|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Структура гемоглобінуГемоглобін (Нb) – це червоний пігмент, хромопротеїн, який знаходиться в еритроцитах і переносить кисень. В організмі людини масою 70 кг міститься близько 900 грамів гемоглобіну. В одному еритроциті знаходиться близько 400 млн молекул гемоглобіну Основні фізіологічні сполуки гемоглобіну: 1) НbО2 (оксигемоглобін) - сполука Нb з киснем. Має яскраво-червоний колір, що визначає колір артеріальної крові. Оскільки при взаємодії Нb з О2 окиснення не відбувається і ступінь окиснення заліза не змінюється, реакція називається реакцією оксигенації (неокиснення); 2 ) Нb (відновленийНb або дезокси Нb) - Нb, який віддав кисень. Маєтемно-вишневий колір, що й визначає колір венозної крові. Реакція від'єднання кисню від Нb називається дезоксигенацією; 3) НbСО2 (карбгемоглобін) - сполука Нb з СО2. Патологічні сполуки Н b: 1) НbСО (карбоксигемоглобін) - сполука Нb з чадним газом (СО). Хімічна спорідненість гемоглобіну до СО у 300 разів вища, ніж до О2. Тому монооксид вуглецю витісняє О2 з гемоглобіну, зменшуючи киснезв’язувальну здатність крові.
Утворення еритроцитів (еритропоез) Еритроцитиутворюються в кровотворних тканинах: у жовтковому мішку у ембріона, у печінці і селезінці у плода і в червономукістковому мозку кісток у дорослої людини. В усіх цих органах містяться так звані поліпотентні стовбурові клітини, які є попередниками усіх клітин крові. Для утворення еритроцитів потрібні такі фактори кровотворення:
· Залізо (длясинтезу гему). Добова потреба в залізі становить 20-25 мг. 95% цієї кількості організм отримує з гемоглобіну еритроцитів, що руйнуються, а 5% (1мг) - зїжею. · Вітамін В12 - зовнішній фактор кровотворення. Потрапляє в організм з їжею, але всмоктується тільки за наявності внутрішнього фактору кровотворення - фактору Кастла, який виділяється залозами шлунка. · Фолієва кислота. Потрапляє в організм з рослинною їжею. Вітамін В12 і фолієва кислота необхідні для синтезу нуклеїнових кислот і глобіну. · Вітамін С - бере участь в обміні заліза. Сприяє утворенню гему, посилює дію фолієвої кислоти. · Вітамін В6 - утворення гему. · Вітамін В2 - утворення ліпідної строми еритроцитів. · Пантотенова кислота - синтез фосфоліпідів мембрани еритроцитів.
Руйнування еритроцитів (гемоліз) Зрілі еритроцити циркулюють у крові 100 - 120 днів. Після чого фагоцитуються клітинами ретикулоендотеліальноїсистеми кісткового мозку, макрофагами печінки і селезінки. Невелика кількість може гемолізуватися в судинному руслі. Основним місцем руйнування еритроцитів є селезінка. Але не тільки вона, а й будь-яка інша тканина здатна руйнувати еритроцити, про що свідчить поступове зникнення синців в будь-якій ділянці тіла. Причиною руйнування (гемолізу) еритроцитів є старіння. При старінні знижується інтенсивність метаболічних процесів: зменшується активність ферментів гліколізу, пентозного циклу; як наслідок, зменшується кількість АТФ, НАД·Н та інших важливих продуктів.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |