сплати- амін витрати.

Податок з реклами – об’єкт – вартість рекламних послуг (641 / ПР). Відносять на збутові витрати.

 

 

2. Податкове зобов’язання та податковий кредит

 

 

Дата та право виникнення податкового кредиту (ПК) чи зобов’язання (ПЗ) може виникати:

1.за правилом першої події

2.за касовим методом

Правило першої події.

Операції з придбання чи реалізації продукції сопроводжуються двома подіями:

3) отримана (або відвантажена) продукція,

4) розрахунки (оплата) за отриману (відвантажену) продукцію.

В залежності від того, яка з цих подій перша- буде виникати ПЗ або ПК.

Тобто датою виникнення податкових зобов’язань з продажу товарів вважається:

- або дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок,

- або дата відвантаження товарів(виконання робіт)

Датою виникнення ПК вважається:

- або дата списання коштів з банківського рахунку в оплату товарів,

- або дата отримання товарів.

Виходячи з цього, у разі сплати авансу постачальникам буде виникати ПК (Д 641), а у разі отримання авансу від покупця – ПЗ (К 641).

У зв’язку з цим для відображення в обліку ПК чи ПЗ за першою подією, що виникла при перерахуванні чи отриманні авансу, призначені транзитні рахунки:

644 «Податковий кредит»- пасивний субрахунок

643 «Податкове зобовьязання»- активний субрахунок

В кореспонденції з 641 рахунком вони відіграють роль дублера:

- відображено ПК при перерахуванні авансу Д 641 К 644

- відображено ПЗ при отримані авансу Д 643- К 641

Залишки на рахунках 643 та 644 будуть залишатися до того часу, поки не «закриється» операція, а точніше не відбудеться друга подія – отримання товару чи відвантаження.

Приклад:

1) Сплачено аванс – 2400 у т ч ПДВ

Д 371 К 311- 2400

2) Відображено податковий кредит(1 подія) – Д641 К 644- 400

3) Отримано товар від постачальника Д 281 К 63- 2000

4) Відображено податковий кредит(2 подія) Д 644 К 631- 400

Приклад 2

1) Отримано аванс від покупця – Д 311 К 681 – 3600

2) Відображено податкове зобов’язання(1 подія) Д 643 К 641 – 600

2) Відвантажено товар покупцеві – Д 361 К 702 – 3600

4) Відображено податкове зобов’язання (2 подія)- Д 702 К 643-600

 

 

3. Синтетичний та аналітичний облік податків

 

 

Для обліку розрахунків за податками та платежами призначений рахунок 64 «Розрахунки за податками та платежами».

Рахунок 64 "Розрахунки за податками й платежами" має такі субрахунки:

641 "Розрахунки за податками" - П

642 "Розрахунки за обов'язковими платежами"- П

643 "Податкові зобов'язання" - А

644 "Податковий кредит"- П

На субрахунку 641 "Розрахунки за податками" ведеться облік податків, які нараховуються та сплачуються відповідно до чинного законодавства (податок на прибуток, податок на додану вартість інші податки).

На субрахунку 642 "Розрахунки за обов'язковими платежами" ведеться облік розрахунків за зборами (обов'язковими платежами), які справляються відповідно до чинного законодавства та облік яких не ведеться на рахунку 65 "Розрахунки з страхування".

На субрахунку 643 "Податкові зобов'язання" ведеться облік суми податку на додану вартість, визначену, виходячи із суми одержаних авансів (попередньої оплати) за готову продукцію, товари, інші матеріальні цінності та нематеріальні активи, роботи, послуги, що підлягають відвантаженню (виконанню).

На субрахунку 644 "Податковий кредит" ведеться облік суми податку на додану вартість, на яку підприємство набуло право зменшити податкове зобов'язання.

За кредитом рахунку 64 "Розрахунки за податками й платежами" відображаються нараховані платежі до бюджету, за дебетом - належні до відшкодування з бюджету податки, їх сплата, списання тощо.

Типові проводки:

1) придбано матеріали на суму 1200 грн, у т ч ПДВ – 200 грн.

- відображено податковий кредит Д 641 К 631- 200 грн

2) реалізована готова продукція на 1880 у т ч ПДВ -300 грн

- відображено податкове зобов’язання- Д 701 К 641 – 300 грн

3) нараховано акцизний збір по операції по придбанню автомобіля

Д 152 К 377

4) відвантажено покупцеві підакцизний товар

Д 701 К 642/АЗ

5) надійшла передплата за підакцизну продукцію

- на суму податкового зобов’язання по акцизу

Д 643/АЗ К 642/АЗ

- в момент відвантаження товару списано податкове зобов’язання

Д 701 К643 /АЗ

6) нараховано податок на власників транспортних засобів

Д 92 К 641 /ПТЗ

7) нараховано комунальний податок

Д 92 К 641 /ком. Податок

8) відображено податок з реклами (у рекламодавця)

Д 93 К 685

9) надано послуги з виробництва реклами (у виробника реклами)

- на суму податку на прибуток

Д 703 К 641 /ПР

10) нараховано податок на прибуток

Д 98 К 641

11) нараховано ПДФО

Д 661 К 641 /ПДФО

Синтетичний облік податків ведеться у журналі – ордері № 5 по К 64 рахунку.

 


Контрольні питання за темою:

 

 

1.Дайте визначення податків і назвіть їх.

2. Дайте визначення ПДВ, база оподаткування ним.

3. Коли виникає право на податковий кредит?

4. Що таке податкове зобов’язання, як його необхідно відображати в обліку.

5. ЩО таке бюджетне відшкодування.

6. На якому рахунку ведеться облік податків, дайте його характеристику.

 


Тема 3.5 Облік відрахувань платежів на соціальне страхування

 

 

1. Порядок розрахунку єдиного соціального внеску

2. Синтетичний облік єдиного соціального внеску

3. Облік розрахунків за індивідуальним страхуванням

 

 

1. Порядок розрахунку єдиного соціального внеску

 

 

З 1 січня 2011 року в силу вступив ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Єдиним соціальним внеском замінили плату пенсійних внесків та внесків в усі соціальні фонди (фонд по тимчасовій втраті працездатності, фонд по обов’язковому соціальному страхуванню, фонд страхування від нещасних випадків на виробництві..).

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; Платниками єдиного внеску є: 1) всі роботодавці – юридичні особи, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту, 2) фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту);3) фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту); 4) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності;Статею 4 цього Закону визначено повний перелік платників єдиного внеску. А саме:- дипломатичні представництва і консульські установи України які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами; - дипломатичні представництва і консульські установи іноземних держав, філії, представництва та інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств, установ та організацій (у тому числі міжнародні), розташовані на території України; - підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, - працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють: на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних осіб, зазначених в абзаці другому пункту 1 цієї частини; у фізичних осіб - підприємців на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством; у фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту); - фізичні особи, які виконують роботи (надають послуги) на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних осіб, чи у фізичних осіб - підприємців або осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, за цивільно-правовими - громадяни України, які працюють у розташованих за межами України дипломатичних представництвах і консульських установах України, філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах підприємств,- особи, які працюють на виборних посадах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян та отримують заробітну плату (винагороду) за роботу на такій посаді; - працівники воєнізованих формувань, гірничорятувальних частин незалежно від підпорядкування, а також особовий склад аварійно-рятувальної служби, утвореної відповідно до законодавства на постійній основі; - військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), особи рядового і начальницького складу; - батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства; - особи, які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності; - особи, які відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; - один з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або за престарілим, який за висновком медичного акладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства. Облік платників єдиного внеску ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Облік платників вестиметься шляхом узгодження (інформування) з фондами соцстраху і внесення відповідних відомостей в спеціальний реєстр, а це означає, що їх ліквідація не передбачається. Зняття з обліку платників єдиного внеску здійснюється Пенсійним фондом на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором. Встановлюється пропорційний розподіл сплачених сум, а також фінансових санкцій, по видах загальнообов'язкового соцстрахування, велика частина яких буде йти на пенсійне страхування. Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску розраховується з доходу, рівного п'ятнадцяти прожитковим мінімумам для працездатних осіб.Сам єдиний внесок для більшої частини платників встановлюється у відсотках залежно від класів професійного ризику виробництва. Ставка нарахування єдиного соцвзноса коливається від 36,76% бази нарахування єдиного внеску(1-й клас професійного ризику виробництва) до 49,7%(67-й клас ризику виробництва), що відповідає сумі розмірів нині чинних внесків.
Клас проф.ризику Види діяльності Розмірнеску
1 адвокаты, нотаріуси; керівництво, управління, курирування, технічний контроль і аналіз діяльності підприємств і організацій; статистика, соціологія, патентування, ліцензування, сертифікація; оборона, суди, прокуратура, в'язниці, правоохорона, безпека населення; професійні, релігійні, політичні, благодійні, громадські організації; міжнародні відносини 36,76
2 метрополітен; діяльність у сфері нерухомості і земельних стосунків; консультації в інформатизації, створення програмного забезпечення, бази даних, обробка даних; бухгалтерський облік; дослідження ринку і громадської думки; консультації по управлінню; підбір персоналу; реклама; інші послуги юридичним особам 36,77
5 оптова, роздрібна торгівля автомобілями і автотоварами, мотоциклами, мопедами, моторолерами, деталями до них і приладдям, і посередництво в цих сферах;роздрібна торгівля багатьох видів; кафе, бари, ресторани, їдальні, буфети, постачання готової їжі;банки, кредити, лізинг, грошове посередництво, страхування, пенсійні фонди, цінні папери, фінансове управління і консультації, валютні операції, інша діяльність у фінансах, страхуванні 36,8
14 оптова, роздрібна торгівля автомобілями і автотоварами, мотоциклами, мопедами, моторолерами, деталями до них і приладдям, і посередництво в цих сферах; роздрібна торгівля багатьох видів; до індивідуальних замовлень населення: виробництво килимів, текстилю, трикотажу, одягу, хутряних і шкіряних виробів, взуття, тиражування відео-, звукозаписів і програмного забезпечення, виробництво меблів, ремонт і обслуговування автомобілів, мотоциклів, мопедів, моторолерів;ремонт взуття, шкіряних виробів, радіотелевізійною, аудіо- і відеоапаратура 36.95
15 Продукти нафтопереробки 37,0
21 виробництво алкогольних напоїв, етилового спирту, вин, інших напоїв зі зброджуваних продуктів, пива, солоду і солодових екстрактів, мінеральних вод, прохолодних напоїв, тютюнових виробів, парфюмерної продукції 37,18
48 Виробництво машин для будівництва 38,26
51 Виробництво абразивних виробів, інструменту, шарикопідшипників і роликових підшипників, їх запчастин, механічних передач, металорізальних верстатів, деревообробних верстатів, ковальсько-пресового устаткування, виробництво волочильних станів, техоснастки для верстатів,інших верстатів, ручних інструментів, машин для мехобработки 38,47
  підземний видобуток кам'яного вугілля 49,70

 

Розмір ЄСВ для утримання з заробітної плати становить 3,6%.

