АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки з трудового навчання

Читайте также:
  1. A. Підняти ногу вище рівня серця
  2. B. Транспортна аварія, об’єктового рівня.
  3. I. Навчання грамоти
  4. Активне соціально-психологічне навчання у процесі формування професійної компетентності фахівця.
  5. Аналіз трудового потенціалу підприємства
  6. Афінська та спартанська системи виховання: порівняльний аналіз.
  7. Базовий рівень підготовки.
  8. Белл-ланкастерська система взаємного навчання.
  9. БССС на 3 рівнях. Відмінність від простого речення.
  10. Варіанти застосування методу. Порівняння з методом переміщень
  11. Варіанти контрольних робіт для студентів заочної форми навчання
  12. ВВП та чистий економічний добробут:порівняльний аналіз для України.
№ з/п К-сть год. Зміст навчального матеріалу Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки
1.   Вступ. Місце праці та професії в житті людини. Трудові традиції українського народу та інших народів світу. Правила організації робочого місця на уроці. Ознайомлення з необхідними для роботи матеріалами, інструментами та пристосуваннями. Загальні правила безпеки життя на уроках. Демонстрація виробів, виготовлених учнями у попередні роки. Практична робота. Практичне ознайомлення з інструментами, прийомами безпечної роботи правилами поведінки з ними. Учень: – розуміє важливість праці та професії в житті людини; – називає трудові традиції українського народу та інших народів світу; – пояснює правила організації робочого місця на уроці; – характеризує загальні правила безпеки життя на уроках; – володіє найпростішими вміннями безпечної роботи з інструментами та пристосуваннями.
2.   Папір. Види і властивості паперу. Папір та його призначення. Загальне уявлення про виробництво паперу. Бережливе ставлення до паперу, економне використання матеріалів. Послідовність дій під час виготовлення виробів з паперу. Практична робота. Виготовлення закладки для книги. Учень: – має загальні уявлення про папір, його виробництво та призначення, – розуміє важливість бережливого ставлення та економного використання матеріалів, – називає види і властивості паперу, – характеризує послідовність дій під час виготовлення виробів з паперу.
3.   Рвання паперу. Сорти паперу. Властивості паперу. Рвання паперу. З’єднання відірваних частин паперу за допомогою склеювання. Аплікація. Послідовність дій під час виготовлення аплікації з рваних частин паперу. Охайність та акуратність під час виконання практичних робіт. Практична робота. Виготовлення аплікації з рваних частин паперу. Учень: – знає сорти паперу, їх властивості та способи рвання, – пояснює особливості з’єднання відірваних частин паперу за допомогою склеювання, – називає послідовність дій під час виготовлення аплікації з рваних частин паперу, – вміє виготовляти аплікації з рваних частин паперу.
4.   Різання паперу. Різання паперу ножицями. Різання по прямій лінії і по лінії згину. Нанесення зображення на папір за допомогою шаблону, лінійки, кутника. Поняття шаблон. Копіювання зображення за допомогою шаблону. Практична робота. Різання паперу і картону по згину, вирізання найпростіших форм розмічених за допомогою шаблону. Створення аплікацій з вирізаних форм. Учень: – характеризує специфіку різання паперу ножицями по прямій лінії та по лінії згину, – знає способи нанесення зображення на папір, – вміє копіювати зображення за допомогою шаблону, – володіє навичками копіювання найпростіших форм за допомогою шаблону та створення з вирізаних форм аплікацій.
5.   Симетричні форми. Симетрія в природі. Послідовність дій під час виготовлення простих симетричних форм з паперу. Сорт, колір і розмір паперу. Практична робота. Вирізання деталей виробів симетричної форми. Створення аплікацій з вирізаних простих симетричних форм.   Учень: – називає сорти паперу; – має уявлення про колір і розмір паперу, симетричні форми виробів; – наводить приклади симетрії в природі; – розуміє послідовність дій під час виготовлення простих симетричних форм; – володіє навичками вирізання деталей виробів простої симетричної форми; – вміє с творювати аплікації з простих симетричних форм.
6.   Згинання і складання паперу. Раціональне використання паперу. Послідовність дій під час згинання паперу. Знайомство з технікою оригамі (загальні поняття). Практична робота. Створення найпростіших виробів у техніці оригамі. Учень: – розкриває значущість раціонального використання паперу; – знає способи згинання паперу; – має загальне уявлення про техніку оригамі; – називає послідовність дій під час згинання паперу; – вміє створювати найпростіші оригамі.
7.   Аплікація з паперу. Види аплікацій. Ескіз виробу. Послідовність дій під час створення аплікацій. Практична робота. Виготовлення натюрморту. Виготовлення пейзажу. Виготовлення сюжетних казкових композицій. Виготовлення комбінованих аплікацій. Учень: – має загальне уявлення про аплікації з паперу; – називає види аплікацій; – знає що таке ескіз виробу; – розкриває послідовність дій під час створення аплікацій; – володіє навичками виготовлення натюрморту, пейзажу, сюжетних казкових композицій і комбінованих аплікацій.
8.   Робота з природними матеріалами. Природні матеріали (сухі квіти та листя, плоди, кора, гілки, мох, камінці та ін.) та їх використання для виготовлення виробів. Підготовка природних матеріалів. до роботи. Інструменти для роботи Послідовність дій під час виготовлення виробів з природних матеріалів. Практична робота. Виготовлення аплікацій з природних матеріалів з використанням клеєного способу з’єднання. Виготовлення персонажів казок та мультфільмів з природних матеріалів на площині. Виготовлення композицій за мотивами казок. Учень: – називає природні матеріали, які можна використати для виготовлення виробів; – має уявлення про підготовку природних матеріалів до роботи; – розкриває призначення інструментів для роботи; – знає послідовність дій під час виготовлення виробів з природних матеріалів; – вміє виготовляти аплікації з природних матеріалів на площині з використанням клею; – володіє навичками виготовлення композицій за мотивами казок.
9.   Прикраси з паперу. Оздоблення виробів з паперу. Послідовність дій під час виготовлення прикрас з паперу. Способи з’єднання окремих частин виробів. Практична робота. Виготовлення прикрас, валентинок, простих ялинкових іграшок з паперу (грибочки, зірочки, рибки, ланцюжки, гірлянди, дощик тощо). Учень: – пояснює значущість оздоблення виробів з паперу; – знає послідовність дій під час виготовлення прикрас з паперу; – називає способи з’єднання окремих частин прикрас з паперу; – вміє виготовляти прикраси, валентинки, прості ялинкові іграшки з паперу.
10.   Робота з пластиліном. Пластилін як матеріал для ліплення. Властивості пластиліну. Інструменти та пристосування для обробки пластиліну. Безпека праці. Послідовність дій під час виготовлення виробів з пластиліну на площині за зразком. Практична робота. Виготовлення з пластиліну плоских зображень фруктів, овочів, фантастичних тварин, казкових героїв. Виготовлення виробів з пластиліну на площині за власним задумом. Учень: – характеризує пластилін як матеріал для ліплення; – знає властивості пластиліну; – називає інструменти та пристосування для обробки пластиліну; – розкриває послідовність дій під час виготовлення виробів з пластиліну на площині за зразком; – вміє виготовляти з пластиліну за заданим зразком вироби на площині; – володіє навичками виготовлення виробів з пластиліну на площині за власним задумом.
11.   Самообслуговування. Одяг і взуття. Призначення одягу та взуття. Ознайомлення з основними матеріалами, які використовуються для виготовлення одягу і взуття. Поділ одягу та взуття відповідно до сезону. Основні відомості про правила догляду за одягом і взуттям. Практична робота. Відпрацьовування прийомів зав’язування шнурків на одязі та взутті. Учень: – розуміє призначення одягу та взуття; пояснює необхідність систематичного догляду за одягом та взуттям; – має уявлення про основні матеріали, які використовуються для виготовлення одягу і взуття; – називає асортимент одягу та взуття відповідно до сезону; – характеризує основні правила догляду за одягом і взуттям; – вміє зав’язувати шнурки на одязі та взутті.
12.   Комбіновані роботи. Початкові уявлення про конструювання та моделювання. Конструювання найпростіших виробів, іграшок за допомогою засвоєних раніше технологій аплікації. Практична робота. Конструювання і виготовлення (індивідуальних, парних, групових, колективних) аплікацій до свят. Учень: – має початкові уявлення про конструювання та моделювання; – володіє навичками конструювання найпростіших виробів; – вміє к онструювати і виготовляти аплікації календарно-обрядових свят; – володіє н авичкамиспівпраці в парі, групі та колективі.
13.   Екскурсії. Екскурсія до шкільної майстерні, кабінету обслуговуючої праці. Ознайомлення з загальними правилами безпеки життя, обладнанням, організацією праці учнів, готовими виробами. Обговорення результатів екскурсії. Теми бесід: “Бджілка мала, та й та працює”, “Землю сонце прикрашає, а людину – праця”, “Праця годує, а лінь – марнує”, “Цінуймо працю інших”, “Праця та професія в житті людини”. “Кращий мамин помічник” тощо. – має загальні уявлення про організацією трудового навчання учнів основної і старшої школи; – називає виготовлені учнями вироби; – характеризує види діяльності та результати праці старшокласників; – вміє проаналізувати й узагальнити результати екскурсії.  

 

Орієнтовне тематичне планування

№ з/п Тема уроку
Вступ (1 год)
1. Значення праці в житті людини. Правила організації робочого місця. Загальні правила безпеки життя на уроках трудового навчання
Папір. Види і властивості паперу(1 год)
2. Загальні уявлення про папір та його виробництво. Види паперу. Економне використання паперу
Рвання паперу(1 год)
3. Властивості паперу. Способи рвання паперу. Послідовність дій під час виготовлення аплікації з рваних частин паперу
Різання паперу (2 год)
4. Різання паперу ножицями по прямій лінії. Способи нанесення зображення на папір. Поняття шаблону. Правила безпечного користування ножицями
5. Аплікація з вирізаних форм за допомогою шаблону. Копіювання зображень за допомогою шаблону
Симетричні форми (1 год.)
6. Симетрія в природі. Згинання паперу. Вирізування деталей симетричної форми
Згинання і складання паперу (1 год.)
7. Мистецтво оригамі. Способи згинання паперу
8. Мистецтво оригамі. Способи згинання паперу
Робота з природними матеріалами (3 год.)
9. Природні матеріали. Ескіз виробу. Природні матеріали. Виготовлення аплікації з природних матеріалів
10. Виготовлення персонажів із казок з природних матеріалів
11. Композиції за мотивами казок. Правила безпечного користування інструментами та пристосуваннями
Аплікація з паперу (резерв 1 год.)
12. Створення пейзажу. Послідовність дій під час створення пейзажу. Ескіз виробу. Поділ ескізу на елементи
Прикраси з паперу (3 год.)
13. Прикраси для ялинки. Підбір матеріалів для виготовлення прикрас з паперу. Послідовність дій під час виготовлення ялинкових іграшок з паперу
14. Прикраси для ялинки
15. Новорічні гірлянди. З’єднання елементів гірлянди. Виготовлення новорічної гірлянди
Аплікація з паперу (4+1 год)
16. Вітальні листівки. Оздоблення листівки
17. Аплікація з паперу. Види аплікацій. Виготовлення аплікації
18. Сюжетна композиція. Послідовність дій під час виготовлення сюжетної композиції
19. Комбінована аплікація. Послідовність дій під час виготовлення комбінованої аплікації
20. Комбінована аплікація. Послідовність дій під час виготовлення комбінованої аплікації
Робота з пластиліном (4 год.)
21. Ліплення з пластиліну. Властивості пластиліну. Інструменти та пристосування для роботи з пластиліном
22. Фрукти та овочі виліплені із пластиліну
23. Фантастичні герої, виліплені з пластиліну
24. Жителі зоопарку, виліплені з пластиліну
Самообслуговування (2 год.)
25. Самообслуговування. Призначення одягу та взуття
26. Догляд за одягом та взуттям. Послідовність дій під час зав’язування шнурків на взутті
Комбіновані роботи (5+1 год.)
27. Панно для класної кімнати. Підбір технік для виготовлення
28. Панно для класної кімнати. Підбір технік для виготовлення
29. Панно для класної кімнати. Підбір технік для виготовлення
30-31. Вітальна листівка до дня матері
32. Вітальна листівка до Дня перемоги
Екскурсії (2 год.)
33. Екскурсія до шкільної майстерні
34. Бджілка мала, та й та працює

Урок № 1

Тема: «Значення праці в житті людини. Правила організації робочого місця. Загальні правила безпеки життя на уроках трудового навчання».

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю професій та місцем праці в житті людини; з правилами організації робочого місця на уроці, правилами безпеки життя; формувати елементарні вміння безпечної роботи з інструментами та пристосуваннями; виховувати охайність, поважне ставлення до праці, до людей праці.

Обладнання: предметні малюнки, роздатковий матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи: бесіда, пояснення, гра, робота на картках, робота в парі.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання:

– Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування робочих місць.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

– На уроках трудового навчання ми будемо знайомитися з матеріалами та інструментами, дізнаємось їх властивості, будемо засвоювати найпростіші технологічні прийоми праці. Навчимося працювати самостійно та колективно, бути охайними, уважними, чемними.

– На уроках трудового навчання ви дізнаєтеся: з яких матеріалів людина робить необхідні речі, будинки, машини; які властивості притаманні цим, матеріалам; чому для виготовлення різних предметів використовують різні матеріали; як сконструйовані деякі речі, предмети, машини.

ІІІ. Засвоєння нових знань, умінь, навичок.

1. Вступна бесіда:

– Наш будинок у Всесвіті – це планета Земля. З усіх планет Сонячної системи тільки Земля стала придатною для життя. Людина пристосовувалася, щоб вижити у складних умовах. Люди опанували земний, водний та повітряний простір, брали у природи все, що вона пропанувала — їжу, матеріали для одягу та будівництва помешкань.

– Усі оточуючі нас речі зроблені з матеріалів за допомогою інструментів. Усе необхідне для життя люди виготовляють, змінюючи та перероблюючи те, що дає нам Природа, за допомогою праці — технології. Технології постійно розвиваються та вдосконалюються. Сучасна людина може зробити різноманітні речі. Подивіться навколо себе.

– Що у нас в класі зроблено людиною?

– Що зроблено природою?

2. Бесіда про професії людини. Робота над загадками:

На дошці — малюнки із зображенням людей різних професій.

– Відгадайте, про кого йдеться? Додайте словечко!

– Знань чимало в нього є,

Дітлахам їх віддає.

Міста Знань постійний житель —

Носить горде ймення... (вчитель).

– В трубах дірочки латає,

В них несправність виправляє.

– Труб і кранів чудо-технік Добрий дядечко... (сантехнік).

– Слоненяті чи качаті,

Котеняті чи курчаті

Дасть пігулку чи відвар Друг тварин... (ветеринар).

– Рідний край охороняти,

Від чужих обороняти

День і ніч завжди готовий

Мужній захисник.,, (військовий).

– Каменяр і покрівельник

Носять назву... (будівельник).

– Шторм його не налякає,

Адже він штурвал тримає.

Через море й океан

Водить судно... (капітан).

– Вміє справно рахувати

І товар пропонувати.

Зошит, книгу, олівець

Видає нам... (продавець).

– Квіточки попідливає,

Кущики попідстригає...

Для рослинок — чарівник,

Любить землю... (садівник).

– Судно, скарб, людей, печери...

В мулі залишки галери...

Відшукає все це враз

Під водою... (водолаз).

3. Гра «Знайди пару».

Робота у парах: перед дітьми лежать малюнки із зображенням професій: учителя, перукаря, продавця, водія, лікаря, кухаря, швачки і малюнки із зображенням інструментів та приладдя: ножиці, указка, ваги, голка, нитки, ніж, руль. Учні мають знайти пари малюнків: перукар – ножиці і т. д.

4. Фізкультхвилинка:

– Всі піднесли руки — раз!

На носках стоїть весь клас,

Два присіли, руки вниз,

На сусіда подивись.

Раз! — і вгору,

Два! — і вниз,

На сусіда подивись.

Будем дружно ми вставати,

Щоб ногам роботу дати.

Раз присіли, два – піднялись.

Хай мужніє ваше тіло.

Хто старався присідати,

Може вже відпочивати.

5. Ознайомлення з правилами безпеки на уроках трудового навчання:

– Кожен учень зобов’язаний знати й точно виконувати правила безпечної праці на уроках трудового навчання.

– Переходити на інше робоче місце без дозволу вчителя забороняється;

– Коли вчитель звертається до всіх учнів, вони мають припинити роботу й уважно вислухати зауваження, інструктаж.

– Перевірити справність інструментів особистого користування, наявність матеріалів.

– Роботу розпочинати лише з дозволу вчителя;

– Не можна працювати несправним і тупим інструментом.

– Використовувати інструмент лише за призначенням.

– Користуватися прийомами роботи з інструментами, як показав учитель.

6. Бесіда про організацію робочого місця учнів:

– Під час роботи учень повинен тримати своє робоче місце в належному порядку, а після роботи акуратно прибрати його: скласти відповідне обладнання, вимити руки з милом і витерти їх рушником.

ІV. Узагальнення і систематизація отриманих знань:

1. Розгляд виставки дитячих виробів:

– Розгляньте вироби учнів початкових класів.

2. Зарядка для очей.

3. Гра «Що з чого?»:

– З’єднайте стрілочками предмети та матеріали, з яких вони зроблені:

VII. Підсумок уроку:

– Про що дізналися на уроці?

– Які професії запам’ятали?

– Чому праця дуже важлива в житті кожної людини?

– Що можна зробити на уроках трудового навчання?

– Які речі потрібні нам на уроці?

– Ви молодці, дуже добре працювали!


 

Урок № 2

Тема: «Загальні уявлення про папір та його виробництво. Види паперу. Економне використання паперу».

Мета: ознайомити учнів з історією виникнення та властивостями паперу, його видами; розвивати увагу, мислення, виховувати бережне ставлення до речей.

зроблених з паперу

Обладнання: предметні малюнки, колекція «Види паперу», підручник.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, робота з підручником, практична робота.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання:

– Дзвінко пролунав дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Тож сідайте всі в рядок —

Починається урок.

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування робочих місць.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності:

– Сьогодні на уроці ми дізнаємося звідки до нас з’явився папір, які є види паперу є, навіщо нам потрібний папір і що з нього можна зробити.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя про історію виникнення паперу.

– Папір вперше був винайдений у Китаї (ІІІ ст. н. е.). Перший папір виготовляли з молодих пагонів бамбука, подрібненого до волокон. Ці стебла розрізали, товкли в ступі, розводили водою, а потім зневоднювали, накладаючи на масу, що утворилась, сітку. Цю сітку трясли доти, поки вода стікала. Коли вода стекла, паперовий аркуш був готовий. Його залишилося лише спресувати і висушити. Проте всі свої винаходи китайці намагалися тримати в секреті. Не минув цієї участі й папір. Спосіб виготовлення паперу китайський уряд оголосив державною таємницею. Але з часом папір проник спочатку в Середню Азію, звідти до арабів, від арабів — до Іспанії, а з Іспанії — в усі інші країни Європи. До середини ХІХ ст. папір виготовляли з лляного або бавовняного ганчір’я. Згодом папір почали виготовляти з деревини різних порід дерев, соломи, ганчір’я, целюлози та макулатури.

2. Розгляд таблиці із зображенням послідовності процесу виготовлення паперу.

3. Гра «Що з чого зроблено?»

1) Речі зроблені з деревини.

– Дві дощечки, дві сестри

Швидко мчать мене з гори. (Лижі)

– Залюбки на допомогу я школярику прийду

І залишу слід помітний там, де носом проведу.

В дерев’яному кожусі я завжди вам прислужуся:

І дорослим, і малятам — всім, хто любить малювати. (Олівець)

2) Речі, зроблені з металу.

– Голову залізну маю,

Нею цвяхи забиваю. (Молоток)

Вовк сталевий, гострий ніс,

Бавовняний має хвіст. (Голка з ниткою)

3) Речі, зроблені зі скла.

– Груша не проста — скляна,

В темряві горить вона. (Лампочка)

4) Речі, зроблені з гуми.

– Б’ють його, а він не плаче,

А все вище й вище скаче. (М’яч)

– Не боїмось ми води,

Ходимо туди-сюди.

Коли дощ чи мокрий сніг,

Не промочиш з нами ніг! (Гумові чобітки)

4. Ознайомлення з властивостями паперу.

1) Розповідь учителя.

2) Знайомство із статтею підручника (с. 20).

5. Перегляд колекції «Види паперу».

6. Фізкультхвилинка.

IV. Практична робота:

1. Скручування трубочок.

