|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
ПИТАННЯ ДО СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ(економічна теорія) Лекції веде – Слєпушкіна Алла Сергіївна Семінар 1 1. Сутність потреб та їх роль у розвитку суспільства. Структура потреб. Економічні потреби і інтереси. Потреби і виробництво. Загальна характеристика госпо-дарської діяльності людини як засіб задоволення економічних потреб і інтересів. 2. Економічні (виробничі) відносини. Види економічних відносин. Предмет економічної теорії та її функції. Економічна теорія як наука. 3. Сутність економічних категорій та економічних законів, їх особливості. Система економічних законів. Дія та використання економічних законів. 4. Тіньова економіка: позитив, негатив. 5. Економічна теорія в сучасному суспільстві. 6. Виробництво як процес суспільної праці. Економічні ресурси: види, функції. Робоча сила, підприємницька здібність. Предмет праці та її засоби. Засоби виробництва. Продуктивні сили та виробничі відносини. Структура суспільного виробництва. 7. Безмежність потреб і відносна обмеженість ресурсів. Таблиця виробничих можливостей. Крива виробничих можливостей. 8. Обмеженість ресурсів та економічна ефективність суспільного виробництва, її показники і фактори.
Семінар 2 1. Сутність товарного виробництва, умови його виникнення та його типи. 2. Сутність товару і його властивості. Величина вартості товару. Двоїстий характер праці, втілений у товарі. Еволюція товарного виробництва в сучасних умовах. 3. Економічні закони товарного виробництва. Сутність закону вартості та його функції. Закон попиту і пропозиції. 4. Закон конкуренції. Конкуренція: сутність, функції та види. Умови виникнення конкуренції. 5. Еволюційний характер виникнення грошей. Економічний зміст грошей. Гроші золоті, паперові, кредитні, депозитні, "електронні". 6. Грошові системи. Золото і система золотого стандарту. Валютний курс. 7. Функції грошей як загального еквіваленту. 8. Суть грошового обігу. Безготівковий грошовий обіг та готівково-грошовий обіг. Закони грошового обігу.
Семінар З 1. Сутність ринку і його головні елементи. Суб’єкти ринкового господарювання. Принципи функціонування ринку. Функції ринку: позитив, негатив. 2. Еволюція ринку. Вільний і регульований ринок. Умови ефективного функціонування ринку. 3. Економічна конкуренція. Ринок досконалої і недосконалої конкуренцією. Ринок монополістичної конкуренції. Модель олігополістичного ринку. 4. Монополія (чиста монополія). Роль монополії у сучасній ринковій моделі господарства. Причини втручання держави у ринкову економіку. Монополія та конкуренція. Антимонопольна практика та законодавство. 5. Ринковий механізм та його елементи. 6. Попит і пропозиція: закони, крива, детермінанти. Ринкова рівновага. Рівноважна ціна. 7. Еластичність попиту і пропозиції. Фактори еластичності. Кон'юнктура ринку. 8. Національні моделі ринкової економіки (Великобританія, Німеччина, Швеція, Японія, США – порівняльна характеристика). Модель трансформаційної (перехідної) економіки України. Семінар 4 1. Місце ціни в механізмі функціонування ринку. Економічна сутність ринкової ціни і чинники іі величини. Класифікація та види цін ринкової економіки. 2. Ціноутворення. Встановлення вихідної та кінцевої ціни. Вплив держави на ціноутворення в умовах ринкової економіки. 3. Підприємництво. Суб’єкти підприємницької діяльності. 4. Класифікація підприємництва. Венчурний бізнес. Інновація та інноваційна діяльність. 5. Фірма як основна структурна одиниця бізнес-діяльності. Класифікація фірм (підприємств). 6. Комерційний розрахунок. 7. Загальна формула бізнесу (спекулятивний, "чорний", "білий"). Процес виробництва нової вартості і способи її збільшення. 8. Капітал і прибуток у виробничій фірмі. Розподіл валового прибутку. Норма прибутку і вигідність бізнесу (маркетинг).