З частини місячного доходу, який не перевищує 10 мінзарплат (станом на 01.01.2011р. – 9410 грн.), утримують 15% податку на доходи, а з суми перевищення – 17%.

Згідно Закону про ЄСВ, єдиний внесок на суми оплати перших 5-ти днів непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця нараховується по ставці 33,2%, а утримають єдиний внесок по ставці 2%.

Є ряд платників, для яких встановлені спеціальні ставки, серед яких: 1) бюджетні установи(36,3%);2) платники, що використовують працю найманих робітників - членів льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації(пілоти, штурмани, бортінженери, бортмеханіки, бортрадисти, льотчики-наглядачі) і бортоператоры, виконуючі спецроботи в польотах(45,96%);3) суб'єкти, що оплачують працю фізичних осіб за цивільно-правовими договорами(34,7% винагороди за таким договором) та ін.

Кабінет міністрів України затвердив Перелік видів виплат, на які не нараховується ЄСВ:

І. Виплати у грошовій формі:

1) Соціальні допомоги та виплати, встановлені колективним договором (працівникам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на народження дитини, сім'ям з неповнолітніми дітьми тощо).

2) Одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково-педагогічним) працівникам), військовослужбовцям при звільненні з військової служби.

3) Надбавки та доплати до державних пенсій працюючим пенсіонерам.

4) Вихідна допомога у разі припинення трудового договору.

5) Відшкодування, нараховані працівникам за час затримки розрахунку при звільненні.

6) Витрати на відрядження, а саме: добові (у повному обсязі), вартість проїзду, витрати на наймання житлового приміщення.

7) Компенсаційні виплати та добові, які виплачуються у разі переїзду на роботу в іншу місцевість згідно із законодавством.

8) Виплати в установленому розмірі особам, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи

9) Компенсація моральної шкоди працівникам, що виплачується за рішенням суду

10) Винагорода, що сплачується за авторським договором на створення та використання творів науки, літератури та мистецтва.

11) Винагороди за відкриття, винаходи та раціоналізаторські пропозиції та їх використання.

12) Надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, що направляються для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, і працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, у визначених законодавством розмірах.

13) Довічна плата за звання дійсного члена та члена-кореспондента академії наук.

14) Позики, видані працівникам для поліпшення житлових умов,

на індивідуальне будівництво, заведення домашнього господарства.

15) Матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання.

II. Виплати, які надаються в натуральній або грошовій формі

1) Вартість вугілля та вугільних брикетів, безоплатно наданих працівникам

2) Платіж згідно з договорами добровільного медичного та пенсійного страхування працівників і членів їх сімей.

3) Витрати на перевезення працівників до місця роботи як власним, так і орендованим транспортом (крім оплати праці водіїв).

4) Вартість подарунків до свят і квитків на видовищні заходи для дітей працівників.

5) Витрати на підготовку та перепідготовку кадрів (крім суми заробітної плати, що зберігається за основним місцем роботи працівників, за час їх навчання з відривом від виробництва в системі підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів), а саме:

6) Витрати на проведення культурно-освітніх і оздоровчих заходів та утримання громадських служб (крім оплати праці працівників, які їх обслуговують).

7) Доходи за акціями та інші доходи від участі працівників у власності підприємства (дивіденди, відсотки, виплати за паями), а також доходи від здавання в оренду землі.

Терміни сплати єдиного соціального внеску і штрафні санкції

Основним базовим періодом для сплати єдиного соцвзноса визначений календарний місяць. Термін сплати - не пізніше 20 чисел місяця, що йде за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

У разі несвоєчасної або не в повному об'ємі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінсанкції, а винні посадовці несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

До платника єдиного внеску можуть бути застосовані наступні штрафні санкції:

1) у разі ухилення від узяття на облік або несвоєчасного подання заяви про узяття на облік платниками єдиного внеску- штраф у розмірі 10 нмдг(170 грн);

2) за несплату(неперерахування) або несвоєчасну сплату(несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - штраф у розмірі 10% своєчасно несплачених сум;

3) за донарахування органами ПФУ або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску - штраф у розмірі 5% вказаної суми за кожен повний або неповний базовий звітний період, за який донарахована така сума, але не більше ніж 50% суми донарахованого єдиного внеску;

4) за непредставлення, несвоєчасне представлення, представлення не по встановленій формі звітності - штраф у розмірі 10 нмдг(170 грн);

5) за неналежне ведення бухдокументации, на підставі якої нараховується єдиний внесок, - штраф в розмірі від 8 до 15 нмдг(від 136 до 255 грн)

6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок(авансові платежі), - штраф у розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Крім того, Пенсійним фондом застосовуються фінсанкції і до банків.