2. Розривання паперу на частини.

3. Відривання смужки від аркуша.

4. Складання паперу.

V. Розгляд зразків виробу

1. Відгадування загадки.

– Із неба диво золоте

І світить нам, і гріє,

Ніщо без нього не росте,

І всяк йому радіє.

Радієш ти, радію я,

Радіють луки, поле, гай,

Радіє з краю в край земля.

А що за диво, відгадай! (Сонце)

2. Технологія виготовлення виробу «Закладинка».

VI. Самостійна робота учнів:

Лунає тиха музика, діти працюють. За необхідності вчитель допомагає тим учням, які того потребують.

– Що нового й цікавого вам запам’яталося?

– Чи змінився ваш настрій наприкінці уроку?

– Чи зігрівають наш клас сонечка, що зроблені вашими руками?

VІІ. Підсумок уроку

1. Виставка дитячих робіт.

2. Підсумкова бесіда:

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Що навчилися робити?

– Я вдячна вам за старання.

VIII. Прибирання робочих місць.


 

Урок № 3

Тема: «Властивості паперу. Способи рвання паперу. Послідовність дій під час виготовлення аплікації з рваних частин паперу».

Мета: навчати учнів з'єднувати відірвані частини паперу за допомогою, склеювання; вчити дотримуватися послідовності дій під час виготовлення аплікації з рваних частин паперу; розвивати дрібну моторику рук, охайність, самостійність; виховувати любов до природи, до праці.

зроблених з паперу

Обладнання: предметні малюнки,технологічні картки, зразок виконаної роботи.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, робота з підручником, практична робота, інструктаж.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання:

– Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування робочих місць.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності:

– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з технікою виготовлення аплікації з рваних частин-паперу.

– Осінь — чудова пора. Листя золоте, червоне, зелене, жовтогаряче. Сьогодні ми спробуємо відтворити цю красу на картоні — зробимо аплікацію з рваних частин паперу.

На дошці — ілюстрації із зображенням осінньої природи.

– Ми сьогодні вирушимо на екскурсію до лісу. Пропоную до неї підготуватися.

ІІІ. Засвоєння нових знань:

1. Вступна бесіда:

– Поміркуйте, що оточує нас за містом. (Природа) Це трава, квіти, дерева, озеро, річка і багато іншого. Людина і природа – єдине ціле. Умовно природу можна розділити на земний, водний і повітряний простір.

– Природа багата і різноманітна. Вона щедро ділиться з людиною своїми дарами. Людина отримує від природи різні рослини, рибу, птахів, звірів, сировину для виготовлення матеріалів, з яких вона виготовляє різні предмети.

2. Демонстрація зразка.

3. Вступний інструктаж:

– Такі аплікації виходять, якщо папір не різати, а обривати. У цьому випадку краї виходять більш «живими», ворсистими.

– Під час обривання за заздалегідь намальованим контуром пальці рук повинні розташовуватися впритул до контуру з двох боків.

– Обривання робиться невеликими відрізками. Якщо рвати папір по волокну, край буде більш гладкий, якщо впоперек — більш «стихійний», з білим ореолом, що непогано, якщо ви робите море — на хвилі відразу виходить піна.

– Спочатку поміркуйте, що ви хочете показати на своїй аплікації: дерева в лісі, як відлітають птахи у вирій або, як готуються звірі до зими (білочка та їжачок).

– Потім доберіть кольоровий папір, нарвіть маленькі шматочки паперу, розташуйте аплікацію за вашим задумом на картоні.

– А потім охайно склеюйте рвані частини паперу.

– Наприклад, для берізок переведіть на білий папір малюнок стовбурів беріз та обірвіть за контуром.

– Обірвіть трикутнички та приклейте їх до стовбура беріз знизу.

– З чорного паперу обірвіть короткі смужки і приклейте їх вроздріб по стовбуру. Приклейте стовбури па картон.

– 3 чорного паперу обірвіть смужки-гілочки і приклейте до стовбурів на картон.

– Із зеленого (жовтого, помаранчевого, червоного) паперу виріжте або відірвіть від нього смужку й обірвіть її на квадратики- листочки. Приклейте їх.

4. Фізкультхвилинка.

ІV. Практична робота учнів.

— Які правила необхідно повторити перед початком роботи?

• Не заважати сусіду працювати;

• стежити, щоб не розлити клей;

• роботу викопувати охайно;

• не забувати користуватися серветкою для рук.

Учні розпочинають роботу. Учитель допомагає дітям порадами.

V. Підсумок уроку.

1. Виставка, аналіз та вербальне оцінювання робіт.

– Яка робота сподобалася найбільше? Чому?

– Яка робота найохайніша?

– Хто не встиг зробити аплікацію? Чому?

2. Підсумок уроку.

– Що нового ви дізналися на цьому уроці?

– Що навчилися робити?

– Я дякую вам за старанність на уроці?


 

Урок № 4

Тема: «Різання паперу ножицями по прямій лінії. Способи нанесення зображення на папір. Поняття шаблону. Правила безпечного користування ножицями».

Мета: ознайомити учнів із словами «розрізати», «відрізати», «вирізати», «надрізати»; вчити різати папір по прямій лінії; розвивати вміння складати з геометричних фігур силуетний будиночок; розвивати уяву, мислення, творчість; виховувати любов до людей різних професій, економне ставлення до використання паперу.

Обладнання: предметні малюнки, технологічна картка, зразок виконаної роботи, різні види ножиць.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, робота з підручником, практична робота, інструктаж.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання:

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування робочих місць.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності:

– Сьогодні на уроці ми вчитимемося працювати з ножицями, різати папір та вирізати фігури, розмічені за допомогою шаблону.

ІІІ. Засвоєння нових знань:

1. Відгадування загадки.

– Майстер викував уміло

Два однакових ножі,

Дуже зустрічі зраділи,

Два однакових ножі.

Обнялись, і роз’єднати

Їх уже ніхто не зміг.

Підкажіть, як називати

Почали відтоді їх? (Ножиці)

2. Розповідь учителя про види ножиць.

1) Демонстрування зразків:

• кравецькі;

• канцелярські;

• господарські;

• перукарські;

• манікюрні.

2) Будова ножиць:

• леза;

• ручки з кільцями;

• гвинтик.

3. Правила безпеки роботи з ножицями.

• Працювати ножицями з тупими кінцями.

• Передавати ножиці закритими і кільцями вперед.

• Не класти пальці лівої руки на лінію різання.

IV. Планування наступних трудових дій:

1. Бесіда про різання паперу ножицями з елементами практичної діяльності.

2. Ознайомлення з термінами: «шаблон», «розрізати», «відрізати», «вирізати», «надрізати».

3. Демонстрація послідовності роботи з шаблоном та трафаретом.

· Обведи шаблон круга. Виріж круг сам або з допомогою вчителя. Наклей на основу. Домалюй рот, очі, ніс і вуха.

· Намалюй за допомогою трафарету кораблик. Виріж та наклей його на основу.

· Розфарбуй кораблик. Домалюй хвилі.

