АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Вибір типу та визначення необхідної кількості вогнегасників та їх розміщення

Читайте также:
  1. Definitions. Визначення.
  2. А.Визначення розмірів і площі зони хімічного зараження
  3. В якій відповіді дано визначення способу (форми) розкрадання чужого майна?
  4. В якій наведеній відповіді містяться визначення мети злочину?
  5. В якій наведеній відповіді містяться визначення мети злочину?
  6. Вибір бази практики
  7. ВИБІР БЛИСКАВКОВІДВОДІВ
  8. Вибір варіанта контрольної роботи
  9. Вибір варіанта контрольної роботи
  10. Вибір варіанту розрахунково-графічної (контрольної) роботи
  11. Вибір високовольтного кабелю
  12. Вибір гальма.

9.1. Позначення вогнегасників:

ВВ - вогнегасник водяний;

ВВП - вогнегасник водопінний;

ВВПА - вогнегасник водопінний аерозольний;

ВВК - вогнегасник вуглекислотний;

ВП - вогнегасник порошковий.

Цифра після позначення типу вогнегасника означає масу вогнегасної речовини у кілограмах, що міститься у його корпусі. Цифра після позначення аерозольного водопінного вогнегасника означає масу вогнегасної речовини в грамах, що міститься в його корпусі.

9.2. За необхідності застосування різних типів вогнегасників допускається здійснювати заміну одного типу на інший із забезпеченням рівності сумарної вогнегасної здатності вогнегасників за класом пожежі, характерної для цього об'єкта, відповідно до Типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 N 151 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за N 554/9153.

9.3. Вибір типу та необхідної кількості вогнегасників проводиться згідно з нормами належності, наведеними в таблицях 1 - 3. Тип вогнегасника потрібно вибирати, виходячи з особливостей конкретного об'єкта ринку.

Таблиця 1. Норми належності порошкових вогнегасників для промислових та складських приміщень ринків

  N з/п Гранична захищувана площа, м2 Клас можливої пожежі Мінімальна кількість порошкових вогнегасників
переносний вогнегасник із зарядом вогнегасної речовини, кг (не менше) пересувний вогнегасник із зарядом вогнегасної речовини, кг (не менше)
                 
1 Приміщення категорій А, Б, а також В за наявності горючих газів і рідин
1.1 До 25 включно A, B, C, (E)           - - - -
1.2 Більше 25 до 50 включно A, B, C, (E)           - - - -
1.3 Більше 50 до 150 включно A, B, C, (E)             - - -
1.4 Більше 150 до 250 включно A, B, C, (E)               - -
1.5 Більше 250 до 500 включно A, B, C, (E)                 -
1.6 Більше 500 до 1000 включно A, B, C, (E)                  
1.7 Більше 1000 A, B, C, (E) На першу 1000 м2 площі числові значення кількості вогнегасників згідно з пунктом 1.6 таблиці 1, на кожні наступні: 50 м2 - згідно з пунктом 1.2 таблиці 1, 150 м2 - згідно з пунктом 1.3 таблиці 1, 250 м2 - згідно з пунктом 1.4 таблиці 1, 500 м2 - згідно з пунктом 1.5 таблиці 1, 1000 м2 - згідно з пунктом 1.6 таблиці 1
2 Приміщення категорії В за відсутності горючих газів і рідин
2.1 До 50 включно A, (E)           - - - -
2.2 Більше 50 до 100 включно A, (E)           - - - -
2.3 Більше 100 до 300 включно A, (E)             - - -
2.4 Більше 300 до 500 включно A, (E)               - -
2.5 Більше 500 до 1000 включно A, (E)                 -
2.6 Більше 1000 A, (E) На першу 1000 м2 площі числові значення кількості вогнегасників згідно з пунктом 2.5 таблиці 1, на кожні наступні: 50 м2 - згідно з пунктом 2.1 таблиці 1, 100 м2 - згідно з пунктом 2.2 таблиці 1, 300 м2 - згідно з пунктом 2.3 таблиці 1, 500 м2 - згідно з пунктом 2.4 таблиці 1, 1000 м2 - згідно з пунктом 2.5 таблиці 1
3 Приміщення категорій Г, Д
3.1 До 50 включно A, (E)           - - - -
3.2 Більше 50 до 150 включно A, (E)           - - - -
3.3 Більше 150 до 500 включно A, (E)             - - -
3.4 Більше 500 до 1000 включно A, (E)               - -
3.5 Більше 1000 A, (E) На першу 1000 м2 площі числові значення кількості вогнегасників згідно з пунктом 3.4 таблиці 1, на кожні наступні: 50 м2 - згідно з пунктом 3.1 таблиці 1, 150 м2 - згідно з пунктом 3.2 таблиці 1, 500 м2 - згідно з пунктом 3.3 таблиці 1, 1000 м2 - згідно з пунктом 3.4 таблиці 1
1. Знаком "-" позначені порошкові вогнегасники, які не допускаються для оснащення зазначених приміщень. 2. За наявності в приміщенні можливості виникнення пожеж різних класів кількість вогнегасників вибирається за одним із класів, для якого ця кількість більша.