 


2. Синтетичний облік єдиного соціального внеску

 

На рахунку 65 ведеться облік розрахунків за відрахуванням на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за індивідуальним страхуванням персоналу підприємства, страхуванням майна та за іншими розрахунками за страхуванням (із змінами, внесеними згідно з
наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2011 р. N 664)

За кредитом рахунку 65 "Розрахунки за страхуванням" відображаються нараховані зобов'язання за страхуванням, а також одержані від органів страхування кошти, за дебетом - погашення заборгованості та витрачання коштів страхування на підприємстві.

Рахунок 65 "Розрахунки за страхуванням" має такі субрахунки:

651 "За розрахунками із загальнообов'язкового державного соціального страхування"

652 "За соціальним страхуванням"

653 Виключено

654 "За індивідуальним страхуванням"

655 "За страхуванням майна"

(із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2011 р. N 664)

На субрахунку 651 "За розрахунками із загальнообов'язкового державного соціального страхування" ведеться облік розрахунків за єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування тощо.

На субрахунку 652 "За соціальним страхуванням" ведеться облік розрахунків з Фондом соціального страхування України за збором на обов'язкове соціальне страхування.

На субрахунку 654 "За індивідуальним страхуванням" ведеться облік розрахунків зі страховими організаціями по індивідуальному страхуванню персоналу підприємства, за їх письмовими дорученнями, у разі добровільного страхування, з нарахованої їм заробітної плати страхових внесків за договорами та по обов'язковому страхуванню, що встановлюється законодавством.

На субрахунку 655 "За страхуванням майна" ведеться облік розрахунків за страхуванням майна підприємства та майна працівників підприємства. Такі страхові платежі підлягають перерахуванню страховим організаціям.

Аналітичний облік ведеться за кожним видом зборів і відрахувань, по страхувальниках та окремих договорах страхування.

Рахунок 65 "Розрахунки за страхуванням" кореспондує

 

  за дебетом з кредитом рахунків:   за кредитом з дебетом рахунків:  
  "Каса"   "Капітальні інвестиції"  
  "Рахунки в банках"   "Виробництво"  
  "Розрахунки з покупцями та замовниками"   "Брак у виробництві"  
  "Рахунки в банках"  
  "Розрахунки з різними дебіторами"   "Витрати майбутніх періодів"  
  "Забезпечення майбутніх витрат і платежів"  
  "Довгострокові позики"  
  "Довгострокові векселі видані"   "Розрахунки за податками й платежами"  
  "Інші довгострокові зобов'язання"   "Розрахунки з оплати праці"  
  "Короткострокові векселі видані"   "Розрахунки за іншими операціями"  
  "Розрахунки за податками й платежами" 70 "Доходи від реалізації"  
  "Відрахування на соціальні заходи"  
  "Короткострокові позики"  
  "Розрахунки з оплати праці"   "Інші операційні витрати"  
  "Розрахунки за іншими операціями"   "Інші затрати"  
  "Загальновиробничі витрати"  
  "Інші доходи"   "Адміністративні витрати"  
      "Витрати на збут"  
      "Інші витрати операційної діяльності"  
    97 "Інші витрати"  
      "Надзвичайні витрати"  

.

Розмірі ставок нарахування та утриманя із ЗП єдиного соціального внеску.

 

Нарахування ЄСВ (на ФОП) Утримання ЄСВ (із ЗП конкретного робітника)
37% (від ФОП) 3,6 %
33,2 (від суми лікарняних) 2 % (із суми лікарняних)
36,3 % (для бюджетників)  

 

Синтетичний облік розрахунків по страхуванню ведеться в журналі – ордері № 5 (3-й розділ).

Типові проводки по рахунку 65 „Розрахунки за страхуванням”:

1. Нараховано ЄСВ від фонду зарплати робітників:

- основного виробництва Д23 К651

- адміністративно – управлінського персоналу Д92 К651

- відділу збуту Д93 К651

2. Утримано із зарплати:

- ЄСВ Д661 К651

- за індивідуальним страхуванням Д 661 К 654

3. Перераховано органам соц страхування сума збору:

Д 65 К 311

 

 

3. Облік розрахунків за індивідуальним страхуванням

На субрахунку 654 "За індивідуальним страхуванням" ведеться облік розрахунків зі страховими організаціями по індивідуальному страхуванню персоналу підприємства, за їх письмовими дорученнями, у разі добровільного страхування, з нарахованої їм заробітної плати страхових внесків за договорами та по обов'язковому страхуванню, що встановлюється законодавством.

 


Контрольні питання за темою:

 

 

1. Що таке єдиний соціальний внесок?

2. Хто є платниками єдиного соц внеску?

3. Які виплати звільняються від обкладання єдиним соц внесокм?

4. Який орган уповноважений стягувати з СПД єдиний соц внесок?

5. Від чого залежить розмір ставки єдиного соц внеску?

6. на якому рахунку ведеться синтетичний облік єдиного соц внеску?


Модуль 4.Облік виробництва та готової продукції

 

Тема 4.1 Облік виробничих запасів

1. Виробничі запаси, їх класифікація і оцінка.

2. Документальне оформлення руху ТМЦ

3. Синтетичний облік та аналітичний облік запасів.

4. Інвентаризація ТМЦ

5. Методи обліку вибуття ТМЦ

 

 

1 Виробничі запаси, їх класифікація і оцінка.

Одним із обов’язкових умов здійснення процесу виробництва є забезпечення підприємства предметами праці (виробничими запасами). Згідно з Положенням (Стандартом) № 9 „ Запаси”

запаси - це активи, які:

- утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності,

- перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва,

- утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, а також управління підприємством.

Важливою передумовою раціональної організації обліку виробничих запасів виступає економічно обґрунтована їх класифікація:

1) сировина, основні та допоміжні матеріали, комплектуючі вироби та інші запаси, що призначені для виготовлення продукції (рах.20);

2) незавершене виробництво у вигляді незакінчених обробкою та зборкою деталей, вузлів, незавершених виробничих процесів (рах 23);

3) готова продукція (виготовлена на підприємстві, закінчена в обробці, відповідає технічним умовам, призначена для продажу) рах 26;

4) товари у вигляді ТМЦ, що утримуються для подальшого продажу (рах 28);

5) малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП), строк використання яких < 1 року(рах 22) та інші.

Важливе значення для правильного обліку запасів має порядок оцінки запасів.

При надходженні запаси обліковуються за первісною вартістю, яка включає в себе:

1.при придбанні за плату первісна вартість включає:

- сума, що сплачується покупцю,

- непрямі податки,

- ввізне мито,

- транспортування, страхування, навантаження – розвантаження,

- витрати на доопрацювання запасів, підвищення їх технічних характеристик.

2. при виготовленні власними силами - первісна вартість це:

- собівартість їх виробництва, згідно П (С) № 16 „ Витрати”

3. для безоплатно отриманих - первісна вартість це:

- їх справедлива вартість (тобто сума, за якою може бути здійснено обмін активу)

4. для отриманих в обмін на подібні запаси - первісна вартість це:

- балансова вартість переданих запасів.

Не включаються до первісної вартості:

- понаднормові втрати та нестачі запасів,

- проценти за користування позиками,

- витрати на збут,

- загальгоногосподарські витрати та інші, що не пов’язані з придбанням і доставкою запасів.

Ці витрати відносяться до витрат діяльності того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Якщо первісна вартість запасів суттєво змінилася на дату складання балансу або запаси зіпсовані, застарілі, або іншим чином втратили первісно очікувану економічну вигоду, то як балан­сова вартість використовується чиста вартість реалізації.

Чиста вартість реалізації запасів — очікувана ціна реалізації запасів в умовах звичайної діяльності за вирахуванням очікуваних витрат на завершення їх виробництва та реалізацію.

Різниця між первісною вартістю запасів і чистою вартістю реалізації та вартість повністю втрачених запасів списуються на витрати звітного періоду із відображенням у позабалансовому обліку. Після встановлення осіб, які мають право відшкодовувати втрати, належна до відшкодування сума зараховується до складу дебіторської заборгованості й доходу звітного періоду.

Якщо чиста вартість реалізації тих запасів, що були уцінені, надалі збільшується, то на суму збільшення чистої вартості реалізації, але не більше суми попереднього зменшення сторнується запис про попереднє зменшення вартості запасів.

Відповідно до наведеної класифікації у плані рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій передбачені для обліку наявності і руху запасів рахунки класу 2, що відображено на рис. 1.1.


 

Рисунок 1.1 - Рахунки класу 2 «Запаси»

 

2. Документальне оформлення руху ТМЦ

 

 

Підприємство отримує виробничі запаси з таких джерел:

- купвля у постачальників,

- внеску засновників підприємства до статутного капіталу,

- обміну на неподібні активи,

- безоплатної передачі,

- оприбуткування раніше не врахованих запасів на балансі....

Але основну масу матеріалів підприємство отримує від постачальників, на підставі укладених договорів через довірену особу(підприємство виписує довіреність на отримання від постачальника ТМЦ). Відпущення ТМЦ постачальником здійснюється на підставі Накладної на відпуск ТМЦ (ф.М-20), яка виписується в трьох екземплярах:

1- залишається на складі постачальника і слугує підставою для списання ТМЦ,

2- вручається підприємству, що купує ТМЦ, і слугує підставою для оприбуткування ТМЦ,

3- залишається на пропускному пункту постачальника і слугує для дозволу вивозу ТМЦ з території постачальника.

Матеріальні цінності, які відпускаються і вивозяться автотранспортом на сторону, оформлюються Товарно – транспортною накладною (ф.1-ТН), яка слугує для постачальника – підставою для списання ТМЦ, для покупця – оприбуткування ТМЦ, для транспортної організації – для записів у шляховому листі.

На кожну партію товару постачальник виписує рахунок – фактуру на ім’я покупця, в якій вказує суму до оплати за придбані ТМЦ.

Матеріально – відповідальні особи (МВО) на отримані матеріали складають Прибуткові ордери(ф.М-4. Основні реквізити прибуткового ордера: номенклатурний номер, назва, сорт, розмір, одиниця виміру, кількість за даними документів і прийнята на склад, ціна, сума, підписи того, хто здав цінності (експедитор, представник постачальника тощо), і того, хто прийняв (завідувач складу, комірник).

У разі невідповідності фактичної наявності цінностей даним документів постачальника при прийманні вантажу від залізниці (або пристані) складається комерційний акт, а при оприбуткуванні на складі — акт приймання (форма № М-7). Ці документи є підставою для пред’явлення претензії постачальнику або транспортній організації.

У разі, коли від постачальників надходять виробничі запаси, які не відповідають умовам договору, то підприємство має право на відмову від оплати рахунків. Такі запаси приймаються за актом на відповідальне зберігання, а їх облік до прийняття рішення про відправку постачальнику або реалізацію ведеться на забалансовому рахунку 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні».

Оприбуткування запасів, що надійшли від постачальників без супроводжувальних документів, здійснюється на підставі акта. Такі поставки називаються невідфактурованими.

Облік запасів на складах ведеться у картках складського обліку матеріалів (ф.М-12), які відкриваються на кожний номенклатурний номер матеріалів. Записи в картках здійснюються кожен день МВО на підставі прибутково - витратних документів з виведенням залишку після кожного запису. Основні реквізити картки складського обліку: назва матеріалу, коротка технічна характеристика, номенклатурний номер, норма запасу, дата запису, № документа, на підставі якого здійснено оприбуткування або видача матеріалу, від кого одержано або кому видано, надходження, видаток, залишок після кожної операції.

Виробничі запаси відпускаються зі складу підприємства для:

1) виробництва продукції, надання послуг,

2) виправлення браку,

3) обслуговування устаткування,

4) пакування готової продукції тощо.

Крім того, виробничі запаси можуть бути реалізовані на сторону або використані для фінансових інвестицій.

ТМЦ відпускаються в виробництво на підставі:

1) лімітно - заборних карток (ф.М - 8,9) – слугують для багаторазового відпуску матеріалів одного номенклатурного номеру в виробництво в межах ліміту. Заповнюються планово – виробничим відділом. Ліміт визначається виходячи з виробничої програми цеху та норм витрат матеріалів. Після кожного відпуску матеріалів виводиться залишок невикористаного ліміту. Додатковий понадлімітний відпуск матеріалів оформлюєт

Основні реквізити лімітно-забірної карти: місяць, рік, назва матеріалу, ліміт видачі, дата видачі, видана кількість, залишок ліміту, підписи начальника відділу, що встановив ліміт, начальника підрозділу-одержувача, завідувача складом.

2) накладної – вимоги на відпуск(внутрішнє переміщення) матеріалів (ф. М-11) – для оформлення одноразового відпуску ТМЦ.

Основними реквізитами цього документа є дата складання, підстава видачі, прізвище того, кому видати, назва матеріальних цінностей, одиниця виміру, кількість, що вимагається, і фактично видана, ціна, сума, підписи осіб, що дозволили і здійснили відпуск, а також головного бухгалтера і одержувача.

Наприкінці місяця всі документи про видачу запасів зі складу передаються за реєстром до бухгалтерії для відображення витрат у системі рахунків бухгалтерського обліку.

Оскільки складський облік запасів у сучасних умовах ведеться переважно в натуральному виразі, то для відображення витрат запасів за рахунками бухгалтерського обліку необхідно здійснити оцінку витрачених запасів. З цією метою використовуються облікові ціни.

Облікова ціна — ціна, за якою запаси відображаються у поточному обліку.

В кінці місяця здаються до бухгалтерії для обліку витрат матеріалів.

Окрім використання на виробничі цілі запаси можуть вибувати зі складу з метою їх реалізації.

Виробничі запаси можуть також використовуватися підприємством для внеску до статутного капіталу іншого підприємства, тобто для фінансових інвестицій.

 

 

3. Синтетичний облік та аналітичний облік запасів

 

 

Синтетичний облік виробничих запасів ведеться на активному рахунку 20 „ Виробничі запаси” за відповідними субрахунками.

Рахунок 20 має такі субрахунки:

201 "Сировина й матеріали" (для обліку сировини та основних матеріалів, які входять до складу продукції, що виготовляється, або є необхідними компонентами при її виготовленні)

202 "Купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби" (для обліку покупних напівфабрикатів, готових комплектуючих виробів (включаючи у підрядних будівельних організаціях будівельні конструкції та вироби - дерев'яні, залізобетонні, металеві, інші), що придбані для комплектування продукції, що випускається, які потребують додаткових витрат праці з їх обробки або збирання)

203 "Паливо"(нафтопродукти, тверде паливо, мастильні матеріали) обліковуються наявність та рух палива, що придбається чи заготовляється для технологічних потреб виробництва, експлуатації транспортних засобів, а також для вироблення енергії та опалення будівель. Тут також обліковуються оплачені талони на нафтопродукти і газ)

204 "Тара й тарні матеріали" (для обліку усіх видів тари, крім тари, яка використовується як господарський інвентар, а також матеріали й деталі, які використовують для виготовлення тари і її ремонту (деталі для збирання ящиків, бочкова клепка тощо).

205 "Будівельні матеріали" (рух будівельних матеріалів, конструкцій і деталей, обладнання і комплектуючих виробів, які належать до монтажу, та інших матеріальних цінностей, необхідних для виконання будівельно-монтажних робіт, виготовлення будівельних деталей і конструкцій.)

206 "Матеріали, передані в переробку" (матеріали, передані в переробку на сторону та які надалі включаються до складу собівартості отриманих з них виробів)

207 "Запасні частини" (придбаних чи виготовлених запасних частин, готових деталей, вузлів, агрегатів, які використовуються для проведення ремонтів, заміни зношених частин машин, обладнання, транспортних засобів, інструменту, а також автомобільних шин у запасі та обороті)

208 "Матеріали сільськогосподарського призначення" (мінеральні добрива, отрутохімікати для боротьби зі шкідниками й хворобами сільськогосподарських культур, біопрепарати, медикаменти, хімікати, що використовуються для боротьби з хворобами сільськогосподарських тварин)

209 "Інші матеріали" (бланки суворого обліку (за вартістю придбання), відходи виробництва (обрубка, обрізка, стружка тощо), невиправний брак, матеріальні цінності, одержані від ліквідації основних засобів, які не можуть бути використані як матеріали, паливо або запасні частини на цьому підприємстві (металобрухт, утиль), зношені шини тощо).

По Д 20 – надходження запасів, К 20 – вибуття запасів.

Аналітичний облік ведеться окремо в розрізі за:

- місцями зберігання ТМЦ,

- МВО,

- групами запасів,

- видами діяльності,

- витратами за нормами та відхиленням від норм.

 

Рахунок 22 "Малоцінні та швидкозношувані предмети"

Цей рахунок призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух малоцінних та швидкозношуваних предметів, що належать підприємству та знаходяться у складі запасів. До малоцінних та швидкозношуваних предметів належать предмети, що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року, зокрема: інструменти, господарський інвентар, спеціальне оснащення, спеціальний одяг тощо.

Рахунок 23 «Виробництво». Залишки незавершеного виробництва на початок звітного періоду є одним із видів запасів підприємства.До незавершеного виробництва відносяться продукція, роботи, що не пройшли всіх стадій (фаз, переділів) виробництва, передбачених технологічним процесом, а також вироби, які не укомп­лектовані та не пройшли випробувань і технічного приймання.

На рис. 4.1 наведена схема, що відображає зміст записів за дебетом і кредитом рахунка 23 «Виробництво».

 

Дебет Рахунок 23 «Виробництво» Кредит
Сальдо — витрати на незавершене виробництво на початок звітного періоду - фактична собівартість готової продукції, виконаних робіт та послуг
- операційні витрати - загальновиробничі витрати - втрати від браку продукції
Оборот — витрати за місяць Оборот — фактична собівартість готової продукції, виконаних робіт та послуг
Сальдо — витрати на незавершене ви­робництво на кінець звітного періоду  
       

 

Рисунок 4.1 - Зміст господарських операцій, що відображаються за рахунком 23 «Виробництво»

 

Рахунок 24 "Брак у виробництві"

Цей рахунок призначено для обліку та узагальнення інформації про втрати від браку у виробництві. Браком у виробництві вважається продукція, напівфабрикати, деталі, вузли й роботи, які не відповідають за своєю якістю встановленим стандартам або технічним умовам і не можуть бути використані за своїм прямим призначенням або можуть бути використані тільки після додаткових витрат на виправлення. Брак продукції поділяється на зовнішній, тобто виявлений споживачем і пред'явлений для відшкодування збитків, та внутрішній, який виявлений в процесі виробництва. У залежності від характеру відхилень від нормативів він може бути остаточним або виправним.

Рахунок 25 "Напівфабрикати"

Цей рахунок призначений для обліку та узагальнення інформації про наявність та рух напівфабрикатів власного виробництва.

Облік напівфабрикатів власного виробництва на окремому рахунку ведуть підприємства, у яких напівфабрикати, крім використання у виробництві, реалізуються на сторону як готова продукція. До напівфабрикатів належить продукція, що не пройшла всіх установлених технологічним процесом стадій виробництва й потребує доопрацювання або укомплектування. Зокрема, на цьому рахунку можуть обліковуватися виготовлені підприємством напівфабрикати: чавун передільний у чорній металургії; сира гума і клей в гумовій промисловості; сірчана кислота на азотно-туковому комбінаті хімічної промисловості; солод у пивоварній промисловості; пряжа і сирова тканина в текстильній промисловості.

Рахунок 26 "Готова продукція"

Цей рахунок призначено для узагальнення інформації про наявність та рух готової продукції підприємства.

До готової продукції належить продукція, обробка якої закінчена та яка пройшла випробування, приймання, укомплектування згідно з умовами договорів із замовниками і відповідає технічним умовам і стандартам.

За дебетом рахунку 26 "Готова продукція" відображається надходження готової продукції власного виробництва за фактичною виробничою собівартістю або за нормативною вартістю.

Собівартість реалізованої готової продукції визначається за методами оцінки вибуття запасів.

Рахунок 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва"

Цей рахунок призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух сільськогосподарської продукції. На цьому рахунку обліковують продукцію, одержану від власних рослинницьких, тваринницьких та промислових підрозділів підприємства, яка призначена для продажу на сторону та для іншого невиробничого споживання (видачі й продажу працівникам, передачі в невиробничу сферу, наприклад в дитячі садки, їдальні тощо); продукцію, яка призначена для споживання в тваринницьких підрозділах як корми або для виробництва кормів у кормоцехах; продукцію, яка вирощена для годівлі худоби, наприклад зелену масу, корм, плоди тощо, а також побічну продукцію та відходи, одержані при доведенні товарної продукції та насіння до належних кондицій; насіння та посадкового матеріалу, включаючи саджанці, призначені для закладання та ремонту власних насаджень.

Рахунок 28 "Товари"

На рахунку 28 "Товари" ведеться облік руху товарно-матеріальних цінностей, що надійшли на підприємство з метою продажу. Цей рахунок використовують в основному збутові, торгові та заготівельні підприємства і організації, а також підприємства громадського харчування.

На промислових та інших виробничих підприємствах рахунок 28 "Товари" застосовується для обліку будь-яких виробів матеріалів, продуктів, які спеціально придбані для продажу, або тоді, коли вартість матеріальних цінностей, що придбані для комплектування на промислових підприємствах, не включається до собівартості готової продукції, що виробляється на цьому підприємстві, а підлягає відшкодуванню покупцями окремо.

Рух запасів відображається в журналі – ордері № 5 та 5А та Відомості 5.1 аналітичного обліку запасів(записи в регістрах ведуться на підставі первинних і зведених документів.)

Типові проводки по обліку запасів:

а) виробничі запаси:

1. Оприбутковані виробничі запаси із виробництва

Д20 К23

2. Зменшено суму браку на вартість відходів

Д20 К24

3. Оплачено витрати, пов’язані з транспортуванням виробничих запасів

Д20 К31

4. Відображено надходження виробничих запасів в погашення дебіторської заборгованості

Д20 К37

5. Оприбутковані виробничі запаси у рахунок внеску до статутного капіталу Д20 К40

6. Надійшли запаси від постачальника

Д20 К63

7. Відпущено запаси зі складу до виробництва

Д23 К20

8. Витрачено матеріали на виправлення браку Д24 К20

9.Списано запаси для:

- загально виробничих потреб Д91 К20,

- адміністративних потреб Д92 К20,

- збутових потреб Д93 К20

10. Відображено суму нестачі запасів у складі витрат звітного періоду

Д947 К20

б) готова продукція:

1. Оприбуткована готова продукція із виробництва Д26 К23

2. Відвантажена ГП покупцям Д36 К70

3.Списана фактична собівартість відвантаженої ГП Д90 К26

4.Оприбутковано надлишки ГП виявлені під час інвентаризації Д26 К719

5. Списано ГП, втрачену внаслідок надзвичайних подій Д99 К26

в) брак:

1. Списано витрати від невиправного браку, виявленого в основному виробництві

Д24 К23

2. Нараховано зарплату та зроблені нарахування органам соцстраху робітникам, які задіяні в виправленні браку

Д24 К66,65

3. Відображено вартість робіт по виправленню браку сторонніми організаціями

Д24 К685

4. Оприбутковані запаси, що залишилися після виправлення браку

Д20 К24

5. Віднесено на собівартість продукції втрати від браку

Д23 К24

6. Пред’явлено претензії підприємствам, винуватцям виникнення браку Д374 К24

7. Віднесено втрати від кінцевого браку на винних осіб

Д375 К24

8. Списано на витрати вартість втрат від браку у випадку не встановлення винних осіб Д94,99 К24

 


3. Інвентаризація ТМЦ

 

 

Інструкція по інвентаризації ОЗ, ТМЦ, грошових коштів і документів, розрахунків.

Задачі інвентаризації ТМЦ:

1) виявлення фактичної наявності та дотримання правил зберігання ТМЦ,

2) виявлення не використовуваних ТМЦ,

3) перевірка реальності ТМЦ, що обліковуються на балансі.

Терміні проведення інвентаризації:

- 1 раз у рік – не раніше 1 жовтня;

- 2 рази на квартал – грошових коштів.

Проведення інвентаризації запасів обов’язкове у випадках:

- зміні МВО,

- виявленні зловживань, розкрадань ТМЦ,

- надзвичайних подіях...

Наказом керівника підприємства призначається дата проведення інвентаризації та інвентаризаційна комісія.

До початку інвентаризації в бухгалтерії повинно бути закінчено обробку всіх документів по надходженню і витраченню запасів, здійснено записи, визначено залишки на день інвентаризації.

На складах матеріальні цінності повинні бути розкладено за найменуваннями, сортами та розмірами.

Дані інвентаризації заносяться в Інвентаризаційний опис (ф. М -21), яка складається в двох екземплярах:

1 – віддається МВО,

2- для бухгалтерії, де фактичні залишки ТМЦ, які зафіксовані в описах, звіряються з даними бух. обліку.

Матеріальні цінності, за якими виявлено розбіжності, записують в Звіряльну відомість, а МВО повинні дати інвентаризаційній комісії письмові пояснення щодо причин їх виникнення.

Свої висновки і пропозиції комісія оформлює протоколом і подає на утвердження керівнику підприємства, який повинен у 5 –ти денний термін після закінчення інвентаризації затвердити протокол.

Проводки щодо відображення результатів інвентаризації матеріальних цінностей:

1) оприбутковані виявлені надлишки запасів Д20,22,26 К746 "Дохід від безкоштовно отриманих активів".

2) відображено нестачі та порчі ТМЦ, якщо винуватця не встановлено Д947"Нестачі і втрати від псування цінностей" К20,22,26…

3) Відображено суму нестачі, що відноситься на винну особу Д375 Розрахунки по відшкодуванню завданих збитків" К746

4) Відшкодування винними особами нестачі ТМЦ Д30,66 К375

5)Сума нестач у межах норм природного убутку Д91 К20

Якщо на час виявлення нестачі винуватця не встановлено, то одночасно із списанням цінностей на витрати балансова вартість списаного активу зараховується на позабалансовий рахунок № 07 "Списані активи".


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.117 сек.)