4. Фізкультхвилинка.

V. Практична робота.

1. Поточний інструктаж.

2. Індивідуальна допомога.

3. Аналіз та виправлення помилок.

VІ. Підсумок уроку:

1. Виставка дитячих робіт.

2. Підсумок уроку:

– Що нового навчилися на уроці?

– Що найбільше сподобалося?

– Що здалося найскладнішим?

3. Прибирання робочого місця.


Урок № 5

Тема: «Аплікація з вирізаних форм за допомогою шаблону. Копіювання зображень за допомогою шаблону».

Мета: продовжувати вчити учнів різати папір і картон ножицями за прямими і заокругленими лініями; удосконалювати вміння працювати із шаблонами; розвивати акуратність і точність; виховувати інтерес до процесу створення речей своїми руками.

Обладнання: предметні малюнки, технологічна картка, зразок виконаної роботи, шаблон, трафарет.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, практична робота, інструктаж.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання:

– Дзвінко пролунав дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Тож сідайте всі в рядок —

Починається урок!

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування робочих місць.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності:

– Сьогодні ми продовжимо вчитися працювати з шаблонами та трафаретами. Та виготовимо аплікацію з геометричних фігур «Будиночок».

ІІІ. Планування трудових дій

1. Бесіда про різання паперу ножицями з елементами практичної діяльності.

2.. Ознайомлення з термінами: «розрізати», «відрізати», «вирізати», «надрізати».

3. Самостійна робота учнів.

4. Фізкультхвилинка

– Довгоногий чорногуз

У болотечку загруз.

Будем його рятувати,

За хвостика витягати,

Щоб не плакав чорногуз,

Що в болотечку загруз.

Раз, два, три, чотири, п’ять!

Будем ніжки обливать!

Хай летить собі на волю

І шукає кращу долю...

Ми йому допомагали,

Одночасно спочивали.

А тепер нам час сідати —

Будем далі працювати.

ІV. Практична діяльність учнів

1. Розповідь вчителя про використання геометричного матеріалу для виготовлення гри «Чий будиночок?».

2. З’ясування послідовності трудових дій.

3. Прийоми різання паперу ножицями.

4. Розмічання за допомогою клітинок квадратів.

5. Розрізання одного квадрата по діагоналі.

6. Складання силуетного будиночка.

7. Вирізування з кольорового паперу дверцят будиночка і наклеювання їх.

8. Виготовлення жучків «Сонечко» з горіхової шкаралупи і пластиліну.

– Послухайте загадку — і вгадаєте, кого саме ми будемо виготовляти з горіхової шкаралупи і пластиліну.

– Жучок крапчастий, червоненький,

Корисний дуже, хоч маленький.

На полі бажаний він гість:

Шкідливу попелицю їсть. (Сонечко)

9. Самостійна робота учнів з допомогою вчителя.

V. Дидактична гра «Чий будиночок?»

На кожному будиночку вчитель розміщує приклад на додавання чи віднімання чисел у межах 10. На кожному сонечку — відповіді до цих прикладів.

Діти повинні розв’язати приклад, знайти серед жучків-сонечок відповідь та «оселити» їх у будиночки. Можна провести гру у формі змагань між рядами-командами, запропонувавши їм розв’язати однакову кількість прикладів. Перемагає та команда, яка швидше правильно розв’яже приклади.

VІ. Підсумок уроку:

1. Виставка дитячих робіт.

2. Підсумкова бесіда:

– Чого нового навчилися на уроці?

– Що найбільше сподобалося?

– Що здалося найскладнішим?

3. Прибирання робочого місця.


Урок № 6

Тема: «Симетрія в природі. Згинання паперу. Вирізування деталей симетричної форми».

Мета: ознайомити учнів із поняттям «симетричне вирізування» вчити правильно вирізувати фігури симетричної форми; розвивати уважність, точність; виховувати любов до природи.

Обладнання: предметні малюнки, технологічна картка, зразок виконаної роботи, шаблон, трафарет.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, практична робота, інструктаж.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання:

– Дзвінко пролунав дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Тож сідайте всі в рядок —

Починається урок!

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування робочих місць.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності:

– Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми будемо подорожувати. А для подорожі нам потрібно взяти все необхідне. Давайте перевіримо, чи все є у вас на столах.

ІІІ. Вивчення нового навчального матеріалу:

1. Бесіда:

– А де будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку.

– Навесні веселить,

Влітку холодить,

Восени годує,

А взимку гріє. (Ліс)

– Так, подорожувати будемо до лісу. Ось тихо вузенькою стежкою заходимо до лісу. І зустрічає нас добрий лісовий мешканець Лісовичок. Давайте попросимо його розповісти про щось цікаве, казкове, що є в лісі.

– Я, давній житель лісу, люблю і бережу природу. І хочу, щоб ви також були любителями природи і вчилися бачити все чарівне в природі.

– Ось дивіться, діти, це листочок. У нього посередині — вісь симетрії й однакові відгалуження від неї. Майже всі дерева мають таке симетричне листя. Давайте пограємо у гру «Вгадай дерево».

2. Гра «Вгадай дерево»:

Лісовичок показує учням зразки листя різних дерев та загадує про них загадки.

– Я — дерево-красень,

А звуть мене... (ясен).

– Зелена, а не гай,

Біла, а не сніг,

Кучерява, та без волосся. (Береза)

– Живе один батько і тисячі синів має.

Всім шапки справляє, а собі на має. (Дуб, жолуді)

– Весною росте, влітку цвіте,

Восени осипається, взимку відсипається.

А квітки — на медок.

Лікує від грипу, кашлю і хрипу. (Липа)

– У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду. (Калина)

– Восени намистом рясним

Вона віти прикрашала.

Як весна-красна настала,

Намистин уже не стало.

Без окраси залишилась

Ти, красуне, не даремно.

Взимку пташок годувала

Намистинами ти, певно. (Горобина)

III. Пояснення вчителя із показом алгоритму роботи:

1. Беремо папір квадратної форми.

2. Обводимо контури однієї із симетричних частин листочка.

3. Вирізуємо.

4. Розгорнувши папір, дістанемо листочок, що складається з двох однакових, тобто симетричних частин.

5. Фізкультхвилинка

– Ми — берізки і кленці,

В нас тоненькі стовбурці,

Ми в стрункі стаєм ряди,

Виправляємо гілки.

Ледь зіп’явшись з корінців,

Дістаєм до промінців.

Наші ніжні пагінці

Хиляться на вітерці

Вправо, вліво... І весь сад

Нахиливсь вперед — назад.

ІV. Практична діяльність учнів:

– А зараз разом зі мною будете складати папір квадратної форми, який лежить у вас на партах, у такій послідовності, яка подана в технологічній карті. Тепер за шаблоном кожен із вас обведе частину листочка. Але перед вирізуванням пригадайте правила безпечного користування ножицями.

V. Самостійна робота учнів:

Лунає тиха мелодія. Вчитель декламує вірш В. Бутрім «Берізка».

