|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Неформальні негативні санкції (Н -)Покарання, не передбачені офіційними інстанціями: - нарікання, зауваження - знущання, прізвисько, глузування - відмова подати руку
2) Самоконтроль (внутрішній контроль) індивід самостійно регулює свою поведінку, співставляючи її із загальноприйнятими нормами. В процесі засвоєння соціальні норми закріплюються настільки сильно, що люди, порушуючи їх відчувають почуття провини, незручності. Совість - проявлення внутрішнього контролю, що основується на вольовому зусиллі. Люди можуть продовжувати взаємодію один з одним лише якщо кожний індивід звертається до самоконтролю (Приблизно 70 % соціального контролю - це самоконтроль.) Чим вище в суспільстві розвинутий самоконтроль - тим менше необхідно звертатися до зовнішнього контролю. І навпаки, чим менше розвинутий самоконтроль, тим більш жорстким стає зовнішній контроль. Але жорсткий зовнішній контроль гальмує розвиток самосвідомості Не одне суспільство потрапило в це замкнуте коло: диктатура встановлювалася на благо суспільства, але громадяни, що звикли підкорятися зовнішньому контролю, перестають розвивати самоконтроль деградація суспільства.
Зовнішній контроль - сукупність інститутів і механізмів, що гарантують дотримання загальновизнаних норм поведінки і законів.
Неформальний (внутрішньогруповий) контроль – заснований на засудженні чи схваленні з боку родичів, друзів, засобів масової інформації. Поширений на ранніх етапах розвитку суспільства, в малих та первинних соціальних групах.
Формальний (інституціональний) контроль – здійснюють інститути суспільства (суд, освіта, армія) на основі писаних норм: указів, законів, інструкцій.
З самоконтролем тісно пов'язана суспільна думка - сукупність уявлення оцінок і суджень здорового глузду, та, що поділяється більшістю населення чи його частини. Вплив суспільної думки дуже сильний. (Саме її вивчає соціологія).
3) В усі часи суспільство придушувало небажані форми людської поведінки. Різкі збочення від середньої норми (як позитивні так і негативні) загрожували стабільності суспільства. Тому переслідувалися і генії і злодії.
ДЕВІАНТНА ПОВЕДІНКА - це будь-які вчинки чи дії, що не відповідають писаним чи не писаним нормам.
В більшості суспільстві контроль за девіантною поведінкою несиметричний тобто збочення в негативний (-) бік - засуджувалося, а в позитивний (+) - заохочувалося.
максимально несуттєві збочення максимально засуджувана поведінка заохочувана поведінка 10-15% 70% 10-15% Людьми, з максимально засуджуваною поведінкою в суспільстві є: терористи, злочинці, не патріоти, вандали, циніки, зрадники, жебраки. Людьми з максимально заохочуваною поведінкою в сучасному суспільстві є: герої, видатні вчені, спортсмени, письменники, художники, політичні лідери, дуже здорові і красиві люди. Хоча більша частина людей, більшу частину часу веде себе нормально, але таких людей не можна вважати абсолютно законослухняними Так при дослідженні мешканців Нью-Йорку 99 % опитаних зізналися, що вони здійснили хоч одну більш-менш незаконну дію (крадіжку в магазині, обман податкового інспектора, запізнення на роботу, перехід вулиці у непередбаченому місці та ін.) В вузькому розумінні девіантна поведінка - це такі збочення, які не тягнуть за собою карного наслідку (не є протиправними).
Сукупність протиправних вчинків (злочинів) в соціології називається делинквентна поведінка. Девіантна поведінка – відносна (поведінка "низів" суспільства для "верхів" є збоченням) тобто має відношення до культурних норм і звичаїв даного прошарку. Делинквентна поведінка - абсолютна (вбивство людини) для всіх прошарків суспільства - злочин (абсолютно, відносно закону).
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |