АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция
|
Мовна і мовленнєва змістові лінії
№
п\п
| Кіль-
кість
годин
| Зміст навчального матеріалу
| Державні вимоги до
рівня загальноосвітньої підготовки учнів
|
|
| Повторення вивченого в 10 класі
Стилістика як розділ науки про мову. Фонетичні, лексичні, фразеологічні, словотворчі засоби стилістики. Норма літературної мови як основне поняття правильності мовлення, її варіативність.
| Учень (учениця):
розрізняє стилістику мови, фонетичні, лексичні, фразеологічні, словотворчі засобиморфологічні й синтаксичні засоби стилістики, речень з різними способами вираження чужого мовлення; значення вивчених термінів, їх зв’язок і роль в обґрунтуванні понять «стилістика»й «культура мовлення».
|
|
| Стилістика мови. Культура мовлення.
Морфологічні засоби стилістики
Стилістичне забарвлення граматичних понять і граматичних форм. Поняття роду, числа. Власні і загальні назви. Ступені порівняння. Стягнені і нестягнені форми. Займенники й контекст.
Культура мовлення. Синоніміка займенникових форм: неозначених, заперечних, означальних; вказівних займенників і прикметників; пропуск особових займенників; зайве вживання займенників.
Стилістичні аспекти дієслівних категорій. Синоніміка дієприкметни-ків: дієприкметникових зворотів і підрядних означальних речень. Синоніміка дієприслівників: дієприслівниковий зворот і підрядні речення обставинні.
Правопис. Велика буква і лапки у власних назвах. Написання складних прикметників. Не і ні з різними частинами мови.
Написання –н- у прикметниках, дієприкметниках, займенниках, прислівниках; -нн- у прикметниках, прислівниках. Правопис займенників. Пунктограма при відокремлених другорядних членах речення.
| Учень (учениця):
знаходить у тексті стилістично забарвлені морфологічні засоби, варіанти граматичних форм;
визначає їх роль і доречність використання в тексті.
розрізняє морфологічні синоніми, ви значає їх стилістичну функцію.
Правильно здійснює синонімічну заміну займенникових форм і прикметників, дієприкметникових і дієприслівникових зворотів та підрядних речень з метою посилення тієї чи іншої стилістичної ознаки;
Правильно пише слова із зазначеними у програмі орфограмами;
розставляє розділові знаки при відокремлених другорядних членах речення;
знаходить помилки на вивчені правила і виправляє їх.
|
|
| Стилістика простих речень
Види простих речень і їх відтінки значень.
Культура мовлення. Синоніміка: а)двоскладних і односкладних речень; б)неозначено-особових узагальнено-особових і безособових; в)означено-особових і безособових.
Синоніміка мовних засобів вираження: присудка; другорядних членів; інверсія замість прямого порядку слів; синоніміка відокремлених і невідокремлених другорядних членів. Вираження різноманітних смислових значень за допомогою звертань, вставних слів і вставних конструкцій, їх емоційно-експресивний характер.
Правопис. Пунктограми у простому реченні.
| Учень (учениця):
розрізняє відтінки значень простих речень;
знаходить у тексті стилістично забарвлені засоби простого речення;
визначає їх роль і доречність викори-стання в тексті;
проводить заміну стилістично нейтральних мовних засобів стилістично забарвленими і навпаки;
розрізняє синтаксичні синоніми, визначає їх стилістичну функцію; проводить синонімічну заміну в простому реченні з метою посилення тієї чи іншої стилістичної ознаки.
Правильно розставляє розділові знаки в простому реченні й обґрунтовує їх.
|
|
| Стилістика складних речень
Смислові відношення між частинами складних речень.
Культура мовлення. Синоніміка: а) складносурядних і складнопідрядних речень; б) складних безсполучникових і складносурядних; в) складних безсполучникових і складнопідрядних; г)складнопідрядних і простих речень з дієприкметниковим і дієприслівниковим зворотами; синоніміка сполучників і сполучних слів, що з’єднують складні сполучникові речення.
Правопис. Пунктограми в складному реченні.
| Учень (учениця):
знаходить у тексті стилістично забарвлені засоби складного речення;
визначає їх роль і доречність використання в тексті;
розрізняє синтаксичні синоніми;
правильно здійснює синонімічну заміну складних речень, складних і простих із дієприкметниковим і дієприслівниковим зворотами, сполучників і сполучних слів, що з’єднують частини складного речення, з метою посилення тієї чи іншої стилістичної ознаки.
Правильно розставляє розділові знаки в складному реченні й об ґ рунтовує їх.
|
|
| Стилістика речень з різними способами вираження чужого мовлення
Пряма і непряма мова, її призначення й граматично-смислові особливості.
