АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Vocabulary Practice

Читайте также:
  1. A) Study the vocabulary for work and jobs. Match words and phrases from the left-side column with their Ukrainian equivalents.
  2. A) Study useful vocabulary for recruitment and selection.
  3. Active vocabulary.
  4. End of the 1-st term vocabulary
  5. End of the 2-nd term vocabulary
  6. Etymological division of the OE Vocabulary
  7. Family – Key Vocabulary in Context
  8. Institutions in practice
  9. LECTURE 10. ENRICHMENT OF THE VOCABULARY IN THE MnE PERIOD
  10. LECTURE 5. OE VOCABULARY
  11. Read the definition and write the word from the active vocabulary.
  12. STYLISTIC CLASSIFICATION OF ENGLISH VOCABULARY

ДАТА_______

КОНСПЕКТ УРОКУ

З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

СТУДЕТКИ-ПРАКТИКАНТКИ

V КУРСУ ПЕДАГОГІЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ

РІВНЕНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО

ГУМАНІАРНОГО УНІВЕРСИЕТУ

КУЗЬМІНЕЦЬ МАРІЇ ПЕРІВНИ

ОЦІНКА_________

ВЧИТЕЛЬ________

МЕТОДИСТ______

Тема: My flat.

Мета: повторити й активізувати вивчений лексичний матеріал по темі, практикувати учнів у вживанні ЛО в усному та писемному мовленні;формувати навички діалогічного та монологічного мовлення (з опорою та без опори на зразок); вчити презентувати власну творчу роботу; розвивати навички читання, аудіювання, говоріння, письма; розвивати мислення, пам’ять, творчість школярів; збагачувати словниковий запас; виховувати культуру діалогічного мовлення, почуття товариськості, інтерес до вивчення іноземної мови.

 

Обладнання: - малюнки (пейзажі зими, зимові розваги)

- будинок Принцеси-осені

- іграшки (кіт, миша)

- запис вірша на дошці “Little Mouse”

- набір тематичних карток “House. Flat”

- бланки реклам «Світ кухні»

- підручники

- магнітофон

План

1. Організаційна частина

1.1. Привітання

1.2. Активізація уваги учнів

Підготовка до сприймання іншомовного матеріалу

2.1. Мовна розминка (Warming up)

2.2. Aim

2.3. Phonetic Practice

Основна частина уроку

3.1. Vocabulary Practice

3.2. Dialogues

3.3. Check on Homework

3.4. Physical Warming up

3.5. Writing

3.6. Listening

3.7. Reading

Заключна частина уроку

4.1. Home task

4.2. Marks

4.3. Summarizing

 

The procedure

The beginning of the lesson.

Greeting

- Good morning, children! I’m glad to see you!

- Be ready for the English lesson.

- Let’s start our work.

 

Warming up

- Let’s recollect our poem

Red, yellow, green and blue

Hello Tim, how are you?

Red, yellow, green and blue

Hello Tom, how are you?

Red, yellow, green and blue

Hello ………., how are you?

- How are you?

- How do you feel today?

- Look at the window. What is the weather like today?

- Do you like this weather?

- And what season is it now?

- Let’s tell the poem Spring is green

Summer is bright

Autumn is yellow

Winter is white

- Do you like Autumn? Why? What can we do in Autumn?

Aim

- Today the topic of our lesson is “House. Flat”. And we are going to travel to the Autumn house. Autumn Princess invited us to her house. So, we have to recollect the words, read the text, listen, right and speak about houses and flats if we want to be good guests in the Autumn palace.

 

Phonetic Practice

- Winter has got a pet. It’s the mouse. Let’s learn the poem about this

mouse.

Little mouse, little mouse,

Where is your house?

Little cat, little cat,

I’ve got a big flat.

I’m a good mouse,

I live in the Autumn house!

 

II. The main part of the lesson.

Vocabulary Practice

- Let’s recollect the words on the topic “House. Flat”. Name these

things…

(робота з предметними малюнками). Good for you!

 


1 | 2 | 3 | 4 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)