Таблиця 2. Норми належності вогнегасників для деяких приміщень і будинків ринків вогнегасниками

N з/п Назва об'єкта Нормована величина (площа, м2) Кількість та тип вогнегасників
  Медпункт   один ВП-2 або один ВВ-6
  Приміщення для торгівлі продуктовими товарами (соками, фруктами, м'ясом, рибою тощо) до 150 два ВВ-9
  шість ВВ-9
  вісім ВВ-8
  Приміщення для торгівлі промисловими товарами (книгами, радіотоварами, текстилем, фототоварами, хімічними засобами чищення тощо) до 50 один ВВ-9 або один ВП-6
  два ВВ-9 або два ВП-6
  чотири ВВ-9 або два ВП-9
  Приміщення для тварин   два ВВ-9 або два ВП-6
  Павільйон   один ВП-2
  Кіоск   один ВП-2
  Група палаток (10 шт.)   один ВП-6
  Група контейнерів, переобладнаних під кіоски (10 шт.)   два ВП-6
  Торговельні ряди з навісами та без них   один ВП-6
  Приміщення охорони   один ВП-2
  Лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи   один ВП-6


Таблиця 3. Норми належності вогнегасників для гаражів та автомайстерень ринку

N з/п Кількість місць стоянки автомобілів у боксі гаража Мінімальна кількість вогнегасників одного з типів
порошковий водяний (із зарядом, придатним для гасіння пожеж класів A та B) водопінний
  до 10 один ВП-6 два ВВ-9 два ВВП-9
  більше 10 на кожні наступні 15 місць стоянки - згідно з пунктом 1 таблиці 3
Додатково гаражі та автомайстерні можуть оснащуватися ВВПА з масою заряду 400 г і більше.


9.4. Якщо на об'єкті можливі осередки пожеж різних класів, то слід вибирати вогнегасники окремо для кожного класу пожежі або віддавати перевагу універсальнішому вогнегаснику щодо області застосування. При виборі таких вогнегасників їх кількість повинна дорівнювати більшому значенню, що отримане для кожного класу пожежі окремо.

9.5. Громадські та адміністративно-побутові будинки на кожному поверсі повинні мати не менше двох переносних (порошкових, водопінних або водяних) вогнегасників з масою заряду вогнегасної речовини 5 кг і більше. Крім того, слід передбачати по одному вуглекислотному вогнегаснику з величиною заряду вогнегасної речовини 3 кг і більше на 20 м2площі підлоги в таких приміщеннях: офісні приміщення з персональними електронно-обчислювальними машинами (далі - ПЕОМ), комори, електрощитові, вентиляційні камери та інші технічні приміщення.

Додатково вищевказані приміщення можуть оснащуватися аерозольними водопінними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини 400 г і більше.

9.6. При захисті від пожежі приміщення з наявністю ПЕОМ, оргтехніки тощо слід використовувати вуглекислотні вогнегасники або аерозольні водопінні вогнегасники.

9.7. Приміщення, у яких розміщені ПЕОМ, слід оснащувати переносними вуглекислотними вогнегасниками з розрахунку один вогнегасник ВВК-1,4 (колишнє позначення - ОУ-2) чи ВВК-2 (колишнє позначення - ОУ-3) або один ВВПА-400 на три ПЕОМ, але не менше ніж один вогнегасник зазначених типів на приміщення.

9.8. Приміщення, обладнані модульними установками автоматичного пожежогасіння, якщо в них немає постійного перебування людей, можуть забезпечуватися вогнегасниками на 50 % від їх норм належності для цих приміщень.

9.9. Розміщення вогнегасників повинно проводитись відповідно до вимог ГОСТ 12.4.009-83* "ССБТ. Пожарная техника для защиты объектов. Основные виды. Размещение и обслуживание".

Крім того, при виборі місця розміщення слід брати до уваги таке:

розміщення вогнегасника на підлозі, якщо це не створює незручностей, є більш бажане, оскільки дає змогу персоналу діяти оперативніше;

якщо обслуговуючий персонал не перебуває у приміщенні постійно, вогнегасники бажано розміщувати ззовні приміщення або біля входу до нього;

якщо у приміщенні постійно перебуває обслуговуючий персонал, вогнегасники потрібно розміщувати всередині приміщення;

не допускати розміщення великої кількості вогнегасників в одному місці, тому що це призводить до затримки при їх розбиранні обслуговуючим персоналом.

9.10. Черговий персонал об'єктів різного призначення під час чергування може додатково бути забезпечений аерозольним водопінним вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини 400 г і більше.

9.11. При виборі типу вогнегасників необхідно враховувати кліматичні умови експлуатації будинків та споруд. Придатність переносних і пересувних вогнегасників до гасіння пожеж різних класів та діапазони температур їх експлуатації наведено в таблиці 4.

Слід також керуватися такими правилами:

кожен ринок бажано оснащувати вогнегасниками, що мають однакову систему запуску і приведення в дію;

вага вогнегасника має відповідати фізичним можливостям людей, які ймовірно можуть його використовувати у разі пожежі (загоряння);

на електричному обладнанні застосовуються тільки спеціально призначені для такого обладнання вогнегасники.

Таблиця 4. Придатність вогнегасників до гасіння пожеж різних класів та діапазони температур їх експлуатації

Тип вогнегасника Придатність до гасіння пожеж класів Діапазон температур експлуатації, не менше  
   
A B C (E)    
Порошковий + + + + від мінус 20° C до плюс 50° C або від мінус 30° C до плюс 50° C, або від мінус 40° C до плюс 50° C, або від мінус 50° C до плюс 50° C    
Водопінний + + - -* від плюс 5° C до плюс 50° C або від 0° C до плюс 50° C, або від мінус 10° C до плюс 50° C, або від мінус 20° C до плюс 50° C    
Водопінний аерозольний + + - + від 0° C до плюс 50° C    
Водяний + +** - -* від плюс 5° C до плюс 50° C або від 0° C до плюс 50° C, або від мінус 10° C до плюс 50° C, або від мінус 20° C до плюс 50° C    
Вуглекислотний - + - + від мінус 20° C до плюс 50° C    
Знак "+" означає придатність вогнегасника для гасіння пожежі цього класу; знак "-" означає непридатність для гасіння пожежі цього класу.    
____________ "*" Застосування небезпечне для життя людини. "**" Для водяних вогнегасників із зарядом води з добавками, що забезпечують гасіння пожеж класу B.    


 

Заступник Міністра України з питань надзвичайних ситуацій - начальник Державного департаменту пожежної безпеки П. Ф. Борисов


 

Додаток 2
до пункту 11.1 Правил пожежної безпеки на ринках України


Складання плану евакуації з приміщень та території ринку

1. Для території ринку необхідно розробляти загальний план евакуації (схему евакуації) людей на випадок пожежі. План вивішується при вході та в інших видимих місцях (рисунок 1).

У будинках та спорудах ринку, які мають два поверхи і більше, у разі одночасного перебування на поверсі більше 25 осіб, мають бути розроблені і вивішені у видних місцях плани (схеми) евакуації.

Необхідність забезпечення планами (схемами) евакуації одноповерхових будинків та споруд визначається місцевими органами державного пожежного нагляду, виходячи з їхньої пожежної небезпеки, кількості розміщуваних людей, площі тощо.

2. На плані евакуації зазначаються маршрути руху, евакуаційні виходи (сходові клітки, зовнішні відкриті сходи, виходи безпосередньо назовні), маршрути руху, а також умовне графічне позначення у вигляді символів місць розташування кнопок ручних пожежних сповіщувачів, телефонних апаратів, первинних засобів пожежогасіння. Умовні графічні позначення вищезазначених символів наведено в таблиці 1.

3. Головні та запасні шляхи евакуації вказують на планах штрих-пунктирними лініями різної довжини (таблиця 1). Ці лінії мають бути вдвічі товстішими за лінії плану поверху і мати зелений колір.

4. Головний шлях евакуації на поверсі слід зазначати в напрямку головного та запасних виходів, сходових кліток із зовнішнім переходом, а також сходів, що ведуть з даного поверху на перший поверх будинку. За наявності двох сходових кліток, рівноцінних щодо захищеності від диму та вогню, головний шлях евакуації вказують до найближчих сходів.

5. На плані поверху за допомогою символів зазначають місце розташування:

кнопок ручних пожежних сповіщувачів, телефонів;

пожежних кранів, вогнегасників.

6. Розшифрування символів слід подавати під планом поверху (у примітці).

7. Приклад оформлення плану евакуації з поверху будинку ринку на випадок виникнення пожежі показано на рисунку 2.

8. План евакуації з поверху будинку ринку підписується розробником, узгоджується з начальником ДПД (за наявності на об'єкті) і затверджується директором (керівником) або особою, яка виконує його обов'язки.

Рисунок 1. Приклад оформлення плану евакуації з території ринку на випадок виникнення пожежі

1 - критий ринок; 2 - торгові місця з палаток; 3 - павільйони;

4 - торговельні ряди, улаштовані з автомобілів; 5 - кіоски.

Таблиця 1. Умовні графічні позначення

N з/п Найменування Символ за ГОСТ 28130-89 Символ за ГОСТ 12.1.114-82
  Переносний вогнегасник  
  Переносний водяний вогнегасник  
  Переносний АВС - порошковий вогнегасник  
  Переносний вуглекислотний вогнегасник  
  Пересувний ВС-вогнегасник  
  Телефон  
  Ручний пожежний сповіщувач  
  Кран пожежний  
  Головний евакуаційний шлях  
  Запасний евакуаційний шлях  
  Основний вихід  
  Запасний вихід  
  Знак просторової орієнтації "Ви перебуваєте тут"  


Умовні графічні позначення:

- кран пожежний
- ручний пожежний сповіщувач
- переносний вогнегасник
- телефон
- знак просторової орієнтації "Ви перебуваєте тут"


Рисунок 2. Приклад оформлення плану евакуації з поверху будинку ринку на випадок виникнення пожежі.

 


Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.009 сек.)