Культура мовлення. Стилістичні особливості авторських слів при прямій мові. Синоніміка речень з прямою мовою, реплік у діалозі й непрямій мові.
Правопис. Пунктограми при прямій мові та діалозі.
| Учень (учениця):
знаходить у тексті стилістично забарвлені засоби речень з різними способами вираження чужого мовлення;
визначає їх роль і доречність використання в тексті.
Визначає стилістичні особливості авторських слів при прямій мові; правильно проводить синонімічну заміну в реченнях з різними способами вираження чужого мовлення для посилення тієї чи іншої стилістичної ознаки;
правильно й доречно використовує у власному мовленні різні варіанти граматичних форм, морфологічних, синтаксичних засобів з урахуванням виконання ними стилістичної функції, емоційно-експресивного забарвлення;
знаходить і виправляє помилки, зумовлені стилістично неправильним вибором варіантів граматичних форм, невдалим використанням морфологічних, синтаксичних засобів у власному й чужому мовленні.
Правильно розставляє розділові знаки при прямій мові й діалозі та обґрунтовує їх.
|
|
| Стилістика мовлення (функціональна). Культура мовлення
Мовлення як предмет вивчення стилістики і культури мовлення. Мовлення розмовне і книжне, їх співвідношення й особливості. Поняття стилю мовлення: позамовні ознаки (сфера спілкування, умови і мета спілкування) й мовні.
Стилі мовлення: розмовний, науковий, офіційно-діловий, художній і публіцистичний, їх підстилі. Зміст і структура текстів кожного зі стилів, їх характерні мовні засоби, основні жанри.
Культура мовлення. Мовлення правильне й комунікативно доцільне. Вимоги до гарного мовлення (змістовність, логічність, багатство і різноманітність, точність, виразність, доречність), їх основні ознаки (практично).
| Учень (учениця):
розрізняє предмет вивчення стилістики мовлення й завдання культури мовлення (у зіставленні зі стилістикою), особливості розмовного й книжного мовлення; стилі мовлення, їх підстилі, основні жанри й характерні мовні засоби; вимоги до мовлення; значення вивчених термінів, їх зв’язок і роль в обґрунтуванні понять «стилістика» й «культура мовлення»;
визначає мовлення правильне й комунікативно доцільне, нормативне й ненормативне використання мовних засобів;
аналізує тексти вивчених стилів мовлення з погляду змістовності, логічності, багатства й різноманітності, точності, виразності, доцільності мовлення;
складає власні усні, письмові висловлювання різних стилів, типів і жанрів мовлення, дотримуючись основних їх ознак і вимог до гарного мовлення;
знаходить і виправляє помилки, пов’язані з порушенням стильової єдності, змістовності, логічності, доречності, виразності, з неправильним використанням слів і одноманітних синтаксичних конструкцій, лексичних варіантів і порушенням лексичної сполучуваності слів.
|
|
| Узагальнення й систематизація найважливіших відомостей з української мови
Лексикологія і фразеологія.
Морфологічна будова слова.
Написання слів з найуживанішими орфограмами.
Частини мови.
Слово, словосполучення. речення.
Просте речення. Члени речення.
Складне речення.
Система розділових знаків.
Текст, його будова.
В и д и р о б і т
Сприймання чужого мовлення
Аудіювання (слухання-розуміння) текстів діалогічного й монологічного характеру різних стилів, типів і жанрів мовлення.
Види запису почутого: докладний запис, конспект, тези, докладний і короткий плани.
Читання мовчки текстів діалогічного і монологічного характеру різних стилів, типів і жанрів мовлення.
Види запису прочитаного: докладний запис, конспект, тези, докладний і короткий плани. Бібліографія.
| Учень (учениця):
Класифікує, систематизуєй узагальнює вивчені поняття, визначає їх функції в тексті;
правильно ставить розділові знаки у простому й складному реченнях і обґрунтовує правила їх розстановки;
використовує орфографічні й пунктуаційні знання і вимоги на письмі, визначає необхідні й достатні ознаки орфограм;
уживає адекватні до текстуслова й граматичні форми відповідно до вивчених правил;
розглядає вивчений матеріал з фонетики, лексики, словотвору, граматики з боку сфери вживання;
здійснює самоконтроль за результатами навчальних досягнень.
Учень (учениця):
розуміє зміст висловлювання (тривалість звучання художніх текстів 10-11 хв., інших стилів 9-10 хв.), адекватно сприймаючи його основну думку, особливості побудови тексту і мовного оформлення;
користується різними видами аудіювання залежно від ситуації спілкування; видами запису почутої інформації (докладним записом, тезами, конспектом, докладним і коротким планами);
визначає власне ставлення до змісту, формулюючи висновки щодо сприйнятого.
