АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Вимірювання малих напруг, струмів та зарядів, що грунтуються на їх попередньому підсиленні

Читайте также:
  1. XIV. 7. Вимірювання електрорушійних сил. Застосування методу вимірювання ЕРС для визначення різних фізико – хімічних величин
  2. Безпосередні вимірювання малих напруг, струмів та зарядів. Гальванометри.
  3. Боротьба з завадами при вимірюванні малих сигналів
  4. Векторні діаграми струмів та напруг.
  5. ВИМІРЮВАННЯ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ У ДИТИНИ
  6. Вимірювання великих струмів
  7. Вимірювання великих струмів, що грунтуються на ефекті Фарадея
  8. Вимірювання високих напруг електромеханічними приладами
  9. Вимірювання високих напруг з використанням електрооптичних ефектів Керра і Поккельса
  10. Вимірювання високих постійних і змінних напруг
  11. Вимірювання електропровідності розчину
  12. Вимірювання енергії однофазного змінного струму. Індукційні лічильники електроенергії

Для вимірювання малих напруг, струмів і зарядів в автоматизованих вимірювальних комплексах та установках використовують підсилювальні схеми, побудовані на основі операційних підсилювачів. Інтенсивність завад і шумів на виході вимірювального каналу знижується при зменшенні частотної смуги. Тому для вимірювання малих сигналів використовуються як правило вузькосмугові підсилювачі. Перетворення спектру сигналу також має на меті зменшити вплив шумів.

Як відомо [1], зниження похибки підсилювачів досягається за допомогою ведення від’ємного зворотнього зв’язку. При великому коефіцієнті підсилення замкнутого контура, що складається з підсилювача і ланки зворотнього зв’язку, точність коефіцієнта підсилення практично повністю визначається точністю зворотнього зв’язку. За допомогою відповідних зворотніх зв’язків забезпечують також потрібні значення вихідних і вхідних опорів підсилювача. Для того, щоб ВП якомога менше впливав на об’єкт вимірювання, необхідно щоб при вимірюванні напруги підсилювач мав високий вхідний опір, а при вимірюванні струму і зарядунизький. Низький вихідний опір підсилювачазазвичай потрібен для забезпечення сприятливих умов роботи наступного перетворювача.

Структурні схеми підсилювачів, що застосовуються для підсилення напруги, показано на рис. 1.9. В цих підсилювачах використовується послідовний (рис. 1.9, а), або паралельний (рис. 1.9, б) від’ємний зворотній зв’язок по напрузі. Операційні підсилювачі (ОП), що входять в пристрої, показані на рис. 1.9, можуть бути різними, наприклад напівпровідниковими або фотогальванометричними. В них повинен бути якомога менший вхідний опір, велике підсилення по напрузі, низький рівень шумів. При підсиленні низькочастотних сигналів, починаючи від нульової частоти, ОП повинен мати також малі вхідні струми і малу напругу зміщення.


При роботі на лінійній ділянці амплітудної характеристики вихідна напруга ОП наближено можна визначити з рівняння Uвих = К (е+ – е), де К – коефіцієнт підсилення ОП, а е+ і е – напруга на його неінвертуючому і інвертуючому входах. Для підсилювачів, побудованих за наведеними схемами можна записати вирази, що визначають відповідно їх коефіцієнти підсилення та вхідні опори:

- для підсилювачем з послідовним зворотнім зв’язком

(1.21)

(1.22)

- для підсилювачем з паралельним зворотнім зв’язком

, (1.23)

, (1.24)

де β = R 1 /(R 1 +R 2 ), rвх – вхідний опір ОП.

Як бачимо, послідовний зворотній зв’язок (рис. 1.9, а) при вимірюванні напруги застосовувати краще, так як він при Кβ >> 1 може забезпечити більш високе значення вхідного опору, ніж паралельний (рис. 1.9, б).

Структурні схеми підсилювачів, що застосовуються для підсилення струму, показано на рис. 1.10.

Для підсилювача по схемі рис. 1.10, а


; (1.25)

. (1.26)

Якщо К >> 1 і К >> R/rвх, то Uвих ≈ –IR; Rвх ≈ R/K. Згладжуючий конденсатор С вводять до підсилювачу струму для зменшення смуги пропускання, щоб зменшити чутливість підсилювача до шумів і завад.

Для збільшення коефіцієнта підсилення підсилювача по схемі рис.1.10, а слід збільшувати опір R.

На рис. 1.10, б показано схему підсилювача струму, в якому високий коефіцієнт підсилення досягається без застосування високоомних резисторів за рахунок використання Т-подібного триполюсника в ланці зворотнього зв’язку. Для цього підсилювача

. (1.27)

В даному випадку збільшення коефіцієнта підсилення досягається за рахунок збільшення відношення R 2/ R 3.

 


На рис. 1.11 наведено схеми перетворювачів заряду в напругу, або, як їх зазвичай називають, підсилювачів заряду (інтегруючих підсилювачів струму). Якщо конденсатор С було попередньо розряджено, то при надходженні на вхід підсилювача по схемі рис. 11, а електричного заряду qвх на його виході отримаємо напругу Uвих = – qвх/C (вважаємо, що К>> 1). Перемикач S, встановлений паралельно конденсатору С, призначений для періодичного розряду цього конденсатора перед черговим вимірюванням.

Підсилювач заряду по схемі рис. 1.11, б дозволяє отримати більший коефіцієнт підсилення без надзвичайного зменшення ємності С. Для цього підсилювача принульових початкових умовах можна записати:

. (1.28)

Підсилювачі заряду застосовуються і для вимірювання малих струмів. Адже справді, вимірюючи приріст вихідної напруги ∆Uвих такого підсилювача за відомий час t, можна визначити струм Iвх, що надходить на вхід підсилювача. Для підсилювачів (рис. 1.11, а і б) приріст вихідної напруги визначається відповідно співвідношеннями:

та . (1.29)

Зокрема, для підсилення по схемі рис. 1.11, а при часі інтегрування t =10 с і ємності С =100 пФ отримаємо –∆Uвих вх= 1011 Ом. Таким чином підсилювач по схемі рис. 11, а еквівалентний підсилювачу по схемі рис.1.10, а з резистором в зворотньому зв’язку, що має опір R =1011 Ом. З точки зору габаритних розмірів та температурної стабільності використання конденсатора малої ємності в зворотньому зв’язку ОП має більше переваг, аніж використання високоомного резистора.

Послідовно з інтегруючим підсилювачем вхідного струму може бути включено диференціюючий підсилювач. Це дає змогу безпосередньо отримувати вихідну напругу, пропорційну вхідному струмові. Такий підсилювач струму показано на рис. 12, а. Для нього можемо записати:

. (1.30)

Аналогічною формулою визначається також коефіцієнт перетворення підсилювача струму, схема якого зображена на рис. 1.12, б. У цьому підсилювачі пропорційна залежність між вхідним струмом і вихідною напругою досягається за рахунок включення додаткового інтегратора в ланку зворотнього зв’язку.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.)