АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Станція «Князівська». Політичне становище

Читайте также:
  1. Зловживання монопольним становищем: поняття та види.
  2. Монополії та монопольне становище суб’єкта господарювання
  3. Перші оригінальні агіографічні твори. Політичне значення руських житій.
  4. Політичне і економічне життя Марокко.
  5. Політичне лідерство
  6. Політичне лідерство.
  7. Поняття монопольного становища. Прояви зловживання монопольним становищем.
  8. Поняття, види та правове становище банків. Банківські операції та їх види
  9. Поняття, види та правове становище підприємств колективної власності
  10. Правове становище Антимонопольного комітету
  11. Правове становище виробничих сільськогосподарських кооперативів
  12. Правове становище господарських судів.

Тема. Політичний та соціально-економічний устрій Київської Русі

Мета: розкрити сутність і значення розквіту Київської Русі; познайомити із соціальним і господарським життям; дати уявлення про політичний пристрій; підвести учнів до усвідомлення того, що економічний розвиток тісно пов’язаний з політичним; підкреслити закономірність становлення і розвитку феодальних аграрних відносин; розвивати уміння аналізувати історичні факти і події, оцінювати їхнє значення, узагальнювати фактичний матеріал, робити висновки; виховувати інтерес до історичного минулого української землі, повагу до історичних пам’ятників.

Обладнання: підручники; карта «Давньоруська держава в ІХ-ХІ ст.»; атласи; ілюстрації, дидактичний матеріал; таблиці; схеми, робочі зошити.

Основні поняття: держава, феодальна ієрархія («феодальні сходи»), вотчина, селянські повинності, монархія, натуральне господарство, ремесло, торгівля.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Вид заняття: історична екскурсія «Подорож у XI століття».

Підготовчий етап

Цей урок вимагає детальної підготовки, під час якої вчитель розробляє організаційно-методичне забезпечення (схему роботи, інструкційні картки із завданнями, ілюстрації й ін.).

На одному з попередніх занять вчитель оголошує тему уроку, дату його проведення; знайомить з маршрутом екскурсії, розподіляє ролі, видає інструкційні картки, а також пропонує перелік додаткових джерел для ви­вчення.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Підготовка учнів до уроку, перевірка вчителем наявності необхідного обладнання.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок. Уявімо собі, що в нас є машина часу і з її допомогою ми можемо перенестися в Київ XI століття. Ми з вами на час уроку станемо жителями і гостями цього славного міста. Для цього необхідно трохи уяви і фантазії, щоб за допомогою елементів костюма, малюнків та ілюстрацій відтворити життя киян. Тож запрошую вас у подорож.

ІІІ. Історична екскурсія «Подорож у XI століття»

Станція «Князівська». Політичне становище

Інсценівка уривка з повісті Е. Зорина «Богатирське поле» - «Князівський суд» (додаток 1)

Учитель. Зараз ми з вами побуваємо в маєтку князя під час процедури суду. Вам необхідно уважно все послухати і відповісти на такі питання:

1) Як готувалася процедура суду і навіщо їй надавалася особлива уро­чистість?

2) Чи справедливий був князівський суд?

3) Які наслідки мали його рішення для простих людей?

4) Що вам відомо про закони «Руської правди»?

5) Які давні звичаї збереглися ще, окрім законів?

Завдання

1) Використовуючи пам’ятку «Характеристика держави» (додаток 2), визначте, якою державою була Київська Русь.

2) Розгляньте уважно схеми «Система державної влади в Київській Русі», «Великий князь», «Народне віче». Зробіть висновки (додатки 3, 7).

Учитель. Більшість істориків вважає, що Київська держава до сере­дини ХІІ ст.:

• за формою державного правління являла собою монархічну країну, але в різні періоди існування монархія була представлена то у формі єдиновладдя (одноосібна влада Великого князя), то у формі співуправління декількох князів, що із середини ХІІ ст. переросло в колективний сюзеренітет найбільш впливових і сильних князів;

• за формою державного устрою Київська Русь - федеративна держава, тому що територіальні одиниці (князівства і землі) мали ознаки державних утворень, а найважливіші питання вирішувалися центральною владою;

• державний режим - феодальна демократія:

• велику роль відігравало віче - народні збори. Провідну роль у його скликанні і прийнятті рішень грали бояри і «кращі чоловіки», але брати в ньому участь могли й незаможні верстви населення;

• важливу роль відігравали князівські з’їзди, що збиралися з ініціативи Великих князів для обговорення питань збереження внутрішнього миру, оборони країни, прийняття законів і правил успадкування престолу.


1 | 2 | 3 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)