– Чом ти плачеш, красуне струнка?

Чом зажурена й тиха така?

Не сумуй, озирнися навколо.

Он тобі посміхнулась тополя.

Небо чисте, ясне, голубе

Обіймає ласкаво тебе.

Вже весна завітала в гаї,

Кучерявіють коси твої.

То, чому ж ти, берізко, сумна?

А у відповідь каже вона:

«Злії люди згубили мене.

Мабуть, серце у них кам’яне.

Бачиш, рана глибока яка!

З неї сік — моя кров — витіка.

Скоро зелень покриє гаї,

Прилетять гомінкі солов’ї:

Я любила пісні солов’їв,

Та мені не почути той спів.

Це для мене остання весна.

Я помру. Ось тому я й сумна».

Ні, берізонько, ти не помреш,

І у зелені ти розцвітеш.

Я тебе не покину, кохана,

Залікую глибокую рану,

Я замажу її й обгорну.

Ще не раз ти зустрінеш весну!

VI. Аналіз і виставка дитячих робіт

VII. Підсумок уроку:

– Що нового, цікавого дізналися на уроці?

– Чи сподобалася вам подорож у ліс?

– Як треба поводитися в природі?


 

Урок № 7

Тема: «Мистецтво оригамі. Способи згинання паперу».

Мета: навчити дітей перегинати і складати папір, виготовляти способом згинання і складання паперу стріли, пташки; удосконалювати уміння швидко працювати за зразком, точно відтворювати лінії згину; виховувати охайність у роботі, любов до природи.

Обладнання: предметні малюнки, зразок виконаної роботи, підручник.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, практична робота, інструктаж.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання:

– Сядьте, діти, посміхніться,

Схаменіться, не крутіться!

Любі, я вас всіх вітаю,

Творчості від вас чекаю.

2. Перевірка готовності до уроку.

3. Упорядкування робочих місць.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності:

– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з мистецтвом згинання паперу

ІІІ. Засвоєння нових знань:

1. Розповідь вчителя про мистецтво оригамі.

2. Ознайомлення з прийомами перегинання і складання паперу.

3. Практична робота учнів за технологічною карткою (С. 33).

4. Фізкультхвилинка

– Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали — сіли, встали — сіли.

Бачте, як розвеселили!

Стало сонце танцювати,

Нас до танцю припрошати.

Нумо разом, нумо всі

Потанцюймо по росі.

V. Планування наступних трудових дій

1. Виготовлення стріли.

1) Перегинання верхніх ріжків до суміщення.

2) Перегинання до центру бічних кутів.

3) Складання утвореного трикутника до центра.

4) Відгинання по осі складеної частини в протилежний бік.

5) Вирівнювання горизонтального оперення стріли.

2. Індивідуальна робота учнів під керівництвом учителя.

3. Фізкультхвилинка:

Дятел дзьобом дуб лікує

І дупло собі майструє.

Раз, два, три, чотири, п’ять —

Час прийшов відпочивать.

Гуси-лебеді летіли

І на землю тихо сіли.

Поклювали, походили,

Знялися і полетіли.

4. Бесіда про пернатих друзів.

Прилетіли гості, сіли на помості,

Без сокири, без лопати

Поробили собі хати. (Птахи)

— До нас на урок завітав наш добре знайомий казковий герой Незнайко. Довідавшись про тему уроку, він приготував декілька цікавих загадок про

наших пернатих друзів.

5. Відгадування загадок:

– Пташечка невеличка,

В неї білі щічки.

Сірі лапки, чорна шапка,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький.

Та ж ця пташка невеличка

Називається... (синичка).

– Крізь зимові заметілі

В сад наш птахи прилетіли.

Та такі червоногруді,

Ніби яблука повсюди

Хтось розсипав у дворі...

Звуться птахи... (снігурі).

– Перший я приніс весну,

Розбудив усе від сну

І співаю під вікном.

– Люди звуть мене... (шпаком).

Хто гнізд свого не має,

Яйця іншим підкладає

Та у лісі в холодку

Все кує: «Ку-ку! Ку-ку!»? (Зозуля)

– Уночі гуляє, а вдень спочиває.

Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)

Ми пішли до гаю вдвох —

Я й сестра Маринка.

А в гаю тім «тьох» да «тьох»,

Та іще так дзвінко!

Що за співанки? Чиї?

То співають... (солов’ї).

– Бідовий хлопчина

В сірій сорочині

По дворах стрибає,

Крихти збирає. (Горобець)

– Вірно людям я служу —

Їм дерева стережу

Дзьоб міцний та гострий маю,

Шкідників ним здобуваю. (Дятел)

Дивний ключ у небі лине,

Не залізний, а пташиний.

Цим ключем в осінній млі

Відлітають... (журавлі).

6. Продовження бесіди про бережливе ставлення до птахів.

7. Демонстрування зразка птаха.

8. Робота за технологічною карткою (C. 35).

1) Квадратний аркуш паперу перегинаємо по діагоналі.

2) Відгинання країв у різні боки.

3) Перевертання складеної заготовки на зворотний бік і надрізування ножицями.

4) Відгинання крил та дзьоба паперової пташки.

5) Підгинання частини хвоста.

6) Вирізування кружечка з кольорового паперу для зображення ока.

9. Створення колективної композиції «Чайки над озером».

VII. Підсумок уроку:

1. Виставка дитячих робіт.

2. Підсумкова бесіда:

– Чого нового навчилися на уроці?

– Як називається мистецтво згинання паперу?

– Що саме, на вашу думку, допомогло нам створити таку гарну композицію?

VIII. Прибирання робочих місць.


 

Урок № 8

Тема: «Мистецтво оригамі. Способи згинання паперу».

Мета: ознайомити учнів з операціями згинання і складання паперу; на вчити послідовності виготовлення виробів; познайомити зі схемами графічних зображень ліній мовними позначками під час роботи з папером; розвивати увагу; окомір; виховувати культуру праці, творчість.

Обладнання: демонстраційний матеріал — зразок виробу з паперу; малюнки метеликів; музика; для індивідуального користування – кольоровий папір, нитки, клей.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, практична робота, інструктаж.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Створення емоційного фону:

Діти стають у коло.

– Заплющте очі, послухайте музику та уявіть яскравий літній день.

– Ми вийшли на квітучі луки. Скільки навколо кольорів: жовтий, білий, червоний, синій, рожевий, зелений! Ми торкаємося м’якого барвистого килима трави і відкриваємо очі. Кого ви побачили?

– А тепер сідайте. Щоб дізнатися, про кого йде мова, відгадайте ребус.

– А тепер відгадайте загадки.

– У лісі біля пня —

Біготня, метушня.

Народ робочий

Весь день клопоче. (Мурашки)

– Я труд поважаю, все літо літаю,

З різних квітів медок збираю. (Бджола)

– Що то є за гість?

Ніжок має шість.

Аж чотири крильця має —

По квіточках собі літає.

Не бджола, не джмелик —

А зветься він… (метелик).

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку:

– Сьогодні на уроці ми навчимося виготовляти метелика з паперу шляхом складання і згинання. (Учитель демонструє зразок виробу — метелика.)

ІV. Робота над новим матеріалом:

1. Вступне слово вчителя.

– Сьогодні ми виготовляємо іграшку-сувенір — метелик. Цей декоративний метелик, виготовлений із паперу, буде прикрасою і завжди буде нагадувати про літо.

2. Ознайомлення з деякими видами метеликів.

– Чи весело метеликам влітку? Ви зможете відповісти після читання вірша. (Хтось із учнів читає вірш.)

– Діти бігають, стрибають,

Далі — весело гукають:

— Ах, метелик, подивіться!

Ось, він, ось він метушиться!

Та який же гарний, гожий!

І на квіточку він схожий!

(Олена Пчілка)

– Які ж метелики? (Діти відповідають.)

– Розгляньте ілюстрації, назвіть метеликів. У нашій місцевості можна побачити таких представників цього виду.

– Махаон – один із найбільших метеликів. У нього жовті крила з чорними смугами, з блакитними і червоними цяточками. Махаона прозвали вітрильником, тому що він пливе у повітрі, як прекрасний корабель.

– Адмірал – на темних крилах — червоні лампаси-смуги. Навесні метелик, як і птахи, повертається з теплих країв.

– Павичеве око – на крилах цього метелика — блакитні очі. Павич має схожі цяточки на своєму пір’ї.

V. Планування трудових дій:

1. Бесіда за схемою «Мовні позначення» під час роботи з папером. (Рис. 3)

– Для виготовлення іграшки «Метелик» необхідно дібрати папір. Щоб виготовити паперового метелика, необхідно дотримуватися послідовності.

– Роздивіться С. 47 підручника. З’ясуємо лінії та їх призначення. Під час роботи необхідно працювати з лініями, що позначають, де потрібно перегнути папір (позначення штрих пунктирною лінією з двома точками), а також в який бік виконувати згин (напрямок лінії зі стрілочками).

2. Алгоритм роботи.

1) Візьміть квадратний аркуш паперу, складіть його по діагоналі.

2) Згинайте гармошку на відстані 1 см від середини кута до краю з одного

боку, а потім — з другого боку.

3) Отриманий зі складками ромб стискайте посередині і зв’яжіть ниткою.

4) Складіть так само другу частину метелика.

5) З’єднайте обидві половинки нитками.

6) Виріжте дві смужечки та приклейте до метелика.

VІ. Практична робота:

1. Поточний інструктаж:

Учні виготовляють метелика. Учитель стежить за правильністю виконання, надає консультації.

2. Фізкультхвилинка:

– Мов метелики злітаєш,

Крильця зводом — розправляєш.

На квіточку полетіли

І на неї тихо сіли.

Знову крильця розправляєш

І додому відлітаєш.

VІІ. Підсумок уроку:

1. Виставка дитячих робіт.

2. Підсумкова бесіда:

– Як виконували згинання?

– Які лінії використовували?

– Чи сподобалось вам працювати?

Учитель аналізує помилки, що були допущені учнями, відмічає найкращі роботи для виставки.

3. Прибирання робочих місць.


 

Урок № 9

Тема: «Природні матеріали. Ескіз виробу. Природні матеріали. Виготовлення аплікації з природних матеріалів».

Мета: формувати в учнів поняття про аплікацію; вчити характеризувати особливості рослинних форм; розвивати вміння підбирати матеріал відповідної форми і кольору для поєднання у виробі; виховувати художній смак та охайність у роботі з природним матеріалом..

Обладнання: засушені листки різних форм, клей ПВА, пензлі, білий або кольоровий картон світлих тонів, зразки виробів.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, практична робота, інструктаж.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку:

– Листячко дубове, листячко кленове

Жовкне і спадає тихо із гілок.

Вітер позіхає, в купу їх згортає

Попід білу хату та на моріжок.

Айстри похилились, ніби потомились,

Сонечка нема. Спатоньки пора!

А квасольки в’ялі до землі припали,

Наче під листочком вогник до гора.

ІІ. Повідомлення теми і завдання уроку:

– Сьогодні на уроці ми вчитимемося виготовляти аплікацію, але не з паперу, а з природнього матеріалу.

III. Засвоєння нових знань:

1. Вступна бесіда вчителя.

– Діти, коли ви були в осінньому парку, то в дарунок від велетнів-дерев одержали різнобарвні листочки, шишки, каштани, жолуді та насіння. Всі ці дари ви просушили, і на сьогоднішньому уроці ми з вами відкриваємо майстерню чарівниці Осені, де з цього природного матеріалу виготовимо прекрасні вироби.

2. Словникова робота.

– Аплікація — це накладання, нашивання, наклеювання матеріалів різної форми на інший матеріал — основу, тло. Слово «аплікація» в перекладі з латини означає «накладання». Аплікація — це один із видів образотворчого мистецтва.

3. Демонстрування зразків різних видів аплікацій.

– Гляньте, які зразки надіслала вам Осінь. Чи подобаються вони вам? Давайте уважно подивимось і проаналізуємо, з яких листочків вони створені.

(При аналізі форми зображень зосереджую увагу учнів на видах листків, на тому, листки якого дерева підходять для тулуба пташки, голови, крил і т. ін.)

– Щоб не помилитися у виборі листочків, давайте пограємо у дидактичну гру «З якого дерева листок?»

4. Гра «З якого дерева листок?»

Дилемо клас на дві команди. Демонструю по черзі висушені листки з різних дерев і запитуємо: «З якого дерева листок?». Відповідає та дитина, яка швидше піднімає руку. Якщо ж учень помиляється, то надається слово учаснику з другої команди. Виграє та команда, яка дала більше правильних відповідей.

4. Фізкультхвилинка

ІV. Практична робота:

1. Вступне слово вчителя.

– Сьогодні на уроці ми спробуємо створити аплікацію із зображенням будь-якої пташки.

– Назвіть, яку пташку ви обираєте для своєї композиції. (Відповіді дітей.)

– Чим відрізняються і чим схожі між собою птахи, яких ви назвали?

(У всіх птахів є тулуб, голова, крила, хвіст, кінцівки; вони відрізняються розміром, кольором, формою.)

– Отже, залежно від особливостей обраної пташки ви повинні обрати певний природний матеріал.

2. Послідовність виконання аплікації.

1) Продумування вигляду аплікацій.

2) Підбір листків за формою і кольором.

3) Розкладання їх на фоні (врахувати місце розміщення і величину зображення).

4) Поступове наклеювання деталей аплікації на картонну основу (нагадуємо

правила користування ножицями і клеєм).

3. Самостійна робота учнів.

4. Аналіз дитячих робіт та виставка.

VI. Підсумок уроку:

– Що нового дізналися на уроці?

– Що таке аплікація?

– Що навчилися виготовляти на уроці?

– Я вдячна вам за старанну роботу і за прекрасний результат.


 

Урок № 10

Тема: «Виготовлення персонажів із казок з природних матеріалів».

