АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Функції конфліктів

Читайте также:
  1. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  2. Будова та функції кишечника
  3. Вбудовані елементарні математичні функції
  4. Види і функції соціальних інститутів
  5. Види конфліктів.
  6. Види конфліктів. Функціональні та дисфункціональні конфлікти.
  7. Види, форми і функції культури
  8. Визначення власного капіталу, його функції та мета складання Звіту про власний капітал
  9. Визначення мови та її функції.
  10. Відзначимо наступні основні функції політичної соціології як навчальної дисципліни: світоглядну, пізнавальну, виховну, практично-політичну.
  11. Границя функції в точці.
  12. Д Особливості ситуацій і конфліктів з учнями 10-11 класів.

Маючи значний енергетичний потенціал, конфлікт відіграє велику роль у регуляції поведінки та діяльності людей.

Виходячи з того, що конфлікт, як правило, супроводжують гострі негативні емоційні переживання, найчастіше наголошують на його негативних функціях.

До негативних (деструктивних) функцій конфлікту належать такі. У галузі внутрішньо-особистісних конфліктів такий конфлікт призводить до психологічного дискомфорту особистості, її емоційної нестабільності, нервозності, невпевненості в собі, відсутності позитивної життєвої програми, перспективної лінії життя і навіть до “ламання” особистості в цілому.

Міжособистісні та внутрігрупові конфлікти супроводжуються такими негативними виявами:

· порушують систему комунікацій та взаємостосунків між людьми;

· заважають досягненню цілей організації;

· послаблюють групову єдність;

· ставлять під загрозу інтереси конкретних учасників конфлікту;

· підривають їх авторитет і позбавляють підтримки оточення;

· призводять до безрезультатного витрачання енергії та ресурсів;

· спричиняють появу нових конфліктів;

 

Таблиця 14

Основні моделі розвитку конфліктів

Параметри суперечливих ситуацій “Ділова суперечка” “Формалізація відносин” “Психологічний антагонізм”
    Обсяг неузгодженості     Розбіжності з окремого питання     Розбіжності з ряду питань Зона неузгодженості невизначена, з суб’єктивною тенденцією до розширення
  Ставлення до можливості змінити ситуацію, дійти згоди   Впевненість у можливості порозумітися   Відсутність впевненості у можливості порозумітися   Відсутність бажання шукати згоди
  Сприйняття партнера   Психологічно доброзичливе     Психологічно дистантне       Психологічно неприязне
  Обсяг спілкування     Великий   Обмежений     Мінімальний
Наявність особистого, неофіційного компонента у спілкуванні     Позитивне     Негативне     Нульове
    Характер впливу на опонента   Аргументація, спроби переконати   Вплив у межах формально приписаних відносин     “Психологічна війна”
  Тип взаємодії   Співпраця   Формальна взаємодія       Фактична відмова від взаємодії
  Ймовірний результат ситуації Велика ймовірність конструктивного результату Можливий перехід в інші варіанти, результат не визначений Велика ймовірність деструктивного результату

 

· сприяють виникненню ворожості, насилля і жорстокості;

· акцентують увагу на необхідності досягнення “перемоги” у конфлікті, а не на розв’язанні проблеми;

· викликають почуття незадоволення і негативний емоційний стан в учасників конфлікту тощо.

Міжгрупові конфлікти взагалі ставлять під загрозу стабільність певного соціального об’єднання (чи то окрема організація, чи суспільство в цілому); змінюють пріоритети певних соціальних груп; заважають впровадженню нововведень і реформ, сприяють виникненню кризових ситуацій; можуть призводити навіть до жертв і кровопролиття (соціально-політичні і військові конфлікти) тощо.

Проте конфлікту як психологічному феномену притаманні й інші, позитивні (конструктивні) функції. На цей момент слід звернути особливу увагу, оскільки аналіз лише негативних функцій не вичерпує суті багатьох конфліктів.

Внутрішньоособистісний конфлікт, крім усього іншого, сприяє самоаналізу особистості, самоосмисленню своїх потреб, інтересів, виокремленню найбільш пріоритетних, усвідомленню своїх взаємостосунків з людьми, самовдосконаленню особистості (на основі почуття невдоволення собою).

Міжособистісні та внутрішньогрупові конфлікти часто виконують функцію так званого запобіжного клапана, що дозволяє звільнитися від негативних емоцій і діяти конструктивно. Вони сприяють осмисленню різних скарг і претензій; виявляють різні погляди на проблему; дають можливість ефективніше приймати групові рішення; сприяють впровадженню певних норм поведінки; об’єднують людей, які мають спільні погляди і інтереси; дають можливість людям висловити свої думки, сприяючи їхній самореалізації та самоствердженню тощо.

Міжгрупові конфлікти сприяють здійсненню соціально-політичних та економічних реформ, встановленню нових підходів до розв’язання певних соціальних проблем, змушують шукати нові способи взаємодії між людьми та виконання спільної діяльності.

Отже, конфлікти відіграють не лише негативну, а й позитивну роль в діяльності організацій. Яким буде конфлікт у кожній конкретній ситуації (чи переважатимуть в ньому лише негативні аспекти, чи він матиме й позитивне значення) значною мірою залежить від того, наскільки сторони конфлікту усвідомлюють значущість конфлікту і здатні керувати його протіканням.

 


1 | 2 | 3 | 4 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)