Читає мовчки відповідно до його (її) віку незнайомі тексти різних типів, стилів і жанрів мовлення зі швидкістю 160-330 слів за хв.;
р озуміє зміст, особливості структури й мовного оформлення тексту, довшого й складнішого, ніж у попередніх класах;
користується різними видами читання; робить записи (план, виписки, тези, конспект) у процесі читання;
складає бібліографію;
самостійно ставить запитання під час читання;
оцінює прочитане, висловлюючи власну думку.
|
| | Відтворення готового тексту
Перекази (навчальні і контрольні)
Говоріння. Докладний переказ тексту публіцистичного стилю, з творчим завданням (висловленням власного ставлення до подій, героїв, їхніх вчинків та ін.).
Письмо. Докладний і стислий перекази текстів художнього і публіцистичного стилів, з творчим завданням (висловленням власного ставлення до подій, героїв, їхніх вчинків та ін.)
| Учень (учениця):
докладно й стисло переказує прослуханий або прочитаний текст художнього й публіцистичного стилів мовлення обсягом (для докладного переказу 350-450 слів, стислого - в 2 рази більше), за самостійно складеним складним планом (усно й письмово), підпорядковуючи висловлювання темі та основній думці, комунікативному завданню, дотримуючись композиції, мовних, стильових особливостей та авторського задуму;
оцінює текст з погляду його змісту, форми, задуму й мовногооформлення;
редагує написане з урахуванням вимог до мовлення.
|
| | Створення власних висловлювань
Діалогічне мовлення. Діалог, складенийвідповідно до запропонованої ситуації, діалог-обмін думками, враженнями (офіційна і неофіційна розмова); обговорення самостійно обраної теми.
Монологічне мовлення
(навчальні й контрольні види)
Говоріння. Виступ під час дискусії (підготовлений і непідготовлений) на суспільну або морально-етичну теми, його композиція (вступ, основна частина, завершення), основні способи виступу (читання тексту, відтворення його по пам’яті з читанням окремих фрагментів, вільна імпровізація, інтерпретація, відповіді на запитання, ведення полеміки).
Доповідь на тему, пов'язану з предметами, що вивчаються, (із залученням наукової, науково-популярної літератури), прийоми встановлення й збереження контакту з аудиторією.
Дистанційне спілкування й сучасна техніка
Телефонна розмова як один із видів усного ділового мовлення.. Лист електронною поштою і по мобільною телефону (sms). Основні вимоги до культури спілкування по телефону і в Інтернеті.
Правила мовленнєвої поведінки в спілкуванні: етичні мовленнєві формули (під час вітання, звернення, залучення слухачів до полеміки, відповіді на запитання; вдячність, вибачення, обіцянка, відмова, заперечення тощо).
Письмо. Стаття на морально-етичну тему публіцистичного стилю мовлення.
Реферат на тему, пов’язану з предметами, що вивчаються (із залученням наукової, науково-популярної літератури),особливості його побудови і мовне оформлення.
Ділові папери. Офіційний лист. Протокол (складний). Витяг з протоколу. Доручення. Розписка.
| Учень (учениця):
складає й розігрує діалог відповідно до запропонованої ситуації; діалог-обмін думками, враженнями;
самостійно визначає тему діалогу і його зміст;
висловлює свою думку, добираючи цікаві, переконливі аргументи на захист своєї позиції, зокрема з власного життєвого досвіду, змінюючи свою думку в разі незаперечних аргументів іншого;
дотримується норм української літературної мови і правил мовленнєвого етикету;
оцінює текст щодо його змісту, форми, задуму й мовного оформлення.
Готує і виголошує доповідь і реферат на теми, пов’язані з предметами, що вивчаються;
перевіряє результати мовленнєвої діяльності (коригує усне мовлення в процесі говоріння, ураховуючи реакцію слухача);
веде ділову телефонну розмову, дотримуючись етичних та етикетних норм поведінки й культури спілкування;
готує виступи та їх виголошує під час дискусії, добираючи мовні засоби залежно від мети спілкування й адресата мовлення, використовуючи різні способи виступу;
пише статтю в газету, реферат, роздуми відповідно до творчих завдань переказів;
складає офіційний лист, складний протокол, витяг з протоколу, доручення, розписку, листи електронною поштою;
працює з довідковою літературою, електронними довідниками, мережею Інтернет тощо, добираючи матеріал для висловлювань з урахуванням особливостей формулювання теми;
використовує стилі і типи мовлення відповідно до ситуації спілкування, добираючи мовні засоби відповідно до задуму висловлювання;
критично оцінює власні висловлювання відповідно до задуму змісту й мовного оформлення;
редагує написане з урахуванням вимог до мовлення, дотриманням основних правил спілкування.
|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Поиск по сайту:
|