Мета: продовжувати вчити учнів працювати з природним матеріалом, створювати з нього природні вироби; удосконалювати вміння з’єднувати окремі деталі в готовий виріб; розвивати творчість і фантазію; виховувати любов до казок та бажання створювати красиві речі з природного матеріалу власними руками.

Обладнання: шишки соснові та ялинові, жолуді, каштани, горіхові шкаралупки, шило, клей ПВА, пластилін, ножиці, сірникові палички, мох, зразки виробів, малюнок із зображенням лісу, фанерна підставка, малюнок лісовика.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, практична робота, інструктаж.

Хід уроку

І. Організація класу:

– Діти, на сьогоднішньому уроці ви опинитеся у казці. А казка ця про нашого зеленого друга. Послухайте загадку і відгадайте, про що вона.

– Навесні веселить,

Влітку холодить,

Восени живить,

Взимку гріє. (Ліс)

II. Повідомлення теми і мети уроку:

– Правильно, ця загадка про ліс. А чому ми вважаємо, що ліс — це наш зелений друг? (Пояснення учнів.)

– Молодці! Ви багато знаєте про те, для чого потрібен нам ліс. Але разом з тим ви не повинні забувати правило друзів лісу:

Багато лісу — не губи,

Мало лісу — бережи,

Немає лісу — посади.

III. Засвоєння нових знань:

1. Казка про ліс:

— А зараз послухайте обіцяну казку про ліс.

Звучить тиха мелодія. Учитель читає казку Ю. Дмитрієва «Ліс».

IV. Планування наступних дій, відбір матеріалів та інструментів:

1. Бесіда з учнями.

– Давайте пригадаємо розповідь дідуся-лісовичка про те, що таке ліс. У цьому вам допоможе намальована художником картина. (Демонстрація картини)

– З чого ми зробимо листяні дерева?

– Правильно, з гілочок. А з чого можна зробити ялину?

– Правильно, із соснових та ялинових шишок.

2. Послідовність виконання композиції.

– Для цього потрібно вибирати розкриті шишки. Закріплювати їх на фанерній основі будемо за допомогою пластиліну та клею ПВА. Але, перш ніж їх прикріпити, потрібно продумати їх розміщення на основі.

– Коли листяні та хвойні «дерева» будуть прикріплені до фанери, тоді й будемо виготовляти гриби.

– З якого природного матеріалу можна виготовити гриби?

– Правильно, з жолудів та каштанів. Розгляньте зразки, і ви побачите, що такі грибочки дуже схожі на справжні.

– Щоб з’єднати шапочку з ніжкою, можна використати пластилін (демонструємо) або зробити це за допомогою з’єднувальної палички: в жолудях та каштанах обережно зробити шилом проколи, паличку покрити клеєм ПВА і вставити у підготовлені отвори, з’єднуючи деталі в готовий виріб. Одержані гриби за допомогою пластиліну прикріпити до фанерної основи біля зображень дерев. Після цього всю основу вкрити мохом — «травою».

(Нагадую правила користування шилом. Учні вибирають природний матеріал і спочатку за зразком виготовляють гриби, а потім підбирають матеріал для «дерев» і викладають все це на фанерну основу. Після цього вкривають площину мохом.)

3. Фізкультхвилинка:

V. Практична діяльність учнів

– Я біжу, біжу по гаю,

Я метелика спіймаю.

А метелик не схотів —

Геть від мене полетів.

Я біжу, біжу, біжу,

Я метелика зловлю.

(Далі продовжується робота зі створення образів птахів, звірів та комах. Діти створюють вироби на основі розгляду таблиць-зразків та за власним задумом Попередньо опитую про їх задум і про те, з якого матеріалу вони будуть створювати вироби. За необхідності даю окремим учням поради щодо вибору матеріалу та способів з’єднання деталей)

VII. Вербальне оцінювання та аналіз робіт:

– Як ви гадаєте, що нам допомогло створити таку гарну композицію?

(Старанність, колективна творчість, натхнення, почуття дружби у бажанні зробити гарний витвір власними руками тощо)

VIII. Підсумок уроку:

– Ось який чудовий вийшов у нас ліс! У ньому є все: дерева, гриби і тварини. Він стане окрасою нашого куточка живої природи. І ви повинні пам’ятати, що ліс потрібно берегти і виконувати правила його збереження.

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Чому навчилися?

– Я вдячна вам за роботу на уроці! Ви молодці!

Урок № 11

Тема: «Композиції за мотивами казок. Правила безпечного користування інструментами та пристосуваннями».

Мета: вдосконалювати вміння та навички роботи з природним матеріалом; навчити виготовляти вироби із сухого листя, гілочок дерев та квітів; розвивати творче мислення, уяву, охайність; виховувати самостійність, працьовитість, пізнавальний інтерес.

Обладнання: картон, кольоровий папір ножиці, клей, пензлики, серветки для рук, сухе листя, гілочки дерев, квітів, ілюстрації лісових тварин та птахів.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, практична робота, інструктаж.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

– Відгадайте загадку.

– Хто восени відлітає, а весною прилітає? (Птахи)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку:

– Сьогодні ми працюватимемо з об’ємними природними матеріалами, навчимося виготовляти фігурки птахів.

ІV. Засвоєння нових знань:

1. Бесіда з метою актуалізації опорних знань:

– Зараз послухайте віршик та скажіть, про яку він пору року.

Вітер дерева гойдає,

Колише він їх та хитає.

Листя з дерев опадають,

У вирій птахи відлітають.

– А чому птахи відлітають у вирій?

2. Гра «Прочитайте назву пташок»

К Ш А П Р Г К А

В У Ж Р Е А Ь Л

О С О Л Й Е В

К Л А Т С І А В

(Шпак, грак, журавель, соловей, ластівка)

– Як можна назвати всіх цих птахів?

– Як називають птахів, які не відлітають у вирій?

3. Відгадування загадок:

– Відгадайте загадки.

– Пташка невеличка.

В неї білі щічки.

Сірі лапки, чорна шапка.

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький.

Та ж ця пташка невеличка

Називається… (синичка).

– День і ніч я стукаю.

Всі дерева слухаю (Дятел)

– Маленький хлопчик

У сірій свитинці

По дворах стрибає,

Крихітки збирає. (Горобець)

– А тепер відгадайте ребуси.

– Подивіться на малюнки із зображенням цих птахів.

– Ми на уроці будемо виготовляти птахів із природного матеріалу. А з якого, відгадайте!

– Живе один батько,

У нього тисячі синів.

Всім шапки справляє,

А собі не має. (Дуб, жолуді)

– На дереві я родився в кожусі, кожух розірвався, я на землю впав. (Каштан)

Робота з підручником (С. 53).

– Подивіться на зразки. Пташки виготовлені із жолудів із шапочками, каштанів, з допоміжними матеріалами — такими, як насіння клена, гілочки. Для скріплення окремих деталей у готовий виріб ми будемо користуватися пластиліном.

Учитель нагадує дітям правила роботи з пластиліном, а також з природним матеріалом.

V. Практична робота:

1. Інстру


Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.23 сек.)