Семінар 5 1. Економічна сутність заробітної плати і чинники її величини. 2. Добробут населення: рівень життя та його критерії. Диференціація доходів та доходи від власності. 3. Власність як соціально-економічна і як юридично-правова категорія. Форми власності. Акціонерна власність. Інтелектуальна власність 4. Привласнення та його складові. Система економічних прав за Коузом. 5. Національна економіка і цілі її розвитку. Структура національної економіки. Економічні системи. Економічна політика держави. 6. Сутність і структура суспільного відтворення. Пропорції і типи суспільного відтворення. 7. Позичковий капітал і позичковий процент. Норма процента. Земельні та рентні відносини. Види земельної ренти і ринкова ціна землі. 8. Модель економічного обороту продуктів і доходів в національній економіці. Національне багатство. Соціальний капітал нації.
Семінар 6 1. Сукупний національний продукт як результат суспільного відтворення і виробництва. Структура сукупного національного продукту. 2. Виключення повторного рахунку при оцінці сукупного національного продукту. Система національних рахунків. 3. Валовий національний продукт (ВНП), валовий внутрішній продукт (ВНП). Сукупність і методи вимірювання. Недоліки показників ВВП и ВНП. 4. Чистий національний продукт і національний доход. Джерела створення національного доходу. Його розподіл і перерозподіл. Споживання і нагромадження. Особистий доход 5. Сутність і дія ринкового механізму саморегулювання. Характер регулювання доходів у вільній ринковій економіці. 6. Крах моделі ринкового саморегулювання. Кейнсіанська революція в економічній теорії. 7. Соціально орієнтована ринкова економіка. Інституціональна економіка та інституціонально-соціологічний напрямок її розвитку. 8. Методи державного регулювання (прямі, непрямі). Основні протиріччя змішаної економіки. Семінар 7 1. Економічна рівновага та циклічність. 2. Середні цикли та їх фази. Руйнівна та оздоровча функції економічних криз. 3. Державне антициклічне регулювання. 4. «Довгі хвилі» в макроекономіці. Цикли Кондратьєва. 5. Сутність інфляції. Особливості сучасної інфляції та форми прояву. 6. Типи і види інфляції та її соціально-економічні наслідки. 7. Напрямки, методи і засоби регулювання інфляції. 8. Взаємозв’язок інфляційних процесів з циклічністю економічного розвитку.
Семінар 8 1. Грошова маса та її структура. Валютна система. 2. Кредит: сутність, функції, принципи, форми. 3. Банки: їх діяльність і операції. Банківська система України. 4. Грошово-кредитна політика держави. 5. Фінанси: сутність та функції. Фінансова система та її структура. 6. Податки: функції та види. Природа податку на додану вартість. Ставка оподаткування і крива Лаффера. 7. Державний бюджет і джерела його наповнення. Бюджетний дефіцит. Державний борг: зовнішній, внутрішній. Дефолт. 8. Фіскальна політика держави.
Семінар 9 1. Інтернаціоналізація виробництва. Міжнародний поділ праці і кооперація праці. 2. Міжнародна торгівля товарами і послугами. Торгівельні бар’єри. СОТ и ГАТТ. 3. Міжнародна міграція капіталу і робочої сили. Злиття та поглинення економічних суб’єктів ринку. 4. Іноземні (міжнародні) інвестиції: позитив, негатив для національної економіки. 5. Економічна інтеграція. Історія та природа виникнення Євросоюзу. 6. Міжнародні фінансові та інвестиційні інститути: їх функції та призначення (Валютний фонд, Світовий банк та інші). 7. Зовнішньоекономічна політика держави та ї інструменти. 8. Геополітична стратегія національної економіки. Національна безпека України. Основна література до вивчення дисципліни ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ 1. Основи економічної теорії. Політекономічний аспект. Отв. Ред. Г.Н Климко. Київ, 2001. 2. Мочерний С.В., Довбенко М.В. Економічна теорія: підручник. - К.: Видавничий центр „Академія", 2004. - 856с. (Альма-Матер). 3. Кэмпбелл Р.Макконнэлл, Стэнли Л.Брю. Экономикс: принципы, проблемы, политика. В 2-т. пер. с англ. Москва., 1992. 4. За заг. ред. Ю.В. Ніколенка Політекономія: підручник. Київ: ЦУЛ, 2003. - 412с. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.) |